Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
ARG banner C4W2 Sept 17.14
 

Latest Women's News



 

November 19/11 19:27 pm - Ontario Provincial `Cross Championships results


Posted by Editoress on 11/19/11
 

Results from today's Ontario Provincial Cyclo-cross Championships at the Nepean National Equestrian Park, in Nepean ON. Hosted by Ride with Rendall

 

Elite & Junior Women, 16.5 km (6 laps)
1 Gold Melissa Bunn (ON) Stevens Racing p/b The Cyclery 0:43:11
2 Evelyne Blouin (QC) Ind at 0:18
3 Julie Lafreniere (QC) Stevens Racing p/b The Cyclery 0:19
4 Veronique Fortin (QC) Rocky Mountain-Desjardins Valeurs Mobilieres 1:40
5 Silver Tricia K. Spooner (ON) Stevens Racing p/b The Cyclery 1:47
6 Bronze Emily Flynn (ON) EMD Serono - Specialized CC 2:28
7 Briana Illingworth (ON) True North Cycles 3:15
8 Jennifer Stephenson (ON) Re: Form/Cycle Power 3:31
9 Alexandra Slobodian (ON) Ind 6:05
10 Monica Conn (ON) Ride With Rendall -1 Lap
DNF Laura Bietola (ON) 3 Rox Racing
 
Elite Men, 24.72 km (9 laps)
1 Gold Derrick St. John (ON) Stevens Racing p/b The Cyclery/Ride With Rendall 0:56:31
2 Silver Osmond Bakker (ON) Jet Fuel Coffee/ La Bicicletta at 2:19
3 Bronze Douglas van den Ham (ON) Nine2FivePro.com Cycling Team 2:59
4 Nathan Underwood (QC) Ride With Rendall 3:05
5 Peter Morse (ON) Jet Fuel Coffee/ La Bicicletta 3:42
6 Neil Schiemann (QC) Kunstadt Sports Cycling Club 4:30
7 Imad El- Ghazal (ON) Kunstadt Sports Cycling Club 4:56
8 Glen Rendall (ON) Ride With Rendall 6:14
9 Iain Radford (QC) Steelwool Bicycles/ Tall Tree Cycles 6:53
10 Jeff Moote (ON) CyclocrossRacing.com 7:22
11 Kevin Black (ON) Darkhorse Flyers -1 Lap
12 Andrew Lees (ON) Nine2FivePro.com Cycling Team -1 Lap
13 Colin Busby (ON) Chain Reaction/ Molson 67 -1 Lap
14 Casey Roth (ON) Ride With Rendall -1 Lap
15 Andrew Engbretson (ON) First Capital Cycling -1 Lap
16 Jason Cheney (ON) Ride With Rendall -1 Lap
17 Adam Eikenberry (ON) Euro-Sports/ Foodery/Dal-Cin -2 Laps
DNF Warren MacDonald (ON) Nine2FivePro.com Cycling Team
DNF Stephen Keeping (NS) Stevens Racing p/b The Cyclery
DNF Sylvain Jean (QC) Kona Bio-Max/Morin-Heights
DNS Aaron Fillion (ON) Ride With Rendall
 
U23 Men, 27.19 km (9 laps)
1 Gold Evan McNeely (ON) EMD Serono - Specialized CC 0:56:27
2 Silver Jared Stafford (ON) Ride With Rendall at 0:01
3 Bronze Mitchell Bailey (ON) Trek Canada MTB Team 2:25
4 Conor O`Brien (ON) EMD Serono - Specialized CC 4:12
5 Joel Desgreniers (QC) Ind 4:37
6 Kevin Massicotte (ON) Nativo/Devinci 6:02
7 Kiernan Orange (QC) Ride With Rendall 6:56
8 Mason Hanrahan (ON) Ride With Rendall -1 Lap
9 Davis Ross (ON) Total Sports the Bike Shop -1 Lap
DNS Robert Cooper (ON) Prud`Homme-IGA
DNS Karl Hoppner (ON) EMD Serono - Specialized CC
 
Junior Men, 19.24 km (7 laps)
1 Yohan Patry (QC) Ride With Rendall 0:48:35
2 Gold William Etherington (ON) J & J Cycle at 4:46
3 Charles- Antoine Beaudry (QC) Skinouk-VDM -1 Lap
 
Cadet Men, 16.5 km (6 laps)
1 Gold Tyler Lee (ON) St. Catharines Cycling Club 0:43:32
2 Silver Stefan Milosevic (ON) Chain Reaction/ Molson 67 at 22
3 Bronze Timothy Austen (ON) Ottawa Bicycle Club 1:20
4 Derek Gee (ON) Ottawa Bicycle Club 2:56
5 Olivier Lapointe (QC) Skinouk-VDM 6:44
DNF Connor Nevin (ON) Ind
 
Cadet Women, 16.5 km (6 laps)
1 Gold Siobhan Kelly (ON) CoachChris.ca / Multisport-Zone 0:45:11
2 Silver Paige McNeely (ON) Ind at 3:13
 
U15 Men, 16.5 km (6 laps)
1 Gold Caleb Shaver (ON) Reactivated Racing 0:42:53
2 Silver Hugh Xie (ON) Les CSurs Vaillants Inc at s.t.
3 Bronze Mitchell Slobodian (ON) Ottawa Bicycle Club -2 Laps
 
U15 Women, 7.07 km
1 Elberlyn Gerritsen- Hill (ON) Ind 20:47
 
U13 Men
1 Gold Damien Vialaret (ON) Ind 19:54
2 Calan Gerritsen- Hill (ON) Ind -1 Lap
3 Theodore Woodford (ON) Ottawa Bicycle Club -3 Laps
DNF Lorian Waterbury (QC) Ind
 
U13 Women
1 Gold Hannah Hall (ON) Ottawa Bicycle Club 20:31
2 Annika Ebner (ON) Ind -1 Lap
 
Master 30+ Women
1 Gold Lori Kofman (ON) Chain Reaction/ Molson 67 0:46:43
2 Silver Rachael Mirvish (ON) Wild Bettys at 0:41
3 Bronze Alicia Berthiaume (ON) Ottawa Bicycle Club/Pembroke 1:54
4 Lisa Meyer (ON) Ottawa Bicycle Club 4:11
5 Stephanie Rees (ON) Ottawa Bicycle Club 4:41
6 Amanda Jones (ON) Ottawa Bicycle Club 4:48
7 Tanya Hanham (ON) Steelwool Bicycles/ Tall Tree Cycles 5:09
8 MÈlanie Provencher (QC) Les Rouleurs de l`Outaouais 5:20
9 Robyn Angeles (ON) Ind -1 Lap
10 Kim Fera (QC) Euro-Sports/ Foodery/Dal-Cin -1 Lap
11 Deborah Hine (ON) West Of QuÈbec Wheelers -1 Lap
12 Kira McNeely (ON) Ind -1 Lap
13 Melanie Grenier (QC) Jean Coutu / CIBC Wood Gundy -1 Lap
14 Dawn Pritchard (QC) West Of QuÈbec Wheelers -1 Lap
15 Flavia Nascimento (ON) Euro-Sports/ Foodery/Dal-Cin -1 Lap
 
Master 30-39 Men, 27.19 km (9 laps)
1 Gold Peter Mogg (ON) Stevens Racing p/b The Cyclery 1:00:32
2 Silver Tristan Smit (ON) Evolution Cycles at 0:29
3 Bronze Matt Surch (ON) Steelwool Bicycles/ Tall Tree Cycles 0:51
4 Jon Barnes (ON) Trek Canada MTB Team/Brooklin 0:54
5 John Fee (ON) The Cyclery 1:09
6 Craig Hawkes (ON) The Cyclery 1:23
7 Alan Reain (ON) Lapdogs Cycling Club 1:30
8 Robert Parniak (ON) Steelwool Bicycles/ Tall Tree Cycles 1:49
9 Mark Brusso (ON) Lapdogs Cycling Club 2:21
10 Louis Montgrain (QC) Ind 3:46
11 Pierre- Luc Masse (QC) Ind 4:01
12 Jamie Pold (ON) Steelwool Bicycles/ Tall Tree Cycles 4:20
13 Andrew Brown (ON) Steelwool Bicycles/ Tall Tree Cycles 4:21
14 Mark Sugita (ON) Ind 5:03
15 John- Christophe Reid (QC) Ride With Rendall 5:21
16 Eric Rouleau (QC) Les Rouleurs de l`Outaouais 5:21
17 Kevin Tearle (ON) Team CHCH 5:29
18 Jean- Sebastien Lemay (QC) Ind 5:29
19 Matthew Knight (ON) Ind 6:52
20 Rodrigo Diaz (ON) Euro-Sports/ Foodery/Dal-Cin 7:12
21 John Clare (ON) Ind 7:21
22 Stephane Carignan (QC) ABC Cycles et Sports 7:28
23 Darren Cope (ON) Ind -1 Lap
24 Bruno Plafter (QC) Jean Coutu / CIBC Wood Gundy -1 Lap
 
Master 40-49 Men, 19.24 km (7 laps)
1 Gold Marc Boudreau (ON) Stevens Racing p/b The Cyclery 47:09
2 Silver Steve Proulx (ON) Stevens Racing p/b The Cyclery at s.t.
3 Bronze Paul Greene (ON) Chain Reaction/ Molson 67 29
4 Edgars Apse (ON) Darkhorse Flyers 1:39
5 Eric LeMaire (QC) Ind 1:53
6 Paul Reinis (ON) Lapdogs Cycling Club 1:55
7 Lorenzo Caterini (NS) The Hub Race Team 2:16
8 Kris Westwood (ON) The Cyclery 2:23
9 Stephane Marcotte (ON) Darkhorse Flyers 2:42
10 David Bilenkey (ON) Euro-Sports/ Foodery/Dal-Cin 2:45
11 James McGuire (ON) Steelwool Bicycles/ Tall Tree Cycles 2:46
12 Jean- Christophe Vialaret (ON) Euro-Sports/ Foodery/Dal-Cin 3:14
13 Hans Loeffelholz (ON) Nine2FivePro.com Cycling Team 3:56
14 Michael Mandel (ON) RideAllDay.ca CC p/b Real Deal Racing 4:28
15 David Charles (ON) Kunstadt Sports Cycling Club 4:30
16 Jeff Ker (ON) Kurzawinskicoach / Six S ERP Consulting 4:30
17 Marc Beaulieu (QC) Les Rouleurs de l`Outaouais 4:32
18 Joel Rose (ON) The Hub Race Team 4:41
19 Bryan Gormley (ON) The Cyclery 4:45
20 Michael Asselstine (ON) Euro-Sports/ Foodery/Dal-Cin 4:47
21 David Sugden (QC) Euro-Sports/ Foodery/Dal-Cin 4:55
22 James Cook (ON) Canadian Cycling Magazine 4:56
23 Trevor Rickwood (ON) Sudbury Cycling Club 5:47
24 Doug Hinan (ON) Peterborough Cycling Club 6:37
25 Paul De Swart (QC) from Chelsea 6:39
26 Greg Hill (ON) Euro-Sports/ Foodery/Dal-Cin 7:35
27 Sean Scott (ON) Ottawa Bicycle Club -1 Lap
28 Joey Slobodian (ON) Ottawa Bicycle Club -1 Lap
29 Thomas Leroux (ON) Cornwall Cycle Club -1 Lap
30 Doug Richards (ON) Elite Health -2 Laps
31 Yariv Wolfe (ON) Euro-Sports/ Foodery/Dal-Cin -3 Laps
DNF Jay Heins (ON) The Cyclery
DNF Robert Kerr (ON) The Cyclery
DNF Ted Ingram (ON) Cycle Solutions/Angry Johnny's CC
 
Master 50 + Men, 16.5 km (6 laps)
1 Gold Bob Bergman (ON) Canadian Cycling Magazine 0:42:56
2 Silver Jon Gee (ON) Ride With Rendall at 0:23
3 Bronze Drew Edwards (ON) Ind 0:40
4 Peter Conn (ON) Ride With Rendall 1:03
5 Peter Kofman (ON) Chain Reaction/ Molson 67 1:04
6 Alain Major (QC) Guru / Cinelume 1:54
7 Mark Roundell (ON) Cyclelogik Racing 2:11
8 Michel Hamel (QC) Sherbrooke 2:39
9 Colin Campbell (ON) Full Cycle 2:49
10 Ian Stewart (ON) Ottawa Bicycle Club 2:56
11 Peter Schuck (ON) Ride With Rendall 3:16
12 Gilles Cordier (ON) Kunstadt Sports Cycling Club 4:02
13 Ron Spencer (ON) Velocity Cycle And Ski 4:04
14 Guy Marcotte (QC) Sherbrooke 4:08
15 Robert Massicotte (ON) CyclepathMarkham.com 4:24
16 Brien Ross (ON) Total Sports the Bike Shop 4:30
17 Neal Scott (ON) Gears & Grinds Kingston 4:31
18 Rob Cheskey (ON) Cyclepath Oakville Race Team 4:55
19 David Wall (ON) Ind 5:27
20 Paul Miller (ON) Ride With Rendall 6:08
21 Marcel Brugger (ON) Ride With Rendall 7:26
22 Pierre LeBlanc (ON) Cornwall Cycle Club/Casselman 8:08
23 Doug Brooks (QC) Ottawa Bicycle Club/Chelsea -1 Lap
24 Ian Austen (ON) Ottawa Bicycle Club -1 Lap
25 David Hall (ON) Ottawa Bicycle Club -1 Lap
DNF Robert Orange (QC) Ride With Rendall
DNS David Hendrycks (ON) Euro-Sports/ Foodery/Dal-Cin
 
Master 50 + Men, 16.5 km (6 laps)
1 Gold Doug Corner (ON) Bike Race Ottawa 48:58
2 Terry Hind (ON) Euro-Sports/ Foodery/Dal-Cin -1 Lap
DNS Francis Morrow (ON) Ind
 
Beginner Men (non Championship) 16.5 km (6 laps)
1 Cameron Dube (ON) Ind 45:56
2 Michael Woodford (ON) Ottawa Bicycle Club at 0:28
3 Guy Lacroix (ON) Euro-Sports/ Foodery/Dal-Cin 0:57
4 Steve Bursey (ON) Ind 1:37
5 Ian Gartley (ON) Ind 3:13
6 Bob Ebner (ON) Ind 3:30
7 Scott Hall (ON) Ottawa Bicycle Club -1 Lap
8 Brad Patterson (ON) Evolution Cycles -1 Lap

 

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 
Cervelo R3 C4W button - May 2
 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed