Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
ARG banner C4W2 Sept 17.14
 

Latest Women's News



 

July 22/10 19:45 pm - Tour Feminin en Limousin: Stage 1 results


Posted by Editoress on 07/22/10
 

Results from today's first stage of the Tour Féminin en Limousin in France won by Grete Treier (SC Michela Fanini Record Rox). Top Canadian was Karol-Ann Canuel (Vienne Futuroscope)

 

Stage 1: Lissac-sur-Couze to Brive , 118 km  
1 Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox 3:06:12  
2 Ruth Corset (Aus) Australian National Team  
3 Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team  
4 Liesbet De Vocht (Bel) Belgian National Team  
5 Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team  
6 Edwige Pitel (Fra) SC Michela Fanini Record Rox  
7 Natalya Boyarskaya (Rus) Russian National Team  
8 Svetlana Bubnenkova (Rus) Russian National Team all s.t.  
9 Jennifer Hohl (Sui) Bigla Cycling Team 0:48  
10 Jennie Stenerhag (Swe) Team Alriksson Go Green  
11 Martina Ruzickova (Cze) SC Michela Fanini Record Rox  
12 Rachel Neylan (Aus) Australian National Team  
13 Coryn Rivera (USA) US National Team  
14 Sanne Cant (Bel) Belgian National Team  
15 Linda Ringlever (Ned) Moving Ladies Team  
16 Sara Mustonen (Swe) Hitec Product UCK  
17 Nina Ovcharenko (Ukr) SC Michela Fanini Record Rox  
18 Sigrid Corneo (Slo) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
19 Amelie Rivat (Fra) Chambery Cyclisme Competition  
20 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team  
21 Madeleine Olsson (Swe) Team Alriksson Go Green  
22 Ashleigh Moolman (Rsa) Lotto Ladies Team  
23 Mayuko Hagiwara (Jpn) Team Asahi  
24 Shara Gillow (Aus) Australian National Team  
25 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope  
26 Kaitlin Antonneau (USA) US National Team  
27 Emma Crum (Nzl) Team Tubanters  
28 Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope  
29 Fröydis Waersted (Nor) Hitec Product UCK all s.t.  
30 Anisha Vekemans (Bel) Top Sport Vlaanderen Thompson Ladies Team 4:22  
31 Helen Wyman (GBr) Horizon Fitness Racing Team 4:23  
32 Emilie Blanquefort (Fra) French National Team  
33 Jessica Glasbergen (Ned) Mixte ZRTC Theo Middelkamp  
34 Aude Biannic (Fra) French National Team  
35 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Ladies Team  
36 Kaat Hannes (Bel) Dames Benelux Team  
37 Belen Lopez Morales (Esp) Lointek  
38 Ine Beyen (Bel) Top Sport Vlaanderen Thompson Ladies Team  
39 Sanne Bamelis (Bel) Dames Benelux Team  
40 Yulia Iliynikh (Rus) Russian National Team  
41 Eugenie Mermillod (Fra) ESGL93 - GSD Gestion  
42 Melodie Lesueur (Fra) ESGL93 - GSD Gestion  
43 Ludivine Henrion (Bel) Belgian National Team  
44 Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
45 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
46 Jessie Daams (Bel) Top Sport Vlaanderen Thompson Ladies Team all s.t.  
47 Amanda Spratt (Aus) Australian National Team 4:27  
48 Jolien d'Hoore (Bel) Top Sport Vlaanderen Thompson Ladies Team 7:07  
49 Kelly Druyts (Bel) Top Sport Vlaanderen Thompson Ladies Team  
50 Jessica Schneeberger (Sui) Bigla Cycling Team  
51 Barbara Guarischi (Ita) SC Michela Fanini Record Rox  
52 Nadia Triquet-Claude (Fra) Vienne Futuroscope  
53 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Ladies Team  
54 Désirée Ehrler (Sui) Bigla Cycling Team  
55 Fanny Riberot (Fra) Lointek  
56 Janneke Ensing (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel  
57 Lex Albrecht (Can) Canadian National Team  
58 Pascale Scnider (Sui) Bigla Cycling Team  
59 Anne Arnouts (Bel) Belgian National Team  
60 Leah Guloien (Can) Canadian National Team  
61 Christine Majerus (Lux) ESGL93 - GSD Gestion  
62 Siobhan Horgan (Irl) ESGL93 - GSD Gestion  
63 Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futuroscope  
64 Rachel Mercer (Aus) Royal Antwerp Bicycle Club  
65 Karen Verhestraeten (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club  
66 Michelle Geoghegan (Irl) Moving Ladies Team - R&TC Groenewoud  
67 Pippa Handley (GBr) Team Tubanters  
68 Claire Thomas (GBr) Scottish National Team  
69 Doris Schweizer (Sui) Bigla Cycling Team  
70 Kendall Ryan (USA) US National Team  
71 Chisako Harigai (Jpn) Team Asahi  
72 Maria Kazachenko (Rus) Russian National Team  
73 Tyler Wiles (USA) US National Team  
74 Betina Cramer (Den) Team OCK Ladies  
75 Jessica Prinner (USA) US National Team  
76 Liza Rachetto (USA) Mixte Limoux International  
77 Lynette Burger (Rsa) Lotto Ladies Team  
78 Catherine Lohri (Sui) Bigla Cycling Team  
79 Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope  
80 Annelies Van Doorslaer (Bel) Lotto Ladies Team  
81 Corine Hierckens (Bel) Belgian National Team  
82 Marion Azam (Fra) French National Team  
83 Serena Sheridan (Nzl) Royal Antwerp Bicycle Club  
84 Annick Le Helley (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin  
85 Alice Marmorini (Ita) SC Michela Fanini Record Rox  
86 Alna Burato (Fra) French National Team  
87 Tsubasa Makise (Jpn) Team Asahi  
88 Sandrine Bideau (Fra) Mixte Limoux International  
89 Béatrice Thomas (Fra) ESGL93 - GSD Gestion  
90 Kristine Saastad (Nor) Hitec Product UCK  
91 Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
92 Lauren Kitchen (Aus) Australian National Team  
93 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
94 Jessica Kihlbom (Swe) Team Alriksson Go Green  
95 Maria Petersen (Den) Hitec Product UCK  
96 Anja Buysse (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club  
97 Sjoukje Dufoer (Bel) Top Sport Vlaanderen Thompson Ladies Team all s.t.  
98 Jane Barr (GBr) Scottish National Team 11:28  
99 Aafke Eshuis (Ned) Team Tubanters  
100 Sonja Boogaard (Ned) Mixte ZRTC Theo Middelkamp  
101 Marissa Otten (Ned) Mixte ZRTC Theo Middelkamp  
102 Laure Werner (Bel) Belgian National Team  
103 Mireia Epelde Bikendi (Esp) Lointek all s.t.  
104 Joanne Duval (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin 13:07  
105 Line Foss (Nor) Hitec Product UCK  
106 Linn Torp (Nor) Mixte Limoux International  
107 Sarah Zimmerlin (Ger) Badischer Radsport Verband  
108 Elodie Hegoburu (Fra) ESGL93 - GSD Gestion  
109 Aurelie Bramante (Fra) Chambery Cyclisme Competition  
110 Kirsten Peetoom (Ned) Moving Ladies Team  
111 Sione Jongstra (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel  
112 Mireille Robin (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin  
113 Inge Roggeman (Bel) Dames Benelux Team  
114 Sofie Verdonk (Bel) Mix Team TWC Het Snelle Wiel  
115 Ellen Heiny (Ger) Badischer Radsport Verband  
116 Ludivine Loze (Fra) French National Team all s.t.  
117 Sara Olsson (Swe) Mixte ZRTC Theo Middelkamp 18:17  
118 Natalie Gogh (Ned) Team Tubanters  
119 Birgit Lavrijssen (Ned) Mixte ZRTC Theo Middelkamp  
120 Monica Holler (Swe) Team Alriksson Go Green all s.t.  
121 Lotta Lepistö (Fin) Royal Antwerp Bicycle Club 21:51  
122 Alie Gercama (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel  
123 Mélanie Ferrand (Fra) Chambery Cyclisme Competition  
124 Leticia Gil Parra (Esp) Lointek  
125 Silvia Tirado Marquez (Esp) Lointek  
126 Johanna Nilsson (Swe) Team Alriksson Go Green  
127 Kate Cullen (GBr) Scottish National Team  
128 Flavie Montusclat (Fra) Chambery Cyclisme Competition  
129 Cara Gillis (Can) Canadian National Team  
130 Moriah MacGregor (Can) Canadian National Team  
131 Alexandra Greenfield (GBr) Horizon Fitness Racing Team  
132 Mao Chino (Jpn) Team Asahi  
133 Anne Ewing (GBr) Scottish National Team  
134 Sarah Storey (GBr) Horizon Fitness Racing Team  
135 Eileen Roe (GBr) Scottish National Team all s.t.  
136 Julie Leth (Den) Team OCK Ladies 23:53  
137 Sylvie Quittot (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin  
138 Lieve Koninkx (Bel) Dames Benelux Team both s.t.  
139 Annabel Simpson (GBr) Horizon Fitness Racing Team 23:54  
140 Jasmin Rebmann (Ger) Badischer Radsport Verband  
141 Trine Schmidt (Den) Hitec Product UCK both s.t.  
142 Anette Berg (Den) Team OCK Ladies 32:15  
143 Veronique Drapeau-Zgoralski (Can) Canadian National Team  
144 Ella Hopkins (GBr) Mixte Limoux International  
145 Monique Ludovicy (Lux) Team OCK Ladies  
146 Carine Potums (Bel) Dames Benelux Team  
147 Mia Eskebjerg (Den) Team OCK Ladies  
148 Christel Janssen (Ned) Mixte ZRTC Theo Middelkamp  
149 Britt Jansen (Ned) Team Tubanters  
150 Jessica Smits (Ned) Moving Ladies Team  
151 Danielle Bekkering (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel  
152 Jessica Jolly (Nzl) Team Tubanters  
153 Henriete Christensen (Den) Team Alriksson Go Green  
154 Maria Rosario Rodrigez Romez (Esp) Lointek  
155 Penny Rowson (GBr) Horizon Fitness Racing Team  
156 Eefje Tabak (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel all s.t.  
159 Liliane Leenkhegt (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club 36:31  
160 Katrien Aerts (Bel) Dames Benelux Team 45:46  
161 Lauren Hecht (USA) Mixte Limoux International  
162 Stefanie Fischer (Ger) Badischer Radsport Verband  
163 Coralie Noiray (Fra) Chambery Cyclisme Competition all s.t.  
164 Britt Jochems (Ned) Horizon Fitness Racing Team 54:09  
165 Julia Garnet (Can) Canadian National Team  
166 Serena Danesi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi both s.t.  
OTL Marie-Laure Cloarec (Fra) French National Team  
OTL Nikoline Hansen (Den) Team OCK Ladies  
OTL Elena Novikova (Rus) Russian National Team  
OTL Einat Argon (Isr) Mixte Limoux International  
OTL Kiriko Hori (Jpn) Team Asahi  
DNF Sylvie Gaillon (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin  
DNF Alessia Bugeia (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin  
DNF Mirthe Wagenaar (Ned) Moving Ladies Team  
   
GC  
1 Ruth Corset (Aus) Australian National Team 3:06:01  
2 Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox at:0:01  
3 Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team 0:04  
4 Liesbet De Vocht (Bel) Belgian National Team 0:05  
5 Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team 0:11  
6 Edwige Pitel (Fra) SC Michela Fanini Record Rox  
7 Natalya Boyarskaya (Rus) Russian National Team  
8 Svetlana Bubnenkova (Rus) Russian National Team all s.t.  
9 Jennifer Hohl (Sui) Bigla Cycling Team 0:59  
10 Jennie Stenerhag (Swe) Team Alriksson Go Green  
11 Martina Ruzickova (Cze) SC Michela Fanini Record Rox  
12 Rachel Neylan (Aus) Australian National Team  
13 Coryn Rivera (USA) US National Team  
14 Sanne Cant (Bel) Belgian National Team  
15 Linda Ringlever (Ned) Moving Ladies Team  
16 Sara Mustonen (Swe) Hitec Product UCK  
17 Nina Ovcharenko (Ukr) SC Michela Fanini Record Rox  
18 Sigrid Corneo (Slo) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
19 Amelie Rivat (Fra) Chambery Cyclisme Competition  
20 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team  
21 Madeleine Olsson (Swe) Team Alriksson Go Green  
22 Ashleigh Moolman (Rsa) Lotto Ladies Team  
23 Mayuko Hagiwara (Jpn) Team Asahi  
24 Shara Gillow (Aus) Australian National Team  
25 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope  
26 Kaitlin Antonneau (USA) US National Team  
27 Emma Crum (Nzl) Team Tubanters  
28 Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope  
29 Fröydis Waersted (Nor) Hitec Product UCK all s.t.  
30 Anisha Vekemans (Bel) Top Sport Vlaanderen Thompson Ladies Team 4:33  
31 Ludivine Henrion (Bel) Belgian National Team s.t.  
32 Helen Wyman (GBr) Horizon Fitness Racing Team 4:34  
33 Emilie Blanquefort (Fra) French National Team  
34 Jessica Glasbergen (Ned) Mixte ZRTC Theo Middelkamp  
35 Aude Biannic (Fra) French National Team  
36 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Ladies Team  
37 Kaat Hannes (Bel) Dames Benelux Team  
38 Belen Lopez Morales (Esp) Lointek  
39 Ine Beyen (Bel) Top Sport Vlaanderen Thompson Ladies Team  
40 Sanne Bamelis (Bel) Dames Benelux Team  
41 Yulia Iliynikh (Rus) Russian National Team  
42 Eugenie Mermillod (Fra) ESGL93 - GSD Gestion  
43 Melodie Lesueur (Fra) ESGL93 - GSD Gestion  
44 Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
45 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
46 Jessie Daams (Bel) Top Sport Vlaanderen Thompson Ladies Team all s.t.  
47 Amanda Spratt (Aus) Australian National Team 4:38  
48 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Ladies Team 7:15  
49 Jolien d'Hoore (Bel) Top Sport Vlaanderen Thompson Ladies Team 7:18  
50 Kelly Druyts (Bel) Top Sport Vlaanderen Thompson Ladies Team  
51 Jessica Schneeberger (Sui) Bigla Cycling Team  
52 Barbara Guarischi (Ita) SC Michela Fanini Record Rox  
53 Nadia Triquet-Claude (Fra) Vienne Futuroscope  
54 Désirée Ehrler (Sui) Bigla Cycling Team  
55 Fanny Riberot (Fra) Lointek  
56 Janneke Ensing (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel  
57 Lex Albrecht (Can) Canadian National Team  
58 Pascale Scnider (Sui) Bigla Cycling Team  
59 Anne Arnouts (Bel) Belgian National Team  
60 Leah Guloien (Can) Canadian National Team  
61 Christine Majerus (Lux) ESGL93 - GSD Gestion  
62 Siobhan Horgan (Irl) ESGL93 - GSD Gestion  
63 Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futuroscope  
64 Rachel Mercer (Aus) Royal Antwerp Bicycle Club  
65 Karen Verhestraeten (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club  
66 Michelle Geoghegan (Irl) Moving Ladies Team - R&TC Groenewoud  
67 Pippa Handley (GBr) Team Tubanters  
68 Claire Thomas (GBr) Scottish National Team  
69 Doris Schweizer (Sui) Bigla Cycling Team  
70 Kendall Ryan (USA) US National Team  
71 Chisako Harigai (Jpn) Team Asahi  
72 Maria Kazachenko (Rus) Russian National Team  
73 Tyler Wiles (USA) US National Team  
74 Betina Cramer (Den) Team OCK Ladies  
75 Jessica Prinner (USA) US National Team  
76 Liza Rachetto (USA) Mixte Limoux International  
77 Lynette Burger (Rsa) Lotto Ladies Team  
78 Catherine Lohri (Sui) Bigla Cycling Team  
79 Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope  
80 Annelie Van Doorslaer (Bel) Lotto Ladies Team  
81 Corine Hierckens (Bel) Belgian National Team  
82 Marion Azam (Fra) French National Team  
83 Serena Sheridan (Nzl) Royal Antwerp Bicycle Club  
84 Annick Le Helley (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin  
85 Alice Marmorini (Ita) SC Michela Fanini Record Rox  
86 Alna Burato (Fra) French National Team  
87 Tsubasa Makise (Jpn) Team Asahi  
88 Sandrine Bideau (Fra) Mixte Limoux International  
89 Béatrice Thomas (Fra) ESGL93 - GSD Gestion  
90 Kristine Saastad (Nor) Hitec Product UCK  
91 Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
92 Lauren Kitchen (Aus) Australian National Team  
93 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi  
94 Jessica Kihlbom (Swe) Team Alriksson Go Green  
95 Maria Petersen (Den) Hitec Product UCK  
96 Anja Buysse (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club  
97 Sjoukje Dufoer (Bel) Top Sport Vlaanderen Thompson Ladies Team all s.t.  
98 Jane Barr (GBr) Scottish National Team 11:39  
99 Aafke Eshuis (Ned) Team Tubanters  
100 Sonja Boogaard (Ned) Mixte ZRTC Theo Middelkamp  
101 Marissa Otten (Ned) Mixte ZRTC Theo Middelkamp  
102 Laure Werner (Bel) Belgian National Team  
103 Mireia Bikendi Epelde (Esp) Lointek all s.t.  
104 Joanne Duval (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin 13:18  
105 Line Foss (Nor) Hitec Product UCK  
106 Linn Torp (Nor) Mixte Limoux International  
107 Sarah Zimmerlin (Ger) Badischer Radsport Verband  
108 Elodie Hegoburu (Fra) ESGL93 - GSD Gestion  
109 Aurelie Bramante (Fra) Chambery Cyclisme Competition  
110 Kirsten Peetoom (Ned) Moving Ladies Team  
111 Sione Jongstra (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel  
112 Mireille Robin (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin  
113 Inge Roggeman (Bel) Dames Benelux Team  
114 Sofie Verdonk (Bel) Mix Team TWC Het Snelle Wiel  
115 Ellen Heiny (Ger) Badischer Radsport Verband  
116 Ludivine Loze (Fra) French National Team all s.t.  
117 Sara Olsson (Swe) Mixte ZRTC Theo Middelkamp 18:28  
118 Natalie Gogh (Ned) Team Tubanters  
119 Birgit Lavrijssen (Ned) Mixte ZRTC Theo Middelkamp  
120 Monica Holler (Swe) Team Alriksson Go Green all s.t.  
121 Lotta Lepistö (Fin) Royal Antwerp Bicycle Club 22:02  
122 Alie Gercama (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel  
123 Mélanie Ferrand (Fra) Chambery Cyclisme Competition  
124 Leticia Gil Parra (Esp) Lointek  
125 Silvia Tirado Marquez (Esp) Lointek  
126 Johanna Nilsson (Swe) Team Alriksson Go Green  
127 Kate Cullen (GBr) Scottish National Team  
128 Flavie Montusclat (Fra) Chambery Cyclisme Competition  
129 Cara Gillis (Can) Canadian National Team  
130 Moriah MacGregor (Can) Canadian National Team  
131 Alexandra Greenfield (GBr) Horizon Fitness Racing Team  
132 Mao Chino (Jpn) Team Asahi  
133 Anne Ewing (GBr) Scottish National Team  
134 Sarah Storey (GBr) Horizon Fitness Racing Team  
135 Eileen Roe (GBr) Scottish National Team all s.t.  
136 Julie Leth (Den) Team OCK Ladies 24:04  
137 Sylvie Quittot (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin  
138 Lieve Koninkx (Bel) Dames Benelux Team both s.t.  
139 Annabel Simpson (GBr) Horizon Fitness Racing Team 24:05  
140 Jasmin Rebmann (Ger) Badischer Radsport Verband  
141 Trine Schmidt (Den) Hitec Product UCK both s.t.  
142 Anette Berg (Den) Team OCK Ladies 32:26  
143 Veronique Drapeau-Zgoralski (Can) Canadian National Team  
144 Ella Hopkins (GBr) Mixte Limoux International  
145 Monique Ludovicy (Lux) Team OCK Ladies  
146 Carine Potums (Bel) Dames Benelux Team  
147 Mia Eskebjerg (Den) Team OCK Ladies  
148 Christel Janssen (Ned) Mixte ZRTC Theo Middelkamp  
149 Britt Jansen (Ned) Team Tubanters  
150 Jessica Smits (Ned) Moving Ladies Team  
151 Danielle Bekkering (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel  
152 Jessica Jolly (Nzl) Team Tubanters  
153 Henriete Christensen (Den) Team Alriksson Go Green  
154 Maria Rodrigez Romez (Esp) Lointek  
155 Penny Rowson (GBr) Horizon Fitness Racing Team  
156 Eefje Tabak (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel all s.t.  
157 Liliane Leenkhegt (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club 36:42  
158 Katrien Aerts (Bel) Dames Benelux Team 45:57  
159 Lauren Hecht (USA) Mixte Limoux International  
160 Stefanie Fischer (Ger) Badischer Radsport Verband  
161 Coralie Noiray (Fra) Chambery Cyclisme Competition all s.t.  
162 Britt Jochems (Ned) Horizon Fitness Racing Team 54:20  
163 Julia Garnet (Can) Canadian National Team  
164 Serena Danesi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi both s.t.

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 
Cervelo R3 C4W button - May 2
 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed