Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
OGC Giro Factor C4W - April 7
 

Latest Women's News



 

May 12/11 9:32 am - Tour of Chongming Island: Stage 2


Posted by Editoress on 05/12/11
 

Teutenberg made it all too easy to take the stage, GC & Points classification lead

 

Yellow jersey holder Ina-Yoko Teutenberg (HTC Highroad Women) unleashed a devastating sprint to win stage two of the Tour of Chongming Island, and solidify her lead in both the General Classification and Points competition.

 

winning

Ina-Yoko Teutenberg (HTC Highroad Women) winning Stage 2

 

After a leisurely start until the second sprint point, the HTC Highroad squad took advantage of strong headwinds to form a high-speed train that split the field, with 18 riders joining the breakaway, including all of HTC Highroad.  The break ended up finishing 1:40 ahead of the peloton. Teutenberg led the sprint in the last 100 metres, followed by Annemiek Van Vleuten (Nederland Bloeit) and her team mate Charlotte Becker. Vluenten is second in GC behind Teutenberg at 17 seconds; the best Chinese rider Zhao Na is 21st at 2:07.

Some of the younger riders are just half the age of Teutenberg, the oldest rider in the race at 36.

"I am the oldest rider so that I have more experienced in a sprint like this, but the top ten are very close, every of them could win the race," said Teutenberg, who is the defending champion of the Tour of Chongming Island.

"I'm happy to win the stage and also take over the yellow jersey. But every day is a new race and we have to be prepared for anything," Teutenberg added.

Team Nederland Bloeit team manager Jeroen Blijevens said "I believed Teutenberg is guaranteed to take the yellow jersey tomorrow, I don't see anyone who could beat Teutenberg in the bunch sprint."

The final stage will be 79.2 kilometres, starting and finishing in the central city of Chengqiao Town, and features three sprint zones. The riders will navigate a wide 7.2 kilometre circuit eleven times.

 

More photos

 

 

Stage 2: Chongxi, 118.4 km
1 Ina-Yoko Teutenberg (Ger) HTC Highroad Women 3:01:02
2 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
3 Charlotte Becker (Ger) HTC Highroad Women
4 Emma Johansson (Swe) Hitec Products-UCK
5 Monia Baccaille (Ita) Mcipollini-Giambenini
6 Giorgia Bronzini (Ita) Italian National Team
7 M Lauren Tamayo (USA) US National Team
8 Lucy Martin (GBr) Garmin–Cervélo
9 Romy Kasper (Ger) German National Team
10 Giada Borgato (Ita) Italian National Team
11 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products-UCK
12 Sarah Düster (Ger) Nederland Bloeit all s.t.
13 Judith Arndt (Ger) HTC Highroad Women 0:04
14 Adriana Visser (Ned) HTC Highroad Women 0:06
15 Eleonora Van Dijk (Ned) HTC Highroad Women 0:10
16 Chloe Hosking (Aus) HTC Highroad Women 0:31
17 Rasa Leleivyte (Ltu) Vaiano Solaristech 1:40
18 Marta Tagliaferro (Ita) Mcipollini-Giambenini
19 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Honda Team
20 Na Zhao (Chn) China Chongming-Giant
21 Maneephan Jutatip (Tha) Thailand National Team
22 Alessandra D'ettorre (Ita) Italian National Team
23 Olena Sharha (Ukr) Ukraine National Team
24 Tatiana Guderzo (Ita) Mcipollini-Giambenini
25 Rossella Callovi (Ita) Mcipollini-Giambenini
26 Jacquelyn Crowell (USA) US National Team
27 Anna Solovey (Ukr) Ukraine National Team
28 Lesya Kalitovska (Ukr) Ukraine National Team
29 Wan Yiu Wong (Hkg) China Chongming-Giant
30 Evgenya Romanyuta (Rus) Russian National Team
31 Eleonora Spalviero (Ita) Vaiano Solaristech
32 Johanna Badmann (Ger) German National Team
33 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Honda Team
34 Jacqueline Hahn (Aut) Austrian National Team
35 Venera Absalyamova (Rus) Russian National Team
36 Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
37 Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team
38 Elizabeth Armitstead (GBr) Garmin–Cervélo
39 Hee Jung Son (Kor) Korean National Team
40 Laura Fouquet (Ger) German National Team
41 Svitlana Galyuk (Ukr) Ukraine National Team
42 Anna Trevisi (Ita) Italian National Team
43 Cherise Taylor (Rsa) Lotto Honda Team
44 Cecilie Johansen (Nor) Hitec Products-UCK
45 Nontasin Chanpeng (Tha) Thailand National Team
46 Barbara Guarischi (Ita) Italian National Team
47 Monica Holler (Swe) Alriksson Go:Green
48 J Coryn Rivera (USA) US National Team
49 Ke Rong Tang (Chn) China Chongming-Giant
50 Isabelle Söderberg (Swe) Alriksson Go:Green
51 Marissa Van Der Merwe (Rsa) Lotto Honda Team
52 Jennifer Hohl (Sui) Mcipollini-Giambenini
53 Jennie Stenerhag (Swe) Alriksson Go:Green
54 Xiao Ling Luo (Chn) China Chongming-Giant
55 Bianca Purath (Ger) German National Team
56 Frøydis Wærsted (Nor) Hitec Products-UCK
57 Andrea Graus (Aut) Austrian National Team
58 Emilie Aubry (Sui) Nederland Bloeit
59 Christina Kollmann (Aut) Austrian National Team
60 Urte Juodvalkyte (Ltu) Vaiano Solaristech
61 Madelene Olsson (Swe) Alriksson Go:Green
62 M Lindsay Myers (USA) US National Team
63 Xiao Hui Liu (Chn) China Chongming-Giant
64 C Andrea Dvorak (USA) US National Team
65 Marta Bastianelli (Ita) Mcipollini-Giambenini all s.t.
66 Elena Litchmanova (Pus) Russian National Team 1:46
67 Trine Schmidt (Den) Garmin–Cervélo 1:56
68 Iris Slappendel (Ned) Garmin–Cervélo s.t.
69 Jessie Daams (Bel) Garmin–Cervélo 2:10
70 Eunmi Park (Kor) Korean National Team 7:50
71 Boonsawat Panwaraporn (Tha) Thailand National Team
72 Eunju Son (Kor) Korean National Team
73 Victoria Kondel (Rus) Russian National Team
74 Li Huang (Chn) China Chongming-Giant
75 Chapookam Monrudee (Tha) Thailand National Team
76 Eun Hee Kim (Kor) Korean National Team
77 Jessica Prinner (USA) US National Team
78 Katazina Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech
79 Lisa Poller (Ger) German National Team
80 Simona Martini (Ita) Vaiano Solaristech
81 Linnca Sjoblom (Swe) Alriksson Go:Green
82 Daniela Pintarelli (Aut) Austrian National Team
83 Jessica Kihlbom (Swe) Alriksson Go:Green
84 Christina Perchtold (Aut) Austrian National Team
85 Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Solaristech
86 Emma Trott (GBr) Nederland Bloeit all s.t.
87 Alexandra Goncharova (Rus) Russian National Team 7:56
88 Johanne Bergseth (Nor) Hitec Products-UCK 16:59
89 Aejung Lee (Kor) Korean National Team 17:57
DNF Anna Nagirnaya (Ukr) Ukraine National Team
DNF Kunlapha Wilaiwan (Tha) Thailand National Team
DNF Nuntana Supuksorn (Tha) Thailand National Team
DNS Lidiya Malakhova (Rus) Russian National Team
 
GC
1 Ina-Yoko Teutenberg (Ger) HTC Highroad Women 4:49:57
2 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit at 0:17
3 Emma Johansson (Swe) Hitec Products-UCK 0:20
4 M Lauren Tamayo (USA) US National Team 0:26
5 Monia Baccaille (Ita) Mcipollini-Giambenini 0:27
6 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products-UCK
7 Romy Kasper (Ger) German National Team
8 Giada Borgato (Ita) Italian National Team
9 Sarah Düster (Ger) Nederland Bloeit
10 Lucy Martin (GBr) Garmin–Cervélo all s.t.
11 Charlotte Becker (Ger) HTC Highroad Women 0:34
12 Judith Arndt (Ger) HTC Highroad Women 0:42
13 Adriana Visser (Ned) HTC Highroad Women 0:44
14 Chloe Hosking (Aus) HTC Highroad Women 0:58
15 Giorgia Bronzini (Ita) Italian National Team 1:10
16 Eleonora Van Dijk (Ned) HTC Highroad Women 1:11
17 Elizabeth Armitstead (GBr) Garmin–Cervélo 1:55
18 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Honda Team 2:06
19 Rasa Leleivyte (Ltu) Vaiano Solaristech 2:07
20 Maneephan Jutatip (Tha) Thailand National Team
21 Na Zhao (Chn) China Chongming-Giant
22 Wan Yiu Wong (Hkg) China Chongming-Giant
23 Eleonora Spalviero (Ita) Vaiano Solaristech
24 Anna Solovey (Ukr) Ukraine National Team
25 Cherise Taylor (Rsa) Lotto Honda Team
26 Olena Sharha (Ukr) Ukraine National Team
27 Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
28 Johanna Badmann (Ger) German National Team
29 Jacquelyn Crowell (USA) US National Team
30 Isabelle Söderberg (Swe) Alriksson Go:Green
31 Venera Absalyamova (Rus) Russian National Team
32 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Honda Team
33 Laura Fouquet (Ger) German National Team
34 Rossella Callovi (Ita) Mcipollini-Giambenini
35 Evgenya Romanyuta (Rus) Russian National Team
36 Cecilie Johansen (Nor) Hitec Products-UCK
37 Emilie Aubry (Sui) Nederland Bloeit
38 Marissa Van Der Merwe (Rsa) Lotto Honda Team
39 Andrea Graus (Aut) Austrian National Team
40 Christina Kollmann (Aut) Austrian National Team
41 Urte Juodvalkyte (Ltu) Vaiano Solaristech
42 M Lindsay Myers (USA) US National Team all s.t.
43 Elena Litchmanova (Pus) Russian National Team 2:13
44 Marta Tagliaferro (Ita) Mcipollini-Giambenini 2:18
45 Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team
46 Svitlana Galyuk (Ukr) Ukraine National Team
47 Bianca Purath (Ger) German National Team
48 Nontasin Chanpeng (Tha) Thailand National Team
49 Jennifer Hohl (Sui) Mcipollini-Giambenini
50 Jennie Stenerhag (Swe) Alriksson Go:Green
51 Marta Bastianelli (Ita) Mcipollini-Giambenini all s.t.
52 C Andrea Dvorak (USA) US National Team 2:23
53 Frøydis Wærsted (Nor) Hitec Products-UCK 2:27
54 Iris Slappendel (Ned) Garmin–Cervélo 2:34
55 Trine Schmidt (Den) Garmin–Cervélo s.t.
56 Tatiana Guderzo (Ita) Mcipollini-Giambenini 2:37
57 Lesya Kalitovska (Ukr) Ukraine National Team 2:41
58 Jacqueline Hahn (Aut) Austrian National Team
59 Madelene Olsson (Swe) Alriksson Go:Green both s.t.
60 Monica Holler (Swe) Alriksson Go:Green 2:45
61 Xiao Hui Liu (Chn) China Chongming-Giant s.t.
62 Jessie Daams (Bel) Garmin–Cervélo 2:48
63 J Coryn Rivera (USA) US National Team
64 Xiao Ling Luo (Chn) China Chongming-Giant both s.t.
65 Alessandra D'ettorre (Ita) Italian National Team 2:50
66 Barbara Guarischi (Ita) Italian National Team 3:02
67 Hee Jung Son (Kor) Korean National Team 3:08
68 Ke Rong Tang (Chn) China Chongming-Giant 3:09
69 Anna Trevisi (Ita) Italian National Team 3:41
70 Eunmi Park (Kor) Korean National Team 8:17
71 Alexandra Goncharova (Rus) Russian National Team 8:23
72 Eunju Son (Kor) Korean National Team 8:28
73 Katazina Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech
74 Lisa Poller (Ger) German National Team both s.t.
75 Victoria Kondel (Rus) Russian National Team 8:33
76 Linnca Sjoblom (Swe) Alriksson Go:Green 8:35
77 Jessica Prinner (USA) US National Team 8:37
78 Simona Martini (Ita) Vaiano Solaristech s.t.
79 Daniela Pintarelli (Aut) Austrian National Team 8:51
80 Christina Perchtold (Aut) Austrian National Team
81 Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Solaristech both s.t.
82 Jessica Kihlbom (Swe) Alriksson Go:Green 8:55
83 Emma Trott (GBr) Nederland Bloeit s.t.
84 Eun Hee Kim (Kor) Korean National Team 9:00
85 Boonsawat Panwaraporn (Tha) Thailand National Team 9:18
86 Chapookam Monrudee (Tha) Thailand National Team s.t.
87 Li Huang (Chn) China Chongming-Giant 9:36
88 Johanne Bergseth (Nor) Hitec Products-UCK 17:26
89 Aejung Lee (Kor) Korean National Team 19:07

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 
Cervelo R3 C4W button - May 2
 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed