Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
OGC Camelback C4W - April 7
 

Latest Women's News



 

July 9/09 14:15 pm - Giro Donne: Stages 5 and 6


Posted by Editoress on 07/9/09
 

Stage 6 report

Strong riding by Columbia-HTC's Judith Arndt and Mara Abbott saw Arndt take the team's third stage win of the race and move into second overall, whilst Abbott is now lying in third place on general classification.

Arndt and Abbott formed part of a five rider attack that went clear on the second major climb of stage six from Cerro al Volturno to Sant'Elena Sannita. Overnight race leader Emma Pooley lost contact on the descent, then over the next 40 kilometres of flatter terrain the four remaining breakaways opened up a gap of four minutes on the closest chasing group.

Arndt then won the final short uphill sprint, and is now at 12 seconds behind new race leader Claudia Hausler of Germany, with Abbott in third, 38 seconds behind.

"It's a close situation overall and anything could happen over the next three days," pointed out Columbia-HTC team director Ronny Lauke. "Two of the upcoming stages are really tough, whilst the third is flatter and shouldn't change much overall. But when the gaps are as small as this you never know."

"Today was a really big step forward for the team," Abbott commented. "The stage win was important because there are time bonuses, but the main objective was to open up a big gap overall and that's what we achieved."

"I finished fourth in the final sprint of four, but I wasn't worried. We'd agreed I'd work harder during the break so Judith could save her energy for the final sprint, and when the three came past me with about 500 metres to go I was happy to see them go!"

"We'd covered the attacks in the first part of the stage, then after the group of five formed Ronny told us to go for it on the descent because Pooley wasn't there. Afterwards it was very hard going, but it was exciting watching the lead gradually go up little by little, from 20 seconds to 25 to four minutes."

With two riders so close to the leader, Abbott says that Columbia-HTC "have two cards to play in the last few stages and that's an advantage."

"My form's getting stronger day by day, so that's good, too. It's certainly a great race!"

Team Columbia-HTC press release

 

Stage 5 (July 8th) : Fossacesia to Cerro al Volturno, 109.2km
1 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 3:28:31
2 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi at 0:06
3 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia HTC Women 0:09
4 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 0:14
5 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:20
6 Jennifer Hohl (Sui) Bigla Cycling Team 1:02
7 Judith Arndt (Ger) Team Columbia HTC Women 1:14
8 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam
9 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam both s.t.
10 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 1:22
11 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 1:26
12 Nicole Brandli (Sui) Bigla Cycling Team
13 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago
14 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint all s.t.
15 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:32
16 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 1:34
17 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 1:36
18 Mara Abbott (USA) Team Columbia HTC Women s.t.
19 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 1:39
20 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 1:45
21 Marta Vilajosana Andreu (Esp) Team Cmax Dila' 1:52
22 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 1:57
23 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 3:09
24 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam s.t.
25 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 3:18
26 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 3:20
27 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 3:25
28 Tiffany Cromwell (Aus) Australian National Team s.t.
29 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 3:32
30 Lauren Tamayo (USA) US National Team 3:35
31 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo
32 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia HTC Women
33 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi
34 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung
35 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
36 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam
37 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint all s.t.
38 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino 3:44
39 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
40 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi
41 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi
42 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team
43 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
44 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino
45 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi
46 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team
47 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo
48 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi
49 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam
50 Megan Guarnier (USA) US National Team
51 Meredith Miller (USA) US National Team
52 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
53 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi
54 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo
55 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila'
56 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Esp) Safi - Pasta Zara Titanedi
57 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team
58 Ana Belen Garcia Antequera (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
59 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint
60 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team
61 Amber Halliday (Aus) Australian National Team
62 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' all s.t.
63 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 3:59
64 Shara Gillon (Aus) Australian National Team s.t.
65 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam 4:05
66 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
67 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi
68 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago
69 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi
70 Luise Keller (Ger) Team Columbia HTC Women
71 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago
72 Katharine Carroll (USA) US National Team
73 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
74 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam
75 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team
76 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago
77 Gema Pascual Torrecilla (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
78 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino all s.t.
79 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data 4:19
80 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 4:22
81 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia HTC Women
82 Shelley Olds (USA) US National Team
83 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi all s.t.
84 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 4:30
85 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 4:35
86 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 4:40
87 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 10:45
88 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
89 Belinda Goss (Aus) Australian National Team
90 Lauren Kitchen (Aus) Australian National Team
91 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago
92 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino
93 Lisa Racchetto (USA) Team System Data all s.t.
94 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 10:51
95 Patricia Schwager (Sui) Cervelo TestTeam 10:55
96 Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
97 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago both s.t.
98 Bettina Kuhn (Sui) Bigla Cycling Team 12:23
99 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo 13:14
100 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 14:30
101 Alena Dylko (Blr) Team System Data 14:33
102 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 17:36
103 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint
104 Dorleta Zorrilla Braceras (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
105 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia HTC Women 17:41
106 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 17:43
107 Myfanwy Galloway (Aus) Australian National Team
108 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 17:51
109 Mireia Epelde Bikendi (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 17:55
110 Diana Zamorano (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
111 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 19:10
112 Silvia Tirado Marquez (Esp) Team Cmax Dila' 21:56
113 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 26:10
114 Katherine Bates (Aus) Team Columbia HTC Women 26:13
115 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam
116 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 26:27
117 Brooke Miller (USA) US National Team
118 Liz Hatch (USA) Team System Data 26:32
119 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 26:41
120 Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila'
121 Chloe Hoskings (Aus) Australian National Team 26:44
122 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 26:50
123 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data 26:53
DNF Chiara Rozzini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
DNF Amber Neben (USA) Equipe Nürnberger Versicherung
DNF Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango - Champion System
 
Stage 6: Cerro a Volturnoto S. Elena Sannita, 119.3km
1 Judith Arndt (Ger) Team Columbia Highroad Woman 3:26:20
2 Claudia Hausler (Ger) Cervelo Test Team at s.t.
3 Nicole Brandli (Sui) Bigla Cycling Team 0:13
4 Mara Abbott (USA) Team Columbia Highroad Woman 0:14
5 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 5:18
6 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 5:22
7 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 5:29
8 Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team 5:44
9 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 7:55
10 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu Colnago 7:57
11 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia Highroad Woman s.t.
12 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu Colnago 8:06
13 Flavia Oliveira (Bra) S. C. Michela Fanini Record Rox s.t.
14 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 8:11
15 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia Highroad Woman 8:12
16 Tatiana Guderzo (Ita) S. C. Michela Fanini Record Rox
17 Kristin Armstrong (USA) Cervelo Test Team both s.t.
18 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto Belisol Ladies Team 14:37
19 Diana Ziliute (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi 14:39
20 Elena Berlato (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi 14:42
21 Marta Vilajosana Andreu (Esp) Team Cmax Dila' 14:53
22 Shelley Olds (USA) US National Team 16:28
23 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 16:30
24 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team s.t.
25 Tiffany Cromwell (Aus) Australian National Team 16:33
26 Amber Halliday (Aus) Australian National Team
27 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi
28 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint all s.t.
29 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team 16:36
30 Katheryn Curi-Mattis (USA) US National Team 16:37
31 Monia Baccaille (Ita) S. C. Michela Fanini Record Rox s.t.
32 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 16:44
33 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy s.t.
34 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago 16:56
35 Rosane Kirch (Bra) S. C. Michela Fanini Record Rox 16:57
36 Patricia Schwager (Sui) Cervelo Test Team
37 Shara Gillon (Aus) Australian National Team both s.t.
38 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 17:06
39 Ana Belen Garcia Antequera (Esp) Bizkaia Durango Champion System 17:09
40 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 17:11
41 Luise Keller (Ger) Team Columbia Highroad Woman s.t.
42 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 17:11
43 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 29:50
44 Laura Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 36:17
45 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo s.t.
46 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 36:22
47 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 36:25
48 Lauren Tamayo (USA) US National Team
49 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi
50 Megan Guarnier (USA) US National Team all s.t.
51 Alena Dylko (Blr) Team System Data 36:27
52 Uenia Fernandes Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo
53 Catherine Hare-Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino
54 Aliaksandra Lohvinava (Blr) Team System Data
55 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi
56 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team
57 Vera Koedooder (Ned) Lotto Belisol Ladies Team
58 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila'
59 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino
60 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung
61 Jennifer Hohl (Sui) Bigla Cycling Team
62 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino
63 Alessandra D'ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
64 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo
65 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi
66 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi
67 Samantha Galassi (Ita) S. C. Michela Fanini Record Rox
68 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team
69 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu Colnago
70 Alessandra Borchi (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi
71 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Esp) Safi-Pasta Zara Titanedi
72 Giorgia Bronzini (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi
73 Lauren Kitchen (Aus) Australian National Team
74 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia Durango Champion System
75 Meredith Miller (USA) US National Team
76 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
77 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team
78 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi
79 Katherine Carrol (USA) US National Team
80 Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara Titanedi all s.t.
81 Mireia Epelde Bikendi (Esp) Bizkaia Durango Champion System 36:37
82 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago s.t.
83 Sarah Duster (Ger) Cervelo Test Team 36:38
84 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila'
85 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago
86 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi
87 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint
88 Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila' all s.t.
89 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago 36:42
90 Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team 36:51
91 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia Highroad Woman
92 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
93 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia Highroad Woman all s.t.
94 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Belisol Ladies Team 38:12
95 Katherine Bates (Aus) Team Columbia Highroad Woman
96 Emma Mackie (Aus) Lotto Belisol Ladies Team
97 Linn Torp (Nor) Lotto Belisol Ladies Team
98 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila'
99 Belinda Goss (Aus) Australian National Team
100 Bettina Kuhn (Sui) Bigla Cycling Team
101 Dorleta Zorrilla Braceras (Esp) Bizkaia Durango Champion System
102 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo
103 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint
104 Brooke Miller (USA) US National Team
105 Sara Grifi (Ita) S. C. Michela Fanini Record Rox
106 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
107 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
108 Myfanwy Galloway (Aus) Australian National Team
109 Lisa Racchetto (USA) Team System Data
110 Odette Bertolin (Ita) Team System Data
111 Gema Pascual Torrecilla (Esp) Bizkaia Durango Champion System
112 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago
113 Marina Vinnikova (Blr) Team System Data
114 Silvia Tirado Marquez (Esp) Team Cmax Dila'
115 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team
116 Diana Zamorano (Esp) Bizkaia Durango Champion System
117 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
118 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino
119 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino
120 Elizabeth Hatch (USA) Team System Data all s.t.
DNF Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
DNF Chloe Hoskings (Aus) Australian National Team
DNF Giulia Lazzerini (Ita) S. C. Michela Fanini Record Rox
 
GC
1 Claudia Hausler (Ger) Cervelo Test Team 15:50:43
2 Judith Arndt (Ger) Team Columbia Highroad Woman at 0:12
3 Mara Abbott (USA) Team Columbia Highroad Woman 0:38
4 Nicole Brandli (Sui) Bigla Cycling Team 2:33
5 Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team 4:39
6 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 7:50
7 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 8:49
8 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 8:56
9 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu Colnago 9:19
10 Tatiana Guderzo (Ita) S. C. Michela Fanini Record Rox 12:15
11 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu Colnago 13:55
12 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 14:21
13 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia Highroad Woman 15:38
14 Kristin Armstrong (USA) Cervelo Test Team 15:59
15 Flavia Oliveira (Bra) S. C. Michela Fanini Record Rox 18:23
16 Diana Ziliute (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi 22:31
17 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto Belisol Ladies Team 23:12
18 Elena Berlato (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi 23:55
19 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 23:59
20 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia Highroad Woman 24:03
21 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 25:54
22 Marta Vilajosana Andreu (Esp) Team Cmax Dila' 25:54
23 Tiffany Cromwell (Aus) Australian National Team 26:35
24 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 26:44
25 Luise Keller (Ger) Team Columbia Highroad Woman 27:45
26 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 29:00
27 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 29:01
28 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 30:11
29 Monia Baccaille (Ita) S. C. Michela Fanini Record Rox 30:58
30 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 31:19
31 Shara Gillon (Aus) Australian National Team 31:38
32 Amber Halliday (Aus) Australian National Team 33:47
33 Rosane Kirch (Bra) S. C. Michela Fanini Record Rox 35:19
34 Ana Belen Garcia Antequera (Esp) Bizkaia Durango Champion System 40:25
35 Katheryn Curi-Mattis (USA) US National Team 40:33
36 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 40:36
37 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team 45:22
38 Patricia Schwager (Sui) Cervelo Test Team 48:04
39 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 48:19
40 Shelley Olds (USA) US National Team 48:53
41 Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara Titanedi 49:46
42 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago 50:15
43 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team 51:02
44 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 51:52
45 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino 51:53
46 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team 52:32
47 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 54:03
48 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 54:06
49 Alessandra D'ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 54:40
50 Laura Morfinmacouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 56:07
51 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu Colnago 56:08
52 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 56:17
53 Jennifer Hohl (Sui) Bigla Cycling Team 58:13
54 Uenia Fernandes Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 58:38
55 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 58:44
56 Samantha Galassi (Ita) S. C. Michela Fanini Record Rox 58:50
57 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 59:19
58 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 59:52
59 Vera Koedooder (Ned) Lotto Belisol Ladies Team 1:01:38
60 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 1:01:53
61 Giorgia Bronzini (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi 1:02:44
62 Emma Mackie (Aus) Lotto Belisol Ladies Team 1:03:16
63 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia Durango Champion System 1:04:17
64 Katherine Carrol (USA) US National Team 1:05:02
65 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team 1:05:36
66 Meredith Miller (USA) US National Team 1:06:06
67 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia Highroad Woman 1:06:06
68 Lauren Tamayo (USA) US National Team 1:06:14
69 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 1:06:38
70 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi 1:06:50
71 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Esp) Safi-Pasta Zara Titanedi 1:06:59
72 Catherine Hare-Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 1:07:28
73 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 1:07:31
74 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 1:08:02
75 Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team 1:08:04
76 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago 1:08:07
77 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi 1:08:32
78 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 1:08:37
79 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago 1:09:03
80 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Belisol Ladies Team 1:09:06
81 Megan Guarnier (USA) US National Team 1:09:30
82 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 1:10:08
83 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 1:10:48
84 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 1:11:41
85 Lauren Kitchen (Aus) Australian National Team 1:12:58
86 Sarah Duster (Ger) Cervelo Test Team 1:13:02
87 Alessandra Borchi (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi 1:13:34
88 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1:14:03
89 Aliaksandra Lohvinava (Blr) Team System Data 1:14:48
90 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 1:15:08
91 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago 1:17:08
92 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia Highroad Woman 1:18:16
93 Gema Pascual Torrecilla (Esp) Bizkaia Durango Champion System 1:23:17
94 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 1:25:45
95 Belinda Goss (Aus) Australian National Team 1:28:48
96 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago 1:30:22
97 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1:31:08
98 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 1:31:47
99 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo 1:32:16
100 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila' 1:33:09
101 Brooke Miller (USA) US National Team 1:34:27
102 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 1:35:15
103 Myfanwy Galloway (Aus) Australian National Team 1:35:34
104 Dorleta Zorrilla Braceras (Esp) Bizkaia Durango Champion System 1:35:54
105 Bettina Kuhn (Sui) Bigla Cycling Team 1:36:14
106 Mireia Epelde Bikendi (Esp) Bizkaia Durango Champion System 1:36:37
107 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 1:36:45
108 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint 1:37:13
109 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 1:41:47
110 Alena Dylko (Blr) Team System Data 1:43:41
111 Elizabeth Hatch (USA) Team System Data 1:44:09
112 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 1:44:11
113 Linn Torp (Nor) Lotto Belisol Ladies Team 1:51:05
114 Silvia Tirado Marquez (Esp) Team Cmax Dila' 1:55:40
115 Katherine Bates (Aus) Team Columbia Highroad Woman 1:57:45
116 Marina Vinnikova (Blr) Team System Data 1:58:42
117 Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila' 1:59:58
118 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 2:00:44
119 Sara Grifi (Ita) S. C. Michela Fanini Record Rox 2:01:44
120 Diana Zamorano (Esp) Bizkaia Durango Champion 2:01:53

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 
Cervelo R3 C4W button - May 2
 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed