Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
Spec We Win Road C4W2 Oct 6
 

Latest Women's News



 

October 29/11 23:51 pm - Cross Crusade Day 1, Sheppard wins


Posted by Editoress on 10/29/11
 

Cross Crusade, Day 1 , Bend Oregon



Men A , 9 laps
1 Chris Sheppard (Rocky Mountain Bicycles/Shimano) 1:04:39
2 Carl Decker (Giant) 1:05:09
3 Aaron Tuckerman (Corsa Concepts Cycling Team) s.t.
4 Adam Craig (Rabobank Giant) 1:05:27
5 Donald Reeb (cyclocrossracing.com)
6 Ben Thompson (Rocky Mountain Bicycles)
7 Michael Gallagher (Corsa Concepts Cycling Team)
8 Damian Schmitt (Silverado Gallery/Sunnyside) all same time
9 Cody Peterson -1 lap
10 Kevin Hulick (Gentle Lovers) -1 lap
11 Ross Brody (Buy Local Cycling) -1 lap
12 Matt Russell (Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team) -1 lap
13 Seth Patla (Gates Belt-Drive / River City Bicycles) -1 lap
14 Eric Sheagley (Veloce Racing) -1 lap
15 Chris Snyder (bicycleattorney.com) -1 lap
16 Paul LaCava -1 lap
17 Josh Kelley -1 lap
18 Matt Fox (Silverado Gallery/Sunnyside) -1 lap
19 Scott Gray (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing) -1 lap
20 Ryan Weaver (Gates Belt-Drive / River City Bicycles) -1 lap
21 Kolben Preble -1 lap
22 James Williams (Sunnyside Sports) -1 lap
23 Leland Gilmore (River City Bicycles) -1 lap
24 Matthew Wills (Embrocation Cycling) -1 lap
25 Andrew Boone (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing) -1 lap
26 Alex Criss (Gates Belt-Drive / River City Bicycles) -1 lap
27 Scott Bradway (Team S+M) -1 lap
28 Tim Joslin (Cyclepath Racing) -1 lap
29 Connor McCutcheon -1 lap
30 Brian Jorgensen -1 lap
31 Ian Leitheiser (Moots/Cyclepath) -1 lap
32 Joshua Liberles (Corsa Concepts Cycling Team) -1 lap
33 Cory Bolen -1 lap
34 James Ceccorulli -1 lap
35 Eric Zuber -1 lap
36 Kevin Andrews (Rebound/Tireless Velo) -1 lap
37 Gabriel Linn (Trusty Switchblade) -1 lap
38 Matt Mahoney (Gentle Lovers) -1 lap
39 Jeff Ballantine (Portland Velo) -1 lap
40 Nat Johnson (Green Submarine Records) -1 lap
41 Chris Johnston (bicycleattorney.com) -1 lap
42 brant ness -1 lap
43 Ryan McGlone -1 lap
44 Chip Sloan (Gründelbrüisers/Stewie Bicycles) -1 lap
45 Ryan Miller (Pacific Power Blue Sky) -1 lap
46 Chad Swanson (Team S+M) -1 lap
47 Jonathan Myers (Team S+M) -1 lap
48 Steve O'Neill (Cyclepath Racing) -1 lap
49 Kenneth Reed (Green Submarine Records) -1 lap
50 Stephen Bedford (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing) -1 lap
51 Dave Davis -1 lap
52 Justin DeMallie (Filth and Fury) -1 lap
53 David Messenheimer (Green Submarine Records) -1 lap
54 Todd Dye (Pacific Power Blue Sky) -1 lap
55 Brian Schultz (Gründelbrüisers/Stewie Bicycles) -1 lap
56 Mike Kath (Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles) -1 lap
57 Ross Bowden (HPChiro/Alpine Mortgage Planning) -1 lap
58 Colin Dunlap -1 lap
59 Larry Ehmke (Gründelbrüisers/Stewie Bicycles) -1 lap
60 Brian Gerow (Corsa Concepts Cycling Team) -1 lap
61 Alex Wentz (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing) -1 lap
62 Ryan King (IRA Ryan Cycles) -2 laps
63 Pete Zlatnik -2 laps
64 Ryan Garner (Tensegrity PT Cycling) -2 laps
65 Matt Cline (Portobello Bicycle Racing) -3 laps
DNF Patrick Jackson (Buy Local Cycling)
DNF Shannon Skerritt (Corsa Concepts Cycling Team)
DNF Cary Miller (Gentle Lovers)
DNF Steve Carwile (www.evanplews.com/KENDAUSA)
DNF Brig Brandt (Silverado Gallery/Sunnyside)
DNF Molly Cameron (MetaFilter - Portland Bicycle Studio)
DNF john walrod (Gates Belt-Drive / River City Bicycles)
DNF Jeremy Garbellano
DNF Michael Benno (Veloce Racing)
DNF Ira Ryan (IRA Ryan Cycles)
 
Women A, 7 Laps
1 Serena Bishop Gordon (Silverado Gallery/Sunnyside) 1:01:38
2 Heather Clark (Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team) 1:02:48
3 Brigette Brown 1:03:03
4 Megan Chinburg (Corsa Concepts Cycling Team) 1:04:05
5 Tina Brubaker (Gentle Lovers) 1:04:45
6 Beth Ann Orton (Team S+M) 1:05:19
7 Brenna Lopez-Otero (Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team) 1:06:04
8 Jill Hardiman 1:06:12
9 Taylor Shekell (Team Beer)
10 Erin Playman (Team S+M)
11 Kim Matheson (Team S+M)
12 Susan Grandjean (Showers Pass)
13 Rachel Bagley (IRA Ryan Cycles)
14 Alexandra Burton (Upper Echelon Fitness Women's Cycling)
15 Jade Koide (Team Beer)
16 Jade Wilcoxson
17 Lana MacNaughton (Upper Echelon Fitness)
18 Lindsay Fox
19 Meagan Masten
20 Sara Fletcher
21 Alalia Berry
22 Amy Campbell (River City Bicycles) -1 lap
23 Audrey Brown (Team S+M) -1 lap
24 hannah moore (Green Submarine Records) -1 lap
25 Karen Oppenheimer -1 lap
26 nissy Cobb (Tempo Cycling and Pilates Studio) -1 lap
27 Hilary Billington (Half Fast Velo) -1 lap
28 Marila Alvares -1 lap
29 Marylynn King (Ironclad Performance Wear) -1 lap
30 laura Winberg -1 lap
31 Erin Goodall (Hammer Velo) -1 lap
32 Kristen Minarik (bicycleattorney.com) -1 lap
33 Stephanie Chase (Upper Echelon Fitness Women's Cycling) -1 lap
DNF Abra McNair (Showers Pass) -2 laps

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 
Cervelo R3 C4W button - May 2
 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed