Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
OGC Giro Factor C4W - April 7
 

Latest Women's News



 

April 22/12 20:06 pm - Calabogie Road Classic, Ontario Cup #2 results


Posted by Editoress on 04/22/12
 

Results from The Calabogie Road Classic, Ontario Cup #2, Presented by Cyclelogik in Calabogie Ontario

 

Elite 4 Men, 55.55 km (Average Speed 36.6 km/h)
1 Quinn Hanam (Waterloo Cycling Club - RME.4) 1:30:57
2 Andrew Brown (Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles - RME.4)
3 Colin Busby (Chain Reaction/Molson 67 - RME.4)
4 John Krmencik (Independent - RME.4)
5 Andrew Macphail (Nacsworld.com Norco - RME.4)
6 Luke Vanlauwe (Soigneur Race Services Race Team - RMU23.4)
7 Andrew Flanagan (Coachchris.ca/Ted Velikonja - RME.4)
8 Liam Ohuiginn (Independent - RME.4)
9 Hon-yan Chu (Darkhorse Flyers - RME.4)
10 Matt Bolarinho (First Capital Cycling, Kingsto - RME.4)
11 Jamie Pold (Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles - RME.4)
12 David Brassard (Sepp's Home Cardio Cycling Tea - RME.4)
13 Jon Westwood (Kurzawinski Coach/ PBNJ.ca - RMU23.4)
14 Grahame Rivers (Darkhorse Flyers - RME.4)
15 Marc Ouellette (Independent - RME.4)
16 Walid El-Sayed (Team Tdi Zuck Bikes - RME.4)
17 Jesse Wetzl (Algoma Bicycle Company - RMU23.4)
18 Rian Mizzi (Independent - RME.4) all s.t.
DNF Martin Coude (Euro-Sports - RME.4)
DNF Jesse Jarjour (Cyclelogik Racing - RME.4)
DNF Michael Longfield (Midweek Cycling Club - RME.4)
DNS Nathaniel St-Armour (Independent - RMU23.4)
DNS Rhys Penalagan (Peterborough Cycling Club - RME.4)
 
Master 3 Men, 55.55 km (Average Speed 39.3 km/h)
1 Phill Hodgkinson (Kurzawinski Coach/ PBNJ.ca - RMMB.3) 1:24:49
2 Stanislaw Bielak (Wheels Of Bloor/Graywood Development - RMMC.3)
3 Jj Woodley (Novofit - Compass 360 Racing - RMMA.3)
4 James Mcguire (Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles - RMMB.3)
5 David Stachon (Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles - RMMB.3)
6 Richard Janecky (Nine2fivepro.com Cycling Team - RMM.3)
7 Bernard Oegema (Chain Reaction/Molson 67 - RMMC.3)
8 Zbigniew Anuszkiewicz (Wheels Of Bloor/Graywood Development - RMMC.3)
9 Martin Davis (Kurzawinski Coach/ PBNJ.ca - RMMB.3)
10 David Charles (Kunstadt Sports Cycling - RMMB.3)
11 Daniel Thompson (Ottawa Bicycle Club - RMMB.3)
12 David Hamel (Lapdogs Cycling Club - RMMA.3)
13 Jeffrey Martin (Independent - RMMC.3)
14 Marcel Brugger (Ride With Rendall - RMMC.3)
15 Jan Pearson (Team CHCH - RMMB.3)
16 Steve Grundy (Team CHCH - RMMB.3)
17 Daniel Horchik (Realdealracing/La Bicicletta - RMMC.3)
18 Myles Cullen (Team Spoke O'Motion - RMMA.3)
19 Karim Marrouch (Kallisto/Wheels Of Oakville - RMMB.3)
20 Ed Witvoet (Team CHCH - RMMC.3)
21 Shawn Hamilton (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros - RMMB.3)
22 Martin Champoux (Euro-Sports - RMMA.3)
23 Joseph Gignac (Independent - RMMC.3)
24 Darrin Grace (Euro-Sports - RMMB.3)
25 Joe Rousseau (Coachchris.ca/Ted Velikonja - RMMB.3)
26 Christian Voyer (Dmd Velocity - RMMB.3)
27 Dave Hendrycks (Euro-Sports - RMMC.3)
28 David Chong (Lapdogs Cycling Club - RMMC.3) all s.t.
29 Gilbert Marois (Les Rouleurs de l'Outaouais - RMMC.3) 0:08
30 Jim Weir (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMB.3) 0:11
31 Eric Brisebois (Euro-Sports - RMMB.3)
32 Ken Heydrich (Team CHCH - RMMB.3)
33 Doug Hoover (Euro-Sports - RMMC.3)
34 Ciprian Scriuba (Darkhorse Flyers - RMMA.3) all s.t.
35 Robert Tavener (Morning Glory Cycling Club - RMMB.3) 0:28
36 David Berry (Kurzawinski Coach/ PBNJ.ca - RMMC.3) 0:31
37 Richard Westwood (Kurzawinski Coach/ PBNJ.ca - RMMC.3) s.t.
38 Richard Grieve (Kunstadt Sports Cycling - RMMB.3) 0:36
39 Pierre-louis Chartrand (Euro-Sports - RMMB.3) 0:50
40 Carlo Dal-Ciio (Euro-Sports.ca/Foodery Cycling - RMM.3) 0:52
41 Drew Edwards (Euro-Sports - RMMC.3) 0:57
42 Robert Bell (Euro_Sports - RMMB.3) s.t.
43 Jeffrey Simpson (Team Spoke O'Motion - RMMB.3) 1:25
44 Dave Knights (Team Spoke O'Motion - RMMA.3) 2:01
45 Armando Mastracci (Independent - RMMB.3) 2:33
46 Dustin Sampson (Team Spoke O'Motion - RMMA.3) 2:50
47 Steven Thomas (Euro-Sports - RMMB.3) 3:48
48 Larsen Fernandes (D'ornellas Cycling Club - PMMB.3) 4:26
49 Richard Yeates (Esteemtraining.com - RMMB.3) 5:01
50 Gregory Marshall (Euro-Sports - RMMB.3) 6:09
51 Scott Ramey (Team CHCH - RMMB.3) 24:33
52 Jp Leclerc (Independent - RMMB.3) 28:37
53 Robert Hatfield (Independent - RMMB.3) 29:31
DNF Mark Buckaway (Realdealracing/La Bicicletta - RMMB.3)
DNF Jp Cormier (Realdealracing/La Bicicletta - RMMA.3)
DNF John Brugmans (Team CHCH - RMMC.3)
DNS Killian Cummings (Erace Cancer Cycling Team - RMMB.3)
DNS Dathe Wong (Blacksmith Cycle - RMMB.3)
DNS Petr Civin (Independent - RMMB.3)
DNS Damon Rinard (Independent - RMMB.3)
 
Cadet Women, 55.55 km (Average Speed 33.9 km/h)
1 Mary Clare Holton (Team CHCH - RWU17) 1:38:20
2 Claudia Newdick (Invita - FCV - RWU17)
3 Emma Kaszas (Team CHCH - RWU17) both s.t.
4 Keltie Campbell (Ottawa Bicycle Club - RWU17) 4:11
5 Breanne Hyslop (Team CHCH - RWU17) 10:36
6 Myriam Burton (Ottawa Bicycle Club - RWU17) 12:41
7 Farleigh Creswicke (Invita - FCV - RWU17) 14:50
8 Mackenzie Connor (Neworld Cycle - RWU17) 19:56
 
Junior Women, 55.55 km (Average Speed 33.9 km/h)
1 Saskia Kowalchuk (Team CHCH - RWJ) 1:38:13
2 Madeleine Mcconnell (Team CHCH - RWJ) at 0:07
3 Sarah Fonger (Invita - FCV - RWJ) s.t.
 
Elite 3 Women, 55.55 km (Average Speed 33.9 km/h)
1 Candice Vermeulen (Invita - FCV - RWE.3) 1:38:20
2 Andrea Elliott (Port Hope Bicycle - RWE.3)
3 Chantal Thompson (Madonna Wheelers Cycling Club - RWE.3)
4 Karen Duquette (Independent - RWE.3)
5 Jennifer Fawcette (Kurzawinski Coach/ PBNJ.ca - RWE.3)
6 Julie Toole (Independent - RWE.3) all s.t.
DNF Stephanie Morrison (Invita - FCV - RWE.3)
 
Master A Women, 55.55 km (Average Speed 33.9 km/h)
1 Leslie Horn (Cyclepath Oakville Race Team - RWMA) 1:38:20
2 Amanda Jones (Ottawa Bicycle Club - RWMA)
3 Jody Hadjiwon (Sudbury Cycling Club - RWMA)
4 Sharolyn Higgs (Cyclefit Chicks - RWMA)
5 Sonia Tessier (Monster.ca - RWMA)
6 Karen Mogg (The Hub Race Team - RWMA) all s.t.
7 Heather Tkalec (Cyclefit Chicks - RWMA) 14:15
DNF Sandra Martin (Beaches Cycling Club (Bcc) - RWMA)
DNF Isabelle Teolis (Cyclefit Chicks - RWMA)
 
Master B Women, 55.55 km (Average Speed 33.9 km/h)
1 Sandra Deegan (Novofit - Compass 360 Racing - RWMB) 1:38:20
2 Robyn Meredith (Morning Glory Cycling Club - RWMB) at s.t.
3 Janet Elisabeth Meyer (Ottawa Bicycle Club - RWMB) 0:18
4 Heidi Mierau (Cyclefit Chicks - RWMB) 10:26
5 Shiree Nowoselski (Cyclefit Chicks - RWMB) 14:15
6 Ann Deagazio (Morning Glory Cycling Club - RWMB) 17:25
DNF Wilma Babikian (Cyclefit Chicks - RWMB)
DNF Flavia Nascimento (Euro-Sports - RWMB)
 
Junior Men, 75.75 km (Average Speed 40.6 km/h)
1 Travis Samuel (Kallisto/Wheels Of Oakville - RMJ) 1:52:03
2 Biran Falk-Dotan (Team Attack - RMJ)
3 Yohan Patry (Rocky Mountain-Forget Aubin - RMJ)
4 Martin Rupes (Team Btg - RMJ)
5 William Elliott (Team Btg - RMJ)
6 Emerson Connor (Neworld Cycle - RMJ)
7 Connor Byway (Ottawa Bicycle Club - RMJ)
8 Cameron Mason (Forest City Velodrome - RMJ)
9 James Orton (Team CHCH - RMJ)
10 Morgan Macphee (Forest City Velodrome - RMJ)
11 Simon Fothergill (Team CHCH - RMJ)
12 Adam Jamieson (Team CHCH - RMJ)
13 Eric Johnston (Team Btg - RMJ)
14 Nathan Jeffs (Team Btg - RMJ) all s.t.
15 Maxime Leboeuf (Atrium - RMJ) 0:12
16 Derek Gee (Ottawa Bicycle Club - RMJ) 0:24
17 Shane Mccormick (Team Attack - RMJ) 6:43
DNF Liam Yeates (Esteemtraining.com - RMJ)
DNF Timothy Austen (Ottawa Bicycle Club - RMJ)
DNS Max Gabaldo (Team CHCH - RMJ)
DNS Conner Rapus (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RMJ)
 
Elite 3 Men, 75.75 km (Average Speed 40.6 km/h)
1 Ted Clark (Darkhorse Flyers - RME.3) 1:52:03
2 Sean Boileau (Realdealracing/La Bicicletta - RME.3)
3 Woody Marrouch (Kallisto/Wheels Of Oakville - RMU23.3)
4 Alexandre Michel (Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles - RME.3)
5 Giordano Piccolotto (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
6 David Zorko (Team CHCH - RMU23.3)
7 Scott Weldon (Soigneur Race Services Race Team - RME.3)
8 Darcey Brunet (Timmins Cycling Club - RME.3)
9 Nicholas Di Cristofaro (Realdealracing/La Bicicletta - RME.3)
10 Marc Charlebois (Timmins Cycling Club - RME.3)
11 Taylor Pieprzak (Tommy And Lefebvre Cycling - RMU23.3)
12 Jason Grosse (Realdealracing/La Bicicletta - RME.3)
13 Morgan Dow (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros - RME.3)
14 Robert Nicolas Pratt (Sepp's Home Cardio Cycling Team - RME.3)
15 Colin Engel (Realdealracing/La Bicicletta - RME.3)
16 Rodrigo Diaz (Euro-Sports - RME.3)
17 Charlie Philbrook (Soigneur Race Services Race Team - RME.3)
18 Robert Wilson (Soigneur Race Services Race Team - RME.3)
19 Alexandre Gagnon (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros - RME.3)
20 Dan Doddy (Independent - RME.3)
21 Kevin Intini (Mbrc.Org- Gears - RME.3)
22 Christopher Gray (Team CHCH - RMU23.3)
23 Simon Hanington (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros - RME.3)
24 Chris Brunet (Euro-Sports - RME.3)
25 Justin Kitney (Euro-Sports - RME.3)
26 James Hanington (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros - RME.3) all s.t.
27 Jean-philippe Pellerin (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros - RME.3) 0:20
28 Adam Eikenberry (Euro-Sports - RME.3) 4:57
29 Gabriel Charlton (Team Btg - RMU23.3) 8:42
DNF Danny Brunet (Timmins Cycling Club - RME.3)
DNF Chad Dawe (Independent - RME.3)
DNF Robert Steenkamer (Darkhorse Flyers - RME.3)
 
Master 2 Men, 75.75 km (Average Speed 40.0 km/h)
1 Jon Gee (Ride With Rendall - RMMC.2) 1:53:32
2 Kevin Tearle (Team CHCH - RMMA.2)
3 Michael Quatsch (Sepp's Home Cardio Cycling Team - RMMB.2)
4 Chris Mullington (West Of Quebec Wheelers - RMMC.2)
5 Yariv Wolfe (Euro-Sports - RMMB.2)
6 Jeff Sykes (Morning Glory Cycling Club - RMMA.2) all s.t.
7 Emilio Deagazio (Vinybilt Windows/Sixs Consulting - RMMB.2) 0:14
8 Jay Heins (The Cyclery - RMMB.2) 0:29
9 Patrick Pelda (West Of Quebec Wheelers - RMMA.2)
10 Gary Wright (Team CHCH - RMMB.2)
11 Paul Heffler (Independent - RMMB.2)
12 Jake Cleofas (Nine2fivepro.com Cycling Team - RMMB.2)
13 Viktor Geimaniouk (Independent - RMMC.2)
14 Craig Burge (The Cyclery - RMMC.2)
15 Dale Danner (Euro-Sports - RMMB.2)
16 Francis Clark (Independent - RMMB.2)
17 Ian Chambers (Team CHCH - RMMB.2)
18 Mark Sugita (Vinybilt Windows/Sixs Consulting - RMMA.2)
19 Marco Salvati (Vinybilt Windows/Sixs Consulting - RMMB.2)
20 David Bilenkey (Euro-Sports - RMMB.2)
21 Ugo Garneau (Les Rouleurs de l'Outaouais - RMMA.2)
22 Don Macphail (Novofit - Compass 360 Racing - RMMB.2)
23 Dave Rudnicki (West Of Quebec Wheelers - RMMB.2)
24 Pierre Leblanc (Cornwall Cycle Club - RMMC.2)
25 Patrick Elliott (Team CHCH - RMMB.2)
26 Bruce Camacho (D'ornellas Cycling Club - RMMD.2)
27 Brad Belanger (Morning Glory Cycling Club - RMMA.2)
28 Anthony Simpson (Mbrc.Org- Gears - RMMB.2)
29 Rick J Bourgeault (West Of Quebec Wheelers - RMMB.2)
30 Rick Clavir (Realdealracing/La Bicicletta - RMMC.2)
31 Jeff Ker (Vinybilt Windows/Sixs Consulting - RMMB.2)
32 Stephen G Riby (Independent - RMMB.2)
33 Peter Schuck (Ride With Rendall - RMMC.2)
34 Sung-bae Chae (Darkhorse Flyers - RMMB.2) all s.t.
35 Robert Kerr (The Cyclery - RMMB.2) 0:41
36 Bill Shewan (Mbrc.Org- Gears - RMMB.2)
37 Thomas Leroux (Cornwall Cycle Club - RMMB.2)
38 Camilo Mondaca (Vinybilt Windows/Sixs Consulting - RMMA.2) all s.t.
39 Peter Conn (Ride With Rendall - RMMC.2) 0:47
40 Jason Coulson (Mbrc.Org- Gears - RMMB.2) 1:02
DNS David Blondel (Peterborough Cycling Club - RMMA.2)
 
Elite 1/2 Women, 70.7 km (Average Speed 35.9 km/h)
1 Catherine Dessureault (Realdealracing/ La Bicicletta - RWE.1) 1:58:11
2 Evelyne Blouin (Real Deal Racing / La Biciclet - RWE.1)
3 Julia Bradley (Realdealracing/La Bicicletta - RWE.1)
4 Audrey Bernard (Powerwatts - Fittime - RWE.1)
5 Julie Lafreniere (Stevens Racing P/B The Cyclery - RWE.1)
6 Emily Flynn (Tommy And Lefebvre Cycling - RWE.2)
7 Courtnay Romkey (Infinit Nutrition/Cyclepower - RWE.2)
8 Vicki Thomas (The Cyclery - RWE.1)
9 Laura Haapamaki (P-K Express/Biemme - RWE.2)
10 Arlene Marchildon (Realdealracing/La Bicicletta - RWE.2)
11 Michelle Gauthier (Infinit Nutrition/Cyclepower - RWE.2)
12 Alyssa Mellon (The Cyclery - RWE.2)
13 Annie Foreman-Mackey (Team CHCH - RWE.2)
14 Veronik Bourgon (Infinit Nutrition/Cyclepower - RWE.2)
15 Annick Dufour (Stevens Racing P/B The Cyclery - RWE.1)
16 Shelly Mckee (Novofit - Compass 360 Racing - RWE.2)
17 Heather Shearer (Infinit Nutrition/Cyclepower - RWE.2)
18 Kelly Knowles (Stevens Racing P/B The Cyclery - RWE.2)
19 Carrie Cartmill (Stevens Racing P/B The Cyclery - RWE.1)
20 Maryse Champagne (Les Rouleurs de l'Outaouais - RWE.3)
21 Anais Courteille (Les Rouleurs de l'Outaouais - RWE.2)
22 Adriane Provost (Stevens Racing, The Cyclery - RWE.1) all s.t.
23 Allison Lampi (Infinit Nutrition/Cyclepower - RWE.1) 0:37
DNF Nina Nesdoly (Infinit Nutrition/Cyclepower - RWE.2)
DNF Ali Wilson (Infinit Nutrition/Cycle Power - RWE.2)
DNF Melissa Bunn (Stevens Racing P/B The Cyclery - RWE.1)
DNF Sara Byers (Stevens Racing P/B The Cyclery - RWE.1)
 
Master 1 Men, 90.9 km (Average Speed 41.7 km/h)
1 Chris Wood (Sound Solutions - RMMB.1) 2:10:51
2 Robert D`Amico (Wheels Of Bloor/Graywood Development - RMMB.1)
3 Kevin Davis (Nacsworld.com Norco - RMMB.1)
4 Erik Lyman (Team Spirit P/B Euro-Sport - RMMA.1)
5 Matthias Schmidt (Wheels Of Bloor/Graywood Development - RMMA.1)
6 Stanislav Blazek (Kurzawinski Coach/ PBNJ.ca - RMMC.1)
7 Ian J. Scott (Wheels Of Bloor/Graywood Development - RMMB.1)
8 Marc Booth (Vinybilt Windows/Sixs Consulting - RMMB.1)
9 Mike Steed (Nacsworld.com Norco - RMMA.1)
10 Steve Mckee (Nacsworld.com Norco - RMMB.1)
11 Robert Parniak (Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles - RMMA.1)
12 Wieslaw Matuszczak (Wheels Of Bloor/Graywood Development - RMMB.1)
13 Scott Fitzgerald (Vinybilt Windows/Sixs Consulting - RMMA.1)
14 Justin Rogers (Nacsworld.com Norco - RMMA.1)
15 Scott Bentley (Sound Solutions - RMMB.1)
16 Adrian Jackson (Nacsworld.com Norco - RMMB.1)
17 Ian Dalling (The Cyclery - RMMB.1)
18 Alexandre Morin (Trek Bontrager - RMM.1)
19 Gino Ainsley (Les Rouleurs de l'Outaouais - RMMB.1)
20 Victor Pwu (Wheels Of Bloor/Graywood Development - RMMB.1)
21 Chris Kirk (Independent - RMMB.1)
22 Andre Lamarche (Trek Bontrager - RMM.1)
23 Dany Belley (Mathieu Performance - RMMA.1)
24 Brian Kelly (Nacsworld.com Norco - RMMB.1)
25 Benoit Labelle (Suarez-ACQ - RMMA.1)
26 Iain Radford (Tall Tree Cycles / Steelwool Bicycles - RMMA.1)
27 Richard Jodoin (Les Rouleurs de l'Outaouais - RMMB.1)
28 Andrew Hannaford (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros - RMMB.1)
29 Douglas Blades (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros - RMMB.1)
30 Andy D`Angelo (Kurzawinski Coach/ PBNJ.ca - RMMB.1)
31 Derek De Gannes (Nacsworld.com Norco - RMMC.1)
32 Mike Peshko (Wheels Of Bloor/Graywood Development - RMMB.1)
33 Marc Mazer (Team Evatik Powered By Ar Coac - RMMB.1)
34 Matthew Di Silvestro (Euro-Sports - RMMA.1)
35 Leo St. Germain (Wheels Of Bloor/Graywood Development - RMMC.1)
36 Bobby Mrvelj (Wheels Of Bloor/Graywood Development - RMMB.1)
37 Martin Charron (Les Rouleurs de l'Outaouais - RMMA.1)
38 Chris Firek (Wheels Of Bloor/Graywood Development - RMMB.1)
39 Terrence Martineau (West Of Quebec Wheelers - RMMB.1)
40 Marc Brazeau (Les Rouleurs de l'Outaouais - RMMA.1)
41 Jacques Philie (Jacques Philie - RMMB.1)
42 Stephane Deshaies (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros - RMMB.1)
43 Paul Chedore (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros - RMMB.1)
44 Thomas Stevens (Ifg By Cyclelogik - RMMB.1)
45 Greg Cavanagh (Shut Up Legs - RMMB.1)
46 Rhys Spencer (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros - RMMB.1)
47 Adam Fitzsimmons (Nine2fivepro.com Cycling Team - RMMA.1)
48 Alistair Scott (Team Ifg By Cyclelogik - RMM.1)
49 Craig Hawkes (The Cyclery - RMMA.1)
50 Yorick Caron (Synergy - RMMA.1) all s.t.
51 Lawrence Akot (Nacsworld.com Norco - RMMB.1) 0:16
52 Cary Moretti (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros - RMMB.1)
53 Antoine Richer (Trek-Bontrager - RMMA.1)
54 Marc Beaulieu (Les Rouleurs de l'Outaouais - RMM.1) all s.t.
55 Graeme Peppler (West Of Quebec Wheelers - RMMB.1) 0:25
56 James Bongard (Sound Solutions - RMMB.1) 0:28
57 Bob Tomsic (Nacsworld.com Norco - RMMA.1) 0:33
58 Vasko Nicolov (Cycle Neron Cinelume - RMMB.1)
59 Glenn Cameron (Sound Solutions - RMMB.1)
60 Andrew Stewart (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros - RMMB.1)
61 David Gazsi (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros - RMMB.1) all s.t.
62 Ed Makarchuk (Sound Solutions - RMMB.1) 0:38
DNF Shawn Staff (Wheels Of Bloor/Graywood Development - RMMB.1)
DNF David Sugden (Les Rouleurs de l'Outaouais - RMMB.1)
DNF Travis Joyce (Shut Up Legs - RMMB.1)
DNF Richard Dagenais (Timmins Cycling Club - RMMB.1)
DNF Philip Cates (Vinybilt Windows/Sixs Consulting - RMMA.1)
DNF Luc Lamarre (Les Rouleurs de l'Outaouais - RMMB.1)
DNF Frederic Lagueux (Les Rouleurs de l'Outaouais - RMMB.1)
DNS Tony Abramavicius (Wheels Of Bloor/Graywood Development - RMMC.1)
DNS Andrew Kruger (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros - RMMA.1)
DNS Scott Alistair (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros - RMMB.1)
DNS Laurent Martel (Les Rouleurs de l'Outaouais - RMMB.1)
 
Elite 1/2 Men, 111.1 km (Average Speed 42.1 km/h)
1 Glen Rendall (Ride With Rendall - RME.1) 2:38:10
2 Bayden Pritchard (Speedriver.com - RME.1)
3 Anton Varabei (Jet Fuel Coffee - RME.1)
4 James Larmer (Blacksmith Cycle - RME.1)
5 Kevin Black (Octto-Cervélo - RME.1) all s.t.
6 Osmond Bakker (Octto-Cervélo - RME.1) 0:06
7 Michael Mandel (Realdealracing/La Bicicletta - RME.2) s.t.
8 Peter Morse (Octto-Cervélo - RME.1) 0:16
9 Ed Veal (Realdealracing/La Bicicletta - RME.1)
10 Derrek Ivey (Kallisto/Wheels Of Oakville - RME.1)
11 Michael Woods (Steven's Racing p/b The Cyclery - RME.2)
12 James Lucas Bent (Peterborough Cycling Club - RMU23.2)
13 Matt Surch (Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles - RME.2)
14 Aaron Fillion (Ride With Rendall - RME.1) all s.t.
15 Stephen Keeping (Steven's Racing p/b The Cyclery - RME.1) 0:44
16 Etienne Moreau (Xprezo-Borsao - RMU23.1) 2:27
17 Martin Zollinger (Ride With Rendall - RME.1)
18 Andrew Lees (Nine2fivepro.com Cycling Team - RME.1) both s.t.
19 Olivier Delaney (Ride With Rendall - RME.1) 2:45
20 Casey Roth (Ride With Rendall - RME.1) s.t.
21 Jarrod Forrest (Kunstadt Sports Cycling - RME.2) 3:00
22 Kiernan Orange (Ride With Rendall - RME.1)
23 John-Christophe Reid (Ride With Rendall - RME.2)
24 Greg Boileau (Nine2fivepro.com Cycling Team - RME.2)
25 Rob Rice (Sudbury Cycling Club - RME.2)
26 Charles Dumas (Vinybilt Windows/Sixs Consulting - RME.2)
27 Ryan Phelps (Nine2fivepro.com Cycling Team - RME.2)
28 Jason Cheney (Ride With Rendall - RME.2)
29 Gregory Archi (Team CHCH - RMU23.2)
30 Jon Slaughter (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RMU23.2)
31 Peter Tregunno (Tea And Coffee Racing - RME.2)
32 Yuri Hrycaj (Octto-Cervélo - RME.2)
33 Kenneth Ng (Realdealracing/La Bicicletta - RME.2)
34 Shawn Clarke (Steven's Racing p/b The Cyclery - RME.2)
35 Jean Sebastien Perron (Stevens Racing P/B The Cyclery - RME.1)
36 Charlie Gorman (Nine2fivepro.com Cycling Team - RME.2)
37 Timothy Burton (Realdealracing/La Bicicletta - RME.2) all s.t.
PUL Alexandre Simard (Independent - RME.2)
DNF Brian Trafford (Octto-Cervélo - RMU23.1)
DNF Logan Cornel (Realdealracing/La Bicicletta - RMU23.2)
DNS Christopher Bradbury (Lapdogs Cycling Club - RMU23.2)


 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 
Cervelo R3 C4W button - May 2
 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed