Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
Cervelo R5 C4W March 26
 

Latest Women's News



 

July 11/10 17:53 pm - Ontario Cup XC # 5 results and photos


Posted by Editoress on 07/11/10
 

Ontario Cup XC #5 at Buckwallow Cycling Centre, in Bracebridge ON

 

Photos by Peter Kraiker  studiofstop.com

 

Elite Women
1 Sue Haviland (Norco Evolution) 2:00:36
2 Susan Stephens (Ind) at 2:22
3 Heather Gray (Cycle Solutions/Angry Johnny's CC) 3:22
4 Erica Bota (Wild Bettys) 4:34
5 Tricia K. Spooner (Stevens Racing p/b The Cyclery) 7:43
6 Anna O`Brien (Tall Tree Cycles / Steelwool Bicycles) 14:32
7 Celine Foreht (Cycle Solutions/Angry Johnny's CC) 15:56
8 Kristen Lake (Sweet Pete's) 19:40
9 Mélanie Bernier (Coach Chris.ca / Ted Velikonja) 31:43
DNF Mandy Dreyer (Ind)
DNS Ashley Barson (Coach Chris.ca / Ted Velikonja)
 
Elite Men
1 Stu Alp (Norco Evolution) 2:13:33
2 Danny Souter (KHS Bicycles) at 0:20
3 Andrew De Cal (ShortHills CyclingClub/RaceTeam) 0:21
4 Neil Schiemann (TallTreeCycles/SteelwoolBicycles) 0:22
5 Zachary Winn (Ind) 1:02
6 Anton Varabei (CycleSolutions/AngryJohnny'sCC) 3:03
7 Haydn Boucher (3RoxRacing) 4:27
8 Jon Slaughter (CycleSolutions/AngryJohnny'sCC) 4:29
9 Jamie Wagler (TwoWheelExpress) 5:30
10 Ben Dawson (CycleSolutions/AngryJohnny'sCC) 6:41
11 Imad El"Ghazal (KunstadtSportsCyclingClub) 7:07
12 Codey May (MountainviewCyclingClub) 9:05
13 Matthew Paziuk (TrekStoreRaceTeam) 9:30
14 Logan Tacoma (TwoWheelExpress) 10:49
15 Cory Hancock (3RoxRacing) 13:10
16 Tim Carleton (TrekStoreRaceTeam) 13:45
17 Simon Wagler (TwoWheelExpress) 14:26
DNF Jerome Samson (SweetPete's)
DNF Jarrod Forrest (TheHubRaceTeam)
DNF Brendan Matheson (TrekStoreRaceTeam)
DNS Jason Everaert (CoachChris.ca/TedVelikonja)
DNS Jon Kinsie (Ind)
DNS Tyson Wagler (3RoxRacing)
 
Junior Expert Men
1 TJ Boucher (Long Sault Long Shots) 1:50:56
2 Corey Brioschi (ThinkSL.com / Carson Electric) at 2:54
3 Jason LeBlanc (Team Hardwood Cycling and Ski Club) 4:37
4 Stuart Loney (HB Cycling Club) 5:26
5 Alex Gibson (esteemtraining.com) 9:39
6 Parker Wilson (from Terra Cotta) 10:25
7 Luke Hlavenka (esteemtraining.com) 12:28
8 Thomas Botyrius (Cyclepath Oakville Race Team) 14:41
9 Daniel Hope (Team Spoke O'Motion) 17:52
10 Sam Rykhoff (Evolution Cycles) 18:09
11 Jordan Doner (Team Spoke O'Motion) 21:06
DNF Daniel Varga (Jetpower)
DNS Bretton Matthews (Jetpower)
DNS Joshua Thomas (ThinkSL.com / Carson Electric)
DNS Preston Wagler (3 Rox Racing)
 
Junior/Cadet Women
1 Haley Golding (Team Hardwood Cycling and Ski Club) 0:44:09
2 Elyse Nieuwold (Ind) at 2:10
3 Megan Fleury (ShortHills Cycling Club Race Team) 3:02
4 Nicola Johnson (Ind) 7:24
5 Megan MacIsaac (esteemtraining.com) 9:30
6 Alexis Tasson (esteemtraining.com) 18:04


Full results for other categories at the OCA

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 

 
Cervelo C4W button March26
 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed