Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
Spec We Win Road C4W2 Oct 6
 

Latest Women's News



 

June 11/10 14:25 pm - Iurreta-Emakumeen Bira: Stage 2


Posted by Editoress on 06/11/10
 

HTC-Columbia's Judith Arndt has taken her first win of the 2010 season in stage two of the Bira race in Spain on Friday, a  victory which has catapulted the German into second place overall.  Arndt's victory is the twentieth win for the HTC-Columbia women's team this season.

Arndt broke away with Claudia Haussler of the Cervélo squad on the second last climb of a very tough 112 kilometre stage, then outsprinted her rival at the finish.


Arndt was the overall winner of the Bira stage race in 2009.

"This is a really important win for Judith on a lot of levels because she had a really difficult 2009 season with a lot of setbacks and injuries," commented HTC-Columbia team manager Ronny Lauke.  "But she got second in a World Cup race in Spain recently, and that was a sign that her form was on the way up again.  It wasn't an easy win. Today's stage was very difficult, with five classified climbs and narrow, twisting roads, and most of the day it rained, too.  But she got away with Haussler on that climb and they stayed away to the finish with over 90 seconds on the chasing group."

Saturday's stage has two sectors, the first a short but difficult uphill time trial which Lauke says could be decisive for the race.  "With Judith clearly in good shape, we can be optimistic about it. But whatever happens, today's win is a great moment for her and for the team."

HTC-Columbia press release

 

Claudia Häusler’s (GER) second place finish in today’s second stage at Emakumeen Bira puts her into the yellow jersey. The 93km stage around Lekeitio saw a late stage break with Häusler and Judith Arndt (GER-HTC Columbia Women). Arndt won the stage as the two finished almost two minutes up on the rest of the peloton. Emma Johansson (SWE-Red Sun Cycling) captured third position.

“It was a very hard stage today, right from the beginning, besides the fact that the stage started very late, which is another story altogether. Right from the start it was Marianne Vos (NED) from Nederland Bloeit who set a very, very hard pace, though after 50km she was chased back to the bunch,” explained Egon van Kessel, Sports Director. “Then there was a leading group of 10 riders including our Claudia Häusler. Then, because we had some crashes, we ended up with only one of our riders in the lead. Despite this, we still had a good race because we had three other riders in the second group, and with them we managed to put a lot of pressure on Vos’ team who now had three in the lead group of ten.

“Finally in the last long climb, Claudia Häusler together with Judith Arndt (GER) attacked and they had a gap of two minutes at the end. Though Arndt won the stage Claudia now wears the yellow jersey. So we are in a good position going into the time trail tomorrow. If we can win the time trial with Claudia, then we can also win the overall. I must say we were not so lucky today with 3 crashes and I hope the riders can recover before tomorrow. In the morning we have the time trial and in the afternoon a normal road stage.”

Cervelo Test Team press release

 

Stage 2: Lekeitio to Lekeitio, 112.4 km
1 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 3:15:06
2 Claudia Hausler (Ger) Cervelo Test Team at s.t.
3 Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team 1:47
4 Marianne Vos (Ned) Netherland Bloeit
5 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu
6 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto-Ladies Team
7 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara all s.t.
8 Annemiek V. Vleuten (Ned) Netherland Bloeit 1:49
9 Loes Gunnewijk (Ned) Netherland Bloeit 1:52
10 Nicole Cooke (GBr) British National Team 2:28
11 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara 6:47
12 Vilija Sereikaite (Ltu) Safi-Pasta Zara 9:04
13 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno 9:05
14 Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women
15 Elena Kuchiskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu
16 Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team
17 Edwige Pitel (Fra) Michela Fanini Rerco
18 Valentina Carretta (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi
19 Jessie Daams (Bel) Topsport-Vlaanderen
20 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team
21 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto-Ladies Team
22 Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Test Team
23 Chantal Blaak (Ned) Dutch National Team
24 Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara all s.t.
25 Marta Vilajosana (Esp) Team Valdarno 12:55
26 Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi s.t.
27 Martina Ruzickova (Cze) Michela Fanini Rerco 15:13
28 Susana Zorzi (Ita) S.N. Italia 15:47
29 Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team
30 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu
31 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara
32 Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team. all s.t.
33 Lucinda Brand (Ned) Dutch National Team 15:53
34 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu s.t.
35 Leire Olaberria (Esp) Debabarrena-Kirolgi 16:39
36 Lisa Brennauer (Ger) German National Team.
37 Kelly Druyts (Bel) Topsport-Vlaanderen
38 Lucy Martin (GBr) British National Team all s.t.
39 Ane Santesteban (Esp) Debabarrena-Kirolgi 16:41
40 Mireia Epelde (Esp) Lointek
41 Catherine Williamson (GBr) British National Team
42 Alice Marmorini (Ita) Michela Fanini Rerco
43 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu
44 Cristina Alcalde (Esp) Bizkaia-Durango
45 Janneke Kanis (Ned) Netherland Bloeit
46 Giulia Ronchi (Ita) S.N. Italia
47 Katie Colclough (GBr) British National Team
48 Gloria Presti (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi
49 Sjouke Dufoer (Bel) Topsport-Vlaanderen
50 Emma Silversides (GBr) Redsun Cycling Team
51 Ausrine Trebaite (Ltu) Safi-Pasta Zara
52 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women
53 Amy Pieters (Ned) Dutch National Team
54 Anna V. Der Breggen (Ned) Dutch National Team
55 Patricia Schwager (Sui) Cervelo Test Team
56 Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling
57 Sigrid Corneo (Slo) Fassa Bortolo-Ghezzi
58 Tiffany Cromwell (Aus) Australian National Team
59 Nina Ovcharenko (Ukr) Michela Fanini Rerco
60 Amanda Spratt (Aus) Australian National Team
61 Leticia Gil (Esp) Lointek
62 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team
63 Silvia Valescchi (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi
64 Irene Van Den Broek (Ned) Dutch National Team
65 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women all s.t.
66 Laura Dittmann (Ger) German National Team. 19:22
67 Judith Masdeu (Esp) Lointek
68 Ellen Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women both s.t.
69 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team. 21:31
70 Anna B. Schnitzmeier (Ger) German National Team.
71 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu both s.t.
72 Lucia Gonzalez (Esp) Lointek 25:11
73 Mascha Pijnenborg (Ned) Redsun Cycling Team
74 Franziska Merten (Ger) German National Team.
75 Luisa Tamanini (Ita) S.N. Italia
76 Loes Markerink (Ned) Netherland Bloeit all s.t.
77 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno 27:59
78 Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team
79 Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team
80 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team
81 Ine Beyen (Bel) Topsport-Vlaanderen
82 Elena Cecchini (Ita) S.N. Italia
83 Martina Corazza (Ita) Team Valdarno
84 Isabella Arman (Ita) S.N. Italia
85 Josephine Tomic (Aus) Lotto-Ladies Team
86 Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling
87 Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi
88 Viviana Gatto (Ita) S.N. Italia
89 Ana Belen Garcia (Esp) Bizkaia-Durango
90 Joana Eslava (Esp) Tolosa C.F.
91 Carly M Hibberd (Aus) Michela Fanini Rerco
92 Dorleta Zorrilla (Esp) Bizkaia-Durango
93 Andrea Bosman (Ned) Dutch National Team
94 Veronia Andreasson (Swe) Lotto-Ladies Team all s.t.
95 Barbara Guarischi (Ita) Michela Fanini Rerco 29:18
96 Lynette Burger (RSA) Lotto-Ladies Team s.t.
97 Ester Alves (Por) Lointek 38:35
DNF Lisa Jacobs (Aus) Australian National Team
DNF Katrien Van Looy (Bel) Topsport-Vlaanderen
DNF Sara Ortiz (Esp) Bizkaia-Durango
DNF Amaia Martioda (Esp) Bizkaia-Durango
DNF Ariadna Tudel (And) Bizkaia-Durango
DNF Debora Galvez (Esp) Lointek
DNF Agnieta Francke (Ned) Netherland Bloeit
DNF Inma Rafael (Esp) Debabarrena-Kirolgi
DNF Ana Yunta (Esp) Debabarrena-Kirolgi
DNF Izaro Lasa (Esp) Debabarrena-Kirolgi
DNF Maria J. Gomez (Esp) Tolosa C.F.
DNF Lide Larrañaga (Esp) Tolosa C.F.
DNF Bridie O'donnell (Aus) Team Valdarno
DNF Alessia Massaccesi (Ita) Team Valdarno
DNF Xin Liu (Chn) Giant Pro Cycling
DNF Na Zhao (Chn) Giant Pro Cycling
DNF Lina Shi (Chn) Giant Pro Cycling
DNF Shen Fan Li (Chn) Giant Pro Cycling
DNF Inmaculada Pereiro (Esp) Debabarrena-Kirolgi
 
GC
1 Claudia Hausler (Ger) Cervelo Test Team 5:29:13
2 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women at s.t.
3 Marianne Vos (Ned) Netherland Bloeit 1:47
4 Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team
5 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu
6 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto-Ladies Team
7 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara all s.t.
8 Annemiek V. Vleuten (Ned) Netherland Bloeit 1:49
9 Loes Gunnewijk (Ned) Netherland Bloeit 1:52
10 Nicole Cooke (GBr) British National Team 2:28
11 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara 6:47
12 Vilija Sereikaite (Ltu) Safi-Pasta Zara 9:04
13 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno 9:05
14 Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Test Team
15 Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team
16 Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara
17 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team
18 Chantal Blaak (Ned) Dutch National Team
19 Elena Kuchiskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu
20 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto-Ladies Team
21 Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women
22 Valentina Carretta (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi
23 Jessie Daams (Bel) Topsport-Vlaanderen
24 Edwige Pitel (Fra) Michela Fanini Rerco all s.t.
25 Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi 12:55
26 Marta Vilajosana (Esp) Team Valdarno s.t.
27 Martina Ruzickova (Cze) Michela Fanini Rerco 15:13
28 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu 15:47
29 Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team.
30 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara
31 Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team
32 Susana Zorzi (Ita) S.N. Italia all s.t.
33 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu 15:53
34 Lucinda Brand (Ned) Dutch National Team s.t.
35 Kelly Druyts (Bel) Topsport-Vlaanderen 16:39
36 Lucy Martin (GBr) British National Team
37 Lisa Brennauer (Ger) German National Team.
38 Leire Olaberria (Esp) Debabarrena-Kirolgi all s.t.
39 Alice Marmorini (Ita) Michela Fanini Rerco 16:41
40 Ane Santesteban (Esp) Debabarrena-Kirolgi
41 Catherine Williamson (GBr) British National Team
42 Mireia Epelde (Esp) Lointek
43 Cristina Alcalde (Esp) Bizkaia-Durango
44 Tiffany Cromwell (Aus) Australian National Team
45 Sjouke Dufoer (Bel) Topsport-Vlaanderen
46 Janneke Kanis (Ned) Netherland Bloeit
47 Anna V. Der Breggen (Ned) Dutch National Team
48 Gloria Presti (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi
49 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu
50 Sigrid Corneo (Slo) Fassa Bortolo-Ghezzi
51 Ausrine Trebaite (Ltu) Safi-Pasta Zara
52 Katie Colclough (GBr) British National Team
53 Patricia Schwager (Sui) Cervelo Test Team
54 Emma Silversides (GBr) Redsun Cycling Team
55 Nina Ovcharenko (Ukr) Michela Fanini Rerco
56 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team
57 Amy Pieters (Ned) Dutch National Team
58 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women
59 Silvia Valescchi (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi
60 Irene Van Den Broek (Ned) Dutch National Team
61 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women all s.t.
62 Ellen Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women 19:22
63 Laura Dittmann (Ger) German National Team. s.t.
64 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team. 21:31
65 Anna B. Schnitzmeier (Ger) German National Team.
66 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu
67 Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling
68 Leticia Gil (Esp) Lointek all s.t.
69 Loes Markerink (Ned) Netherland Bloeit 25:11
70 Franziska Merten (Ger) German National Team.
71 Mascha Pijnenborg (Ned) Redsun Cycling Team
72 Luisa Tamanini (Ita) S.N. Italia all s.t.
73 Giulia Ronchi (Ita) S.N. Italia 25:40
74 Judith Masdeu (Esp) Lointek 25:52
75 Martina Corazza (Ita) Team Valdarno 27:59
76 Dorleta Zorrilla (Esp) Bizkaia-Durango
77 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno
78 Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team
79 Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi
80 Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team
81 Ine Beyen (Bel) Topsport-Vlaanderen
82 Veronia Andreasson (Swe) Lotto-Ladies Team
83 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team
84 Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling
85 Viviana Gatto (Ita) S.N. Italia
86 Andrea Bosman (Ned) Dutch National Team all s.t.
87 Elena Cecchini (Ita) S.N. Italia 28:19
88 Barbara Guarischi (Ita) Michela Fanini Rerco 29:18
89 Ana Belen Garcia (Esp) Bizkaia-Durango 29:31
90 Amanda Spratt (Aus) Australian National Team 31:14
91 Lucia Gonzalez (Esp) Lointek 31:41
92 Isabella Arman (Ita) S.N. Italia 32:50
93 Josephine Tomic (Aus) Lotto-Ladies Team 34:29
94 Joana Eslava (Esp) Tolosa C.F. s.t.
95 Lynette Burger (RSA) Lotto-Ladies Team 35:48
96 Carly M Hibberd (Aus) Michela Fanini Rerco 36:58
97 Ester Alves (Por) Lointek 45:05

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 

 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed