Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
Spec We Win Road C4W2 Oct 6
 

Latest Women's News



 

August 3/12 11:27 am - 2012 Olympic Games: Track Day 2 results


Posted by Editoress on 08/3/12
 

Results from the second day of track racing in London

Up today: Women's Keirin, Men's Team Pursuit round 2 and final, Women's Team Pursuit Qualifying

Events are ongoing and results will be posted as available

 

Women's Keirin
 
Round 1
 
Heat 1
1 Kristina Vogel (Germany)
2 Ekaterina Gnidenko (Russian Federation)
3 Lisandra Guerra Rodriguez (Cuba)
4 Juliana Gaviria Rendon (Colombia)
5 Monique Sullivan (Canada)
6 Clara Sanchez (France)
 
Heat 2
1 Victoria Pendleton (Great Britain)
2 Anna Meares (Australia)
3 Natasha Hansen (New Zealand)
4 Fatehah Mustapa (Malaysia)
5 Lyubov Shulika (Ukraine)
6 Willy Kanis (Netherlands)
 
Heat 3
1 Shuang Guo (China)
2 Simona Krupeckaite (Lithuania)
3 Daniela Grelui Larreal (Venezuela)
4 Wai Sze Lee (Hong Kong)
5 Hyejin Lee (Korea)
6 Olga Panarina (Belarus)
 
Top 2 in each heat advance to Round Two
Rest to Repechage
 
Repechage
 
Heat 1
1 Wai Sze Lee (Hong Kong)
2 Willy Kanis (Netherlands)
3 Monique Sullivan (Canada)
4 Lisandra Guerra Rodriguez (Cuba)
5 Olga Panarina (Belarus)
6 Juliana Gaviria Rendon (Colombia)
 
Heat 2
1 Clara Sanchez (France)
2 Natasha Hansen (New Zealand)
3 Daniela Grelui Larreal (Venezuela)
4 Lyubov Shulika (Ukraine)
5 Fatehah Mustapa (Malaysia)
6 Hyejin Lee (Korea)
 
Top 3 riders in each heat advance to Second Round
Second Round
 
Heat 1
1 Anna Meares (Australia)
2 Monique Sullivan (Canada)
3 Wai Sze Lee (Hong Kong)
4 Willy Kanis (Netherlands)
5 Simona Krupeckaite (Lithuania)
6 Kristina Vogel (Germany)
 
Heat 2
1 Victoria Pendleton (Great Britain)
2 Clara Sanchez (France)
3 Shuang Guo (China)
4 Ekaterina Gnidenko (Russian Federation)
5 Natasha Hansen (New Zealand)
6 Daniela Grelui Larreal (Venezuela)
 
Top 3 in each heat advance to Gold medal ride
remainder to 7-12 final
 
Final 1-6
1 Victoria Pendleton (Great Britain)
2 Shuang Guo (China)
3 Wai Sze Lee (Hong Kong)
4 Clara Sanchez (France)
5 Anna Meares (Australia)
6 Monique Sullivan (Canada)
 
Final 7-12
7 Simona Krupeckaite (Lithuania)
8 Ekaterina Gnidenko (Russian Federation)
9 Daniela Grelui Larreal (Venezuela)
10 Kristina Vogel (Germany)
11 Natasha Hansen (New Zealand)
12 Willy Kanis (Netherlands)

 

Men Team Pursuit
 
Round 1
 
1 Great Britain (Edward Clancy/Peter Kennaugh/Steven Burke/Geraint Thomas) 3:52.743
2 Australia (Glenn O'Shea/Jack Bobridge/Rohan Dennis/Michael Hepburn) 3:54.317
3 New Zealand (Sam Bewley/Westley Gough/Marc Ryan/Jesse Sergent) 3:56.442
4 Russian Federation (Evgeny Kovalev/Ivan Kovalev/Alexey Markov/Alexander Serov) 3:57.237
5 Denmark (Lasse Norman Hansen//Rasmus Christian Quaade/Michael Morkov/Casper von Folsach) 3:57.396
6 Spain (Pablo Aitor Bernal Rosique/Sebastian Mora Vedri/David Muntaner Juaneda/Albert Torres Barcelo) 3:59.520
7 Netherlands (Levi Heimans/Jenning Huizenga/Wim Stroetinga/Tim Veldt) 4:04.029
8 Colombia (Juan Esteban Arango/Edwin Avila Vanegas/Arles Antonio Castro Laverde/Weimar Roldan Ortiz) 4:05.485
 
Top 2 teams will race for gold, 3 and 4 for bronze
 
Final
 
Ride for Gold and Silver
1 Great Britain (Edward Clancy/Peter Kennaugh/Steven Burke/Geraint Thomas) 3:51.659*
2 Australia (Glenn O'Shea/Jack Bobridge/Rohan Dennis/Michael Hepburn) 3:54.581
 
Ride for Bronze
3 New Zealand (Sam Bewley/Westley Gough/Marc Ryan/Jesse Sergent) 3:55.952
4 Russian Federation (Evgeny Kovalev/Ivan Kovalev/Alexey Markov/Alexander Serov) 3:58.282
 
5 Denmark (Lasse Norman Hansen//Rasmus Christian Quaade/Michael Morkov/Casper von Folsach) 4:02.671
6 Spain (Pablo Aitor Bernal Rosique/Sebastian Mora Vedri/David Muntaner Juaneda/Albert Torres Barcelo) 4:02.746
7 Netherlands (Levi Heimans/Jenning Huizenga/Wim Stroetinga/Tim Veldt) 4:04.569
8 Colombia (Juan Esteban Arango/Edwin Avila Vanegas/Arles Antonio Castro Laverde/Weimar Roldan Ortiz) 4:04.772

*=World Record

 

Women Team Pursuit
 
Qualifying
1 Great Britain (Dani King/Laura Trott/Joanna Rowsell) 3:15.669* Q
2 United States (Sarah Hammer/Dotsie Bausch/Jennie Reed) 3:19.406 Q
3 Australia (Annette Edmondson/Melissa Hoskins/Josephine Tomic) 3:19.719 Q
4 Canada (Tara Whitten/Jasmin Glaesser/Gillian Carleton) 3:19.816 Q
5 New Zealand (Lauren Ellis/Jaime Nielsen/Alison Shanks) 3:20.421 Q
6 Netherlands (Kirsten Wild/Amy Peters/Ellen Van Dijk) 3:21.602 Q
7 Germany (Charlotte Becker/Lisa Brennauer/Judith Arndt) 3:22.058 Q
8 Belarus (Alena Dylko/Aksana Papko/Tatsiana Sharakova) 3:22.850 Q
9 Ukraine (Svitlana Galyuk/Elizaveta Bochkareva/Lesya Kalitovska) 3:25.160
10 China (Fan Jiang/Wenwen Jiang/Jing Liang) 3:26.049

*=World record
Top 8 teams advance to Round One on Saturday at 4:11 pm GMT

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 
Cervelo R3 C4W button - May 2
 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed