Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
Quebec Tourism C4W Banner - April 16
 

Latest Women's News



 

July 18/09 23:46 pm - Tour de Bretagne Féminin: Stage 3


Posted by Editoress on 07/18/09
 

Results from the 3rd stage

Stage 3: Plédran to Corlay, 102,1 km
1 Marianne Vos (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit 2:59:47
2 Sara Mustonen (Swe) Team HITEC Products UCK at 0:01
3 Liesbet De Vocht (Bel) DSB Bank Nederland Bloeit
4 Leire Olaberria (Esp) Lointek
5 Karine Gautard Roussel (Fra) Vienne Futuroscope
6 Olega Sharga (Ukr) Ukraine
7 Aleks Burchenkova (Rus) Petrogradetz
8 Alison Testroete (Can) Canadian National Team
9 Karol-Ann Canuel (Can) Canadian National Team
10 Isabelle Söderberg (Swe) Team HITEC Products UCK
11 Nina Ovcharenko (Ukr) Ukraine
12 Nathalie Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope
13 Catherine Delfosse (Bel) Lotto Belisol Ladies Team
14 Lene Byberg (Nor) Norwegian National Team
15 Edwige Pitel (Fra) Ready Go Japan mix team
16 Megan Guarnier (USA) Bourgogne Cyclisme Féminin
17 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
18 Devon Haskell (USA) Bourgogne Cyclisme Féminin
19 Alexandra Rannou (Fra) Bretagne
20 Adrie Visser (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit
21 Marina Jaunatre (Fra) Vienne Futuroscope
22 Elin Syeinsbo Fylkesnes (Nor) Norwegian National Team
23 Julia Il'inykh (Rus) Petrogradetz
24 Janneke Kanis (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit
25 Sofie Verdonck (Bel) De Sprinters Malderen
26 Froydis Meen Waersted (Nor) Norwegian National Team
27 Annelies Van Doorslaer (Bel) Lotto Belisol Ladies Team
28 Elena Novikova (Rus) Petrogradetz
29 Ievgenoa Vysotska (Ukr) Ukraine
30 Annemiek Van Vleuten (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit
31 Tina Liebig (Ger) DSB Bank Nederland Bloeit
32 Kirsti Ruud (Nor) Norwegian National Team
33 Lien Lanssens (Bel) Lotto Belisol Ladies Team
34 Line Foss (Nor) Team HITEC Products UCK
35 Cecilie Johansen (Nor) Norwegian National Team
36 Audrey Lemieux (Can) ESGL 93 GSD Gestion
37 Natasha Elliot (Can) Canadian National Team
38 Denise Ramsden (Can) Canadian National Team
39 Jeannie Longo-Ciprelli (Fra) Ready Go Japan mix team
40 Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93 GSD Gestion
41 Joanie Caron (Can) Canadian National Team
42 Sylvie Gaillon (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin
43 Maria Kazachenko (Rus) Petrogradetz
44 Kristine Saastad (Nor) Norwegian National Team
45 Patricia Thys (Bel) De Sprinters Malderen
46 Olivia Koster (Ned) RC Jan Van Arckel all s.t.
47 Belen Lopez (Esp) Lointek 0:20
48 Alice Monger Godfrey (GBr) De Sprinters Malderen 0:23
49 Jennifer Fischer (Fra) Vienne Futuroscope 0:49
50 Audrey Richard (Fra) Bretagne 0:57
51 Jenifer Letue (Fra) ESGL 93 GSD Gestion s.t.
52 Nathalie Cadol (Fra) ESGL 93 GSD Gestion 1:01
53 Danielle Bekkering (Ned) Team HITEC Products UCK 1:14
54 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Belisol Ladies Team 1:20
55 Chantal Hoffmann (Lux) De Sprinters Malderen s.t.
56 Marie-Louise Kervella (Fra) Bretagne 1:31
57 Stéphanie David (Fra) Bretagne
58 Véronique Paillard (Fra) ACP Baud both s.t.
59 Véronique Labonte (Can) Canadian National Team 1:35
60 Charlotte Colclough (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood
61 Debora Galvez Lopez (Esp) Lointek both s.t.
62 Maria Rosario Rodriguez (Esp) Lointek 1:39
63 Eyelien Bekkering (Ned) Team HITEC Products UCK 1:53
64 Marieke Den Otter (Ned) RC Jan Van Arckel 2:57
65 Tone Hatteland (Nor) Team HITEC Products UCK s.t.
66 Marion Bertho (Fra) ACP Baud 3:02
67 Marie Hélène Charrier (Fra) ACP Baud s.t.
68 Adeline Gourgin (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin 3:06
69 Aafke Eshuis (Ned) RC Jan Van Arckel
70 Camille Darcel (Fra) Bretagne
71 Aodez Le Fourn (Fra) Bretagne all s.t.
72 Sarah Cramoysan (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood 4:02
73 Tracey Fletcher (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood 4:55
74 Petra Van Wijgerden (Ned) RC Jan Van Arckel
75 Vanessa Le Meur (Fra) ACP Baud both s.t.
76 Barbara De Ridder (Ned) RC Jan Van Arckel 6:33
77 Cécilia Robin (Fra) ACP Baud 9:14
78 Oxana Kashchyshyna (Ukr) Ukraine 9:52
79 Annelore Ost (Bel) De Sprinters Malderen 14:44
80 Sarah Vloermans (Bel) De Sprinters Malderen s.t.
81 Iona Sewell (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood 15:13
82 Stéphanie Baud (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin 16:18
83 Natalie Creswick (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood 16:23
84 Aurore Peron (Fra) ACP Baud 17:09
85 Yukiyo Hori (Jpn) Ready Go Japan mix team 26:13
86 Yuko Myochin (Jpn) Ready Go Japan mix team s.t.
DNF Magali Mocquery (Fra) Vienne Futuroscope
DNF Patricia Perez Jimenez (Esp) Lointek
DNF Claudia Opsomer (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin
DNF Judith Bloem (Ned) RC Jan Van Arckel
DNS Elise Depoorter (Bel) Lotto Belisol Ladies Team
 
GC
1 Liesbet De Vocht (Bel) DSB Bank Nederland Bloeit 8:59:21
2 Marianne Vos (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit at 0:59
3 Adrie Visser (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit 1:02
4 Janneke Kanis (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit 1:05
5 Sara Mustonen (Swe) Team HITEC Products UCK 1:15
6 Julia Il'inykh (Rus) Petrogradetz s.t.
7 Isabelle Söderberg (Swe) Team HITEC Products UCK 1:18
8 Karine Gautard Roussel (Fra) Vienne Futuroscope 1:21
9 Olega Sharga (Ukr) Ukraine 1:22
10 Aleks Burchenkova (Rus) Petrogradetz 1:23
11 Nina Ovcharenko (Ukr) Ukraine
12 Edwige Pitel (Fra) Ready Go Japan Mixed Team
13 Annemiek Van Vleuten (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit
14 Catherine Delfosse (Bel) Lotto Belisol Ladies Team
15 Lene Byberg (Nor) Norwegian National Team
16 Karol-Ann Canuel (Can) Canadian National Team
17 Annelies Van Doorslaer (Bel) Lotto Belisol Ladies Team
18 Elena Novikova (Rus) Petrogradetz
19 Ievgenoa Vysotska (Ukr) Ukraine
20 Devon Haskell (USA) Bourgogne Cyclisme Féminin
21 Tina Liebig (Ger) DSB Bank Nederland Bloeit
22 Audrey Lemieux (Can) ESGL 93 GSD Gestion
23 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
24 Alexandra Rannou (Fra) Bretagne
25 Froydis Meen Waersted (Nor) Norwegian National Team
26 Jeannie Longo-Ciprelli (Fra) Ready Go Japan Mixed Team
27 Denise Ramsden (Can) Canadian National Team all s.t.
28 Megan Guarnier (USA) Bourgogne Cyclisme Féminin 1:29
29 Nathalie Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope
30 Sofie Verdonck (Bel) De Sprinters Malderen
31 Marina Jaunatre (Fra) Vienne Futuroscope
32 Kirsti Ruud (Nor) Norwegian National Team
33 Natasha Elliot (Can) Canadian National Team
34 Lien Lanssens (Bel) Lotto Belisol Ladies Team
35 Sylvie Gaillon (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin all s.t.
36 Line Foss (Nor) Team HITEC Products UCK 1:37
37 Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93 GSD Gestion
38 Cecilie Johansen (Nor) Norwegian National Team
39 Patricia Thys (Bel) De Sprinters Malderen all s.t.
40 Alison Testroete (Can) Canadian National Team 1:45
41 Elin Syeinsbo Fylkesnes (Nor) Norwegian National Team 1:54
42 Joanie Caron (Can) Canadian National Team 2:34
43 Kristine Saastad (Nor) Norwegian National Team
44 Olivia Koster (Ned) RC Jan Van Arckel both s.t.
45 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Belisol Ladies Team 2:42
46 Leire Olaberria (Esp) Lointek s.t.
47 Belen Lopez (Esp) Lointek 3:01
48 Véronique Labonte (Can) Canadian National Team 4:05
49 Debora Galvez Lopez (Esp) Lointek 4:08
50 Alice Monger Godfrey (GBr) De Sprinters Malderen 4:36
51 Chantal Hoffmann (Lux) De Sprinters Malderen 5:33
52 Jennifer Fischer (Fra) Vienne Futuroscope 6:07
53 Maria Kazachenko (Rus) Petrogradetz 6:42
54 Marie-Louise Kervella (Fra) Bretagne 7:22
55 Audrey Richard (Fra) Bretagne 7:58
56 Danielle Bekkering (Ned) Team HITEC Products UCK 9:20
57 Aodez Le Fourn (Fra) Bretagne 10:17
58 Nathalie Cadol (Fra) ESGL 93 GSD Gestion 10:58
59 Vanessa Le Meur (Fra) ACP Baud 13:12
60 Jenifer Letue (Fra) ESGL 93 GSD Gestion 13:25
61 Maria Rosario Rodriguez (Esp) Lointek 15:04
62 Oxana Kashchyshyna (Ukr) Ukraine 16:10
63 Stéphanie David (Fra) Bretagne 17:44
64 Véronique Paillard (Fra) ACP Baud s.t.
65 Charlotte Colclough (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood 17:48
66 Marieke Den Otter (Ned) RC Jan Van Arckel 18:00
67 Tone Hatteland (Nor) Team HITEC Products UCK 19:10
68 Marion Bertho (Fra) ACP Baud 19:15
69 Marie Hélène Charrier (Fra) ACP Baud s.t.
70 Camille Darcel (Fra) Bretagne 19:19
71 Aafke Eshuis (Ned) RC Jan Van Arckel 20:02
72 Sarah Cramoysan (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood 20:15
73 Eyelien Bekkering (Ned) Team HITEC Products UCK 20:31
74 Tracey Fletcher (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood 21:08
75 Stéphanie Baud (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin 23:19
76 Petra Van Wijgerden (Ned) RC Jan Van Arckel 24:14
77 Barbara De Ridder (Ned) RC Jan Van Arckel 24:52
78 Cécilia Robin (Fra) ACP Baud 30:23
79 Annelore Ost (Bel) De Sprinters Malderen 30:57
80 Sarah Vloermans (Bel) De Sprinters Malderen s.t.
81 Natalie Creswick (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood 32:36
82 Iona Sewell (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood 35:14
83 Adeline Gourgin (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin 43:15
84 Yukiyo Hori (Jpn) Ready Go Japan Mixed Team 1:00:42
85 Aurore Peron (Fra) ACP Baud 1:02:41
86 Yuko Myochin (Jpn) Ready Go Japan Mixed Team 1:22:44

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 
Cervelo R3 C4W button - May 2
 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed