Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
OGC Giro Factor C4W - April 7
 

Latest Women's News



 

July 13/12 14:30 pm - Tour de Bretagne Feminin: Stage 2, Beveridge 10th overall


Posted by Editoress on 07/13/12
 

Results from the second stage of the Tour de Bretagne Feminin in France.  Stage was wone by Ann Vanderbreggew (Sengers Ladies Cycling Team) who is also leading hte overall after winning both stage 1 and 2.  Julie Beveridge (Vienne Futuroscope) finished 9th opn teh stage and now sits 10th overall.

Stage 2:Yffiniac ITT, 15.6 km Time Gap
1 Ann Vanderbreggew (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 23:31.62 0
2 Alexand Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox 23:43.72 0:12
3 Aude Biannic (Fra) French National Team 24:02.03 0:31
4 Edwige Pitel (Fra) French National Team 24:09.96 0:38
5 Sofie de Vuyst (Bel) Lotto Belisol Ladies Cycling Team 24:22.15 0:51
6 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox 24:22.65 0:51
7 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope 24:31.26 1:00
8 Christine Majerus (Lux) GSD Gestion 24:35.85 1:04
9 Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope 24:38.97 1:07
10 Lourdes Oyarbide (Esp) Spanish National Team 24:43.01 1:12
11 Mari Cloarec Mathis (Fra) French National Team 24:53.03 1:22
12 Anna Potokina (Rus) Lointek 24:55.45 1:24
13 Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Rox 24:58.58 1:27
14 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products Mistral Home Cycling 25:01.98 1:30
15 Siobhan Horgan (Irl) GSD Gestion 25:03.83 1:32
16 Coralie Demay (Fra) Bretagne 25:07.89 1:36
17 Sophie Creux (Fra) French National Team 25:08.71 1:37
18 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 25:10.31 1:39
19 Valentina Scandolara (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 25:12.17 1:41
20 Théa Thorsen (Nor) Hitec Products Mistral Home Cycling 25:13.23 1:42
21 Lina-icristin Schink (Ger) GSD Gestion 25:16.00 1:45
22 Ane Sanesteban (Esp) Spanish National Team 25:18.72 1:47
23 Kare Verhestraeten (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 25:20.49 1:49
24 Paulina Brzezna (Pol) Dura Vermeer 25:20.57 1:49
25 Lucie Pader (Fra) GSD Gestion 25:20.63 1:49
26 Helen Wyman (GBr) Matrix Fitnes Prendas 25:23.31 1:52
27 Kaat Hannes (Bel) Lotto Belisol Ladies Cycling Team 25:26.48 1:55
28 Alexandra Tondeur (Bel) Asptt Dijon - Bourgogne 25:26.95 1:55
29 Debora Galvez Lopez (Esp) Debabarrena Gipu 25:27.47 1:56
30 Annelies Dom (Bel) Steeds Vooran Kontich 25:29.20 1:58
31 Véroni Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox 25:30.52 1:59
32 Roxane Fournier (Fra) Big Mat Auber 93 25:30.57 1:59
33 Aizan Zhaparova (Rus) Russian National Team 25:31.12 2:00
34 Cherise Taylor (Rsa) Lotto Belisol Ladies Cycling Team 25:42.83 2:11
35 Oriane Chaumet (Fra) GSD Gestion 25:43.18 2:12
36 Sandrine Bideau (Fra) Vienne Futuroscope 25:45.56 2:14
37 Claire Thomas (GBr) Asptt Dijon - Bourgogne 25:48.45 2:17
38 Svetlana Kashirina (Rus) Russian National Team 25:50.27 2:19
39 Mélodie Lesueur (Fra) Big Mat Auber 93 25:51.55 2:20
40 Marina Likhanova (Rus) Russian National Team 25:53.16 2:22
41 Tatiana Chamanova (Rus) Russian National Team 25:55.67 2:24
42 Geerike Schreurs (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 25:56.35 2:25
43 Cristina Alcalde (Esp) Spanish National Team 25:56.99 2:25
44 Sheyla Gutierrez (Esp) Spanish National Team 26:02.56 2:31
45 Alizée Brien (Can) Specialized Mazda 26:03.92 2:32
46 LASA San Sebastian (Esp) Debabarrena Gipu 26:07.50 2:36
47 Ludivine Loze (Fra) Debabarrena Gipu 26:08.47 2:37
48 Galina Chernyshova (Rus) Russian National Team 26:10.95 2:39
49 Kimberly Buyl (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 26:12.00 2:41
50 Chantal Hoffmann (Lux) De Sprinter Malderen 26:18.85 2:47
51 Tessa de Moyer (Bel) Dura Vermeer 26:21.02 2:50
52 Corrine Hall (GBr) Matrix Fitnes Prendas 26:21.77 2:50
53 Aurore Verhoeven (Fra) French National Team 26:22.21 2:51
54 Béatrice Thomas (Fra) Asptt Dijon - Bourgogne 26:25.43 2:54
55 Marion Rousse (Fra) Vienne Futuroscope 26:25.50 2:54
56 Marie Vorland (Nor) Hitec Products Mistral Home Cycling 26:26.27 2:55
57 Alexia Muffat (Fra) Asptt Dijon - Bourgogne 26:26.94 2:55
58 Ines Klok (Ned) De Sprinter Malderen 26:27.05 2:56
59 Emma Crum (NZl) Asptt Dijon - Bourgogne 26:27.87 2:56
60 Fanny Riberot (Fra) Lointek 26:29.48 2:58
61 Lu Gonzales Blanco (Esp) Lointek 26:31.54 3:00
62 Stéphanie de Croock (Bel) De Sprinter Malderen 26:32.88 3:01
63 Dunja Ceulemans (Bel) Dura Vermeer 26:34.43 3:03
64 Elke Bolangier (Bel) Steeds Vooran Kontich 26:37.81 3:06
65 Cécilia Johansen (Nor) Hitec Products Mistral Home Cycling 26:40.17 3:09
66 Belen Lopez (Esp) Lointek 26:48.46 3:17
67 Alna Burato (Fra) Big Mat Auber 93 26:49.01 3:18
68 Elodie Hegoburu (Fra) Big Mat Auber 93 26:49.64 3:18
69 Virginie Gautier (Can) Specialized Mazda 26:49.93 3:18
70 Tone Hatteland (Nor) Hitec Products Mistral Home Cycling 26:51.94 3:20
71 Amy Roberts (GBr) Matrix Fitnes Prendas 26:55.55 3:24
72 Laudine Genee (Fra) Bretagne 26:56.91 3:25
73 Kirsten Coppens (Ned) Dura Vermeer 26:58.04 3:27
74 Dorleta Eskamendi (Esp) Spanish National Team 27:00.46 3:29
75 Céline Ondet (Fra) Asptt Dijon - Bourgogne 27:02.39 3:31
76 Aodez Le Fourn (Fra) Bretagne 27:03.16 3:32
77 Marion Sicot (Fra) Mixte CSM Puteau-Epinay Sur Seine 27:06.06 3:35
78 Kim Schoonbaert (Bel) Lotto Belisol Ladies Cycling Team 27:10.20 3:39
79 Honorine Martin (Fra) Mixte CSM Puteau-Epinay Sur Seine 27:14.21 3:43
80 Mariska Breyne (Bel) Steeds Vooran Kontich 27:17.65 3:46
81 Eline de Roover (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 27:20.55 3:49
82 Karlee Gendron (Can) Specialized Mazda 27:27.21 3:56
83 Penny Rowson (GBr) Matrix Fitnes Prendas 27:34.25 4:03
84 Mireia Epelde Bikendi (Esp) Lointek 27:36.83 4:05
85 Azuc Sanchez Benito (Esp) S.C. Michela Fanini Rox 27:42.63 4:11
86 Steffi Jamoneau (Fra) Big Mat Auber 93 27:43.59 4:12
87 Joukje Braam (Ned) De Sprinter Malderen 27:51.72 4:20
88 Jessie Walker (GBr) Matrix Fitnes Prendas 27:54.45 4:23
89 Bo Carless (Bel) Lotto Belisol Ladies Cycling Team 27:54.77 4:23
90 Allison Beveridge (Can) Specialized Mazda 27:57.14 4:26
91 Eléonore Saraiva (Fra) Mixte CSM Puteau-Epinay Sur Seine 27:58.18 4:27
92 Inge Klep (Ned) Dura Vermeer 28:02.19 4:31
93 Marina Boduljak (Cro) Mixte CSM Puteau-Epinay Sur Seine 28:06.46 4:35
94 Anne-Marie Morin (Can) Specialized Mazda 28:06.98 4:35
95 Hannah Walker (GBr) Matrix Fitnes Prendas 28:08.76 4:37
96 Nathalie Nijns (Bel) Lotto Belisol Ladies Cycling Team 28:09.94 4:38
97 Christel Janssen (Ned) De Sprinter Malderen 28:21.00 4:50
98 Eveline Dergent (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 28:30.76 4:59
99 Véronique Drapeau (Can) Specialized Mazda 28:46.74 5:15
100 Morgane Charles (Fra) Mixte CSM Puteau-Epinay Sur Seine 28:48.72 5:17
101 Sabrina Dom (Bel) Steeds Vooran Kontich 28:52.31 5:21
102 Shauni Corthout (Bel) De Sprinter Malderen 28:54.39 5:23
103 Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer 29:08.27 5:37
104 Johanne Bergseth (Nor) Hitec Products Mistral Home Cycling 29:12.18 5:41
105 Ingride Pretseille (Fra) Mixte CSM Puteau-Epinay Sur Seine 29:24.95 5:53
106 Marine Quiniou (Fra) Bretagne 29:36.63 6:05
107 Alessia Bugeia (Fra) Big Mat Auber 93 29:43.76 6:12
108 Pia Pensaari (Fin) Steeds Vooran Kontich 29:45.66 6:14
109 Ann Zavershinskaya (Rus) Russian National Team 29:51.96 6:20
110 Maite Murguia (Esp) Debabarrena Gipu 29:53.55 6:22
DNS Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope
 
GC
1 Ann Vanderbreggew (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 3:21:32
2 Sofie de Vuyst (Bel) Lotto Belisol Ladies Cycling Team at 0:56
3 Aude Biannic (Fra) French National Team 1:14
4 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox 1:31
5 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope 1:44
6 Christine Majerus (Lux) GSD Gestion 1:48
7 Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Rox 2:11
8 Alexand Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox 3:14
9 Edwige Pitel (Fra) French National Team 3:40
10 Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope 4:03
11 Lourdes Oyarbide (Esp) Spanish National Team 4:14
12 Mari Cloarec Mathis (Fra) French National Team 4:24
13 Anna Potokina (Rus) Lointek 4:26
14 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products Mistral Home Cycling 4:26
15 Sophie Creux (Fra) French National Team 4:33
16 Siobhan Horgan (Irl) GSD Gestion 4:34
17 Coralie Demay (Fra) Bretagne 4:38
18 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 4:41
19 Valentina Scandolara (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 4:43
20 Ane Sanesteban (Esp) Spanish National Team 4:43
21 Théa Thorsen (Nor) Hitec Products Mistral Home Cycling 4:44
22 Kare Verhestraeten (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 4:45
23 Lina-icristin Schink (Ger) GSD Gestion 4:47
24 Kaat Hannes (Bel) Lotto Belisol Ladies Cycling Team 4:49
25 Paulina Brzezna (Pol) Dura Vermeer 4:51
26 Lucie Pader (Fra) GSD Gestion 4:51
27 Alexandra Tondeur (Bel) Asptt Dijon - Bourgogne 4:51
28 Debora Galvez Lopez (Esp) Debabarrena Gipu 4:52
29 Annelies Dom (Bel) Steeds Vooran Kontich 4:54
30 Helen Wyman (GBr) Matrix Fitnes Prendas 4:54
31 Roxane Fournier (Fra) Big Mat Auber 93 4:55
32 Aizan Zhaparova (Rus) Russian National Team 4:56
33 Véroni Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox 5:01
34 Claire Thomas (GBr) Asptt Dijon - Bourgogne 5:13
35 Cherise Taylor (Rsa) Lotto Belisol Ladies Cycling Team 5:13
36 Oriane Chaumet (Fra) GSD Gestion 5:14
37 Sandrine Bideau (Fra) Vienne Futuroscope 5:16
38 Svetlana Kashirina (Rus) Russian National Team 5:21
39 Geerike Schreurs (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 5:21
40 Mélodie Lesueur (Fra) Big Mat Auber 93 5:22
41 Marina Likhanova (Rus) Russian National Team 5:24
42 Tatiana Chamanova (Rus) Russian National Team 5:26
43 Sheyla Gutierrez (Esp) Spanish National Team 5:27
44 Cristina Alcalde (Esp) Spanish National Team 5:27
45 Alizée Brien (Can) Specialized Mazda 5:34
46 Kimberly Buyl (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 5:37
47 Lasa San Sebastian (Esp) Debabarrena Gipu 5:38
48 Ludivine Loze (Fra) Debabarrena Gipu 5:39
49 Galina Chernyshova (Rus) Russian National Team 5:41
50 Chantal Hoffmann (Lux) De Sprinter Malderen 5:43
51 Tessa de Moyer (Bel) Dura Vermeer 5:46
52 Aurore Verhoeven (Fra) French National Team 5:47
53 Ines Klok (Ned) De Sprinter Malderen 5:52
54 Corrine Hall (GBr) Matrix Fitnes Prendas 5:52
55 Emma Crum (NZl) Asptt Dijon - Bourgogne 5:52
56 Fanny Riberot (Fra) Lointek 5:54
57 Béatrice Thomas (Fra) Asptt Dijon - Bourgogne 5:56
58 Marion Rousse (Fra) Vienne Futuroscope 5:56
59 Lu Gonzales Blanco (Esp) Lointek 5:56
60 Marie Vorland (Nor) Hitec Products Mistral Home Cycling 5:57
61 Alexia Muffat (Fra) Asptt Dijon - Bourgogne 5:57
62 Stéphanie de Croock (Bel) De Sprinter Malderen 6:03
63 Dunja Ceulemans (Bel) Dura Vermeer 6:05
64 Elke Bolangier (Bel) Steeds Vooran Kontich 6:08
65 Cécilia Johansen (Nor) Hitec Products Mistral Home Cycling 6:11
66 Virginie Gautier (Can) Specialized Mazda 6:14
67 Belen Lopez (Esp) Lointek 6:19
68 Alna Burato (Fra) Big Mat Auber 93 6:20
69 Amy Roberts (GBr) Matrix Fitnes Prendas 6:20
70 Elodie Hegoburu (Fra) Big Mat Auber 93 6:20
71 Tone Hatteland (Nor) Hitec Products Mistral Home Cycling 6:22
72 Kirsten Coppens (Ned) Dura Vermeer 6:29
73 Dorleta Eskamendi (Esp) Spanish National Team 6:31
74 Céline Ondet (Fra) Asptt Dijon - Bourgogne 6:33
75 Aodez Le Fourn (Fra) Bretagne 6:34
76 Marion Sicot (Fra) Mixte CSM Puteau-Epinay Sur Seine 6:37
77 Honorine Martin (Fra) Mixte CSM Puteau-Epinay Sur Seine 6:39
78 Kim Schoonbaert (Bel) Lotto Belisol Ladies Cycling Team 6:41
79 Eline de Roover (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 6:45
80 Mariska Breyne (Bel) Steeds Vooran Kontich 6:48
81 Karlee Gendron (Can) Specialized Mazda 6:52
82 Penny Rowson (GBr) Matrix Fitnes Prendas 6:59
83 Mireia Epelde Bikendi (Esp) Lointek 7:07
84 Steffi Jamoneau (Fra) Big Mat Auber 93 7:08
85 Azuc Sanchez Benito (Esp) S.C. Michela Fanini Rox 7:13
86 Joukje Braam (Ned) De Sprinter Malderen 7:16
87 Jessie Walker (GBr) Matrix Fitnes Prendas 7:19
88 Bo Carless (Bel) Lotto Belisol Ladies Cycling Team 7:25
89 Inge Klep (Ned) Dura Vermeer 7:27
90 Anne-Marie Morin (Can) Specialized Mazda 7:31
91 Nathalie Nijns (Bel) Lotto Belisol Ladies Cycling Team 7:34
92 Christel Janssen (Ned) De Sprinter Malderen 7:52
93 Eveline Dergent (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 7:55
94 Véronique Drapeau (Can) Specialized Mazda 8:11
95 Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer 8:33
96 Marine Quiniou (Fra) Bretagne 9:01
97 Alessia Bugeia (Fra) Big Mat Auber 93 9:08
98 Pia Pensaari (Fin) Steeds Vooran Kontich 9:16
99 Hannah Walker (GBr) Matrix Fitnes Prendas 14:30
100 Johanne Bergseth (Nor) Hitec Products Mistral Home Cycling 15:34
101 Maite Murguia (Esp) Debabarrena Gipu 20:10
102 Allison Beveridge (Can) Specialized Mazda 31:01
103 Eléonore Saraiva (Fra) Mixte CSM Puteau-Epinay Sur Seine 31:02
104 Morgane Charles (Fra) Mixte CSM Puteau-Epinay Sur Seine 40:12
105 Laudine Genee (Fra) Bretagne 41:30
106 Marina Boduljak (Cro) Mixte CSM Puteau-Epinay Sur Seine 42:40
107 Sabrina Dom (Bel) Steeds Vooran Kontich 43:26
108 Shauni Corthout (Bel) De Sprinter Malderen 43:28
109 Ingride Pretseille (Fra) Mixte CSM Puteau-Epinay Sur Seine 43:58
110 Ann Zavershinskaya (Rus) Russian National Team 44:25

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 

 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed