Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
ARG banner C4W2 Sept 17.14
 

Latest Women's News



 

June 26/09 17:52 pm - Road Nationals: Time Trial report, full results and PHOTOS


Posted by Editoress on 06/26/09
 

The Canadian National Road Cycling Championships opened on Friday with the individual time trial events for men and women, where three of four defending champions were successful in retaining their titles.  Svein Tuft (Garmin-Slipstream) won the men's elite title for the fifth time in six years, with a time of 52 minutes and 8.586 seconds for 40 kilometres.  Tuft finished 59.3 seconds ahead of his team mate Christian Meier, with Zach Bell (Kelly Benefit Strategies) in third at one minute and 33.4 seconds.  Bell's team mate David Veilleux finished fifth overall, to retain his Under-23 category title, with another Kelly Benefit rider - Ryan Anderson - taking second in the Under-23 race.

 

Photos
Elite Women
Elite Men
U23 Women

U23 Men

 

Tuft was a late entrant to the Nationals, after his Tour de France plans were derailed.  The world champion silver medalist in the time trial has been fighting back all spring from a hard crash at the Amgen Tour of California, but had still hoped to find the form for the Tour.

"It was a bit of a last minute decision to come here from Girona [Spain]," explained Tuft, "after I found out that I wouldn't be doing the Tour de France.  An hour after I talked with our director sportif [Matt White] I was in a taxi on the way to Barcelona with all my kit.  It was a stressful 36 hours, but I got here okay, and everything worked out fine."

Unlike last year, when Tuft was displaying the form that would bring him a seventh at the Olympics and silver at the Worlds, this title was more of a struggle.  "It was a beauty of a day today, without much wind even.  But I'm still missing that top end, like I had last year.  Last year, I felt that i had power to push everwhere on the course, but today I picked my battles and pushed on the hills while conserving in other spots."

In the women's 20 kilometre event, defending champion Anne Samplonius (Lipsmackers) had to settle for the bronze medal, after wet roads and malfunctioning brakes caused her to miss a turn in the final two kilometres and go off course.  Tara Whitten (Velocity Cycling Club) won her first road title with a time of 29 minutes and 29.499 seconds, with Julie Beveridge of (Tibco) finishing second, 28.5 seconds in arrears, and Samplonius at 45.5 seconds.  Beveridge also took the Under-23 title with her finishing time.

Whitten, a track cyclist who won a silver medal at the world championships earlier in the year, has taken up road racing this year, with immediate results.  "The track is still my number one focus, but road racing can help me on the track.  I thought it was a possibility [to win], but I knew there were a lot of strong girls here that I had never raced against.  I came here and gave it my best, and it worked out well.  The course suited me well with downhill mostly on the way back, so I knew that I could make up time on the way back because of my power."

Samplonius was leading Whitten by three seconds at the halfway mark, but her mechanical problems sent her shooting off course at nearly 50 kilometres per hour.  She was able to bring her bicycle to a halt by dragging her feet, and then had to retrace her route back to the course to finish the race.

"I don't know what happened," said Samplonius.  "My brakes were working fine earlier in the race, and then there was just nothing.  It caught me completely by surprise.  It is disappointing but, to be fair, I probably lost somewhere between 20 and 30 seconds, so Tara would likely have still beaten me.  It just would have been closer."

 

Race Note

The women's podium may seem rather confusing.  Tara Whitten won the Elite title, while Julie Beveridge had the second fastest time, but was also the top U23 rider.  Anne Samplonius was the second fastest Elite rider, but third fastest woman overall, and appeared thus on the Elite podium.  By comparison, the men's results seemed straightforward - Svein Tuft won the Elite, followed by Christian Meier and Zach Bell, while David Veilleux won the U23 title, AND got a jersey; Beveridge only got a medal.

The problem is that under UCI regulations, there is no recognized U23 women's category on the road (unlike mountain bike) so, while Canada can recognize the top U23 rider, the women are all lumped together when it comes to UCI points and and the awarding of national jerseys.  That's why Beveridge appears on both podiums, and does not receive a jersey.

 

Elite Women Time Diff
1 Tara Whitten (Velocity Cycling Club) 29:29.499 0
2 Anne Samplonius (Lip smacker) 30:15.017 at 0:45.518
3 Laura Brown (Cycling BC) 30:30.465 1:00.966
4 Erinne Willock (Webcor Builders Cycling team) 31:07.619 1:38.120
5 Moriah Macgregor (Cycling BC) 31:09.714 1:40.215
6 Heather Logan (Team Ontario/Team Co) 31:09.810 1:40.311
7 Véronique Labonté (Cascades-ABC Cycles) 31:16.067 1:46.568
8 Marilyn Mcdonald (Indépendant) 31:25.912 1:56.413
9 Cara Gillis (Touchstone Climbing) 31:32.420 2:02.921
10 Merrill Collins (La Bicicletta/J Lindeberg) 31:35.269 2:05.770
11 Tricia K. Spooner (Stevens Racing p/b The Cyclery) 31:39.249 2:09.750
12 Natasha Elliot (Specialized-Mazda-Samson) 31:46.021 2:16.522
13 Cynthia Wilson (Ride With Rendall) 31:46.175 2:16.676
14 Sophie Matte (Stevens Racing p/b The Cyclery) 31:57.550 2:28.051
15 Véronique Fortin (Rocky Mountain Bicyc) 32:11.854 2:42.355
16 Johanne Cyr (Rocky Mountain Bicyc) 32:15.955 2:46.456
17 Alison Testroete (Total Restoration Cycling) 32:23.612 2:54.113
18 Carrie Cartmill (Team Ultralink) 32:24.466 2:54.967
19 Stephanie Roorda (cycling BC) 32:34.792 3:05.293
20 Krystal Jeffs (Team Ultralink) 32:46.284 3:16.785
21 Lucie Poulin (Cascades/ABC Cycles) 32:54.594 3:25.095
22 Kyla Rollinson (Specialized-Mazda-Samson) 33:03.483 3:33.984
23 Anne Guzman (Mazurcoaching.com) 33:18.671 3:49.172
24 Sylvie D'aoust (Cyclefit Chicks) 33:50.321 4:20.822
25 Audrey Sarrazin (Le yéti) 34:36.301 5:06.802
26 Jenny Trew (Cycling BC) 34:52.178 5:22.679
27 Katie Worobeck (Cyclefit Chicks) 36:39.200 7:09.701
dns Sarah Stewart (Total Restoration Cycling)
 
U23 Women
1 Julie Beveridge (Team TIBCO) 29:58.010 0
2 Denise Ramsden (Team Ontario) 30:49.562 at 0:51.552
3 Joelle Numainville (Équipe du Québec) 31:01.980 1:03.970
4 Karol-Ann Canuel (Équipe du Québec) 31:05.550 1:07.540
5 Gillian Carleton (Total Restoration Cycling) 31:17.754 1:19.744
6 Véronique Bilodeau (Cascades abc-cycle) 31:33.144 1:35.134
7 Kaitlin Michener (Team Ontario) 32:52.168 2:54.158
8 Leah Kirchmann (Manitoba) 33:13.005 3:14.995
9 Rachel O'Reilly (Team Ontario) 33:24.211 3:26.201
10 Danika Medinski (Team Alberta) 33:47.414 3:49.404
11 Sarah Coney (Ride with Rendall) 34:20.775 4:22.765
12 Rachel Canning (Cycling BC) 34:46.295 4:48.285
13 Chloé Saint-Arnaud-Watt (Team Ultralink) 35:14.710 5:16.700
14 Ariane Patenaude (Indépendant) 35:35.142 5:37.132
15 Catherine Rainville (Indépendant) 37:05.649 7:07.639
 Note: Chmpionship medals awarded to top 3 finishers  by UCI rules
 
Elite Men
1 Svein Tuft (Garmin-Slipstream) 52:08.586 0
2 Christian Meier (Garmin/Slipstream) 53:07.881 at 0:59.295
3 Zach Bell (Kelly Benefit Strate) 53:41.958 1:33.372
4 Ryan Roth (PLANET ENERGY) 53:47.023 1:38.437
5 Will Routley (Jelly Belly Pro Cycle) 55:16.189 3:07.603
6 Warren Macdonald (EMD Serono-Specicialized) 55:21.015 3:12.429
7 Darko Ficko (La Bicicletta/J Lindeberg) 55:44.434 3:35.848
8 Mike Sidic (CyclingBC) 56:11.547 4:02.961
9 Dave Vukets (Team Ontario) 56:12.385 4:03.799
10 Charles Dionne (Équipe du Québec) 56:18.960 4:10.374
11 Erik Box (Garneau-Club Chaussures-Ogilvy) 56:28.487 4:19.901
12 Jean-Sébastien Perron (Volkswagen-Specialized) 56:33.505 4:24.919
13 Rob Britton (Trek Redtruck p/b Mo) 56:42.097 4:33.511
14 Nic Hamilton (Trek Red Truck Racin) 56:43.592 4:35.006
15 Phil Cortes (AMORE E VITA-VEL) 56:50.467 4:41.881
16 Ryan Belliveau (Pro Bike Pool Kuota) 57:04.937 4:56.351
17 Michael Nash (Ride with Rendall) 57:07.606 4:59.020
18 Ed Veal (LaBicicletta/JLindbe) 57:12.688 5:04.102
19 Charly Vives (PLANET ENERGY) 57:25.984 5:17.398
20 Chris Mcneil (H&R Block-Kona) 57:47.803 5:39.217
21 Ugo Lapierre (Novabrik) 57:54.838 5:46.252
22 Cyrus Kangarloo (H&R Block-Kona) 57:54.842 5:46.256
23 Jamie Sparling (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 58:02.200 5:53.614
24 Jacob Erker (Kelly Benefit Strate) 58:04.998 5:56.412
25 Jeff Sherstobitoff (Cycling BC) 58:15.389 6:06.803
26 Gideon Krishtalka (Team H&R Block - Kona) 58:17.157 6:08.571
27 Trevor Connor (Chris Cookies/Swan C) 58:22.301 6:13.715
28 Nathan Underwood (Ride with Rendall/BC) 58:34.626 6:26.040
29 Luc Dionne (Novabrik) 58:48.261 6:39.675
30 Jean-Francois Racine (Indépendant) 58:58.584 6:49.998
31 Jeffery Schiller (Garneau-Club Chaussures-Ogilvy) 59:20.997 7:12.411
32 John Stewart (The Hub Race Team) 1:00:11.680 8:03.094
33 Benoit Lussier (Bluberi-Martin Swiss) 1:00:22.543 8:13.957
34 Chris Freeland (La Bicicletta / J. L) 1:00:40.632 8:32.046
35 Kianoush Missaghi (Dynamiks de Contreco) 1:00:55.731 8:47.145
36 Christopher Hillier (Colavita New England) 1:01:12.851 9:04.265
37 Christopher Reid (Ride with Rendall) 1:01:23.164 9:14.578
38 Mark Batty (PLANET ENERGY) 1:01:24.627 9:16.041
39 Jonathan Arseneault (Novabrik) 1:01:58.817 9:50.231
40 Josh Gillingham (Cyclepath Thunder) 1:02:15.885 10:07.299
41 Adam Douthwright (Radical Edge) 1:02:16.360 10:07.774
42 Jim Tsilemos (Ride With Rendall) 1:03:16.058 11:07.472
43 Matt Deluco (Euro-sports.ca/Velos) 1:04:59.567 12:50.981
44 Nicholas Geoffrion (Dynamiks de Contreco) 1:10:55.164 18:46.578
 
U23 Men
1 David Veilleux (Kelly Benefit Strate) 54:18.069 0
2 Ryan Anderson (Kelly Benefit Strate) 55:32.993 at 1:14.924
3 Cody Campbell (Trek-Livestrong U23) 55:57.419 1:39.350
4 David Boily (Équipe du Québec) 56:09.039 1:50.970
5 Mathew Bell (TEAM ONTARIO) 56:24.416 2:06.347
6 Bryson Bowers (Ontario) 57:17.095 2:59.026
7 Jesse Reams (Garneau Evolution/Te) 57:28.555 3:10.486
8 Michael Joanisse (Nativo Concept) 57:32.986 3:14.917
9 Hugo Houle (Garneau-Club Chaussures-Ogilvy) 57:37.049 3:18.980
10 André Tremblay (Équipe du Québec) 57:42.521 3:24.452
11 Spencer Smitheman (Team Alberta) 57:44.198 3:26.129
12 William Goodfellow (Volkswagen-Specialized) 57:52.123 3:34.054
13 Andrew Hunt (PLANET ENERGY) 57:52.838 3:34.769
14 Charlie Bryer (Volharding) 57:54.311 3:36.242
15 Owen Harrison (Cycling B.C.) 57:55.638 3:37.569
16 Keir Plaice (PLANET ENERGY) 58:00.746 3:42.677
17 Matt Potma (H&R Block-Kona) 58:30.658 4:12.589
18 Andrew Bradbury (Darkhorse Flyers Esp) 58:40.556 4:22.487
19 Rémi Pelletier-Roy (Dynamiks de Contreco) 58:45.279 4:27.210
20 Thomas Devisscher (Pro Bike Pool Kuota) 58:59.439 4:41.370
21 Devon Novakowski (TEAM ONTARIO) 59:05.449 4:47.380
22 Antoine Matteau (Garneau-Club Chaussures-Ogilvy) 59:29.762 5:11.693
23 Guillaume Boivin (Volkswagen-Specialized) 59:33.796 5:15.727
24 Marcel Aarden (H&R Block-Kona) 59:40.991 5:22.922
25 Jean-Michel Lachance (Pro Bike Pool Kuota) 59:42.204 5:24.135
26 Jackson Buehler (Cycling BC) 1:00:09.114 5:51.045
27 Jamie Riggs (Team Ontario) 1:00:10.923 5:52.854
28 Kyle Fry (Team MCOR) 1:00:23.108 6:05.039
29 Colin Reinholt (Racer Sportif/Mattam) 1:00:24.443 6:06.374
30 Jannes Wessels (Team Saskachewan) 1:00:25.354 6:07.285
31 Ludovic Fleury (Garneau-Club Chaussures-Ogilvy) 1:01:19.090 7:01.021
32 Garrett McLeod (H&R Block-Kona) 1:01:45.636 7:27.567
33 Maximilien Benjamin (Indépendant) 1:01:47.028 7:28.959
34 Casey Roth (Ride with Rendall) 1:01:50.180 7:32.111
35 Justin Theriault (Radical Edge) 1:02:09.184 7:51.115
36 Yannick Bédard (Gaspésien) 1:04:12.134 9:54.065
dns Vincent Quirion (Garneau-Club Chaussures-Ogilvy)
dns Jason Doverspike (Team Manitoba)
dnf Michael Mitchnick (Trek Store Race Team)
dnf Simon Gagnon-Brassard (DEVINCI)

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 
Cervelo R3 C4W button - May 2
 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed