Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
Specialized Tarmac C4W1 - Aug 12
 

Latest Women's News



 

July 31/10 7:05 am - Val di Sole: Junior XC results


Posted by Editoress on 07/31/10
 

Full results from this morning's Junior races in Val di Sole Italy.  Top 10 finishes for Canadians in both Junior men and women

Our coverage made possible with the support of Shimano

 

Junior Women, 16.5 km
1 Jolanda Neff (Sui) Switzerland 1:07:41
2 Yana Belomoyna (Ukr) Ukraine at 1:22
3 Karolina Kalasova (Cze) Czech Republic 2:37
4 Linda Indergand (Sui) FRM TG Zentralschweiz 3:04
5 Yue Bai (Chn) People’s Republic Of China 4:11
6 Elise Marchal (Bel) Belgium 6:12
7 Julia Innerhofer (Ita) Italy 7:49
8 Ingrid Sofie Jacobsen (Nor) Norway 10:00
9 Laura Bietola (Can) Canada 10:35
10 Marta Tereshchuk (Ukr) Ukraine 10:47
11 Tina Kindlhofer (Aut) Austria 11:06
12 Lisa Rabensteiner (Ita) Italy 11:22
13 Miranda Agusti Sanchez (Esp) Trek-Lorca Taller Del Tiempo 12:43
14 Torunn Stake Laengen (Nor) Norway 13:19
15 Lisa Schrooder (Ned) Team Merida Combee 15:29
16 Michaela Malarikova (Svk) Slovakia 16:52
17 Veronica Widmann (Ita) Italy 17:20
18 Julia Tanner (Ita) Italy 19:05
19 Katja Schuster (Ita) Italy -1LAP
DNF Vania Schumacher (Sui) Switzerland
DNS Lauren Rosser (Can) Canada
 
Junior Men, 21.6 km
1 Jens Schuermans (Bel) Belgium 1:15:56
2 Maximilian Vieider (Ita) Italy at 0:33
3 Jeff Luyten (Bel) Team Saeco 1:15
4 Antoine Caron (Can) Team Canada 1:55
5 Wenzel Böhm-Gräber (Ger) Germany 2:05
6 Tomas Paprstka (Cze) Czech Republic 2:31
7 Richard Anderson (NZl) New-Zealand 2:42
8 Ole Hem (Nor) Norway 2:52
9 Steven James (GBr) Great Britain 2:57
10 Leandre Bouchard (Can) Team Canada 3:08
11 Evan McNeely (Can) Team Canada 3:11
12 Sascha Bleher (Ger) Germany 3:31
13 Jens Vandekinderen (Bel) Team Saeco 3:39
14 Bart De Vocht (Bel) Belgium 4:06
15 Mitch Bailey (Can) Team Canada 4:18
16 Pablo Rodriguez Guede (Esp) Spain 4:29
17 Lorenzo Samparisi (Ita) Italy 4:29
18 Urban Ferencak (Slo) Slovenia 4:45
19 Carlos Enrique Moran Manzo (Mex) Mexico 4:55
20 Tobias Spescha (Sui) Switzerland 4:57
21 Pieter Geluykens (Bel) Trek - Kmc Trade Team Vzw 5:06
22 Gregor Raggl (Aut) Austria 5:19
23 Anton Liyubuy (Ukr) Ukraine 5:21
24 Philipp Hediger (Sui) Fischer Junior MTB Team 5:27
25 Frantisek Lami (Svk) Slovakia 5:55
26 Jeremy Martin (Can) Team Canada 6:05
27 Severin Sagesser (Sui) Thoemus Racing Team 6:16
28 Andrea Righettini (Ita) Italy 6:34
29 Nicolas Samparisi (Ita) Italy 6:35
30 Antonio Santos Ridao (Esp) Spain 6:38
31 Benjamin Boulenc (Fra) France 6:48
32 Fabrice Mels (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team 6:52
33 Edoardo Bonetto (Ita) Italy 6:53
34 Didier Bats (Bel) Belgium 7:02
35 Adria Noguera Soldevila (Esp) Spain 7:15
36 Thijs Zuurbier (Ned) Team Merida Combee 7:19
37 Jozef Bebcak (Svk) Slovakia 7:27
38 Roger Walder (Sui) Scott-Swisspower MTB-Racing 7:29
39 Florian Suter (Sui) Fischer Junior MTB Team 7:29
40 Robbert De Nijs (Ned) Netherlands 8:12
41 Christoph Mick (Aut) Austria 8:38
42 Tobias Saether (Nor) Norway 8:53
43 Olivier Bruwiere (Bel) Belgium 8:56
44 Nicolas Prudencio (Chi) Chile 8:56
45 Jan Svorada (Cze) Czech Republic 9:32
46 Radim Kovar (Cze) Czech Republic 9:34
47 Daniel Hula (Svk) Slovakia 9:47
48 Armin Keibacher (Ita) Italy 9:50
49 Louis Wolf (Ger) Germany 9:51
50 Yevgen Lyvadnii (Ukr) Ukraine 10:31
51 Rien Terpstra (Ned) Stappenbelt Specialized MTB Team 10:59
52 Sturla Aune (Nor) Norway 11:16
53 Roy Goldstein (Isr) Israel 11:35
54 Matteo Cassoni (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D. 11:36
55 Vadim Galeyev (Kaz) Kazakhstan 11:42
56 José Gaspar (Por) Portugal 11:46
57 Jiri Ostadal (Cze) GT Czech Team 12:19
58 Luca Chiantaretto (Ita) Team Dayco 12:40
59 Hanus James (Aus) Australia 12:56
60 Grant Ferguson (GBr) Great Britain 13:19
61 Nurlan Duisenov (Kaz) Kazakhstan 14:04
62 Christoph Innerebner (Ita) Italy - B 14:33
63 Jeroen Van Eck (Ned) Netherlands 15:42
64 Milan Dolezal (Cze) GT Czech Team 16:07
65 Michael Millerferli (Aut) Austria 17:54
66 Gergo Meggyesi (Hun) Hungary 17:56
67 Lorenzo Gazocchi (Ita) Team Dayco 19:44
DNF Fabian Paumann (Sui) Switzerland
DNF Maximilian Knapp (Ita) Italy - B
DNF Jan Pfitzner (Ger) Germany
DNF Marco Tippmann (Ger) Germany
DNF Paulo Cepa (Por) Portugal
DNF Radek Polnicky (Cze) Czech Republic
DNF Kenta Gallagher (GBr) Great Britain
DNF Andreas Fuchs (Aut) Austria
DNS Tamas Pinter (Hun) Hungary
DNS Marc Schärli (Sui) Fischer-BMC
DNS Silvan Kaelin (Sui) FRM TG Zentralschweiz
DNS Denny Lupato (Ita) Giant Italia Team

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 
Cervelo R3 C4W button - May 2
 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed