Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
Spec We Win Road C4W2 Oct 6
 

Latest Women's News



 

October 18/12 11:52 am - Langkawi International Mountain Bike Challenge - Stage 3


Posted by Editoress on 10/18/12
 

Giger and Davison on course for the title

Fabian Giger and Lea Davison are in the driving seats to land the Langkawi International Mountain Bike Challenge 2012 titles after both retained respective leaders’ jersey after the third stage today.

Giger from Rabobank-Giant rode a calculated race to stay on course for the overall title by finishing one minute and fifty three point zero five six seconds behind Kristian Hynek of Ceska-Sporitelna Specialized who won the 63.9km Langkawi Marathon by clocking 3:53:35.79 with Todd Wells of Team Specialized came in third.

Giger described the Stage 3 as the hardest race of LIMBC.

“This is the hardest race so far. I am a cross-country rider, so a shorter race fits me better than today. It was a fast first lap between me, Emil Lindgren and Hynek. In the third lap I had to go on my own speed but I managed to close the gap on Hynek,” said Giger.

The Marathon today was reduced to 21.3km per lap after UCI decided the night before of the race that it was best to shorten the distance by 5.7km due to weather condition.

“The race today was very tough. It was a perfect decision since it would around four hours to complete a marathon and bit more climb would be too much.  In the end, I managed to get on the podium and I am happy about it,” said the beaming Swiss rider who has four minutes and twenty three point eight two seconds advantage ahead of Hynek.

When asked about the prospect of clinching the overall title, Giger said: “The title is not in the bag. But I want to hold to this shirt. This is a nice jersey..”

The Stage 3 winner Hynek concurred the competition was far from over. The Czech rider said: “It is important for me to win this stage and went on the attack today as I want to move into second place in the overall standing. We still have two stages and we will see.”

In the Women’s open, Lea Davison paced herself well to stay on course for the overall title with second placing behind Eva Lechner from Colnago Sudtirol who won the 42.6km off-road track by clocking 3:06:52.29, with Elisabeth Sveum in third place.

“It was my strategy to stay in touch with the leading pack today. I want to save up my energy today as I realised I have quite a comfortable time ahead of other riders. In this competition, it is important to know how to apply the right strategy,” said the 29-year-old American from Team Specialized.

However, Lechner refused to concede defeat for the title.

“We still have until Saturday. Anything can happen. Tomorrow is another stage and I will keep attacking,” she said.

Malaysia’s best finishes today were Abdul Razak Kamis from Kedah with third placing in Senior Men’s Master while Masziyaton Mohd Radzi improved her position from Stage 2 with a decent ninth position in the Women’s Open today with the of 3:51:06.72.

Meanwhile, Fauzan Ahmad Lutfi remained the best local male rider by finishing 15th from the overall 51 participants who completed the Stage 3 in the Men’s Open.

Tomorrow’s Stage 4 is an Olympic distance Cross Country race around Langkawi GeoPark followed by Stage 5, a stunning beach front finale around a short circuit at Pantai Kok.

 

Press release


Stage 3/Day 4: Oriental Village, 42.6 km
 
 
Senior Masters
1 Hartmut Hofmann (Ger) 3:59:27
2 John Ray Funk (Can) Deadgoat Racing at 6:34
3 Abdul Razak Kamis (Mas) Kedah 28:24
4 Chua Tuan Muar (Mas) Amaniz Cycling 35:58
5 Zamani Supartin (Mas) Le Tua 46:52
6 Charles H.B Stander (RSA) Concept Cyclery Specialised 56:28
7 Kwan Kah Yong (Mas) Scott Malaysia 1:04:18
8 Farizul Latif Zulkipli (Mas) Scott Malaysia 1:50:36
9 Che Mansor B Kamis (Mas) 1:52:55
10 Frank D Viermann (Ger) P.Pinang 1:57:55
 
Open Men
1 Kristian Hynek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized 3:53:36
2 Fabian Giger (Sui) Rabobank-Giant Offroad Team at 1:53
3 Todd Wells (USA) Team Specialized 6:18
4 Max Knox (RSA) Team Specialized 7:02
5 Emil Lindgren (Swe) Rabobank-Giant Offroad Team 9:39
6 Karl Platt (Ger) Team Bulls 9:39
7 Leisling Matthias (Ger) Black Tusk Racing By Tomotion 11:32
8 Marx Torsten (Ger) Black Tusk Racing By Tomotion 12:05
9 Karl Markt (Aut) Feltz - O - Bionic 19:34
10 Burry Stander (RSA) Team Specialized 21:56
11 Florian Vogel (Sui) Scott Swisspower 30:30
12 Na Sanghoon (Kor) Korea 35:50
13 Pangerl Philipp (Ger) Black Tusk Racing By Tomotion 36:06
14 Steffen Thum (Ger) Ultra Sports Racing 51:50
15 Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Amaniz Cycling 55:04
16 Robert James Wardell (GBr) Alpine Bikes Racing 57:46
17 Simon Gegenheimer (Ger) Ultra Sports Racing 1:07:50
18 Terasak Boonchuay (Tha) Chiru Endurance 1:11:29
19 Muhamad Emir Shafiq Zainal (Mas) Aamaniz Cycling 1:11:46
20 Saiful Khohar Bin Abd Halim (Mas) Endurace Team 1 1:30:21
21 Surasuk Taweesman (Tha) Chiru Endurance 1:35:21
22 Muhammad Nurjamri Bin Joha Brunei (Bru) 1:35:21
23 Mohd Shahrul Nizam Bin Che Pbatm (Mas) 1:35:21
24 Suhardi Bin Hasan (Mas) Lapierre KT 1:35:21
25 Hendrik Jaap Moorlag (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team 1:35:21
26 Muhammad Raihaan Bin Abd Azbrunei (Bru) 1:35:21
27 Muhammad Hazwan Bin Azmen (Mas) Orbea Malaysia 1:35:21
28 Riccardo Ridolfi (Ita) Scott Rc New Limits 1:35:21
29 Muhammad Shaid Abdul (Mas) Samadendurace Team 2 1:35:21
30 Wilson Low Wei Cheng (Sin) Singapore Cycling Federation 1:35:21
31 Muhamad Suhaimi Abdul (Mas) Scott Malaysia 1:35:21
32 Nor Azlan Bin Zolkefli (Mas) Scott Malaysia 1:35:21
33 Lim Chin Hong (Mas) Lapierre KT 1:35:21
34 Mohd Shawal Bin Mohd (Mas) Shafeavanti Team 1:35:21
35 Mohamad Zul Ashraf Bin Zamlkedah (Mas) SBS Giant 1:35:21
36 Mohd Arif Bin Che Awang (Mas) Chiru WTB 1:35:21
37 Mohamad Syafiq Abidin (Mas) Langkawi Cycling Team 1:35:21
38 Shaiful Ahmad (Mas) Amaniz Cycling 1:35:21
39 Zamzi Muhamad (Mas) Arus 1:40:21
40 Lau Cze Kuang (Mas) 1:40:21
41 Surachet Singjui (Tha) Endurace Phuket Beach Boy 1:40:21
42 Michael John Williams (Aus) 1:40:21
43 Sulheilmy Ahmad Isa (Mas) Recovery 1:40:21
44 Richard Ben Hendy (Aus) 1:40:21
45 Wan Mohammed Najmee Wan (Mas) Mlapierre KT 1:40:21
46 Shamsul Firdaus Bin Shahida Pahang (Mas) 1:40:21
47 Mohamad Khaniz Bin Omar (Sin) Singapore Cycling Federation 1:40:21
48 Khairul Amin Ahmad Riozuan (Mas) Kedah 1:40:21
49 Ivan Tay Chin Seng (Sin) Singapore Cycling Federation 1:40:21
50 Junaidi Hashim (Sin) Singapore Cycling Federation 1:40:21
51 Julian Kaub (Mas) 1:40:21
DNF Roger Walder (Sui) Scott Swisspower
DNF Yoo Bumjin (Kor) Korea
DNF Mohd Nor Rizuan Bin Zainal (Mas) PBATM
DNF Mohd Razif Salleh (Mas) Chiru Endurance
DNS Kwon Soonwoo (Kor) Korea
DNS Kuhuzairi B Abdul Bakar (Mas) Scott Malaysia
DNS Chan Weng Leong (Mas) Scott Malaysia
DNS Lim Yew Meng (Mas) Chiru Endurance
 
Open Women
1 Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol 3:06:52
2 Lea Davison (USA) Team Specialized at 2:33
3 Elisabeth Sveum (Nor) Norway 2:38
4 Nathalie Schneitter (Sui) Colnago Sudtirol 3:28
5 Janka Stevkova (Svk) Slovakia 4:59
6 Julia Innerhofer (Ita) Colnago Sudtirol 20:38
7 Blaza Klemencic (Slo) Felt Otztal X-Bionic 21:12
8 Jenni King (Aus) Anytime Fitness / Trek 26:12
9 Masziyaton Binti Mohd Radzi (Mas) Kedah SBS Giant 44:14
10 Junaidah Juss (Mas) Arus 59:04
11 Noor Fadilah Saiedin (Mas) Arus 1:21:10
12 Adinya Sai Samorn (Tha) Chiru Endurace 1:31:53
13 Siti Fatimah Binti Ismail (Mas) Kedah 2:01:36
14 Nurul Suhada Bt Zainal (Mas) Terengganu 2:25:03
15 Melanie Leveau (Fra) Hora Du Bush 2:30:03
16 Ain Nurul Huda Rusli (Mas) Chiru Endurace 2:30:03
DNF Cherise Stander (RSA) Momentum Toyota
 
Masters
1 Nicholas Craig (GBr) Scott UK 2:53:38
2 Marzio Deho (Ita) Cicli Olympia at 7:04
3 Anthony White (GBr) Cannondale Mt Zoom Racing 28:21
4 Prasert Chitmart (Tha) Endurace Phuket Beach Boy 40:20
5 Gregory John Dick (NZl) Malborough Mountainbike Clu 47:44
6 Takuma Dan (Jpn) Club 3719 55:47
7 Vanni Balboni (Ita) Green Devils Team 58:04
8 Lance Andwew Portman (Aus) Asphar Surveying 1:11:32
9 Loh Ching Soo (Mas) Singapore Five-O 1:13:28
10 Muhamad Razli Ibrahim (Mas) Amaniz Cycling 1:43:16
11 Mohamad Yusof Ilah (Mas) Chiru Endurace 1:43:18
12 Robert Rowe (Aus) 1:56:33
13 Ridzuan Bin Abd Rahim (Mas) DTM 2:01:33
14 Azman Bin Mohd Nor (Mas) Chiru Endurace 2:01:33
DNF Yuttana Chukaew (Tha) Endurace Phuket Beach Boy
DNS Zhen Feng (USA) Volt Racing
DNS Kenneth Koh (Sin)
 
GC
 
Senior Masters
1 Hartmut Hofmann (Ger) 11:22:30
2 John Ray Funk (Can) Deadgoat Racing at 20:04
3 Abdul Razak Kamis (Mas) Kedah 1:29:34
4 Charles H.B Stander (RSA) Concept Cyclery Specialised 2:10:35
5 Chua Tuan Muar (Mas) Amaniz Cycling 2:17:05
6 Kwan Kah Yong (Mas) Scott Malaysia 2:45:16
7 Zamani Supartin (Mas) Le Tua 3:21:43
8 Frank D Viermann (Ger) P.Pinang 5:08:50
9 Che Mansor B Kamis (Mas) 5:14:24
10 Farizul Latif Zulkipli (Mas) Scott Malaysia 5:18:41
 
Open Men
1 Fabian Giger (Sui) Rabobank-Giant Offroad Team 8:34:13
2 Kristian Hynek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized at 4:24
3 Karl Platt (Ger) Team Bulls 9:52
4 Emil Lindgren (Swe) Rabobank-Giant Offroad Team 14:36
5 Max Knox (RSA) Team Specialized 14:42
6 Todd Wells (USA) Team Specialized 18:52
7 Leisling Matthias (Ger) Black Tusk Racing By Tomotion 28:28
8 Marx Torsten (Ger) Black Tusk Racing By Tomotion 31:20
9 Karl Markt (Aut) Feltz - O - Bionic 39:42
10 Burry Stander (RSA) Team Specialized 41:56
11 Florian Vogel (Sui) Scott Swisspower 50:36
12 Na Sanghoon (Kor) Korea 1:13:50
13 Pangerl Philipp (Ger) Black Tusk Racing By Tomotion 1:23:56
14 Steffen Thum (Ger) Ultra Sports Racing 1:33:27
15 Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Amaniz Cycling 1:43:13
16 Robert James Wardell (GBr) Alpine Bikes Racing 2:00:44
17 Hendrik Jaap Moorlag (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team 2:14:06
18 Simon Gegenheimer (Ger) Ultra Sports Racing 2:40:30
19 Saiful Khohar Bin Abd Halim (Mas) Endurace Team 1 2:55:44
20 Terasak Boonchuay (Tha) Chiru Endurance 2:57:16
21 Muhamad Emir Shafiq Zainal (Mas) Aamaniz Cycling 2:59:39
22 Surasuk Taweesman (Tha) Chiru Endurance 3:05:46
23 Riccardo Ridolfi (Ita) Scott Rc New Limits 3:30:27
24 Surachet Singjui (Tha) Endurace Phuket Beach Boy 3:30:54
25 Muhammad Hazwan Bin Azmen (Mas) Orbea Malaysia 3:32:56
26 Mohamad Zul Ashraf Bin Zamlkedah (Mas) SBS Giant 3:37:07
27 Mohd Shahrul Nizam Bin Che Pbatm (Mas) 3:37:37
28 Muhammad Nurjamri Bin Joha Brunei (Bru) 3:48:06
29 Junaidi Hashim (Sin) Singapore Cycling Federation 3:49:50
30 Zamzi Muhamad (Mas) Arus 3:54:36
31 Wilson Low Wei Cheng (Sin) Singapore Cycling Federation 4:01:18
32 Suhardi Bin Hasan (Mas) Lapierre KT 4:01:56
33 Nor Azlan Bin Zolkefli (Mas) Scott Malaysia 4:19:49
34 Mohamad Khaniz Bin Omar (Sin) Singapore Cycling Federation 4:23:54
35 Mohd Arif Bin Che Awang (Mas) Chiru WTB 4:33:30
36 Mohd Shawal Bin Mohd (Mas) Shafeavanti Team 4:34:28
37 Shaiful Ahmad (Mas) Amaniz Cycling 4:35:24
38 Shamsul Firdaus Bin Shahida Pahang (Mas) 4:37:20
39 Muhammad Raihaan Bin Abd Azbrunei (Bru) 4:40:44
40 Lau Cze Kuang (Mas) 4:40:54
41 Muhammad Shaid Abdul (Mas) Samadendurace Team 2 4:47:08
42 Lim Chin Hong (Mas) Lapierre KT 4:50:10
43 Michael John Williams (Aus) 5:00:37
44 Ivan Tay Chin Seng (Sin) Singapore Cycling Federation 5:08:04
45 Richard Ben Hendy (Aus) 5:08:18
46 Wan Mohammed Najmee Wan (Mas) Mlapierre KT 5:17:49
47 Mohamad Syafiq Abidin (Mas) Langkawi Cycling Team 5:33:02
48 Sulheilmy Ahmad Isa (Mas) Recovery 5:46:28
49 Muhamad Suhaimi Abdul (Mas) Scott Malaysia 6:03:12
50 Julian Kaub (Mas) 6:46:04
51 Khairul Amin Ahmad Riozuan (Mas) Kedah 6:48:48
 
Open Women
1 Lea Davison (USA) Team Specialized 9:00:40
2 Elisabeth Sveum (Nor) Norway at 6:45
3 Janka Stevkova (Svk) Slovakia 13:10
4 Nathalie Schneitter (Sui) Colnago Sudtirol 20:22
5 Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol 33:53
6 Blaza Klemencic (Slo) Felt Otztal X-Bionic 42:04
7 Julia Innerhofer (Ita) Colnago Sudtirol 1:03:12
8 Jenni King (Aus) Anytime Fitness / Trek 1:26:36
9 Masziyaton Binti Mohd Radzi (Mas) Kedah SBS Giant 1:48:06
10 Junaidah Juss (Mas) Arus 2:44:23
11 Noor Fadilah Saiedin (Mas) Arus 3:49:38
12 Adinya Sai Samorn (Tha) Chiru Endurace 4:41:42
13 Nurul Suhada Bt Zainal (Mas) Terengganu 4:45:19
14 Melanie Leveau (Fra) Hora Du Bush 4:51:04
15 Siti Fatimah Binti Ismail (Mas) Kedah 5:29:04
16 Ain Nurul Huda Rusli (Mas) Chiru Endurace 6:17:40
 
Masters
1 Nicholas Craig (GBr) Scott UK 8:13:07
2 Marzio Deho (Ita) Cicli Olympia at 9:24
3 Anthony White (GBr) Cannondale Mt Zoom Racing 1:15:18
4 Prasert Chitmart (Tha) Endurace Phuket Beach Boy 1:50:12
5 Vanni Balboni (Ita) Green Devils Team 2:26:49
6 Gregory John Dick (NZl) Malborough Mountainbike Clu 2:33:46
7 Takuma Dan (Jpn) Club 3719 2:56:22
8 Lance Andwew Portman (Aus) Asphar Surveying 3:10:27
9 Loh Ching Soo (Mas) Singapore Five-O 3:40:24
10 Muhamad Razli Ibrahim (Mas) Amaniz Cycling 4:35:20
11 Robert Rowe (Aus) 4:40:36
12 Mohamad Yusof Ilah (Mas) Chiru Endurace 5:22:32
13 Azman Bin Mohd Nor (Mas) Chiru Endurace 6:46:20
14 Ridzuan Bin Abd Rahim (Mas) DTM 7:05:38

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 
Cervelo R3 C4W button - May 2
 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed