Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
Cervelo S2 C4W - March 29
 

Latest Women's News



 

June 12/10 11:35 am - Iurreta-Emakumeen Bira: Stage 3


Posted by Editoress on 06/12/10
 

Strong uphill time trialling by HTC-Columbia's Judith Arndt on Saturday has seen the German move into the lead of the Bira stage race in Spain. In the first sector of stage three of the race, a viciously steep uphill time trial finishing in the town of Elgeta, Arndt finished second, 15 seconds behind Great Britain's Nicole Cooke. Arndt's impressive performance on the 5.9-kilometre race against the clock has given her a 12-second advantage over previous leader Claudia Hausler.

"Judith won this short uphill time trial stage in last year's Bira so she was feeling confident, but she had to change tactics this time because the course was very different," said HTC-Columbia team manager Ronny Lauke. "It was much steeper for the first two kilometres compared with last year's climb. She decided to go all out early on and then try and hold her pace for the second part of the ascent. Her strategy worked out well, and now we've got the lead."

Lauke says the HTC-Columbia riders will give their utmost to ensure Arndt wins the Bira for a second year running, but warns that there are two difficult stages left to race. "Sunday is by far the hardest challenge. It's 130 kilometres long and has four classified climbs. Plus the weather isn't getting any better. Hausler's closest so she's the biggest threat in theory. But Judith has good form at the moment and the whole team is very motivated. We'll be giving it 100 percent."

 

Stage 3: Elorrio to Elgueta ITT, 5.9 km
1 Nicole Cooke (GBr) British National Team 0:15:09
2 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women at 0:15
3 Marianne Vos (Ned) Netherland Bloeit 0:25
4 Claudia Hausler (Ger) Cervelo Test Team 0:27
5 Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team 0:34
6 Annemiek V. Vleuten (Ned) Netherland Bloeit 0:37
7 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto-Ladies Team 0:39
8 Valentina Carretta (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi 0:55
9 Loes Gunnewijk (Ned) Netherland Bloeit 1:05
10 Patricia Schwager (Sui) Cervelo Test Team 1:06
11 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara 1:09
12 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto-Ladies Team 1:10
13 Jessie Daams (Bel) Topsport-Vlaanderen 1:12
14 Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team 1:14
15 Andrea Bosman (Ned) Dutch National Team 1:15
16 Marta Vilajosana (Esp) Team Valdarno 1:15
17 Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi 1:18
18 Susana Zorzi (Ita) S.N. Italia 1:19
19 Lisa Brennauer (Ger) German National Team. 1:20
20 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 1:20
21 Lucinda Brand (Ned) Dutch National Team 1:21
22 Tiffany Cromwell (Aus) Australian National Team 1:23
23 Chantal Blaak (Ned) Dutch National Team 1:24
24 Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team 1:25
25 Silvia Valescchi (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi 1:27
26 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 1:32
27 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team 1:32
28 Irene Van Den Broek (Ned) Dutch National Team 1:33
29 Amy Pieters (Ned) Dutch National Team 1:34
30 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 1:37
31 Katie Colclough (GBr) British National Team 1:47
32 Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women 1:49
33 Viviana Gatto (Ita) S.N. Italia 1:49
34 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team 1:52
35 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu 1:52
36 Amanda Spratt (Aus) Australian National Team 1:53
37 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara 1:55
38 Catherine Williamson (GBr) British National Team 1:57
39 Vilija Sereikaite (Ltu) Safi-Pasta Zara 1:57
40 Kelly Druyts (Bel) Topsport-Vlaanderen 1:58
41 Sigrid Corneo (Slo) Fassa Bortolo-Ghezzi 1:58
42 Martina Ruzickova (Cze) Michela Fanini Rerco 1:59
43 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno 2:00
44 Ausrine Trebaite (Ltu) Safi-Pasta Zara 2:01
45 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara 2:01
46 Emma Silversides (GBr) Redsun Cycling Team 2:08
47 Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara 2:10
48 Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team 2:13
49 Anna V. Der Breggen (Ned) Dutch National Team 2:14
50 Ana Belen Garcia (Esp) Bizkaia-Durango 2:16
51 Elena Kuchiskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 2:16
52 Edwige Pitel (Fra) Michela Fanini Rerco 2:17
53 Leire Olaberria (Esp) Debabarrena-Kirolgi 2:18
54 Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team 2:21
55 Ester Alves (Por) Lointek 2:21
56 Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi 2:21
57 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu 2:22
58 Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling 2:23
59 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 2:24
60 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu 2:27
61 Sjouke Dufoer (Bel) Topsport-Vlaanderen 2:29
62 Nina Ovcharenko (Ukr) Michela Fanini Rerco 2:31
63 Laura Dittmann (Ger) German National Team. 2:31
64 Mascha Pijnenborg (Ned) Redsun Cycling Team 2:33
65 Cristina Alcalde (Esp) Bizkaia-Durango 2:34
66 Luisa Tamanini (Ita) S.N. Italia 2:38
67 Martina Corazza (Ita) Team Valdarno 2:42
68 Ane Santesteban (Esp) Debabarrena-Kirolgi 2:43
69 Giulia Ronchi (Ita) S.N. Italia 2:48
70 Ellen Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women 2:50
71 Ine Beyen (Bel) Topsport-Vlaanderen 2:53
72 Leticia Gil (Esp) Lointek 2:59
73 Gloria Presti (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi 2:31
74 Mireia Epelde (Esp) Lointek 3:02
75 Josephine Tomic (Aus) Lotto-Ladies Team 3:05
76 Lucia Gonzalez (Esp) Lointek 3:11
77 Janneke Kanis (Ned) Netherland Bloeit 3:12
78 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team. 3:15
79 Lucy Martin (GBr) British National Team 3:23
80 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu 3:28
81 Alice Marmorini (Ita) Michela Fanini Rerco 3:34
82 Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling 3:36
83 Anna B. Schnitzmeier (Ger) German National Team. 3:37
84 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno 3:41
85 Dorleta Zorrilla (Esp) Bizkaia-Durango 3:46
86 Elena Cecchini (Ita) S.N. Italia 3:50
87 Lynette Burger (RSA) Lotto-Ladies Team 3:55
88 Isabella Arman (Ita) S.N. Italia 4:13
89 Judith Masdeu (Esp) Lointek 4:16
90 Veronia Andreasson (Swe) Lotto-Ladies Team 4:17
91 Joana Eslava (Esp) Tolosa C.F. 4:20
92 Franziska Merten (Ger) German National Team. 4:47
93 Carly M Hibberd (Aus) Michela Fanini Rerco 4:47
94 Barbara Guarischi (Ita) Michela Fanini Rerco 4:52
95 Loes Markerink (Ned) Netherland Bloeit 5:02
DNF Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Test Team
DNF Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team
 
GC
1 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 5:44:37
2 Claudia Hausler (Ger) Cervelo Test Team at 0:12
3 Marianne Vos (Ned) Netherland Bloeit 1:57
4 Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team 2:06
5 Annemiek V. Vleuten (Ned) Netherland Bloeit 2:11
6 Nicole Cooke (GBr) British National Team 2:13
7 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara 2:41
8 Loes Gunnewijk (Ned) Netherland Bloeit 2:42
9 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto-Ladies Team 2:42
10 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 3:09
11 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara 8:27
12 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto-Ladies Team 9:29
13 Valentina Carretta (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi 9:45
14 Jessie Daams (Bel) Topsport-Vlaanderen 10:02
15 Chantal Blaak (Ned) Dutch National Team 10:14
16 Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team 10:15
17 Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women 10:39
18 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team 10:42
19 Vilija Sereikaite (Ltu) Safi-Pasta Zara 10:46
20 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno 10:50
21 Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara 11:00
22 Elena Kuchiskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 11:06
23 Edwige Pitel (Fra) Michela Fanini Rerco 11:07
24 Marta Vilajosana (Esp) Team Valdarno 13:55
25 Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi 13:58
26 Susana Zorzi (Ita) S.N. Italia 16:51
27 Martina Ruzickova (Cze) Michela Fanini Rerco 16:57
28 Lucinda Brand (Ned) Dutch National Team 16:59
29 Patricia Schwager (Sui) Cervelo Test Team 17:32
30 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara 17:33
31 Lisa Brennauer (Ger) German National Team. 17:44
32 Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team 17:45
33 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 17:46
34 Tiffany Cromwell (Aus) Australian National Team 17:49
35 Silvia Valescchi (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi 17:53
36 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 17:58
37 Irene Van Den Broek (Ned) Dutch National Team 17:59
38 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu 17:59
39 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu 18:00
40 Amy Pieters (Ned) Dutch National Team 18:00
41 Katie Colclough (GBr) British National Team 18:13
42 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu 18:18
43 Kelly Druyts (Bel) Topsport-Vlaanderen 18:22
44 Catherine Williamson (GBr) British National Team 18:23
45 Sigrid Corneo (Slo) Fassa Bortolo-Ghezzi 18:24
46 Ausrine Trebaite (Ltu) Safi-Pasta Zara 18:27
47 Emma Silversides (GBr) Redsun Cycling Team 18:34
48 Anna V. Der Breggen (Ned) Dutch National Team 18:40
49 Leire Olaberria (Esp) Debabarrena-Kirolgi 18:42
50 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 18:50
51 Sjouke Dufoer (Bel) Topsport-Vlaanderen 18:55
52 Nina Ovcharenko (Ukr) Michela Fanini Rerco 18:57
53 Cristina Alcalde (Esp) Bizkaia-Durango 19:00
54 Ane Santesteban (Esp) Debabarrena-Kirolgi 19:09
55 Gloria Presti (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi 19:26
56 Mireia Epelde (Esp) Lointek 19:28
57 Janneke Kanis (Ned) Netherland Bloeit 19:38
58 Lucy Martin (GBr) British National Team 19:47
59 Alice Marmorini (Ita) Michela Fanini Rerco 20:00
60 Laura Dittmann (Ger) German National Team. 21:38
61 Ellen Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women 21:57
62 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team. 24:31
63 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu 24:44
64 Anna B. Schnitzmeier (Ger) German National Team. 24:53
65 Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling 25:19
66 Leticia Gil (Esp) Lointek 25:55
67 Mascha Pijnenborg (Ned) Redsun Cycling Team 27:29
68 Luisa Tamanini (Ita) S.N. Italia 27:34
69 Giulia Ronchi (Ita) S.N. Italia 28:13
70 Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team 28:58
71 Andrea Bosman (Ned) Dutch National Team 28:59
72 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team 29:16
73 Viviana Gatto (Ita) S.N. Italia 29:33
74 Franziska Merten (Ger) German National Team. 29:43
75 Judith Masdeu (Esp) Lointek 29:53
76 Loes Markerink (Ned) Netherland Bloeit 29:58
77 Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team 30:05
78 Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi 30:05
79 Martina Corazza (Ita) Team Valdarno 30:26
80 Ine Beyen (Bel) Topsport-Vlaanderen 30:37
81 Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling 31:20
82 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno 31:25
83 Dorleta Zorrilla (Esp) Bizkaia-Durango 31:30
84 Ana Belen Garcia (Esp) Bizkaia-Durango 31:32
85 Elena Cecchini (Ita) S.N. Italia 31:54
86 Veronia Andreasson (Swe) Lotto-Ladies Team 32:01
87 Amanda Spratt (Aus) Australian National Team 32:52
88 Barbara Guarischi (Ita) Michela Fanini Rerco 33:55
89 Lucia Gonzalez (Esp) Lointek 34:37
90 Isabella Arman (Ita) S.N. Italia 36:48
91 Josephine Tomic (Aus) Lotto-Ladies Team 37:19
92 Joana Eslava (Esp) Tolosa C.F. 38:34
93 Lynette Burger (RSA) Lotto-Ladies Team 39:28
94 Carly M Hibberd (Aus) Michela Fanini Rerco 41:30
95 Ester Alves (Por) Lointek 47:11

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 
Cervelo R3 C4W button - May 2
 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed