Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
Specialized Tarmac C4W2 - Aug 12
 

Latest Women's News



 

May 19/10 12:53 pm - Tour de l'Aude: Stage 5 results


Posted by Editoress on 05/19/10
 

Results from the 5th stage in France won by Katheryn Mattis (US National Team)

 

Team Tibco's Rebecca Much reports about today's race: "It was a hard day. You just go straight up right away from the start. It was brutal."

"USA national team lead the race out really hard from the very start" so they could set-up a breakaway for their riders. They got 2 riders off the front along with anybody who mattered, including Emma Pooley. Then TIBCO riders Rebecca and Amanda along with several Dutch team Nederland-Bloeit team riders worked together to chase hard and bring the breakaway back into the pack. "And, it worked for awhile, but then the pack got really spread out at the next climb" said Rebecca.

There was strange and unfortunate mix up at today's finish. Near the end of the race, on the way into town, two Nederland Bloeit riders, Marianne Voss and Annemiek Van Vleuten were leading the race by approximately 1-minute. Tragically, they were lead down the wrong street by the official motorcycle ahead of them. The next rider on course, Katheryn Mattis was lead down the correct path and then suddenly was in first place.

 

Stage 5: Amélie-les-Bains to Amélie-les-Bains, 104.5 km
1 Katheryn Mattis (USA) US National Team 3:00:20
2 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit at 1:00
3 Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit s.t.
4 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 1:23
5 Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team s.t.
6 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 1:25
7 Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women s.t.
8 Sharon Laws (GBr) Cervelo TestTeam 1:38
9 Regina Bruins (Ned) Cervelo TestTeam 2:07
10 Andrea Bosman (Ned) Leontien.Nl
11 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope
12 Carla Swart (RSA) MTN Energade Ladies Team
13 Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women
14 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
15 Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling
16 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team all s.t.
17 Mara Abbot (USA) US National Team 2:09
18 Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam 2:11
19 Ruth Corset (Aus) Tibco 3:14
20 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarmo 5:41
21 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 7:43
22 Edwige Pitel (Fra) Michela Fanini Record Rox 14:27
23 Eugenie Mermillod (Fra) ESGL93-Gestion s.t.
24 Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo TestTeam 15:08
25 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara
26 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu
27 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara
28 Martina Ruzickova (Cze) Michela Fanini Record Rox
29 Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team
30 Carmen Small (USA) US National Team
31 Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team
32 Amanda Miller (USA) Tibco
33 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women
34 Stephanie Pohl (Ger) Noris Cycling
35 Romy Kasper (Ger) Noris Cycling
36 Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling all s.t.
37 Rebecca Much (USA) Tibco 15:26
38 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarmo 15:34
39 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 15:42
40 Sylwia Kapusta (Pol) Safi-Pasta Zara 19:54
41 Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team
42 Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
43 Andrea Dvorak (USA) US National Team all s.t.
44 Irina Molicheva (Rus) Fenixs-Petrogadets 22:27
45 Marijn De Vries (Ned) Leontien.Nl
46 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs-Petrogadets
47 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu
48 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogadets
49 Karol-ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
50 Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN Energade Ladies Team
51 Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team all s.t.
52 Angela Hennig (Ger) Noris Cycling 24:02
53 Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women
54 Brooke Miller (USA) Tibco both s.t.
55 Cashandra Slingerland (RSA) MTN Energade Ladies Team 27:52
56 Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.Nl 28:53
57 Monique Van De Ree (Ned) Leontien.Nl
58 Béatrice Thomas (Fra) ESGL93-Gestion
59 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu
60 Mélanie Bravard (Fra) ESGL93-Gestion
61 Carly Hibberd (Aus) Michela Fanini Record Rox
62 Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.Nl
63 Robyn De Groot (RSA) MTN Energade Ladies Team
64 Emma Mackie (Aus) Tibco
65 Laura Dittmann (Ger) German National Team
66 Martina Zwick (Ger) German National Team
67 Nina Ovcharenko (Ukr) Michela Fanini Record Rox
68 Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara
69 Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs-Petrogadets
70 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team
71 Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling
72 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarmo
73 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu
74 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu
75 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarmo
76 Joanne Kiesanowski (NZl) Tibco
77 Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope
78 Audrey Lemieux (Can) ESGL93-Gestion
79 Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team
80 Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team
81 Franziska Merten (Ger) German National Team
82 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara
83 Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team all s.t.
DNF Kristin Mac Grath (USA) US National Team
DNF Katharine Carrol (USA) US National Team
DNF Lylanie Lauwrens (RSA) MTN Energade Ladies Team
DNF Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope
DNS Chantal Blaak (Ned) Leontien.Nl
 
GC
1 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 12:45:50
2 Katheryn Mattis (USA) US National Team at 2:49
3 Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team 3:13
4 Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women 3:21
5 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 3:38
6 Sharon Laws (GBr) Cervelo TestTeam 3:40
7 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 3:51
8 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 3:55
9 Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit 3:58
10 Regina Bruins (Ned) Cervelo TestTeam 4:13
11 Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam 4:21
12 Mara Abbot (USA) US National Team 4:29
13 Andrea Bosman (Ned) Leontien.Nl 5:37
14 Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling 5:52
15 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope 6:05
16 Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women 7:13
17 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team 9:31
18 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 10:13
19 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarmo 12:47
20 Ruth Corset (Aus) Tibco 15:03
21 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 16:17
22 Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo TestTeam 19:37
23 Edwige Pitel (Fra) Michela Fanini Record Rox 21:05
24 Carla Swart (RSA) MTN Energade Ladies Team 21:52
25 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 30:35
26 Carmen Small (USA) US National Team 30:37
27 Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team 31:05
28 Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling 31:48
29 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara 32:44
30 Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team 32:48
31 Amanda Miller (USA) Tibco 32:56
32 Rebecca Much (USA) Tibco 34:22
33 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 36:43
34 Marijn De Vries (Ned) Leontien.Nl 37:45
35 Eugenie Mermillod (Fra) ESGL93-Gestion 40:08
36 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu 40:14
37 Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit 40:42
38 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara 41:28
39 Martina Ruzickova (Cze) Michela Fanini Record Rox 41:40
40 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarmo 42:18
41 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogadets 42:38
42 Sylwia Kapusta (Pol) Safi-Pasta Zara 42:46
43 Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team 43:00
44 Andrea Dvorak (USA) US National Team 45:30
45 Irina Molicheva (Rus) Fenixs-Petrogadets 46:30
46 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs-Petrogadets 46:53
47 Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team 48:04
48 Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team 48:39
49 Stephanie Pohl (Ger) Noris Cycling 48:57
50 Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN Energade Ladies Team 50:52
51 Romy Kasper (Ger) Noris Cycling 51:28
52 Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 52:28
53 Robyn De Groot (RSA) MTN Energade Ladies Team 54:17
54 Joanne Kiesanowski (NZl) Tibco 55:05
55 Martina Zwick (Ger) German National Team 55:53
56 Angela Hennig (Ger) Noris Cycling 56:25
57 Karol-ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 56:49
58 Brooke Miller (USA) Tibco 57:09
59 Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team 58:33
60 Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.Nl 59:02
61 Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.Nl 59:47
62 Béatrice Thomas (Fra) ESGL93-Gestion 59:57
63 Emma Mackie (Aus) Tibco 1:04:39
64 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 1:05:20
65 Mélanie Bravard (Fra) ESGL93-Gestion 1:05:32
66 Carly Hibberd (Aus) Michela Fanini Record Rox 1:05:34
67 Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team 1:05:35
68 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarmo 1:05:36
69 Laura Dittmann (Ger) German National Team 1:07:39
70 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara 1:08:24
71 Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling 1:10:27
72 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team 1:10:43
73 Audrey Lemieux (Can) ESGL93-Gestion 1:11:14
74 Nina Ovcharenko (Ukr) Michela Fanini Record Rox 1:11:24
75 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu 1:13:17
76 Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs-Petrogadets 1:13:51
77 Franziska Merten (Ger) German National Team 1:15:26
78 Monique Van De Ree (Ned) Leontien.Nl 1:16:00
79 Cashandra Slingerland (RSA) MTN Energade Ladies Team 1:16:51
80 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu 1:17:07
81 Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope 1:19:34
82 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarmo 1:21:47
83 Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara 1:22:01

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 
Cervelo R3 C4W button - May 2
 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed