Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
ARG banner C4W1 Sept 17.14
 

Latest Women's News



 

August 13/10 12:56 pm - Route de France Feminine: Stage 6


Posted by Editoress on 08/13/10
 

Results from today's 5th stage of Route de France Feminine won by Marianne Vos (Nederland Bloeit). Top Canadian was Erinne Willock (Team Canada) in 11th. Top Canadian in the overall is Anne Samplonius (Team Canada) in 9th

Stage 6: Luxeuil les Bains to Saint Die des Vosges, 110.9 km
1 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 2:59:41
2 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
3 Judith Arndt (Ger) Team Columbia-HTC
4 Elizabeth Armistead (GBr) Cervelo TestTeam all s.t.
5 Olga Zabelinskaia (Rus) Safi-Pasta Zara Titanedi 0:03
6 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno
7 Fröydis Waersted (Nor) Hitec Products UCK
8 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu
9 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit all s.t.
10 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi 0:19
11 Erinne Willock (Can) Team Canada
12 Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs Pedrogradets both s.t.
13 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Pedrogradets 0:21
14 Shara Gillow (Aus) Australian National Team
15 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno both s.t.
16 Charlotte Becker (Ger) Cervelo TestTeam 0:43
17 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia-HTC 0:53
18 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products UCK 1:33
19 Carla Swart (RSA) Team MTN
20 Christel Ferrier Bruneau (Fra) Vienne Futurescope
21 Eugenie Mermillod (Fra) ESGL 93-GSD Gestion
22 Amanda Spratt (Aus) Australian National Team
23 Mélodie Lesueur (Fra) ESGL 93-GSD Gestion
24 Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno
25 Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products UCK
26 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futurescope
27 Anne Samplonius (Can) Team Canada
28 Julie Beveridge (Can) Vienne Futurescope
29 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu
30 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu
31 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi
32 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno
33 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi
34 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs Pedrogradets
35 Joelle Numainville (Can) Team Canada all s.t.
36 Rachel Neylan (Aus) Australian National Team 1:41
37 Beatrice Thomas (Fra) ESGL 93-GSD Gestion 2:19
38 Marta Bastianelli (Ita) Fenixs Pedrogradets 2:32
39 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu
40 Emilie Blanquefort (Fra) French National Team
41 Patricia Schwager (Sui) Cervelo TestTeam all s.t.
42 Ludivine Loze (Fra) French National Team 3:09
43 Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futurescope
44 Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futurescope
45 Christine Majerus (Lux) ESGL 93-GSD Gestion
46 Heather Logan-Spenger (Can) Team Canada
47 Marion Azam (Fra) French National Team
48 Leah Guloien (Can) Team Canada
49 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia-HTC
50 Adrie Visser (Ned) Team Columbia-HTC
51 Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling
52 Lina Shi (Chn) Giant Pro Cycling
53 Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia-HTC
54 Fan Li Shen (Chn) Giant Pro Cycling
55 Luise Keller (Ger) Team Columbia-HTC
56 Sarah Düster (Ger) Cervelo TestTeam
57 Robyn De Groot (RSA) Team MTN
58 Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling
59 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu
60 Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi
61 Denise Ramsden (Can) Team Canada
62 Marissa Van Der Merwe (RSA) Team MTN
63 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara Titanedi
64 Cherise Taylor (RSA) Team MTN
65 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno all s.t.
66 Lylanie Lauwrens (RSA) Team MTN 4:00
67 Wan Yiu Wong (HKg) Giant Pro Cycling 4:42
68 Roxane Fournier (Fra) ESGL 93-GSD Gestion
69 Siobhan Horgan (Irl) ESGL 93-GSD Gestion
70 Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futurescope
71 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu
72 Isabelle Söderberg (Swe) Hitec Products UCK
73 Marie Laure Cloarec (Fra) French National Team
74 Trine Schmidt (Den) Hitec Products UCK
75 Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
76 Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
77 Kirsty Broun (Aus) Australian National Team all s.t.
78 Suzie Godart (Lux) Fenixs Pedrogradets 7:48
79 Chiara Bortolus (Ita) Team Valdarno s.t.
DNF Alexis Rhodes (Aus) Australian National Team
DNF Agnieta Francke (Ned) Nederland Bloeit
DNS Jacqueline Hahn (Aut) Hitec Products UCK
 
GC
1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 12:56:59
2 Judith Arndt (Ger) Team Columbia-HTC at 0:03
3 Olga Zabelinskaia (Rus) Safi-Pasta Zara Titanedi 0:16
4 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 0:50
5 Elizabeth Armistead (GBr) Cervelo TestTeam 0:58
6 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 1:30
7 Charlotte Becker (Ger) Cervelo TestTeam 1:34
8 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 3:05
9 Anne Samplonius (Can) Team Canada 3:53
10 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products UCK 3:55
11 Sarah Düster (Ger) Cervelo TestTeam 4:20
12 Amanda Spratt (Aus) Australian National Team 4:54
13 Shara Gillow (Aus) Australian National Team 5:07
14 Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs Pedrogradets 5:48
15 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 6:01
16 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno 6:05
17 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi 6:10
18 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu 6:27
19 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia-HTC 6:28
20 Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products UCK 6:41
21 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Pedrogradets 7:06
22 Julie Beveridge (Can) Vienne Futurescope 7:08
23 Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia-HTC 7:08
24 Joelle Numainville (Can) Team Canada 7:28
25 Erinne Willock (Can) Team Canada 7:30
26 Christel Ferrier Bruneau (Fra) Vienne Futurescope 7:47
27 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs Pedrogradets 8:02
28 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futurescope 8:03
29 Fröydis Waersted (Nor) Hitec Products UCK 8:08
30 Adrie Visser (Ned) Team Columbia-HTC 8:24
31 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi 8:44
32 Luise Keller (Ger) Team Columbia-HTC 8:46
33 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia-HTC 9:07
34 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu 9:13
35 Carla Swart (RSA) Team MTN 9:32
36 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno 9:34
37 Patricia Schwager (Sui) Cervelo TestTeam 9:42
38 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 10:14
39 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara Titanedi 10:18
40 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi 10:20
41 Denise Ramsden (Can) Team Canada 11:03
42 Trine Schmidt (Den) Hitec Products UCK 11:07
43 Kirsty Broun (Aus) Australian National Team 11:18
44 Christine Majerus (Lux) ESGL 93-GSD Gestion 12:02
45 Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi 12:45
46 Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futurescope 12:52
47 Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling 14:32
48 Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit 14:53
49 Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit 14:55
50 Lina Shi (Chn) Giant Pro Cycling 15:02
51 Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futurescope 15:32
52 Marie Laure Cloarec (Fra) French National Team 15:43
53 Isabelle Söderberg (Swe) Hitec Products UCK 15:46
54 Marissa Van Der Merwe (RSA) Team MTN 17:10
55 Wan Yiu Wong (HKg) Giant Pro Cycling 18:56
56 Marion Azam (Fra) French National Team 19:23
57 Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling 20:54
58 Lylanie Lauwrens (RSA) Team MTN 21:28
59 Mélodie Lesueur (Fra) ESGL 93-GSD Gestion 25:17
60 Cherise Taylor (RSA) Team MTN 26:19
61 Marta Bastianelli (Ita) Fenixs Pedrogradets 26:22
62 Rachel Neylan (Aus) Australian National Team 26:53
63 Eugenie Mermillod (Fra) ESGL 93-GSD Gestion 27:16
64 Emilie Blanquefort (Fra) French National Team 27:47
65 Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno 27:58
66 Heather Logan-Spenger (Can) Team Canada 28:29
67 Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futurescope 28:45
68 Beatrice Thomas (Fra) ESGL 93-GSD Gestion 28:53
69 Chiara Bortolus (Ita) Team Valdarno 29:09
70 Leah Guloien (Can) Team Canada 30:30
71 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno 30:45
72 Robyn De Groot (RSA) Team MTN 31:13
73 Siobhan Horgan (Irl) ESGL 93-GSD Gestion 31:13
74 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu 31:31
75 Ludivine Loze (Fra) French National Team 31:57
76 Roxane Fournier (Fra) ESGL 93-GSD Gestion 32:11
77 Fan Li Shen (Chn) Giant Pro Cycling 33:05
78 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu 37:07
79 Suzie Godart (Lux) Fenixs Pedrogradets 38:43
 
Young Rider GC
1 Elizabeth Armistead (GBr) Cervelo TestTeam 12:57:57
2 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi at 5:12
3 Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products UCK 5:43
4 Julie Beveridge (Can) Vienne Futurescope 6:10
5 Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia-HTC 6:10
6 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs Pedrogradets 7:04
7 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futurescope 7:05
8 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara Titanedi 9:20
9 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi 9:22
10 Denise Ramsden (Can) Team Canada 10:05
 
Team GC
1 Nederland Bloeit 38:55:36
2 Cervelo TestTeam at 1:22
3 Team Columbia-HTC 5:53
4 Safi - Pasta Zara 10:17
5 Australian National Team 11:09
6 Hitec Products UCK 11:29
7 Team Valdarno 12:10
8 Team Canada 13:24
9 Fenixs - Petrogradets 15:19
10 Gauss Rdz Ormu 16:46
11 Vienne Futuroscope 17:59
12 Team MTN 37:00
13 Giant Pro Cycling 41:20
14 French National Team 55:37
15 ESGL 93-GSD Gestion 58:36

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 
Cervelo R3 C4W button - May 2
 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed