Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
Cervelo R5 C4W 2 March 26
 

Latest Women's News



 

April 26/12 14:00 pm - Gracia - Orlova: Stage 1, report and results, Canuel 7th


Posted by Editoress on 04/26/12
 

Evelyn Stevens wins Stage One of Gracia Orlova in a virtual repeat of her win at Fleche Wallone.

Winning at the top of a steep one kilometre climb, she took enough time out of her team-mate Ellen Van Dijk to take the leaders jersey going into stage three.

"I'm starting to really like these uphill finishes," she said after the race. "I'm not sure what's happening but i'm enjoying it."

Teammates Ally Stacher and Katie Colclough spent the majority of the day defending the team's lead against multiple attacks.
"They worked like dogs," said Evie. "It was amazing. We went into the race in the perfect position and it all went to plan. Except at the end i wanted to try to lead out Trixi but i think i got a little over-excited and jumped too hard. I'll have to make up for that.

The 105km race was undulating all day and finished on the steep 1km uphill section with cobbles on the final 300m.

"it was a hard finish on those cobbles," said Evie. "I could definitely feel it.

Sharon Laws (AA Drink) took second place.

Team Director Ronny Lauke was again happy with the performance.

"Ellen, Trixi and Evie were able to rest today," he said. "Katie and Ally did an amazing amount of work. But we needed to rest a little today as the next two days will be very interesting.

Tomorrow is the time trial and Saturday is another day like today." 

Courtesy Team Specialized-lululemon

 

Stage 1: Dětmarovice to Štramberk, 105.1 km
1 Evelyn Stevens (USA) Team Specialized-lululemon 2:55:52
2 Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team at 0:02
3 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink
4 Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) LKS Atom Boxmet
5 Andrea Graus (Aut) Vienne Futuroscope all s.t.
6 Olena Sharha (Ukr) Ukraine National Team 0:04
7 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
8 Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon both s.t.
9 Aleksand Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini 0:06
10 Ellen Van Dijk (Ned) Team Specialized-lululemon
11 Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope both s.t.
12 Lucinda Brand (Ned) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team 0:09
13 Isabelle Söderberg (Swe) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team
14 Sinead Noonan (Aus) Australian National Team
15 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
16 Larisa Pankova (Rus) Russian National Team
17 Pauliena Rooijakkers (Ned) Dolmans - Boels Cyclingteam
18 Carla Ryan (Aus) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team
19 Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team all s.t.
20 Lieselot Decroix (Bel) Dolmans - Boels Cyclingteam 0:11
21 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine National Team
22 Valentina Carretta (Ita) Mcipollini Giambenini
23 Linda Ringlever (Ned) NWVG-Bike 4 Air
24 Daniela Pintarelli (Aut) Austrian National Team
25 Magdalena Sadlecka (Pol) Polish National Team
26 Irina Molicheva (Rus) Russian National Team
27 Madelene Olsson (Swe) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team
28 Anna Szafraniec (Pol) Polish National Team all s.t.
29 Laura Trott (GBr) Team Ibis Cycles 0:17
30 Tatiana Guderzo (Ita) Mcipollini Giambenini 0:23
31 Marijn De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team
32 Susanna Zorzi (Ita) Mcipollini Giambenini
33 Martina Ruzicková (Cze) S.C. Michela Fanini
34 Taryn Heather (Aus) Australian National Team
35 Ursa Pintar (Slo) Klub Polet Garmin
36 Evelyn Garcia Marroquin (Esa) Be Pink all s.t.
37 Jessica Kihlbom (Swe) Swedish National Team 0:30
38 Carlee Taylor (Aus) Vienne Futuroscope s.t.
39 Hanna Nilsson (Swe) Swedish National Team 0:39
40 Natalya Boyarskaya (Rus) Russian National Team
41 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink
42 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukraine National Team
43 Marie Lindberg (Swe) Swedish National Team all s.t.
44 Joanne Hogan (Aus) Australian National Team 0:48
45 Ally Stacher (USA) Team Specialized-lululemon
46 Eleonora Patuzzo (Ita) Be Pink
47 Janka Stevková (Svk) EDO Epic Dohnany-Mix Team
48 Emma Trott (GBr) Dolmans - Boels Cyclingteam
49 Gracie Elvin (Aus) Australian National Team
50 Julie Leth (Den) Team Ibis Cycles
51 Sandra Weiss (Sui) Bigla Cycling
52 Marjolein Claessen (Ned) NWVG-Bike 4 Air
53 Katie Colclough (GBr) Team Specialized-lululemon
54 Britt Lauenborg (Den) Blue Water Ladies
55 Aurélie Halbwachs (Mri) Vienne Futuroscope
56 Christina Perchtold (Aut) Austrian National Team
57 Nina Ovcharenko (Ukr) Ukraine National Team
58 Melissa Hoskins (Aus) Australian National Team all s.t.
59 Svetlana Bubnenkova-Stolbov (Rus) Russian National Team 0:53
60 Martina Ritter (Aut) Austrian National Team 0:58
61 Malgorzata Jasinska (Pol) Mcipollini Giambenini
62 Natalia Mielnik (Pol) LKS Atom Boxmet
63 Katarzyna Pawlowska (Pol) Polish National Team
64 Jacqueline Hahn (Aut) Austrian National Team
65 Esther Olthuis (Ned) Team Ibis Cycles
66 Elke Gebhardt (Ger) Be Pink
67 Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans - Boels Cyclingteam all s.t.
68 Jarmila Machacová (Cze) Czech National Team 1:02
69 Sara Frece (Slo) Klub Polet Garmin s.t.
70 Karolina Garczynska (Pol) LKS Atom Boxmet 1:16
71 Ajda Opeka (Slo) Klub Polet Garmin 1:24
72 Katarina Hranaiova (Cze) Bigla Cycling 1:16
73 Veronic Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini 1:24
74 Pavlína Sulcová (Cze) Bigla Cycling
75 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini
76 Linnea Sjöblom (Swe) Swedish National Team all s.t.
77 Alenka Novak (Slo) Klub Polet Garmin 2:11
78 Elena Valentini (Ita) Mcipollini Giambenini s.t.
79 Eugenia Bujak (Pol) Polish National Team 3:22
80 Martina Thomasson (Swe) Team Ibis Cycles
81 Alessandra Borchi (Ita) Mcipollini Giambenini both s.t.
82 Lorena Foresi (Ita) S.C. Michela Fanini 3:40
83 Jessica Allen (Aus) Australian National Team 6:11
84 Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink 6:16
85 Paulina Guz (Pol) LKS Atom Boxmet 6:21
86 Anna Kyva (Ukr) Ukraine National Team 6:25
87 Jane Barr (GBr) Team Ibis Cycles 6:32
88 Monika Kadlecová (Svk) EDO Epic Dohnany-Mix Team 6:36
89 Tereza Trefná (Cze) Czech National Team 6:47
90 Elisabeth Reiner (Aut) Austrian National Team s.t.
91 Monika Brzezna (Pol) LKS Atom Boxmet 6:53
92 Michal Ella (Isr) S.C. Michela Fanini 7:36
93 Veronika Bláhová (Cze) Czech National Team s.t.
94 Johanna Nilsson (Swe) Swedish National Team 8:00
95 Fie Degn (Den) Blue Water Ladies 8:11
96 Djoeke Donkers (Ned) NWVG-Bike 4 Air s.t.
97 Tjasa Rutar (Slo) Klub Polet Garmin 9:11
98 Sara Olsson (Swe) Swedish National Team 10:12
99 Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Cycling 10:19
100 Marina Likhanova (Rus) Russian National Team 10:51
101 Edyta Jasinska (Pol) Polish National Team 10:57
102 Martina Weiss (Sui) Bigla Cycling 11:45
103 Christina Siggaard (Den) Blue Water Ladies 12:02
104 Mia Radotic (Cro) Croatian National Team 17:01
105 Vendula Kuntová (Cze) Czech National Team 17:11
106 Natalia Rutkowska (Pol) Polish National Team 17:14
107 Jennifer Sägesser (Sui) Bigla Cycling 17:19
108 Tina Nielsen (Den) Blue Water Ladies 17:24
109 Christina Kollmann (Aut) Austrian National Team 17:27
110 Jessica Smits (Ned) NWVG-Bike 4 Air 17:46
111 Danielle Lissenberg-Bekkering (Ned) NWVG-Bike 4 Air 18:01
112 Margiet Kloppenburg (Den) NWVG-Bike 4 Air 18:04
113 Joanna Dubieniecka (Pol) LKS Atom Boxmet 18:10
114 Linda Vítová (Cze) Czech National Team 20:23
115 Irena Berková (Cze) EDO Epic Dohnany-Mix Team 22:30
OTL Nin Schultz-Nielsen (Den) Blue Water Ladies 35:44
OTL Romina Golub (Cro) Croatian National Team 1:17:23
OTL Sara Cafuk (Cro) Croatian National Team 1:17:39
OTL Lucie Macíková (Cze) Czech National Team 35:53
OTL Zuzana Smídová (Cze) EDO Epic Dohnany-Mix Team 57:51
OTL Julia Jurková (Svk) EDO Epic Dohnany-Mix Team 49:34
DNF Pippa Handley (GBr) Team Ibis Cycles
DNF Kateryna Zavala (Ukr) Ukraine National Team
DNF Karla Covic (Cro) Croatian National Team
 
GC
1 Evelyn Stevens (USA) Team Specialized-lululemon 2: 58:32
2 Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon at 0:12
3 Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team 0:13
4 Ellen Van Dijk (Ned) Team Specialized-lululemon s.t.
5 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink 0:16
6 Isabelle Söderberg (Swe) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team 0:20
7 Aleksand Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini 0:21
8 Andrea Graus (Aut) Vienne Futuroscope 0:22
9 Olena Sharha (Ukr) Ukraine National Team s.t.
10 Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) LKS Atom Boxmet 0:23
11 Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope 0:24
12 Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team 0:25
13 Lucinda Brand (Ned) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team 0:26
14 Pauliena Rooijakkers (Ned) Dolmans - Boels Cyclingteam  
15 Sinead Noonan (Aus) Australian National Team  
16 Laura Trott (GBr) Team Ibis Cycles all s.t.
17 Larisa Pankova (Rus) Russian National Team 0:28
18 Carla Ryan (Aus) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team 0:31
19 Valentina Carretta (Ita) Mcipollini Giambenini  
20 Madelene Olsson (Swe) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team both s.t.
21 Linda Ringlever (Ned) NWVG-Bike 4 Air 0:32
22 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope s.t.
23 Irina Molicheva (Rus) Russian National Team 0:33
24 Magdalena Sadlecka (Pol) Polish National Team 0:34
25 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope 0:35
26 Lieselot Decroix (Bel) Dolmans - Boels Cyclingteam 0:37
27 Marijn De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team s.t.
28 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine National Team 0:39
29 Anna Szafraniec (Pol) Polish National Team 0:40
30 Daniela Pintarelli (Aut) Austrian National Team  
31 Tatiana Guderzo (Ita) Mcipollini Giambenini both s.t.
32 Martina Ruzicková (Cze) S.C. Michela Fanini 0:41
33 Taryn Heather (Aus) Australian National Team 0:42
34 Ursa Pintar (Slo) Klub Polet Garmin 0:50
35 Jessica Kihlbom (Swe) Swedish National Team s.t.
36 Susanna Zorzi (Ita) Mcipollini Giambenini 0:52
37 Evelyn Garcia Marroquin (Esa) Be Pink 0:53
38 Melissa Hoskins (Aus) Australian National Team 0:55
39 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukraine National Team 1:00
40 Carlee Taylor (Aus) Vienne Futuroscope  
41 Katie Colclough (GBr) Team Specialized-lululemon both s.t.
42 Hanna Nilsson (Swe) Swedish National Team 1:01
43 Marie Lindberg (Swe) Swedish National Team 1:01
44 Natalya Boyarskaya (Rus) Russian National Team 1:04
45 Gracie Elvin (Aus) Australian National Team 1:05
46 Emma Trott (GBr) Dolmans - Boels Cyclingteam s.t.
47 Julie Leth (Den) Team Ibis Cycles 1:06
48 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink 1:09
49 Joanne Hogan (Aus) Australian National Team 1:10
50 Ally Stacher (USA) Team Specialized-lululemon 1:11
51 Aurélie Halbwachs (Mri) Vienne Futuroscope s.t.
52 Sandra Weiss (Sui) Bigla Cycling 1:12
53 Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans - Boels Cyclingteam 1:13
54 Svetlana Bubnenkova-Stolbov (Rus) Russian National Team 1:14
55 Britt Lauenborg (Den) Blue Water Ladies 1:16
56 Nina Ovcharenko (Ukr) Ukraine National Team s.t.
57 Jacqueline Hahn (Aut) Austrian National Team 1:19
58 Christina Perchtold (Aut) Austrian National Team s.t.
59 Katarzyna Pawlowska (Pol) Polish National Team 1:20
60 Marjolein Claessen (Ned) NWVG-Bike 4 Air  
61 Janka Stevková (Svk) EDO Epic Dohnany-Mix Team both s.t.
62 Eleonora Patuzzo (Ita) Be Pink 1:21
63 Malgorzata Jasinska (Pol) Mcipollini Giambenini s.t.
64 Sara Frece (Slo) Klub Polet Garmin 1:22
65 Elke Gebhardt (Ger) Be Pink 1:24
66 Esther Olthuis (Ned) Team Ibis Cycles 1:25
67 Martina Ritter (Aut) Austrian National Team 1:26
68 Jarmila Machacová (Cze) Czech National Team 1:27
69 Natalia Mielnik (Pol) LKS Atom Boxmet 1:35
70 Pavlína Sulcová (Cze) Bigla Cycling 1:40
71 Katarina Hranaiova (Cze) Bigla Cycling 1:42
72 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini 1:45
73 Karolina Garczynska (Pol) LKS Atom Boxmet 1:47
74 Veronic Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini 1:49
75 Linnea Sjöblom (Swe) Swedish National Team s.t.
76 Ajda Opeka (Slo) Klub Polet Garmin 1:52
77 Alenka Novak (Slo) Klub Polet Garmin 2:37
78 Elena Valentini (Ita) Mcipollini Giambenini 2:41
79 Eugenia Bujak (Pol) Polish National Team 3:42
80 Alessandra Borchi (Ita) Mcipollini Giambenini 3:48
81 Martina Thomasson (Swe) Team Ibis Cycles s.t.
82 Lorena Foresi (Ita) S.C. Michela Fanini 4:04
83 Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink 6:36
84 Jessica Allen (Aus) Australian National Team 6:39
85 Paulina Guz (Pol) LKS Atom Boxmet 6:53
86 Jane Barr (GBr) Team Ibis Cycles 7:01
87 Anna Kyva (Ukr) Ukraine National Team 7:03
88 Monika Kadlecová (Svk) EDO Epic Dohnany-Mix Team 7:13
89 Elisabeth Reiner (Aut) Austrian National Team s.t.
90 Tereza Trefná (Cze) Czech National Team 7:21
91 Monika Brzezna (Pol) LKS Atom Boxmet 7:40
92 Michal Ella (Isr) S.C. Michela Fanini 8:09
93 Veronika Bláhová (Cze) Czech National Team 8:10
94 Johanna Nilsson (Swe) Swedish National Team 8:30
95 Fie Degn (Den) Blue Water Ladies 8:34
96 Djoeke Donkers (Ned) NWVG-Bike 4 Air 8:35
97 Tjasa Rutar (Slo) Klub Polet Garmin 9:34
98 Sara Olsson (Swe) Swedish National Team 10:39
99 Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Cycling 10:41
100 Edyta Jasinska (Pol) Polish National Team 11:21
101 Marina Likhanova (Rus) Russian National Team s.t.
102 Martina Weiss (Sui) Bigla Cycling 12:14
103 Christina Siggaard (Den) Blue Water Ladies 12:21
104 Mia Radotic (Cro) Croatian National Team 17:19
105 Natalia Rutkowska (Pol) Polish National Team 17:41
106 Vendula Kuntová (Cze) Czech National Team 17:47
107 Jennifer Sägesser (Sui) Bigla Cycling 17:50
108 Tina Nielsen (Den) Blue Water Ladies s.t.
109 Christina Kollmann (Aut) Austrian National Team 18:05
110 Jessica Smits (Ned) NWVG-Bike 4 Air 18:13
111 Margiet Kloppenburg (Den) NWVG-Bike 4 Air 18:27
112 Danielle Lissenberg-Bekkering (Ned) NWVG-Bike 4 Air 18:38
113 Joanna Dubieniecka (Pol) LKS Atom Boxmet 18:58
114 Linda Vítová (Cze) Czech National Team 21:02
115 Irena Berková (Cze) EDO Epic Dohnany-Mix Team 23:08

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 

 
Cervelo C4W button March26
 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed