Posted by Editoress on 02/26/10
Results from the third day of racing in New Zealand
Stage 3: Palmerston North Ashurst Circuit, 125km | |
1 Irene Digenis (Aus) Prime Estate Team | 2:21:29 |
2 Yvette Hill-Willis (NZl) Litespeed Team | at 0:04 |
3 Gayle Brownlee (NZl) Handy Rentals Team | 0:06 |
4 Sia Svendsen (NZl) Handy Rentals Team | 0:10 |
5 Shelley Evans (USA) USA National Team | |
6 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Ladies Team | |
7 Kaytee Boyd (NZl) New Zealand National Team | |
8 Cherise Taylor (RSA) Nashua Ladies Pro Cycling Team | |
9 Lang Meng (Chn) Giant Racing Team | |
10 Kirsty Broun (Aus) Australian Institute of Sport | |
11 Joanne Kiesanowski (NZl) New Zealand National Team | |
12 Ruth Corset (Aus) Nashua Ladies Pro Cycling Team | |
13 Karen Fulton (NZl) Litespeed Team | |
14 Davina Summers (RSA) Nashua Ladies Pro Cycling Team | |
15 Xin Liu (Chn) Giant Racing Team | |
16 Liza Rachetto (USA) R.A.C.E. Team | |
17 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products UCK | |
18 Tiffany Cromwell (Aus) Australian Institute of Sport | |
19 Nicole Whitburn (Aus) Prime Estate Team | |
20 Ayako Toyooka (Jpn) Japan National Team | |
21 Carly Light (Aus) Australian Institute of Sport | |
22 Naila Hassan (NZl) Handy Rentals Team | |
23 Rie Katayama (Jpn) Japan National Team | |
24 Amanda Spratt (Aus) Australian Institute of Sport | |
25 Charlotte Van De Merwe (RSA) Nashua Ladies Pro Cycling Team | |
26 Yiu Wong Wan (HKg) Giant Racing Team | |
27 Laura Luxford (Aus) Australia NTID Team | |
28 Linda Villumsen (NZl) New Zealand National Team | |
29 Lisa Jacobs (Aus) Australia NTID Team | |
30 Rebecca Halliday (Aus) Australia NTID Team | |
31 Nimesha Smith (NZl) Lotto Ladies Team | |
32 Amber Neben (USA) USA National Team | |
33 Janel Holcomb (USA) USA National Team | |
34 Huili Gu (Chn) Giant Racing Team | |
35 Emily Collins (NZl) Cyclosport Team | |
36 Serena Sheridan (NZl) Cyclosport Team | |
37 Xiaoling Luo (Chn) Giant Racing Team | |
38 Masami Morita (Jpn) Japan National Team | |
39 Rebecca Locke (Aus) Prime Estate Team | |
40 Shara Gillow (Aus) Australian Institute of Sport | |
41 Toni Bradshaw (NZl) Litespeed Team | |
42 Kate Chilcott (NZl) BP Team | |
43 Alexandra Carle (Aus) Australia NTID Team | |
44 Lana King (NZl) Mercedes Benz Team | |
45 Tone Hatteland (Nor) Hitec Products UCK | |
46 Laura Medley (Aus) Mercedes Benz Team | |
47 Nathalie Lamborelle (Lux) Hitec Products UCK | |
48 Kristine Saastad (Nor) Hitec Products UCK | |
49 Mel Burke (NZl) Penny Cycling Team | |
50 Emma Crum (NZl) Cyclosport Team | |
51 Courteney Lowe (NZl) New Zealand National Team | |
52 Sarah Roy (Aus) Australia NTID Team | |
53 Josephine Tomic (Aus) Lotto Ladies Team | |
54 Rushlee Buchanan (NZl) New Zealand National Team | |
55 Emma Lawson (Aus) R.A.C.E. Team | |
56 Genevieve Whitson (NZl) BP Team | |
57 Tracy Best (NZl) Cyclosport Team | |
58 Rachel Mercer (NZl) Handy Rentals Team | |
59 Jessie Maclean (Aus) Nashua Ladies Pro Cycling Team | |
60 Janine Copp (NZl) Mercedes Benz Team | |
61 Min Gao (Chn) Giant Racing Team | |
62 Felicity Wilson (Aus) R.A.C.E. Team | |
63 Lauren Kitchen (Aus) Australian Institute of Sport | |
64 Rebecca Domange (Aus) R.A.C.E. Team | |
65 Kanako Nishi (Jpn) Japan National Team | |
66 Josephine Giddens (NZl) Litespeed Team | |
67 Kerri-Anne Torckler (NZl) BP Team | |
68 Jessica Phillips (USA) USA National Team | |
69 Carma Watson (NZl) Prime Estate Team | |
70 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team | all s.t. |
71 Jessica Jolly (NZl) Cyclosport Team | 0:23 |
72 Alison Starnes (USA) USA National Team | 0:31 |
73 Jeannie Kuhajek (NZl) Cyclosport Team | 0:54 |
74 Bronwyn Ryan (Aus) Australia NTID Team | 6:29 |
75 Chubby Hale (NZl) Penny Cycling Team | 15:21 |
76 Anna Kauffmann (Aus) Mercedes Benz Team | |
77 Kazumi Yoneda (Jpn) Ready Go Japan | |
78 Yukiyo Hori (Jpn) Ready Go Japan | |
79 Sakiko Sato (Jpn) Ready Go Japan | |
80 Tracy Clark (NZl) Penny Cycling Team | |
81 Eyelien Bekkering (Ned) BP Team | all s.t. |
82 Waka Takeda (Jpn) Ready Go Japan | 17:28 |
DNF Anna Stevenson (NZl) Penny Cycling Team | |
Stage 4: Palmerston North ITT, 11km | |
1 Amber Neben (USA) USA National Team | 0:17:11 |
2 Shelley Evans (USA) USA National Team | at 0:25 |
3 Tiffany Cromwell (Aus) Australian Institute of Sport | 0:29 |
4 Carly Light (Aus) Australian Institute of Sport | 0:38 |
5 Lisa Jacobs (Aus) Australia NTID Team | 0:40 |
6 Ruth Corset (Aus) Nashua Ladies Pro Cycling Team | 0:47 |
7 Linda Villumsen (NZl) New Zealand National Team | 0:50 |
8 Shara Gillow (Aus) Australian Institute of Sport | 0:52 |
9 Rushlee Buchanan (NZl) New Zealand National Team | 0:54 |
10 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team | 1:02 |
11 Josephine Tomic (Aus) Lotto Ladies Team | 1:07 |
12 Amanda Spratt (Aus) Australian Institute of Sport | 1:10 |
13 Janel Holcomb (USA) USA National Team | s.t. |
14 Sarah Roy (Aus) Australia NTID Team | 1:11 |
15 Cherise Taylor (RSA) Nashua Ladies Pro Cycling Team | 1:12 |
16 Alison Starnes (USA) USA National Team | 1:14 |
17 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products UCK | 1:21 |
18 Kristine Saastad (Nor) Hitec Products UCK | 1:25 |
19 Lang Meng (Chn) Giant Racing Team | 1:26 |
20 Kirsty Broun (Aus) Australian Institute of Sport | 1:27 |
21 Laura Luxford (Aus) Australia NTID Team | 1:29 |
22 Rebecca Halliday (Aus) Australia NTID Team | 1:35 |
23 Lana King (NZl) Mercedes Benz Team | s.t. |
24 Alexandra Carle (Aus) Australia NTID Team | 1:37 |
25 Nicole Whitburn (Aus) Prime Estate Team | 1:40 |
26 Xin Liu (Chn) Giant Racing Team | 1:43 |
27 Mel Burke (NZl) Penny Cycling Team | s.t. |
28 Toni Bradshaw (NZl) Litespeed Team | 1:44 |
29 Rie Katayama (Jpn) Japan National Team | 1:45 |
30 Kerri-Anne Torckler (NZl) BP Team | s.t. |
31 Tracy Best (NZl) Cyclosport Team | 1:46 |
32 Karen Fulton (NZl) Litespeed Team | 1:47 |
33 Irene Digenis (Aus) Prime Estate Team | 1:48 |
34 Serena Sheridan (NZl) Cyclosport Team | 1:50 |
35 Emma Lawson (Aus) R.A.C.E. Team | 1:53 |
36 Rebecca Domange (Aus) R.A.C.E. Team | s.t. |
37 Emma Crum (NZl) Cyclosport Team | 1:58 |
38 Lauren Kitchen (Aus) Australian Institute of Sport | 1:59 |
39 Emily Collins (NZl) Cyclosport Team | 2:00 |
40 Joanne Kiesanowski (NZl) New Zealand National Team | s.t. |
41 Felicity Wilson (Aus) R.A.C.E. Team | 2:09 |
42 Kaytee Boyd (NZl) New Zealand National Team | 2:12 |
43 Genevieve Whitson (NZl) BP Team | 2:17 |
44 Courteney Lowe (NZl) New Zealand National Team | 2:18 |
45 Gayle Brownlee (NZl) Handy Rentals Team | s.t. |
46 Rachel Mercer (NZl) Handy Rentals Team | 2:21 |
47 Xiaoling Luo (Chn) Giant Racing Team | 2:23 |
48 Masami Morita (Jpn) Japan National Team | 2:25 |
49 Yiu Wong Wan (HKg) Giant Racing Team | s.t. |
50 Janine Copp (NZl) Mercedes Benz Team | 2:26 |
51 Sia Svendsen (NZl) Handy Rentals Team | 2:32 |
52 Liza Rachetto (USA) R.A.C.E. Team | s.t. |
53 Josephine Giddens (NZl) Litespeed Team | 2:35 |
54 Jessie Maclean (Aus) Nashua Ladies Pro Cycling Team | s.t. |
55 Carma Watson (NZl) Prime Estate Team | 2:36 |
56 Min Gao (Chn) Giant Racing Team | 2:37 |
57 Davina Summers (RSA) Nashua Ladies Pro Cycling Team | 2:44 |
58 Bronwyn Ryan (Aus) Australia NTID Team | 2:49 |
59 Ayako Toyooka (Jpn) Japan National Team | 2:50 |
60 Kate Chilcott (NZl) BP Team | 2:51 |
61 Tone Hatteland (Nor) Hitec Products UCK | 2:59 |
62 Jeannie Kuhajek (NZl) Cyclosport Team | 3:03 |
63 Laura Medley (Aus) Mercedes Benz Team | 3:07 |
64 Charlotte Van De Merwe (RSA) Nashua Ladies Pro Cycling Team | s.t. |
65 Jessica Phillips (USA) USA National Team | 3:08 |
66 Nathalie Lamborelle (Lux) Hitec Products UCK | 3:12 |
67 Nimesha Smith (NZl) Lotto Ladies Team | 3:13 |
68 Huili Gu (Chn) Giant Racing Team | 3:16 |
69 Chubby Hale (NZl) Penny Cycling Team | 3:17 |
70 Tracy Clark (NZl) Penny Cycling Team | s.t. |
71 Rebecca Locke (Aus) Prime Estate Team | 3:19 |
72 Jessica Jolly (NZl) Cyclosport Team | 3:31 |
73 Anna Kauffmann (Aus) Mercedes Benz Team | 3:34 |
74 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Ladies Team | 3:40 |
75 Yukiyo Hori (Jpn) Ready Go Japan | 3:46 |
76 Naila Hassan (NZl) Handy Rentals Team | 3:49 |
77 Yvette Hill-Willis (NZl) Litespeed Team | 3:52 |
78 Kanako Nishi (Jpn) Japan National Team | 4:08 |
79 Kazumi Yoneda (Jpn) Ready Go Japan | 4:42 |
80 Waka Takeda (Jpn) Ready Go Japan | 5:09 |
81 Eyelien Bekkering (Ned) BP Team | 6:01 |
82 Sakiko Sato (Jpn) Ready Go Japan | 15:15 |
GC | |
1 Amber Neben (USA) USA National Team | 8:41:27 |
2 Shelley Evans (USA) USA National Team | at 0:04 |
3 Tiffany Cromwell (Aus) Australian Institute of Sport | 0:29 |
4 Ruth Corset (Aus) Nashua Ladies Pro Cycling Team | 0:41 |
5 Lisa Jacobs (Aus) Australia NTID Team | 0:46 |
6 Linda Villumsen (NZl) New Zealand National Team | 0:50 |
7 Cherise Taylor (RSA) Nashua Ladies Pro Cycling Team | 1:08 |
8 Amanda Spratt (Aus) Australian Institute of Sport | 1:10 |
9 Janel Holcomb (USA) USA National Team | s.t. |
10 Rushlee Buchanan (NZl) New Zealand National Team | 1:18 |
11 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products UCK | 1:21 |
12 Xin Liu (Chn) Giant Racing Team | 1:37 |
13 Toni Bradshaw (NZl) Litespeed Team | 1:44 |
14 Rie Katayama (Jpn) Japan National Team | 1:45 |
15 Serena Sheridan (NZl) Cyclosport Team | 1:50 |
16 Carly Light (Aus) Australian Institute of Sport | 2:18 |
17 Joanne Kiesanowski (NZl) New Zealand National Team | 2:20 |
18 Alexandra Carle (Aus) Australia NTID Team | 2:21 |
19 Masami Morita (Jpn) Japan National Team | 2:25 |
20 Courteney Lowe (NZl) New Zealand National Team | 2:28 |
21 Kaytee Boyd (NZl) New Zealand National Team | 2:30 |
22 Min Gao (Chn) Giant Racing Team | 2:43 |
23 Shara Gillow (Aus) Australian Institute of Sport | 2:50 |
24 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team | 3:02 |
25 Josephine Tomic (Aus) Lotto Ladies Team | 3:05 |
26 Lang Meng (Chn) Giant Racing Team | 3:06 |
27 Laura Luxford (Aus) Australia NTID Team | 3:09 |
28 Kristine Saastad (Nor) Hitec Products UCK | 3:23 |
29 Nicole Whitburn (Aus) Prime Estate Team | 3:38 |
30 Emma Crum (NZl) Cyclosport Team | s.t. |
31 Lauren Kitchen (Aus) Australian Institute of Sport | 3:39 |
32 Emily Collins (NZl) Cyclosport Team | 3:40 |
33 Irene Digenis (Aus) Prime Estate Team | 3:56 |
34 Yiu Wong Wan (HKg) Giant Racing Team | 4:01 |
35 Xiaoling Luo (Chn) Giant Racing Team | 4:03 |
36 Gayle Brownlee (NZl) Handy Rentals Team | 4:12 |
37 Sia Svendsen (NZl) Handy Rentals Team | s.t. |
38 Liza Rachetto (USA) R.A.C.E. Team | 4:30 |
39 Laura Medley (Aus) Mercedes Benz Team | 4:47 |
40 Rebecca Locke (Aus) Prime Estate Team | 5:17 |
41 Karen Fulton (NZl) Litespeed Team | 5:25 |
42 Naila Hassan (NZl) Handy Rentals Team | 5:47 |
43 Mel Burke (NZl) Penny Cycling Team | 6:25 |
44 Sarah Roy (Aus) Australia NTID Team | 6:29 |
45 Lana King (NZl) Mercedes Benz Team | 6:53 |
46 Tracy Best (NZl) Cyclosport Team | 7:02 |
47 Rachel Mercer (NZl) Handy Rentals Team | 7:39 |
48 Rebecca Domange (Aus) R.A.C.E. Team | 8:30 |
49 Nimesha Smith (NZl) Lotto Ladies Team | 8:31 |
50 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Ladies Team | 8:58 |
51 Kate Chilcott (NZl) BP Team | 9:10 |
52 Genevieve Whitson (NZl) BP Team | 12:14 |
53 Charlotte Van De Merwe (RSA) Nashua Ladies Pro Cycling Team | 13:04 |
54 Yvette Hill-Willis (NZl) Litespeed Team | 13:10 |
55 Jessica Phillips (USA) USA National Team | 14:45 |
56 Rebecca Halliday (Aus) Australia NTID Team | 14:52 |
57 Kirsty Broun (Aus) Australian Institute of Sport | 16:03 |
58 Bronwyn Ryan (Aus) Australia NTID Team | 16:06 |
59 Felicity Wilson (Aus) R.A.C.E. Team | 18:46 |
60 Kanako Nishi (Jpn) Japan National Team | 18:47 |
61 Emma Lawson (Aus) R.A.C.E. Team | 19:19 |
62 Ayako Toyooka (Jpn) Japan National Team | 19:27 |
63 Nathalie Lamborelle (Lux) Hitec Products UCK | 19:49 |
64 Carma Watson (NZl) Prime Estate Team | 20:22 |
65 Tone Hatteland (Nor) Hitec Products UCK | 21:16 |
66 Jessica Jolly (NZl) Cyclosport Team | 22:01 |
67 Jeannie Kuhajek (NZl) Cyclosport Team | 22:04 |
68 Davina Summers (RSA) Nashua Ladies Pro Cycling Team | 22:23 |
69 Alison Starnes (USA) USA National Team | 23:48 |
70 Huili Gu (Chn) Giant Racing Team | 25:46 |
71 Jessie Maclean (Aus) Nashua Ladies Pro Cycling Team | 26:13 |
72 Josephine Giddens (NZl) Litespeed Team | 26:45 |
73 Yukiyo Hori (Jpn) Ready Go Japan | 34:24 |
74 Tracy Clark (NZl) Penny Cycling Team | 35:05 |
75 Kerri-Anne Torckler (NZl) BP Team | 36:39 |
76 Chubby Hale (NZl) Penny Cycling Team | 40:49 |
77 Janine Copp (NZl) Mercedes Benz Team | 52:56 |
78 Kazumi Yoneda (Jpn) Ready Go Japan | 53:58 |
79 Anna Kauffmann (Aus) Mercedes Benz Team | 56:45 |
80 Sakiko Sato (Jpn) Ready Go Japan 1:08:14 | |
81 Eyelien Bekkering (Ned) BP Team 1:08:30 | |
82 Waka Takeda (Jpn) Ready Go Japan 1:26:54 |
Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top |