Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
ARG XC8 - Restart May 16
 

Latest Women's News



 

May 14/12 8:50 am - OreCrusher results


Posted by Editoress on 05/14/12
 

Results from the OreCrusher, the first "Hell of a Series" Race, held in Squamish, BC on Saturday, May 12

Neal Kindree (Specialized / EMD Serono Specialized) won the Overall and Pro Elite men's category.   Sandra Walter (XPREZO-BORSAO) was the first woman crossing 27th in the overall.

 

Overall, 40km Cat Time
1 Neal Kindree (BC) Specialized / EMD Serono Specialized Men Pro-Elite 1:50:54.2
2 Kris Sneddon (BC) KONA Men Pro-Elite at 0:08.4
3 Greg Day (BC) Rocky Mountain Factory Men Pro-Elite 4:29.7
4 Quinn Moberg (BC) Trek Red Truck Racin Men 14-19 6:21.4
5 Kevin Calhoun (BC) Rocky Mountain Factory Men Pro-Elite 7:14.4
6 Dwayne Kress (BC) Corsa Cycles Challenge by Choice Men Pro-Elite 8:29.7
7 Michael Boehm (BC) Team whistler Team whistler Men 35-39 8:38.1
8 Colin Kerr (BC) Rocky Mountain Factory Men Pro-Elite 10:12.6
9 Greg Grant (BC) Tantalus Bike Shop Tantalus Bike Shop Men Pro-Elite 10:33.8
10 Ricky Federau (BC) Corsa Cycles Corsa Cycles Men Pro-Elite 11:26.5
11 Jesse Melamed (BC) Team whistler Team whistler Men 20-29 13:42.9
12 Trevor Hopkins (BC) Scott Bikes Team Whistler Men 40-44 13:55.2
13 Seth Wells (BC) DUX Helm Caps DUX Helm Caps Men Pro-Elite 13:58.1
14 Geoffrey Homer (BC) Oak Bay Bikes Men Pro-Elite 14:40.8
15 Ted Russo (BC) Secret Cycles Men 50-54 15:10.9
16 Steve Devantier (BC) Local Ride Bike Shop Local Ride Racing Men 30-34 15:50.6
17 Tony Routley (BC) Remax Team Whistler Men 55-59 17:27.8
18 Ivany Carsten (BC) Local Ride Racing Men 30-34 18:32.4
19 Nathan Mckay (BC) Men 30-34 19:11.8
20 Kalle Karu (BC) Men 40-44 19:12.5
21 Eric Goodwin (BC) Goodwin Studios SORCA Men 30-34 20:02.8
22 Ryan Newsome (BC) Local Ride Racing Men 35-39 20:09.7
23 Davey Mitchell (BC) Men 20-29 20:10.2
24 JD Disney (BC) Men 30-34 20:10.8
25 Quentin Emeriau (BC) Q Energy Men 20-29 20:34.2
26 Carl Goldstraw (BC) Tantalus Bikes/Neste Men 40-44 20:57.4
27 Sandra Walter (BC) XPREZO-BORSAO Women Pro-Elite 21:14.6
28 Felix Burke (BC) Men 14-19 21:27.1
29 Drew MacKenzie (BC) Condo Group/Shimano Condo Group/Shimano Men Pro-Elite 21:31.8
30 Sam Bowerman (BC) Corsa Cycles Team Squamish Men 14-19 21:32.3
31 Clark Lewis (BC) Men 35-39 22:00.5
32 James Panozzo (BC) Lynn Valley Bikes Men 14-19 22:39.3
33 Jeff Drew (BC) Victoria Wheelers OBB Men 30-34 23:29.7
34 Sam Morris (BC) Men 14-19 23:30.3
35 Rhys Verner (BC) Team Squamish Men 14-19 23:34.4
36 Nicholas Bruce (BC) Trek Red Truck Racing Trek Red Truck Rac Men Pro-Elite 23:48.6
37 Ted Lawson (BC) Men 40-44 23:55.4
38 Ray Lachance (BC) Raceface Men 45-49 23:57.4
39 Brad Issel (BC) Men 40-44 23:57.7
40 Kevin Rodger (BC) Men 35-39 24:54.4
41 Luke Di Marzo (BC) team squamish team squamish Men 14-19 25:23.8
42 Terry Evans (BC) Men 35-39 25:29.8
43 Michael Boyd (BC) Different Bikes Men 20-29 26:15.1
44 Glen Illingworth (BC) Men 45-49 26:18.2
45 Rua Read (BC) Corsa Cycles Challenge by Choice Women Pro-Elite 26:46.5
46 Martin Roos (BC) Men 40-44 27:47.0
47 Joshua Stott (BC) KHS Men Pro-Elite 27:47.7
48 Michael Kinney (BC) Men 30-34 28:19.5
49 Ethan Toom (BC) Numerous Team Squamish Men 14-19 28:20.2
50 Jeff DesRoches (BC) Frenchys Frenchmen Frenchys Frenchmen Men 30-34 28:38.2
51 Alex Capon (BC) Men 30-34 28:38.8
52 Alex Dove (BC) Men 20-29 28:52.4
53 Michael Kilby (BC) Team Squamish Men 14-19 28:53.9
54 John Rozell (BC) Steed Cycles Men 50-54 28:57.4
55 Ann Yew (BC) Trek Red Truck Racin Trek Red Truck Rac Women Pro-Elite 30:25.2
56 David Roulston (BC) Men 30-34 31:31.6
57 Marko Toijanen (BC) Russ and Deb Men 35-39 32:03.0
58 Stuart Bestbier (BC) Team Sumallo Men 40-44 32:06.7
59 Stefan Muller (BC) Obsession Bikes Men 40-44 32:35.2
60 Tom Owen (BC) EUCC Men 20-29 32:59.1
61 Joele Guynup (BC) Condo Group/Shimano Condo Group/Shimano Women Pro-Elite 33:03.5
62 Jan Toom (BC) Men 50-54 33:54.6
63 Chris McKillican (BC) digitalspark.ca Men 40-44 33:55.1
64 paul mccloskey (BC) Mighty Riders Men 35-39 34:45.3
65 Eric Pagel (BC) Men 20-29 35:09.9
66 Greg Heyes (BC) Gypsy Wagon Racing Gypsy Wagon Racing Men 50-54 35:35.6
67 Ron Rosser (BC) Men 50-54 35:38.2
68 Alex Cojocaru (BC) Men 35-39 35:42.8
69 Lee BlaisPort (BC) ozzies cycle Men 40-44 35:52.1
70 Drew Hemmingson (BC) Men 45-49 36:23.2
71 Patrick Skinner (BC) Finance Minister SORCA Men 40-44 36:44.9
72 Glenn Eleiter (Bc) BC Men 45-49 37:17.9
73 Linda Robichaud (BC) Team whistler Team whistler Women Pro-Elite 37:36.9
74 Austin reith (BC) WORCA Men 14-19 38:00.0
75 Richard Boase (BC) Ryders Eyewear Lynn Valley Bikes Men 45-49 38:15.2
76 Cathy Zeglinski (BC) Northlands Medical Clinic Northlands Med Women Pro-Elite 38:30.6
77 Tobin McCallum (BC) Men 40-44 38:34.2
78 Rob Phoenix (BC) Men 45-49 38:51.3
79 Roland Jupista (BC) Steed Cycles Men 35-39 39:08.3
80 Anna Schappert (MB) Trek Red Truck Women Pro-Elite 39:10.6
81 Francois Bedard (BC) Men 35-39 39:30.0
82 Martin Riis (BC) Men 35-39 39:48.3
83 Melanie Vaughan (BC) Ricky Federau none Women 30-34 40:05.2
84 Tim Tallevi (BC) SORCA Men 35-39 41:46.0
85 Ryan Chamberlain (BC) Men 30-34 42:07.5
86 Sarah Olner (BC) Women 30-34 43:29.5
87 Jacob Rodgers (BC) Daryl-Evans Racing Daryl-Evans Racing Men 30-34 43:51.8
88 Steve Turner (BC) Men 40-44 44:11.8
89 jim r Davison (BC) Darryl Evans Racing Men 40-44 45:12.3
90 barry bereziak (BC) Men 45-49 45:23.0
91 Simon Parker (BC) Men 55-59 46:05.6
92 David Gillie (BC) Men 35-39 46:14.2
93 David Bowes (BC) Men 45-49 46:47.1
94 Graham Munro (BC) Men 35-39 48:10.0
95 Harry Head (BC) Team Squamish Men 14-19 49:19.6
96 Paul Buck (BC) Men 45-49 49:23.7
97 ken mcdowell (BC) Men 45-49 49:33.3
98 Kimberley Beck (BC) Muddbunnies Race Tea Muddbunnies Race T Women 40-44 49:33.9
99 Jeanine Ball (BC) Local Ride Bike Shop Local Ride Racing Women 30-34 49:37.3
100 Emily Sportsman (BC) Republic Women 35-39 49:38.6
101 Mikayla Martin (BC) Team Squamish Team Squamish Women 14-19 50:20.7
102 Carl Taylor (BC) Men 35-39 50:50.4
103 Ben Rancourt (BC) Experience Cycling Men 40-44 51:06.9
104 Jordan Tesluk (BC) Jessica Carlin RMT SORCA Men 40-44 52:44.0
105 martin caron (BC) neat and cool const Men 35-39 54:22.7
106 Darren Durupt (BC) Men 40-44 56:57.0
107 Neil Chrystal (BC) Men 45-49 56:57.4
108 Bob Watt (BC) Men 50-54 57:23.2
109 Huntington Jasperson (BC) Men 14-19 58:43.7
110 Martin Racicot (BC) Men 35-39 58:46.4
111 Peter Faliszewski (BC) SORCE Bike Club Men 50-54 59:12.1
112 David Thornhill (BC) Men 60-69 59:18.6
113 Matt McInnis (BC) WORCA Men 20-29 59:34.9
114 Heather Adamson (BC) Jude Goodwin SORCA Women 45-49 1:01:54.2
115 Stacey Myrah (BC) Chiefs Men 45-49 1:02:41.4
116 Sue Rodger (BC) Women 35-39 1:02:53.8
117 Sarah Greenwood (BC) Women 35-39 1:02:59.0
118 Paul Maki (BC) Fanatyk Co Bike Shop Men 35-39 1:02:59.5
119 Colin Thom (BC) Men 50-54 1:03:02.8
120 malcolm deasley (BC) Men 50-54 1:03:04.1
121 Jeff Cooke (BC) Mary Cooke Men 45-49 1:03:25.4
122 Stewart M Scott (BC) Men 20-29 1:03:41.7
123 Barb Cooke (BC) Ray Cooke Women 45-49 1:04:03.7
124 Todd Allison (BC) Rocky Mountain Men 45-49 1:05:09.0
125 Alexia Droz (BC) Pacific Multisport Women 40-44 1:05:48.5
126 Hunter Verner (BC) Team Squamish Men 14-19 1:06:18.1
127 Eric Bruvall (BC) Men 40-44 1:07:19.2
128 Stacey Spiers (BC) Women 40-44 1:07:22.7
129 Brad Walkey (BC.) Men 55-59 1:07:32.0
130 Keith Mollet (BC) EM Team EM Men 45-49 1:08:31.8
131 Randy Savoie (BC) Me Karpe Diem Men 50-54 1:08:37.0
132 Bob Jasperson (BC) Men 50-54 1:08:59.5
133 Emma Bishop (BC) Women 20-29 1:09:32.4
134 Don Day (BC) Men 45-49 1:09:45.3
135 Rick Eastman (BC) Men 45-49 1:09:58.2
136 Robert Hargrove (BC) Men 20-29 1:11:33.7
137 nick varey (BC) Men 35-39 1:11:47.6
138 Karlis Fogels (BC) Men 50-54 1:12:18.1
139 Alex Deslauriers (BC) Men 35-39 1:12:43.2
140 Chris Kaipio (BC) Men 35-39 1:13:26.6
141 Gavin Chrystal (BC) Men 14-19 1:14:58.3
142 Ian Prince (BC) Men 40-44 1:15:09.9
143 tony medd (BC) Men 35-39 1:16:38.4
144 Marisa Myrah (BC) Muddbunnies Women 45-49 1:17:11.2
145 Patrick Wright (BC) Men 40-44 1:18:02.5
146 Glenn James (BC) Men 45-49 1:20:58.6
147 David Farrow (BC) Men 50-54 1:22:17.1
148 Michael Solnes (BC) Men 50-54 1:23:16.1
149 Stephanie Askwith (BC) Women 20-29 1:24:58.9
150 Mike Hawes (BC) team whistler Men 60-69 1:27:35.2
151 john Dearie (BC) Men 45-49 1:29:02.4
152 Brennon Martin (BC) Mountain FM Men 20-29 1:29:51.2
153 jack tilley (BC) ozzies cycle alberni valley rider Men 14-19 1:31:13.3
154 Peter Zarkadas (BC) Men 40-44 1:32:37.2
155 David Canning (BC) Men 55-59 1:34:25.7
156 Jay Pellatt (BC) Men 14-19 1:36:00.5
157 Chris Flood (BC) Men 35-39 1:38:05.2
158 Alan Richer (BC) Men 45-49 1:39:05.8
159 brad waddell (BC) ass alberni valley rider Men 40-44 1:39:09.8
160 Rod Jenkins (BC) Men 55-59 1:41:30.1
161 Sheila Sovereign (BC) Women 40-44 1:41:55.9
162 Amanda Scorrar (CAN) Women 40-44 1:46:36.7
163 Dave Stevenson (BC) Men 45-49 1:59:39.8
164 Rosemary Gin (BC) Women 50-54 2:00:50.6
DNF Jim Salusbury (BC) Trek Red Truck Racin Men Pro-Elite
DNF Matteo Abel (BC.) Men 40-44
DNF Stuart Bestbier (BC) Team Sumallo Men 40-44
DNF erik carleberg (BC) Men 20-29
DNF Blake Chersinofff (BC) Men 20-29
DNF Eric Comeau (WA) Tad Hughes Custom Tad Hughes Custom Men 20-29
DNF Tobin Hubner (BC) Team Squamish Men 14-19
DNF David Kvick (BC) Rocky Mountian Bicyc Men 45-49
DNF Robyn Luscombe (BC) Women 20-29
DNF Nicola Mann (WA) Jack's Bicycle Cente Women 40-44
DNF Mike Murphy (BC) Steed Cycles/Frontru Men 40-44
DNF Cody Canning (AB) p/b Mosaic Homes Trek Red Truck Men Pro-Elite
DNF Clint Ruck (BC) Fraser Valley Cyclin Men 40-44
DNF Derek Shiers (WA) Jack's Bicycle Cente Men 45-49
DNF Dylan Smith (BC) Team Squamish Men 14-19
DNF peter stevenson (BC) team whistler Men 45-49
DNF Seana Wright (BC) Ozzie's Cycle/A.S.S. Alberni Valley Rid Women 40-44
DNF Brandon Guevara (BC) Men 35-39

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 
Cervelo R3 C4W button - May 2
 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed