Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
ARG banner C4W1 Sept 17.14
 

Latest Women's News



 

August 12/11 12:39 pm - Nove Mesto Na Morave World Cup: Eliminator Qualifying results


Posted by Editoress on 08/12/11
 

Results from the Eliminator Qualification today in Nove Mesto Na Morave, Czech Republic

Women Time Diff
1 Alexandra Engen (Swe) Rothaus Poison-Bikes 1:23.811
2 Annie Last (GBr) British National Team 1:24.661 0.850
3 Jolanda Neff (Sui) 1:25.371 1.560
4 Katherine Compton (USA) Rabobank - Giant Off-Road Team 1:25.896 2.085
5 Lea Davison (USA) Specialized Racing 1:26.077 2.266
6 Pavla Havlikova (Cze) 1:27.622 3.811
7 Eva Lechner (Ita) Colnago Farbe Sudtirol 1:27.940 4.129
8 Marielle Saner-Guinchard (Sui) Bikepark.Ch Scott 1:27.958 4.147
9 Nina Homovec (Slo) Orbea Geax 1:28.642 4.831
10 Pavlina Sulcova (Cze) Merida Biking Team 1:29.655 5.844
11 Lee Craigie (GBr) 1:29.896 6.085
12 Katherine O'shea (Aus) 1:30.779 6.968
13 Lucie Vesela (Cze) GT Czech Team 1:30.784 6.973
14 Anne Terpstra (Ned) Mpl Specialized MTB Team 1:30.858 7.047
15 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 1:31.803 7.992
16 Nicole Hanselmann (Sui) 1:31.945 8.134
17 Yana Belomoyna (Ukr) Infotre - Bi & Esse - Leecougan 1:32.236 8.425
18 Julia Innerhofer (Ita) 1:32.373 8.562
19 Karolina Kalasova (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team 1:32.623 8.812
20 Nathalie Schneitter (Sui) Colnago Farbe Sudtirol 1:32.820 9.009
21 Anna Villar Argente (Esp) 1:34.946 11.135
22 Marta Tereshchuk (Ukr) Infotre - Bi & Esse - Leecougan 1:35.941 12.130
23 Tatjana Dold (Ger) 1:36.184 12.373
24 Stephania Magri (Mlt) 1:36.631 12.820
25 Sandra Santanyes Murillo (Esp) 1:37.201 13.390
26 Githa Michiels (Bel) Trek - Kmc Trade Team Vzw 1:37.338 13.527
27 Melanie Späth (Ger) 1:37.701 13.890
28 Rocio Gamonal Ferrera (Esp) 1:38.007 14.196
29 Vivienne Meyer (Sui) Colnago Farbe Sudtirol 1:38.868 15.057
30 Nicoletta De Jager (Ned) 1:40.503 16.692
31 Caitlin Elliott (Irl) 1:40.947 17.136
DNS Carla Haines (GBr)
All advance to final
 
Men Time Diff
1 Daniel Federspiel (Aut) 1:12.599
2 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing 1:13.181 0.582
3 Fabrice Mels (Bel) Rocky Roads - Orbea 1:13.798 1.199
4 Stefan Peter (Sui) MK - Zentralschweiz 1:14.024 1.425
5 Mirco Widmer (Sui) Giant Swiss Sr - Suntour 1:14.071 1.472
6 Simon Gegenheimer (Ger) 1:14.145 1.546
7 Lukas Kaufmann (Sui) 1:14.419 1.820
8 Michal Prokop (Cze) 1:14.552 1.953
9 Ralph Naef (Sui) Multivan Merida Biking Team 1:14.622 2.023
10 Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team 1:14.834 2.235
11 Kenta Gallagher (GBr) 1:14.863 2.264
12 Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing 1:15.423 2.824
13 Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys - Evenza Team 1:15.508 2.909
14 Nicola Rohrbach (Sui) Elettroveneta - Corratec 1:15.794 3.195
15 Sepp Freiburghaus (Sui) Thoemus Racing Team 1:15.855 3.256
16 Simon Stiebjahn (Ger) 1:15.908 3.309
17 Severin Disch (Sui) Thoemus Racing Team 1:16.121 3.522
18 Reto Indergand (Sui) MK - Zentralschweiz 1:16.132 3.533
19 Frantisek Lami (Svk) 1:16.137 3.538
20 Balz Weber (Sui) Bmc Mountainbike Racing Team 1:16.147 3.548
21 Simon Scheiber (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team 1:16.250 3.651
22 Mike Schuler (Sui) MK - Zentralschweiz 1:16.271 3.672
23 Martin Gujan (Sui) Cannondale Factory Racing 1:16.275 3.676
24 Jan Skarnitzl (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team 1:16.492 3.893
25 Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team 1:16.543 3.944
26 Mykhaylo Batsutsa (Ukr) Infotre - Bi & Esse - Leecougan 1:16.704 4.105
27 Thomas Litscher (Sui) Felt Oetztal X - Bionic Team 1:16.734 4.135
28 Jiri Novak (Cze) S&H Superior MTB Team 1:16.810 4.211
29 Matthias Waldhart (Aut) 1:16.941 4.342
30 Adam Craig (USA) Rabobank - Giant Off-Road Team 1:17.197 4.598
31 Umberto Corti (Ita) Team Cbe Tecnoimpianti A.S.D. 1:17.745 5.146
32 Rok Korosec (Slo) 1:17.775 5.176
33 Jan Nesvadba (Cze) 1:17.807 5.208
34 Michal Lami (Svk) 1:17.834 5.235
35 Jiri Friedl (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team 1:17.962 5.363
36 Pascal Meyer (Sui) Thoemus Racing Team 1:18.021 5.422
37 Robby De Bock (Bel) 1:18.325 5.726
38 Roy Goldstein (Isr) 1:18.631 6.032
39 Spencer Paxson (USA) Kona 1:18.667 6.068
40 Periklis Ilias (Gre) Team Protek 1:18.721 6.122
41 Pavel Kuzma (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior Mtb 1:18.950 6.351
42 Dmytro Titarenko (Ukr) ISD Cycling Team 1:19.512 6.913
43 Jan Brezna (Cze) 1:19.570 6.971
44 Lukas Sablik (Cze) 1:20.180 7.581
45 Jan Svorada (Cze) Merida Biking Team 1:20.412 7.813
46 Georgios Pattes-Toumanis (Gre) Team Protek 1:21.380 8.781
47 Tomas Svoboda (Cze) 1:21.749 9.150
48 Steffen Thum (Ger) 1:21.909 9.310
49 Jonas Pedersen (Den) 1:22.726 10.127
50 Milan Dolezal (Cze) GT Czech Team 1:23.139 10.540
51 John Whittington (GBr) 1:23.291 10.692
52 Jochen Weisenseel (Ger) 1:23.876 11.277
53 Jakub Rydval (Cze) 1:26.478 13.879
54 Helmuth Posch (Svk) 1:27.044 14.445
DNS Henrique Avancini (Bra) ISD Cycling Team
DNS Marco Schätzing (Ger) Team Firebike - Droessiger
Top 32 advance to Final

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 

 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed