Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
OGC Camelback C4W - April 7
 

Latest Women's News



 

April 28/12 12:55 pm - Gracia - Orlova: Stage 3


Posted by Editoress on 04/28/12
 

Results from the fourth stage of the Gracia - Orlova in the Czech Republic

 

Stage 3: Lichnov circuit, 105 km
1 Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon 3:02:14
2 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink at 0:06
3 Evelyn Stevens (USA) Team Specialized-lululemon s.t.
4 Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 1:53
5 Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team 2:13
6 Olena Sharha (Ukr) Ukraine National Team 4:08
7 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukraine National Team 5:19
8 Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) LKS Atom Boxmet 6:14
9 Andrea Graus (Aut) Vienne Futuroscope
10 Ellen Van Dijk (Ned) Team Specialized-lululemon both s.t.
11 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope 6:25
12 Linda Ringlever (Ned) NWVG-Bike 4 Air 6:29
13 Magdalena Sadlecka (Pol) Polish National Team
14 Natalya Boyarskaya (Rus) Russian National Team
15 Irina Molicheva (Rus) Russian National Team
16 Carla Ryan (Aus) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
17 Carlee Taylor (Aus) Vienne Futuroscope
18 Martina Ritter (Aut) Austrian National Team
19 Marina Likhanova (Rus) Russian National Team
20 Martina Ruzicková (Cze) S.C. Michela Fanini
21 Lucinda Brand (Ned) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team
22 Anna Szafraniec (Pol) Polish National Team
23 Ursa Pintar (Slo) Klub Polet Garmin
24 Veronic Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini
25 Nina Ovcharenko (Ukr) Ukraine National Team
26 Tatiana Guderzo (Ita) Mcipollini Giambenini
27 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
28 Aleksand Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini
29 Ally Stacher (USA) Team Specialized-lululemon all s.t.
30 Pauliena Rooijakkers (Ned) Dolmans - Boels Cyclingteam 7:00
31 Esther Olthuis (Ned) Team Ibis Cycles 7:06
32 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine National Team 7:09
33 Larisa Pankova (Rus) Russian National Team 10:33
34 Daniela Pintarelli (Aut) Austrian National Team 11:45
35 Tjasa Rutar (Slo) Klub Polet Garmin
36 Isabelle Söderberg (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
37 Katarzyna Pawlowska (Pol) Polish National Team
38 Madelene Olsson (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
39 Marijn De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
40 Melissa Hoskins (Aus) Australian National Team
41 Elke Gebhardt (Ger) Be Pink
42 Sandra Weiss (Sui) Bigla Cycling
43 Hanna Nilsson (Swe) Swedish National Team
44 Marie Lindberg (Swe) Swedish National Team
45 Jessica Kihlbom (Swe) Swedish National Team
46 Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope
47 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink
48 Aurélie Halbwachs (Mri) Vienne Futuroscope
49 Valentina Carretta (Ita) Mcipollini Giambenini
50 Emma Trott (GBr) Dolmans - Boels Cyclingteam
51 Katie Colclough (GBr) Team Specialized-lululemon
52 Lieselot Decroix (Bel) Dolmans - Boels Cyclingteam
53 Sinead Noonan (Aus) Australian National Team
54 Jacqueline Hahn (Aut) Austrian National Team
55 Pavlína Sulcová (Cze) Bigla Cycling
56 Janka Stevková (Svk) EDO Epic Dohnany-Mix Team
57 Malgorzata Jasinska (Pol) Mcipollini Giambenini
58 Eugenia Bujak (Pol) Polish National Team
59 Gracie Elvin (Aus) Australian National Team all s.t.
60 Alenka Novak (Slo) Klub Polet Garmin 12:18
61 Joanne Hogan (Aus) Australian National Team
62 Susanna Zorzi (Ita) Mcipollini Giambenini
63 Katarina Hranaiova (Cze) Bigla Cycling
64 Alessandra Borchi (Ita) Mcipollini Giambenini
65 Elena Valentini (Ita) Mcipollini Giambenini
66 Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Cycling
67 Marjolein Claessen (Ned) NWVG-Bike 4 Air
68 Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink all s.t.
69 Lorena Foresi (Ita) S.C. Michela Fanini 12:44
70 Julie Leth (Den) Team Ibis Cycles 20:22
71 Jarmila Machacová (Cze) Czech National Team s.t.
72 Christina Perchtold (Aut) Austrian National Team 20:27
73 Ajda Opeka (Slo) Klub Polet Garmin
74 Elisabeth Reiner (Aut) Austrian National Team both s.t.
75 Britt Lauenborg (Den) Blue Water Ladies 20:34
76 Johanna Nilsson (Swe) Swedish National Team 20:38
77 Tereza Trefná (Cze) Czech National Team 20:40
78 Karolina Garczynska (Pol) LKS Atom Boxmet
79 Paulina Guz (Pol) LKS Atom Boxmet
80 Natalia Mielnik (Pol) LKS Atom Boxmet
81 Eleonora Patuzzo (Ita) Be Pink all s.t.
82 Jessica Allen (Aus) Australian National Team 20:47
83 Jane Barr (GBr) Team Ibis Cycles
84 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini
85 Michal Ella (Isr) S.C. Michela Fanini all s.t.
86 Djoeke Donkers (Ned) NWVG-Bike 4 Air 20:54
87 Tina Nielsen (Den) Blue Water Ladies 21:03
88 Sara Olsson (Swe) Swedish National Team 21:19
89 Mia Radotic (Cro) Croatian National Team 21:21
90 Martina Weiss (Sui) Bigla Cycling 22:22
91 Veronika Bláhová (Cze) Czech National Team 22:29
92 Edyta Jasinska (Pol) Polish National Team
93 Sara Frece (Slo) Klub Polet Garmin
94 Linnea Sjöblom (Swe) Swedish National Team all s.t.
95 Danielle Lissenberg-Bekkering (Ned) NWVG-Bike 4 Air 22:47
96 Irena Berková (Cze) EDO Epic Dohnany-Mix Team 26:43
DNF Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans - Boels Cyclingteam
DNF Laura Trott (GBr) Team Ibis Cycles
DNF Jessica Smits (Ned) NWVG-Bike 4 Air
DNF Margiet Kloppenburg (Den) NWVG-Bike 4 Air
DNF Christina Siggaard (Den) Blue Water Ladies
DNF Fie Degn (Den) Blue Water Ladies
DNF Svetlana Bubnenkova-Stolbov (Rus) Russian National Team
DNF Natalia Rutkowska (Pol) Polish National Team
DNS Taryn Heather (Aus) Australian National Team
DNS Christina Kollmann (Aut) Austrian National Team
GC
1 Evelyn Stevens (USA) Team Specialized-lululemon 6:36:15
2 Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon at 1:13
3 Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team 3:36
4 Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team 3:43
5 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink 3:52
6 Ellen Van Dijk (Ned) Team Specialized-lululemon 6:25
7 Olena Sharha (Ukr) Ukraine National Team 6:44
8 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukraine National Team 8:55
9 Aleksand Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini 9:16
10 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope 9:56
11 Lucinda Brand (Ned) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team 10:14
12 Carla Ryan (Aus) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team 10:14
13 Martina Ruzicková (Cze) S.C. Michela Fanini 10:29
14 Ally Stacher (USA) Team Specialized-lululemon 10:37
15 Irina Molicheva (Rus) Russian National Team 10:41
16 Martina Ritter (Aut) Austrian National Team 10:41
17 Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) LKS Atom Boxmet 10:55
18 Natalya Boyarskaya (Rus) Russian National Team 10:57
19 Andrea Graus (Aut) Vienne Futuroscope 11:00
20 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 11:09
21 Tatiana Guderzo (Ita) Mcipollini Giambenini 11:22
22 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine National Team 11:44
23 Magdalena Sadlecka (Pol) Polish National Team 12:02
24 Ursa Pintar (Slo) Klub Polet Garmin 12:15
25 Carlee Taylor (Aus) Vienne Futuroscope 12:27
26 Pauliena Rooijakkers (Ned) Dolmans - Boels Cyclingteam 12:32
27 Linda Ringlever (Ned) NWVG-Bike 4 Air 12:44
28 Anna Szafraniec (Pol) Polish National Team 12:46
29 Veronic Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini 12:58
30 Larisa Pankova (Rus) Russian National Team 13:36
31 Katie Colclough (GBr) Team Specialized-lululemon 14:15
32 Nina Ovcharenko (Ukr) Ukraine National Team 14:33
33 Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope 15:03
34 Sinead Noonan (Aus) Australian National Team 15:13
35 Marijn De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team 15:48
36 Esther Olthuis (Ned) Team Ibis Cycles 15:50
37 Emma Trott (GBr) Dolmans - Boels Cyclingteam 16:02
38 Madelene Olsson (Swe) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team 16:35
39 Joanne Hogan (Aus) Australian National Team 16:41
40 Gracie Elvin (Aus) Australian National Team 16:42
41 Jacqueline Hahn (Aut) Austrian National Team 16:47
42 Melissa Hoskins (Aus) Australian National Team 16:51
43 Aurélie Halbwachs (Mri) Vienne Futuroscope 17:01
44 Pavlína Sulcová (Cze) Bigla Cycling 17:24
45 Katarzyna Pawlowska (Pol) Polish National Team 17:39
46 Isabelle Söderberg (Swe) AA Drink - Leontien.Nl Cycling Team 17:41
47 Valentina Carretta (Ita) Mcipollini Giambenini 17:44
48 Malgorzata Jasinska (Pol) Mcipollini Giambenini 17:58
49 Marjolein Claessen (Ned) NWVG-Bike 4 Air 18:07
50 Lieselot Decroix (Bel) Dolmans - Boels Cyclingteam 18:12
51 Katarina Hranaiova (Cze) Bigla Cycling 18:13
52 Marie Lindberg (Swe) Swedish National Team 18:14
53 Daniela Pintarelli (Aut) Austrian National Team 18:17
54 Jessica Kihlbom (Swe) Swedish National Team 18:31
55 Hanna Nilsson (Swe) Swedish National Team 18:44
56 Janka Stevková (Svk) EDO Epic Dohnany-Mix Team 19:05
57 Sandra Weiss (Sui) Bigla Cycling 19:18
58 Eugenia Bujak (Pol) Polish National Team 19:30
59 Alenka Novak (Slo) Klub Polet Garmin 19:41
60 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink 19:44
61 Elke Gebhardt (Ger) Be Pink 20:01
62 Susanna Zorzi (Ita) Mcipollini Giambenini 20:57
63 Elena Valentini (Ita) Mcipollini Giambenini 22:00
64 Alessandra Borchi (Ita) Mcipollini Giambenini 22:53
65 Marina Likhanova (Rus) Russian National Team 23:02
66 Lorena Foresi (Ita) S.C. Michela Fanini 23:51
67 Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink 24:18
68 Tjasa Rutar (Slo) Klub Polet Garmin 25:10
69 Julie Leth (Den) Team Ibis Cycles 25:37
70 Jarmila Machacová (Cze) Czech National Team 25:42
71 Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Cycling 27:40
72 Britt Lauenborg (Den) Blue Water Ladies 27:45
73 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini 27:59
74 Karolina Garczynska (Pol) LKS Atom Boxmet 28:33
75 Christina Perchtold (Aut) Austrian National Team 28:53
76 Natalia Mielnik (Pol) LKS Atom Boxmet 29:28
77 Eleonora Patuzzo (Ita) Be Pink 29:48
78 Sara Frece (Slo) Klub Polet Garmin 29:56
79 Linnea Sjöblom (Swe) Swedish National Team 30:11
80 Ajda Opeka (Slo) Klub Polet Garmin 30:34
81 Jessica Allen (Aus) Australian National Team 32:22
82 Elisabeth Reiner (Aut) Austrian National Team 33:13
83 Paulina Guz (Pol) LKS Atom Boxmet 33:27
84 Jane Barr (GBr) Team Ibis Cycles 34:36
85 Michal Ella (Isr) S.C. Michela Fanini 34:46
86 Johanna Nilsson (Swe) Swedish National Team 35:46
87 Djoeke Donkers (Ned) NWVG-Bike 4 Air 36:06
88 Tereza Trefná (Cze) Czech National Team 36:39
89 Veronika Bláhová (Cze) Czech National Team 37:29
90 Sara Olsson (Swe) Swedish National Team 37:48
91 Edyta Jasinska (Pol) Polish National Team 38:56
92 Martina Weiss (Sui) Bigla Cycling 43:05
93 Mia Radotic (Cro) Croatian National Team 43:11
94 Tina Nielsen (Den) Blue Water Ladies 44:49
95 Danielle Lissenberg-Bekkering (Ned) NWVG-Bike 4 Air 49:14
96 Irena Berková (Cze) EDO Epic Dohnany-Mix Team 57:42

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 
Cervelo R3 C4W button - May 2
 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed