Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
Cervelo R5 C4W March 26
 

Latest Women's News



 

May 15/10 16:06 pm - Tour de l'Aude: Stage 1 report and results


Posted by Editoress on 05/15/10
 

Results from the 2nd day of racing in France

 

Elisabeth Armistead scored the second victory in a row for Cervélo TestTeam at the Tour de l'Aude. The 21-year-old rider from Great Britain finished first in today's 117 km race first stage around Rieux Minervois, France, taking over the leader jersey from her teammate Regina Bruins (Ned).

The wind played a big role today enabling 11 riders to go into a break away, which was not chased back by the peloton until the finish line. At the end of the race, Elisabeth Armistead had the biggest reserves and claimed victory in the sprint ahead of Chantal Blaak (Ned) and Adrie Visser (Ned).

"Another victory and another leader jersey today, that is just amazing," exclaimed Egon van Kessel, Sport Director, Cervélo TestTeam. "In this first stage, a breakaway of eleven riders including Lizzie Armistead broke away coming to the finish with an advantage of about 1:20 over the peloton. Lizzie did a great job and won the sprint. We totally fulfilled our goal and didn't lose too much energy in defending the leader’s jersey. Tomorrow we will race in the team time trial, and we go into that with full confidence. We have trained this race format a lot and I believe we can make it on the podium."

 

Cervélo TestTeam report

 

stage profile

 

Stage 1: Rieux-Minervois to Rieux-Minervois , 117 km
1 Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo TestTeam 3:14:09
2 Chantal Blaak (Ned) Leontien.Nl
3 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women
4 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu
5 Brooke Miller (USA) Tibco
6 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
7 Béatrice Thomas (Fra) ESGL93-Gestion
8 Romy Kasper (Ger) Noris Cycling
9 Katheryn Mattis (USA) US National Team all s.t.
10 Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team 0:03
11 Emma Mackie (Aus) Tibco 0:06
12 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 1:16
13 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara
14 Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team
15 Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling
16 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara
17 Martina Zwick (Ger) German National Team
18 Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit
19 Monique Van De Ree (Ned) Leontien.Nl
20 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu
21 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs-Petrogadets
22 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogadets
23 Carla Swart (RSA) MTN Energade Ladies Team
24 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam
25 Joanne Kiesanowski (NZl) Tibco
26 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team
27 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope
28 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara
29 Eneritz Iturriagae (Esp) Safi-Pasta Zara
30 Sylwia Kapusta (Pol) Safi-Pasta Zara
31 Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam
32 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
33 Nadia Triquet-Claude (Fra) Vienne Futuroscope
34 Sharon Laws (GBr) Cervelo TestTeam
35 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team
36 Martina Ruzickova (Cze) Michela Fanini Record Rox
37 Regina Bruins (Ned) Cervelo TestTeam
38 Andrea Bosman (Ned) Leontien.Nl
39 Marijn De Vries (Ned) Leontien.Nl
40 Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling
41 Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.Nl
42 Ruth Corset (Aus) Tibco
43 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarmo
44 Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope
45 Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women
46 Angela Hennig (Ger) Noris Cycling
47 Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia Women
48 Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women
49 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam
50 Carmen Small (USA) US National Team
51 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs-Petrogadets
52 Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team
53 Andrea Dvorak (USA) US National Team
54 Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
55 Nina Ovcharenko (Ukr) Michela Fanini Record Rox
56 Carly Hibberd (Aus) Michela Fanini Record Rox
57 Edwige Pitel (Fra) Michela Fanini Record Rox
58 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu
59 Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women
60 Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs-Petrogadets
61 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu
62 Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team
63 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu
64 Rebecca Much (USA) Tibco
65 Karol-ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
66 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women
67 Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team
68 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarmo
69 Karin Aune (Swe) Fenixs-Petrogadets
70 Irina Molicheva (Rus) Fenixs-Petrogadets
71 Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team
72 Franziska Merten (Ger) German National Team
73 Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling
74 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarmo
75 Mélanie Bravard (Fra) ESGL93-Gestion
76 Stephanie Pohl (Ger) Noris Cycling
77 Mara Abbot (USA) US National Team all s.t.
78 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 1:28
79 Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.Nl
80 Katharine Carrol (USA) US National Team both s.t.
81 Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team 1:31
82 Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team 1:34
83 Laura Dittmann (Ger) German National Team s.t.
84 Audrey Lemieux (Can) ESGL93-Gestion 1:37
85 Robyn De Groot (RSA) MTN Energade Ladies Team 1:57
86 Eugenie Mermillod (Fra) ESGL93-Gestion 2:16
87 Amanda Miller (USA) Tibco 2:29
88 Lina-kristin Schink (Ger) German National Team 5:55
89 Siobhan Horgan (Irl) ESGL93-Gestion
90 Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara
91 Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope
92 Kristin Mac Grath (USA) US National Team
93 Laure Werner (Bel) Redsun Cycling Team
94 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarmo
95 Marta Vila Josana Andreu (Esp) Team Valdarmo all s.t.
96 Serena Mensa (Ita) Michela Fanini Record Rox 7:05
97 Lylanie Lauwrens (RSA) MTN Energade Ladies Team 9:47
98 Sara Grifi (Ita) Michela Fanini Record Rox s.t.
99 Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN Energade Ladies Team 9:49
100 Cashandra Slingerland (RSA) MTN Energade Ladies Team
101 Elizabeth Hatch (USA) Lotto Ladies Team
102 Saneila Biagi (Ita) Team Valdarmo
103 Florence Girardet (Fra) Vienne Futuroscope
104 Loes Markerink (Ned) Nederland Bloeit all s.t.
DNF Roxane Fournier (Fra) ESGL93-Gestion
 
GC
1 Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Testteam 3:18:50
2 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women at 0:07
3 Chantal Blaak (Ned) Leontien.Nl 0:14
4 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 0:20
5 Brooke Miller (USA) Tibco 0:23
6 Katheryn Mattis (USA) US National Team 0:27
7 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 0:36
8 Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team 0:42
9 Emma Mackie (Aus) Tibco 0:53
10 Béatrice Thomas (Fra) ESGL93-Gestion 0:55
11 Romy Kasper (Ger) Noris Cycling 0:55
12 Regina Bruins (Ned) Cervelo Testteam 1:23
13 Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women 1:27
14 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 1:28
15 Emma Pooley (GBr) Cervelo Testteam 1:30
16 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 1:31
17 Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women 1:32
18 Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team 1:34
19 Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team 1:34
20 Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 1:34
21 Claudia Häusler (Ger) Cervelo Testteam 1:36
22 Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit 1:38
23 Sharon Laws (GBr) Cervelo Testteam 1:38
24 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara 1:40
25 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope 1:40
26 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogadets 1:41
27 Eneritz Iturriagae (Esp) Safi-Pasta Zara 1:42
28 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 1:42
29 Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team 1:42
30 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarmo 1:43
31 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team 1:43
32 Ruth Corset (Aus) Tibco 1:43
33 Edwige Pitel (Fra) Michela Fanini Record Rox 1:44
34 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarmo 1:44
35 Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope 1:45
36 Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling 1:46
37 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu 1:46
38 Carla Ryan (Aus) Cervelo Testteam 1:46
39 Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling 1:46
40 Andrea Dvorak (USA) US National Team 1:47
41 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs-Petrogadets 1:47
42 Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia Women 1:48
43 Nadia Triquet-Claude (Fra) Vienne Futuroscope 1:49
44 Carla Swart (RSA) MTN Energade Ladies Team 1:49
45 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team 1:49
46 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara 1:50
47 Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.Nl 1:50
48 Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs-Petrogadets 1:50
49 Marijn De Vries (Ned) Leontien.Nl 1:51
50 Carmen Small (USA) US National Team 1:51
51 Joanne Kiesanowski (NZl) Tibco 1:52
52 Rebecca Much (USA) Tibco 1:52
53 Andrea Bosman (Ned) Leontien.Nl 1:53
54 Irina Molicheva (Rus) Fenixs-Petrogadets 1:53
55 Martina Ruzickova (Cze) Michela Fanini Record Rox 1:54
56 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara 1:54
57 Katharine Carrol (USA) US National Team 1:54
58 Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team 1:55
59 Karol-ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 1:56
60 Stephanie Pohl (Ger) Noris Cycling 1:58
61 Franziska Merten (Ger) German National Team 1:59
62 Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit 1:59
63 Martina Zwick (Ger) German National Team 2:00
64 Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling 2:00
65 Sylwia Kapusta (Pol) Safi-Pasta Zara 2:01
66 Mara Abbot (USA) US National Team 2:02
67 Angela Hennig (Ger) Noris Cycling 2:02
68 Mélanie Bravard (Fra) ESGL93-Gestion 2:02
69 Karin Aune (Swe) Fenixs-Petrogadets 2:04
70 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu 2:05
71 Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team 2:05
72 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu 2:06
73 Monique Van De Ree (Ned) Leontien.Nl 2:07
74 Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team 2:07
75 Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.Nl 2:08
76 Nina Ovcharenko (Ukr) Michela Fanini Record Rox 2:09
77 Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team 2:11
78 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 2:15
79 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs-Petrogadets 2:16
80 Laura Dittmann (Ger) German National Team 2:16
81 Audrey Lemieux (Can) ESGL93-Gestion 2:19
82 Carly Hibberd (Aus) Michela Fanini Record Rox 2:19
83 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarmo 2:24
84 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu 2:29
85 Robyn De Groot (RSA) MTN Energade Ladies Team 2:39
86 Eugenie Mermillod (Fra) ESGL93-Gestion 3:01
87 Amanda Miller (USA) Tibco 3:24
88 Kristin Mac Grath (USA) US National Team 6:28
89 Marta Vila Josana Andreu (Esp) Team Valdarmo 6:33
90 Laure Werner (Bel) Redsun Cycling Team 6:37
91 Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope 6:40
92 Lina-kristin Schink (Ger) German National Team 6:41
93 Siobhan Horgan (Irl) ESGL93-Gestion 6:46
94 Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara 6:47
95 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarmo 6:51
96 Serena Mensa (Ita) Michela Fanini Record Rox 7:57
97 Elizabeth Hatch (USA) Lotto Ladies Team 10:21
98 Cashandra Slingerland (RSA) MTN Energade Ladies Team 10:23
99 Lylanie Lauwrens (RSA) MTN Energade Ladies Team 10:29
100 Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN Energade Ladies Team 10:29
101 Florence Girardet (Fra) Vienne Futuroscope 10:35
102 Sara Grifi (Ita) Michela Fanini Record Rox 10:40
103 Saneila Biagi (Ita) Team Valdarmo 11:09
104 Loes Markerink (Ned) Nederland Bloeit 11:10

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 

 
Cervelo C4W button March26
 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed