Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
Cervelo S2 C4W - March 29
 

Latest Women's News



 

May 23/10 7:05 am - Offenburg World Cup: Women's XC results


Posted by Editoress on 05/23/10
 

Results from today's World Cup XC #3 in Offenburg Germany won by Catharine Pendrel (Luna Pro Team)

 

pendrel wins

 

Women: 26.6 km
1 Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team 1:37:24
2 Georgia Gould (USA) Luna Pro Team at 0:28
3 Esther Süss (Sui) Wheeler-IXS Pro 0:38
4 Marie-Helene Premont (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain 1:22
5 Elisabeth Osl (Aut) Central Pro Team 2:12
6 Julie Bresset * (Fra) BH-Suntour 2:38
7 Eva Lechner (Ita) Colnago Arreghini Sudtirol 3:18
8 Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team 3:33
9 Katrin Leumann (Sui) goldwurst-power.ch 3:33
10 Mary Mcconneloug (USA) Kenda Seven NOTUBES 3:44
11 Blaza Klemencic (Slo) FELT ÖTZTAL X-BIONIC World 4:00
12 Sabine Spitz (Ger) Central Pro Team 4:16
13 Willow Koerber (USA) Subaru-Gary Fisher 4:56
14 Anna Szafraniec (Pol) Jbg-2 Professional MTB Team 5:03
15 Marielle Saner-Guinchard (Sui) Bikepark.Ch Scott 5:13
16 Nathalie Schneitter (Sui) Colnago Arreghini Sudtirol 5:32
17 Tereza Hurikova (Cze) Trek-Lorca Taller Del Tiempo 5:39
18 Anja Gradl (Ger) Central Pro Team 5:48
19 Katherine Compton (USA) 6:30
20 Hanna Klein (Ger) Rothaus-CUBE MTB Team 6:51
21 Heather Irmiger (USA) Subaru-Gary Fisher 7:14
22 Sabrina Enaux (Fra) Felt Oetztal X-Bionic Team 7:18
23 Tanja Zakelj * (Slo) MBK Orbea 7:48
24 Margarita Fullana Riera (Esp) Massi Team 8:02
25 Anna Villar Argente (Esp) 8:26
26 Elisabeth Brandau (Ger) Team Haibike 8:50
27 Alexandra Engen * (Swe) Rothaus-Cube 8:54
28 Laura Turpijn (Ned) Team Merida Combee 9:05
29 Amanda Sin (Can) 9:13
30 Annika Langvad (Den) HMTBK 9:50
31 Cécile Ravanel (Fra) Lapierre International 10:16
32 Janka Stevkova (Svk) 10:21
33 Magdalena Sadlecka (Pol) Ccc Polkowice 10:49
34 Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team 11:00
35 Aleksandra Dawidowicz (Pol) Ccc Polkowice 11:00
36 Monique Pua Sawicki (USA) 11:24
37 Maria Osl (Aut) Fischer-BMC 11:39
38 Laura Metzler (Fra) BH-Suntour 11:47
39 Barbara Benko * (Hun) Rothaus-Cube 11:56
40 Nicola Leary (NZl) NZL National Team 12:03
41 Rie Katayama (Jpn) 12:11
42 Caroline Mani (Fra) BH-Suntour 12:29
43 Paula Gorycka * (Pol) Ccc Polkowice 12:36
44 Adelheid Morath (Ger) Felt Oetztal X-Bionic Team 12:43
45 Fanny Bourdon * (Fra) 12:48
46 Evelyn Staffler (Ita) 13:14
47 Judith Pollinger * (Ita) 13:33
48 Julie Krasniak * (Fra) Team Look-Shimano 14:02
49 Silke Schmidt (Ger) 14:15
50 Vera Andreeva * (Rus) 14:18
51 Emily Batty * (Can) Trek World Racing 14:18
52 Coralie Redelsperger (Fra) 14:31
53 Annie Last * (GBr) Briitish National Team 15:07
54 Nina Homovec (Slo) MBK Orbea 15:17
55 Tatjana Dold (Ger) 15:17
56 Ekaterina Anoshina * (Rus) 15:26
57 Helene Marcouyre (Fra) BH-Suntour 15:37
58 Fabienne Niederberger (Sui) 15:40
59 Kathrin Stirnemann * (Sui) 15:44
60 Nataliya Krompets (Ukr) 16:18
61 Katherine O'Shea (Aus) Torq Performance Nutrition 16:23
62 Rozanne Slik * (Ned) Team Merida Combee 16:25
63 Vivienne Meyer * (Sui) Colnago Arreghini Sudtirol 16:29
64 Michelle Hediger * (Sui) Fischer-BMC 16:35
65 Ivonne Kraft (Ger) MBC Bochum 18:46
66 Alla Boyko * (Ukr) Isd Cycling Team 18:54
67 Carina Ketonen (Fin) Vzw Goeman Scott Cycling Team 19:01
68 Kajsa Snihs * (Swe) 19:01
69 Karin Groen (Ned) 19:17
70 Lorraine Truong * (Sui) 19:24
71 Elena Gogoleva (Rus) 20:07
72 Noga Korem * (Isr) 20:21
73 Alexa Hüni (Ger) 20:49
74 Nicole Hanselmann * (Sui) 20:52
75 Nicoletta De Jager (Ned) 21:04
76 Virginie Pointet * (Sui) Bikepark.Ch Scott 21:34
77 Viktoria Sultanova * (Ukr) 22:40
78 Rebecca Henderson * (Aus) -1LAP
79 Anna Oberparleiter * (Ita) Hard Rock Frw A.S.D. -1LAP
80 Evgenia Belozerova (Rus) -1LAP
81 Camille Devi * (Fra) Asptt Definitive Gitane -1LAP
82 Kristien Nelen (Bel) Vzw Goeman Scott Cycling Team -1LAP
83 Angelica Edvardsson * (Swe) -1LAP
84 Lucie Vesela (Cze) Gt Czech Team -1LAP
85 Lily Matthews * (GBr) -1LAP
86 Joanna Wall (Aus) Torq Performance Nutrition -1LAP
87 Camille Pousse * (Fra) -1LAP
88 Anne Terpstra * (Ned) Stappenbelt Specialized MTB Team -1LAP
89 Cristina Mascarreras Sabria (Esp) Conor - Forallac -2LAPS
90 Githa Michiels (Bel) Team Saeco -2LAPS
91 Joana Barbosa * (Por) -2LAPS
92 Nadine Rieder * (Ger) -2LAPS
93 Tanja Starkermann * (Sui) Fischer Junior MTB Team -2LAPS
94 Louise Blot * (Fra) -2LAPS
95 Daria Zaitseva * (Rus) -2LAPS
96 Catherine Lohri (Sui) -2LAPS
97 Nadezhda Orlova * (Rus) -2LAPS
98 Kiona Harbers (Ned) -3LAPS
DNF Rocio Gamonal Ferrera (Esp)
DNF Asa Maria Erlandsson (Swe)
DNF Stephanie Wiedner (Aut)
DNF Maaike Polspoel * (Bel)
DNF Christina Verhas (Aut)
DNF Sarah Bosch * (Ger)
DNF Alba Larragoiti (Mex)
DNS Inbar Ronen (Isr)
DNS Corina Gantenbein (Sui) Fischer-BMC

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 

 
Cervelo C4W button March26
 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed