Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
Cervelo S2 C4W - March 29
 

Latest Women's News



 

April 22/10 21:52 pm - Vuelta Mexico Telmex: Stage 5


Posted by Editoress on 04/22/10
 

Results from today's 5th stage in Mexico

 

Stage 5: Tlaxcala to Cuauila, 175 km
1 Flavio Deluna (Mex) Spidertech p/b Planet Energy 03: 56: 13
2 Jose De Jesus Gomez (Mex) Canel's Turbo at 0:02
3 Moises Aldape (Mex) Orven
4 Piero Paolo De Negri (Ita) ISD - Neri
5 Javier Megias (Esp) Team Type 1
6 Daniel Foder (Den) Team Concordia Forsikring
7 Emman Vanruitenbeek (Ned) Team Kuota Indeland
8 Salvatore Maicuso (Ita) ISD - Neri
9 Kaspar Schjonnemann (Den) Team Concordi A Forsokri Ng
10 Scott Stewart (USA) Team Type 1
11 Serge Herz (Ger) CKT Champion System
12 Ivan Carbajal (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato
13 Nicholas Sanderson (Aus) Amore & Vita CONAD all s.t.
14 Lisuandi Alonso (Cub) Cuban National Team 0:08
15 Alex Schmitt (Ger) Team Kuota Indeland 0:11
16 Jorge Pancoatl (Mex) Canel's Turbo 0:13
17 Bruno Langlois (Can) Spidertech p/b Planet Energy 0:25
18 Fausto Fognini (Ukr) Amore & Vita CONAD 0:29
19 JuanCarlo Hernandez (Mex) Chiapas Tequila Afamado 0:45
20 Oscar Sevilla (Esp) Rock Racing 7: 39
21 Davide Frattini (Ita) Team Type 1
22 Gregorio Ladino (Col) Boyaca Orgullo De America
23 Edwin Arnulfo Parra (Col) Boyaca Orgullo De America
24 Dmytro Krivtsov (Ukr) ISD - Neri
25 Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo
26 Francisco Mancebo (Esp) Rock Racing
27 Ignacio Sarabia (Mex) Rock Racing
28 Joris Boillat (Sui) CKT Champion System
29 AldoIno Ilesic (Slo) Team Type 1
30 Huberlino Mesa (Col) Boyaca Orgullo De America
31 Chris Jones (USA) Team Type 1
32 Rodolfo Fernandez (Mex) Empacadora San Marcos
33 Victor Manuel Garcia (Esp) Chiapas Tequila Afamado
34 Jose de Jesus Bravo (Mex) Chiapas Tequila Afamado
35 Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1
36 Juan Pablo Magallanes (Mex) Rock Racing
37 Ivan Mauricio Casas (Col) Boyaca Orgullo De America
38 Luc Hagenaars (Ned) Team Kuota Indeland
39 Stefan Ganser (Ger) Team Kuota Indeland
40 Edmundo Robledo (Mex) Empacadora San Marcos
41 Freddy Vargas (Ven) Venezuelan National Team
42 Rodolfo Andre Torres (Col) Boyaca Orgullo De America
43 Francisco Matamoros (Mex) Arenas Alubike
44 Tomas Gil (Ven) Venezuelan National Team
45 Holger Burkhardt (Ger) CKT Champion System
46 Bernardo Colex (Mex) Amore & Vita CONAD
47 Jorge Navarro (Mex) Empacadora San Marcos
48 Jose Daniel Rincon (Col) Boyaca Orgullo De America
49 Cesar Vaquera (Mex) Orven
50 Juan Antonio Aguirre (Mex) Chiapas Tequila Afamado
51 Jhonny Eliu Morales (Gua) Guatemalan National Team
52 Sergiy Grechyn (Ukr) Amore & Vita CONAD
53 Epifanio Cortes (Mex) Arenas Alubike
54 Julio Alberto Perez (Mex) Empacadora San Marcos
55 Alessandro Colo (Ita) ISD - Neri
56 Saul Hernandez (Mex) Equipo Veracruz
57 Manuel Oseas Rodas (Gua) Guatemalan National Team
58 Carlos Cruz (Mex) Empacadora San Marcos
59 Yasmani Martinez (Cub) Cuban National Team
60 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team
61 Denys Kostyuk (Ukr) ISD - Neri
62 Peter Joerg (Sui) CKT Champion System
63 Florencio Ramos (Mex) Chiapas Tequila Afamado
64 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri
65 Florenz Knauer (Ger) Team Kuota Indeland
66 Shawn Milne (USA) Team Type 1
67 Wilmen Bravo (Ven) Venezuelan National Team
68 Fredy Emir Montaña (Col) Boyaca Orgullo De America
69 Gerardo Soto (Mex) Equipo Veracruz
70 Cuauhtemoc Vasquez (Mex) Equipo Veracruz
71 Sergio Arias (Mex) Empacadora San Marcos
72 Radames Treviño (Mex) Orven
73 Yuriy Metlushenko (Ukr) Amore & Vita CONAD
74 Victor Niño (Col) Orven
75 Uriel Chavez (Mex) Empacadora San Marcos
76 Abundio Guerrero (Mex) Canel's Turbo
77 Victor Omar Garcia (Mex) Orven
78 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team
79 Isaac Santoyo (Mex) Empacadora San Marcos
80 Danie Westmattelmann (Ger) Team Kuota Indeland
81 Tigran Korkotyan (Arm) CKT Champion System
82 Jose Migdael Zeceña (Gua) Guatemalan National Team
83 Danny Alexander Morales (Gua) Guatemalan National Team
84 Juan Manuel Sandoval (Mex) Canel's Turbo
85 Walter Filad Escobar (Gua) Guatemalan National Team
86 Luis Pulido (Mex) Arenas Alubike
87 Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita CONAD
88 Daniel Cano (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato
89 Jesus Zarate (Mex) Arenas Alubike
90 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team
91 Juan Ramon Juarez (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato
92 Alberto Huitzil (Mex) Equipo Veracruz
93 Pedro Portuondo (Cub) Cuban National Team
94 Londy Eduar Morales (Gua) Guatemalan National Team
95 Edwin Becerra (Ven) Venezuelan National Team
96 Eder Freyre (Mex) Chiapas Tequila Afamado
97 Glen Chadwick (NZl) Rock Racing
98 Jose Contreras (Ven) Venezuelan National Team
99 David Boily (Can) Spidertech p/b Planet Energy
100 Abraham Martinez (Mex) Arenas Alubike
101 Israel Antonio Ochoa (Col) Boyaca Orgullo De America
102 Alfredo Gabino (Mex) Canel's Turbo
103 Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring
104 Jesus Armand Aguilar (Mex) Arenas Alubike
105 Luis Abel Sanchez (Mex) Equipo Veracruz
106 Thomas Riber (Den) Team Concordia Forsikring
107 Philip Nielsen (Den) Team Concordia Forsikring
108 Martin Gilbert (Can) Spidertech p/b Planet Energy
109 Bjorn Glasner (Ger) Team Kuota Indeland
110 Lucas Euser (USA) Spidertech p/b Planet Energy
111 Luis Fernando Macias (Mex) Rock Racing
112 Victor Hugo Peña (Col) Rock Racing all s.t.
113 Edgardo Morales (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 7: 58
114 Carlos Alzate (Col) Rock Racing 8: 02
115 Freddy Buergos (Cub) Cuban National Team s.t.
116 Edgar Miguel Hoch (Gua) Guatemalan National Team 8: 37
117 Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b Planet Energy 8: 50
118 Luis Alejandro Zamudio (Mex) Chiapas Tequila Afamado 9: 03
119 Carlos Man Hernandez (Mex) Orven 9: 19
120 Matthias Bertling (Ger) Team Kuota Indeland s.t.
121 Francois Parisien (Can) Spidertech p/b Planet Energy 9: 30
122 Gil Cordoves (Ven) Venezuelan National Team 11: 39
DNF Kristof Vollon (Ukr) Amore & Vita CONAD
DNF Eder Arenas (Mex) Arenas Alubike
DNS Leonardo Scarcelli (Ita) ISD - Neri
DNS Jose Abraham Centeno (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato
 
GC
1 Francisco Mancebo (Esp) Rock Racing 19:00:48
2 Edwin Arnulfo Parra (Col) Boyaca Orgullo De America at s.t.
3 Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 0:04
4 Huberlino Mesa (Col) Boyaca Orgullo De America 0:19
5 Francisco Matamoros (Mex) Arenas Alubike s.t.
6 Ignacio Sarabia (Mex) Rock Racing 0:25
7 Oscar Sevilla (Esp) Rock Racing 0:32
8 Florencio Ramos (Mex) Chiapas Tequila Afamado s.t.
9 Victor Manuel Garcia (Esp) Chiapas Tequila Afamado 0:37
10 Fredy Emir Montaña (Col) Boyaca Orgullo De America 0:41
11 Jose Daniel Rincon (Col) Boyaca Orgullo De America s.t.
12 Ivan Mauricio Casas (Col) Boyaca Orgullo De America 0:55
13 Gregorio Ladino (Col) Boyaca Orgullo De America
14 Victor Niño (Col) Orven both s.t.
15 Stefan Ganser (Ger) Team Kuota Indeland 1:00
16 Rodolfo Andre Torres (Col) Boyaca Orgullo De America s.t.
17 Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo 1:02
18 Tomas Gil (Ven) Venezuelan National Team
19 Alessandro Colo (Ita) ISD - Neri
20 Chris Jones (USA) Team Type 1
21 Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita CONAD all s.t.
22 Julio Alberto Perez (Mex) Empacadora San Marcos 1:19
23 Juan Pablo Magallanes (Mex) Rock Racing 2:05
24 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri 2:06
25 Luis Pulido (Mex) Arenas Alubike 2:29
26 Davide Frattini (Ita) Team Type 1 5:05
27 Bernardo Colex (Mex) Amore & Vita CONAD 6:40
28 Pedro Portuondo (Cub) Cuban National Team 7:01
29 Sergiy Grechyn (Ukr) Amore & Vita CONAD 7:49
30 Flavio Deluna (Mex) Spidertech p/b Planet Energy 8:41
31 Salvatore Maicuso (Ita) ISD - Neri 8:43
32 Bruno Langlois (Can) Spidertech p/b Planet Energy 9:06
33 Moises Aldape (Mex) Orven 9:55
34 Piero Paolo De Negri (Ita) ISD - Neri 10:04
35 Lisuandi Alonso (Cub) Cuban National Team 14:37
36 Luis Fernando Macias (Mex) Rock Racing 15:06
37 Jose De Jesus Gomez (Mex) Canel's Turbo 15:37
38 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team 16:13
39 Edmundo Robledo (Mex) Empacadora San Marcos 16:20
40 Victor Hugo Peña (Col) Rock Racing 16:30
41 Fausto Fognini (Ukr) Amore & Vita CONAD 16:31
42 Juan Manuel Sandoval (Mex) Canel's Turbo s.t.
43 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team 16:33
44 Jesus Zarate (Mex) Arenas Alubike 16:34
45 Francois Parisien (Can) Spidertech p/b Planet Energy 17:09
46 Rodolfo Fernandez (Mex) Empacadora San Marcos 17:19
47 Edwin Becerra (Ven) Venezuelan National Team 17:47
48 Jose Migdael Zeceña (Gua) Guatemalan National Team 17:49
49 Radames Treviño (Mex) Orven 18:38
50 David Boily (Can) Spidertech p/b Planet Energy 19:44
51 Lucas Euser (USA) Spidertech p/b Planet Energy 21:45
52 Jose de Jesus Bravo (Mex) Chiapas Tequila Afamado 23:19
53 Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring 23:46
54 Joris Boillat (Sui) CKT Champion System 23:48
55 Israel Antonio Ochoa (Col) Boyaca Orgullo De America 23:59
56 Epifanio Cortes (Mex) Arenas Alubike 24:13
57 Manuel Oseas Rodas (Gua) Guatemalan National Team 24:20
58 Daniel Foder (Den) Team Concordia Forsikring 25:10
59 Freddy Vargas (Ven) Venezuelan National Team 25:54
60 Dmytro Krivtsov (Ukr) ISD - Neri 27:23
61 Yasmani Martinez (Cub) Cuban National Team 27:37
62 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team 27:37
63 Bjorn Glasner (Ger) Team Kuota Indeland 29:10
64 Uriel Chavez (Mex) Empacadora San Marcos 30:10
65 Nicholas Sanderson (Aus) Amore & Vita CONAD 31:28
66 Carlos Alzate (Col) Rock Racing 33:43
67 Danie Westmattelmann (Ger) Team Kuota Indeland 33:55
68 Glen Chadwick (NZl) Rock Racing s.t.
69 Javier Megias (Esp) Team Type 1 34:08
70 Scott Stewart (USA) Team Type 1 35:01
71 Luis Alejandro Zamudio (Mex) Chiapas Tequila Afamado 37:30
72 Denys Kostyuk (Ukr) ISD - Neri 39:05
73 Cesar Vaquera (Mex) Orven 39:35
74 Jesus Armand Aguilar (Mex) Arenas Alubike 39:57
75 Eder Freyre (Mex) Chiapas Tequila Afamado 40:56
76 JuanCarlo Hernandez (Mex) Chiapas Tequila Afamado 42:07
77 Walter Filad Escobar (Gua) Guatemalan National Team 42:10
78 Jorge Navarro (Mex) Empacadora San Marcos 43:20
79 Jose Contreras (Ven) Venezuelan National Team 43:47
80 Juan Antonio Aguirre (Mex) Chiapas Tequila Afamado 44:31
81 Emman Vanruitenbeek (Ned) Team Kuota Indeland 45:01
82 Shawn Milne (USA) Team Type 1 45:37
83 Jorge Pancoatl (Mex) Canel's Turbo 46:22
84 Ivan Carbajal (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 46:59
85 Londy Eduar Morales (Gua) Guatemalan National Team 47:49
86 Martin Gilbert (Can) Spidertech p/b Planet Energy 48:30
87 Carlos Cruz (Mex) Empacadora San Marcos 48:55
88 Danny Alexander Morales (Gua) Guatemalan National Team 49:02
89 Matthias Bertling (Ger) Team Kuota Indeland 49:43
90 Alfredo Gabino (Mex) Canel's Turbo 49:59
91 Freddy Buergos (Cub) Cuban National Team 50:07
92 Kaspar Schjonnemann (Den) Team Concordi A Forsokri Ng 50:39
93 Alex Schmitt (Ger) Team Kuota Indeland 50:48
94 Victor Omar Garcia (Mex) Orven 51:15
95 Jhonny Eliu Morales (Gua) Guatemalan National Team 51:16
96 Thomas Riber (Den) Team Concordia Forsikring 52:37
97 Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b Planet Energy 53:49
98 Tigran Korkotyan (Arm) CKT Champion System 54:08
99 Alberto Huitzil (Mex) Equipo Veracruz 55:45
100 Juan Ramon Juarez (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 56:20
101 Luc Hagenaars (Ned) Team Kuota Indeland 58:16
102 Yuriy Metlushenko (Ukr) Amore & Vita CONAD
103 Florenz Knauer (Ger) Team Kuota Indeland
104 Philip Nielsen (Den) Team Concordia Forsikring all s.t.
105 Edgar Miguel Hoch (Gua) Guatemalan National Team 58:36
106 Abundio Guerrero (Mex) Canel's Turbo 58:42
107 Saul Hernandez (Mex) Equipo Veracruz 1:02:29
108 Daniel Cano (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 1:03:24
109 Carlos Man Hernandez (Mex) Orven 1:05:04
110 Abraham Martinez (Mex) Arenas Alubike 1:06:01
111 Luis Abel Sanchez (Mex) Equipo Veracruz 1:06:30
112 Serge Herz (Ger) CKT Champion System 1:06:57
113 AldoIno Ilesic (Slo) Team Type 1 1:09:08
114 Wilmen Bravo (Ven) Venezuelan National Team 1:10:08
115 Edgardo Morales (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 1:12:19
116 Gerardo Soto (Mex) Equipo Veracruz 1:17:53
117 Sergio Arias (Mex) Empacadora San Marcos 1:21:22
118 Isaac Santoyo (Mex) Empacadora San Marcos s.t.
119 Cuauhtemoc Vasquez (Mex) Equipo Veracruz 1:22:06
120 Peter Joerg (Sui) CKT Champion System 1:30:22
121 Holger Burkhardt (Ger) CKT Champion System 1:30:26
122 Gil Cordoves (Ven) Venezuelan National Team 1:38:22

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 
Cervelo R3 C4W button - May 2
 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed