Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
Cervelo R3 C4W 2 - May 2
 

Latest Women's News



 

July 25/10 6:33 am - Champery World Cup: Junior results


Posted by Editoress on 07/25/10
 

Results from the Junior races earlier today

 

Our coverage made possible with the support of Shimano

Junior Women
1 Jolanda Neff (Sui) Switzerland 1:15:20
2 Helen Grobert (Ger) Germany at 1:07
3 Vania Schumacher (Sui) Switzerland 2:18
4 Linda Indergand (Sui) FRM TG Zentralschweiz 3:24
5 Lisa Mitterbauer (Aut) Bikepark.ch Scott 4:07
6 Johanna Techt (Ger) Germany 5:10
7 Julie Berteaux (Fra) Keops ITWO 5:15
8 Elise Marchal (Bel) Belgium 6:27
9 Yana Belomoyna (Ukr) Ukraine 7:18
10 Cecile Delaire (Fra) Keops ITWO 7:26
11 Lauren Rosser (Can) Canada 7:48
12 Yue Bai (Chn) People's Republic Of China 9:08
13 Fabienne Andres (Sui) Switzerland 11:34
14 Marion Gauthier (Fra) France 12:01
15 Tina Kindlhofer (Aut) Austria 13:33
16 Marta Tereshchuk (Ukr) Ukraine 14:14
17 Stephanie Frank (Ger) Germany 15:52
18 Lisa Schrooder (Ned) Team Merida Combee 18:59
19 Jil Saxer (Sui) Fischer Junior MTB Team 19:27
20 Miranda Agusti Sanchez (Esp) Trek-Lorca Taller Del Tiempo 20:50
21 Carmen Gehringer (Sui) Switzerland -1LAP
 
Junior Men
1 Julian Schelb (Ger) Germany 1:38:58
2 Jeff Luyten (Bel) Team Saeco at 0:23
3 Julien Trarieux (Fra) France 0:48
4 Grant Ferguson (GBr) Great Britain 1:07
5 Alrick Martin (Fra) France 2:12
6 Gregor Raggl (Aut) Austria 2:52
7 Antoine Caron (Can) Canada 3:11
8 Maxime Urruty (Fra) France 4:20
9 Bart De Vocht (Bel) Belgium 4:37
10 Marvin Gruget (Fra) France 5:01
11 Claude Koster (Sui) Switzerland 5:31
12 Richard Anderson (NZl) New-Zealand 5:48
13 Carlos Enrique Moran Manzo (Mex) Mexico 5:50
14 Severin Sagesser (Sui) Thoemus Racing Team 5:58
15 Sascha Bleher (Ger) Germany 6:43
16 Olivier Bruwiere (Bel) Belgium 7:11
17 Nicolas Prudencio (Chi) Chile 7:32
18 Leandre Bouchar (Can) Canada 7:37
19 Florian Chenaux (Sui) Switzerland - B 7:49
20 Philipp Hediger (Sui) Fischer Junior MTB Team 8:21
21 Evan McNeely (Can) Canada 9:21
22 Lars Forster (Sui) Switzerland 9:36
23 Adria Noguera Soldevila (Esp) Spain 9:49
24 Fabian Paumann (Sui) Switzerland 10:01
25 Wenzel Böhm-Gräber (Ger) Germany 10:24
26 Tobias Spescha (Sui) Switzerland 10:27
27 Jeremy Martin (Can) Canada 10:31
28 Radek Polnicky (Cze) Czech Republic 10:32
29 Loic Doubey (Fra) Asptt Definitive Gitane 10:47
30 Thijs Zuurbier (Ned) Team Merida Combee 11:10
31 Jeroen Van Eck (Ned) Netherlands 11:21
32 Mitchell Bailey (Can) Canada 11:31
33 Fabien Doubey (Fra) Asptt Definitive Gitane 11:40
34 Paul Mathou (Fra) France 11:42
35 Thibault Geneste (Fra) France 11:45
36 Fabrice Mels (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team 12:16
37 Severin Lehmann (Ger) Germany 12:33
38 Bryan Allemann (Sui) Bikepark.Ch Scott 13:03
39 Pablo Rodriguez Guede (Esp) Spain 13:11
40 Kevin Krieg (Sui) Switzerland 13:13
41 Urban Ferencak (Slo) Slovenia 14:03
42 Dylan Page (Sui) Switzerland - B 14:21
43 Janos Ruch (Sui) Fischer Junior MTB Team 15:01
44 Radim Kovar (Cze) Czech Republic 15:05
45 Erik Jonsson (Swe) Sweden 15:15
46 Marc Schärli (Sui) Fischer-BMC 15:21
47 Maxime Salmon (Fra) Keops ITWO 16:08
48 Didier Bats (Bel) Belgium 16:10
49 Anton Liyubuy (Ukr) Ukraine 16:38
50 Robbert De Nijs (Ned) Netherlands 16:55
51 Rok Korosec (Slo) Slovenia 17:23
52 Jan Svorada (Cze) Czech Republic 17:24
53 Patrick Lüthi (Sui) Switzerland 18:29
54 Frantisek Lami (Svk) Slovakia -1LAP
55 Pieter Geluykens (Bel) Trek - KMC Trade Team VZW -1LAP
56 Silvan Kaelin (Sui) FRM TG Zentralschweiz -1LAP
57 Thibault Poussin (Fra) Keops ITWO -1LAP
58 Yevgen Lyvadnii (Ukr) Ukraine -1LAP
59 Vadim Galeyev (Kaz) Kazakhstan -1LAP
60 Roy Goldstein (Isr) Israel -1LAP
61 Dominik Risi (Sui) FRM TG Zentralschweiz -1LAP
62 Julien Grimbert (Fra) Asptt Definitive Gitane -2LAP
63 Andreas Fuchs (Aut) Austria -2LAP
64 Nurlan Duisenov (Kaz) Kazakhstan -2LAP
65 Elia Omodei (Sui) Switzerland - B -2LAP
66 Hanus James (Aus) Australia -3LAP
DNF Lukas Kuch (Ger) Germany
DNF Jens Schuermans (Bel) Belgium
DNF Steven James (GBr) Great Britain
DNF Kenta Gallagher (GBr) Great Britain
DNF Antonio Santos Ridao (Esp) Spain
DNF Roger Walder (Sui) Scott-Swisspower Mtb-Racing
DNF Jens Vandekinderen (Bel) Team Saeco
DNF Stefan Peter (Sui) FRM TG Zentralschweiz
DNF Jonas Loretz (Sui) Thoemus Racing Team
DNF Florian Suter (Sui) Fischer Junior MTB Team
DNF Rien Terpstra (Ned) Stappenbelt Specialized MTB Team
DNF Ole Hem (Nor) Team United Bakeries, Hoydahl MTB Racing
DNF Valentin Berset (Sui) Switzerland - B
DNF Roger Jenny (Sui) Switzerland - B
DNF Michael Stünzi (Sui) Switzerland - B
DNS Michael Millerferli (Aut) Austria

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 
Cervelo R3 C4W button - May 2
 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed