Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
OGC Camelback C4W - April 7
 

Latest Women's News



 

May 22/10 15:21 pm - Tour de l'Aude: Stage 8


Posted by Editoress on 05/22/10
 

Results from today's 8th stage in France, won by Marianne Vos ( Nederland Bloeit)

Stage 8: Aunat to Limoux, 112 km
1 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 2:42:57
2 Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women
3 Joanne Kiesanowski (NZl) Tibco
4 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team
5 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu
6 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara all s.t.
7 Andrea Bosman (Ned) Leontien.Nl 0:04
8 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
9 Carla Swart (RSA) MTN Energade Ladies Team
10 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope
11 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara
12 Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling
13 Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team
14 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs-Petrogadets
15 Sylwia Kapusta (Pol) Safi-Pasta Zara
16 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarmo
17 Regina Bruins (Ned) Cervelo TestTeam
18 Karol-ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
19 Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team
20 Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.Nl
21 Edwige Pitel (Fra) Michela Fanini Record Rox
22 Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling
23 Amanda Miller (USA) Tibco
24 Mara Abbot (USA) US National Team
25 Eugenie Mermillod (Fra) ESGL93-Gestion
26 Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
27 Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit
28 Katheryn Mattis (USA) US National Team
29 Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team
30 Romy Kasper (Ger) Noris Cycling
31 Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo TestTeam
32 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogadets
33 Béatrice Thomas (Fra) ESGL93-Gestion
34 Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN Energade Ladies Team
35 Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women
36 Robyn De Groot (RSA) MTN Energade Ladies Team
37 Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team
38 Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam
39 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam
40 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarmo
41 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit all s.t.
42 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 5:06
43 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 6:16
44 Sharon Laws (GBr) Cervelo TestTeam
45 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women
46 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu
47 Marijn De Vries (Ned) Leontien.Nl
48 Martina Zwick (Ger) German National Team
49 Martina Ruzickova (Cze) Michela Fanini Record Rox
50 Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team
51 Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team
52 Irina Molicheva (Rus) Fenixs-Petrogadets all s.t.
53 Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.Nl 8:46
54 Andrea Dvorak (USA) US National Team 10:17
55 Carly Hibberd (Aus) Michela Fanini Record Rox
56 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarmo
57 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu
58 Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling
59 Mélanie Bravard (Fra) ESGL93-Gestion
60 Angela Hennig (Ger) Noris Cycling
61 Laura Dittmann (Ger) German National Team
62 Carmen Small (USA) US National Team
63 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu
64 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu
65 Audrey Lemieux (Can) ESGL93-Gestion
66 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara all s.t.
67 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team 14:17
68 Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team
69 Franziska Merten (Ger) German National Team
70 Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara
71 Brooke Miller (USA) Tibco
72 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarmo
73 Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team all s.t.
74 Emma Mackie (Aus) Tibco 23:58
75 Ruth Corset (Aus) Tibco
76 Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs-Petrogadets
77 Cashandra Slingerland (RSA) MTN Energade Ladies Team all s.t.
DNF Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope
DNS Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women
DNS Monique Van De Ree (Ned) Leontien.Nl
 
GC
1 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 21:11:29
2 Mara Abbot (USA) US National Team at 4:42
3 Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team 5:39
4 Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam 6:51
5 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 7:04
6 Regina Bruins (Ned) Cervelo TestTeam 7:48
7 Katheryn Mattis (USA) US National Team 7:54
8 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 8:46
9 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 8:56
10 Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling 10:36
11 Andrea Bosman (Ned) Leontien.Nl 10:42
12 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope 11:10
13 Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit 12:06
14 Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women 12:18
15 Sharon Laws (GBr) Cervelo TestTeam 14:16
16 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team 14:32
17 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarmo 17:52
18 Carla Swart (RSA) MTN Energade Ladies Team 26:57
19 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 38:29
20 Edwige Pitel (Fra) Michela Fanini Record Rox 39:39
21 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarmo 47:53
22 Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team 51:22
23 Eugenie Mermillod (Fra) ESGL93-Gestion 52:11
24 Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo TestTeam 54:12
25 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara 54:48
26 Amanda Miller (USA) Tibco 55:00
27 Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team 55:03
28 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 55:55
29 Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit 57:35
30 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 59:34
31 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 1:01:54
32 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara 1:03:28
33 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogadets 1:04:42
34 Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling 1:06:24
35 Martina Ruzickova (Cze) Michela Fanini Record Rox 1:06:26
36 Marijn De Vries (Ned) Leontien.Nl 1:08:06
37 Ruth Corset (Aus) Tibco 1:08:23
38 Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN Energade Ladies Team 1:12:56
39 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu 1:13:12
40 Karol-ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 1:13:42
41 Carmen Small (USA) US National Team 1:15:26
42 Irina Molicheva (Rus) Fenixs-Petrogadets 1:15:42
43 Robyn De Groot (RSA) MTN Energade Ladies Team 1:16:21
44 Sylwia Kapusta (Pol) Safi-Pasta Zara 1:17:22
45 Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team 1:19:54
46 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs-Petrogadets 1:21:29
47 Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 1:25:15
48 Romy Kasper (Ger) Noris Cycling 1:26:04
49 Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team 1:26:49
50 Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team 1:28:52
51 Joanne Kiesanowski (NZl) Tibco 1:29:30
52 Andrea Dvorak (USA) US National Team 1:30:19
53 Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.Nl 1:33:38
54 Béatrice Thomas (Fra) ESGL93-Gestion 1:34:33
55 Martina Zwick (Ger) German National Team 1:36:41
56 Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team 1:37:28
57 Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team 1:40:11
58 Angela Hennig (Ger) Noris Cycling 1:41:14
59 Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.Nl 1:43:05
60 Brooke Miller (USA) Tibco 1:45:55
61 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 1:50:09
62 Mélanie Bravard (Fra) ESGL93-Gestion 1:50:21
63 Carly Hibberd (Aus) Michela Fanini Record Rox 1:50:23
64 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarmo 1:50:55
65 Laura Dittmann (Ger) German National Team 1:52:28
66 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara 1:53:13
67 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu 1:54:05
68 Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling 1:55:16
69 Audrey Lemieux (Can) ESGL93-Gestion 1:56:03
70 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team 1:59:32
71 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu 2:01:56
72 Emma Mackie (Aus) Tibco 2:03:09
73 Franziska Merten (Ger) German National Team 2:10:18
74 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarmo 2:10:49
75 Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs-Petrogadets 2:12:21
76 Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara 2:21:19
77 Cashandra Slingerland (RSA) MTN Energade Ladies Team 2:21:24

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 

 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed