Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
Spec We Win Road C4W1 Oct 6
 

Latest Women's News



 

February 23/13 12:30 pm - Track World Championships: Day 4 results


Posted by Editoress on 02/23/13
 

Results from the fourth day of the 2013 Track World Championships in Minsk, Belarus.

 

Gillian Carleton is competing in the Women's Omnium and Jasmin Glaesser in the Women's Points race

 

 

Women Omnium
 
Flying Lap
1 Annette Edmondson (Australia) 14.209
2 Gillian Carleton (Canada) 14.239
3 Laura Trott (Great Britain) 14.325
4 Sarah Hammer (United States) 14.471
5 Leire Olaberria Dorronsoro (Spain) 14.535
6 Katarzyna Pawlowska (Poland) 14.591
7 Tamara Balabolina (Russia) 14.651
8 Li Huang (China) 14.718
9 Laurie Berthon (France) 14.734
10 Xiao Juan Diao (Hong Kong) 14.994
11 Lucie Zaleska (Czech Republic) 15.063
12 Lisa Brennauer (Germany) 15.098
13 Els Belmans (Belgium) 15.201
14 Volha Masiukovich (Belarus) 15.322
15 Ivanna Borovychenko (Ukraine) 15.364
16 Alzbeta Pavlendova (Slovkia) 15.402
17 Simona Frapporti (Italy) 15.679
 
Points Race
1 Lisa Brennauer (Germany) 29pts
2 Katarzyna Pawlowska (Poland) 27
3 Sarah Hammer (United States) 25
4 Li Huang (China) 25
5 Els Belmans (Belgium) 23
6 Simona Frapporti (Italy) 22
7 Xiao Juan Diao (Hong Kong) 20
8 Annette Edmondson (Australia) 15
9 Leire Olaberria Dorronsoro (Spain) 10
10 Laura Trott (Great Britain) 9
11 Ivanna Borovychenko (Ukraine) 8
12 Gillian Carleton (Canada) 7
13 Laurie Berthon (France) 5
14 Tamara Balabolina (Russia) 3
15 Volha Masiukovich (Belarus) 0
16 Alzbeta Pavlendova (Slovkia) 0
17 Lucie Zaleska (Czech Republic) 0
 
Elimination
1 Laura Trott (Great Britain)
2 Sarah Hammer (United States)
3 Katarzyna Pawlowska (Poland)
4 Lisa Brennauer (Germany)
5 Leire Olaberria Dorronsoro (Spain)
6 Annette Edmondson (Australia)
7 Simona Frapporti (Italy)
8 Li Huang (China)
9 Lucie Zaleska (Czech Republic)
10 Ivanna Borovychenko (Ukraine)
11 Xiao Juan Diao (Hong Kong)
12 Tamara Balabolina (Russia)
13 Alzbeta Pavlendova (Slovkia)
14 Laurie Berthon (France)
15 Volha Masiukovich (Belarus)
16 Gillian Carleton (Canada)
17 Els Belmans (Belgium)
 
Standings after 3 of 6 events
1 Sarah Hammer (United States) 9 pts
2 Katarzyna Pawlowska (Poland) 11
3 Laura Trott (Great Britain) 14
4 Annette Edmondson (Australia) 15
5 Lisa Brennauer (Germany) 17
6 Leire Olaberria Dorronsoro (Spain) 19
7 Li Huang (China) 20
8 Xiao Juan Diao (Hong Kong) 28
9 Gillian Carleton (Canada) 30
10 Simona Frapporti (Italy) 30
11 Tamara Balabolina (Russia) 33
12 Els Belmans (Belgium) 35
13 Laurie Berthon (France) 36
14 Ivanna Borovychenko (Ukraine) 36
15 Lucie Zaleska (Czech Republic) 37
16 Volha Masiukovich (Belarus) 44
17 Alzbeta Pavlendova (Slovkia) 45
 
Men Sprint
 
Qualifying
1 Francois Pervis (France) 9.879
2 Robert Forstemann (Germany) 9.924
3 Sam Webster (New Zealand) 9.958
4 Maximilian Levy (Germany) 9.971
5 Denis Dmitriev (Russia) 10.002
6 Stefan Botticher (Germany) 10.008
7 Jason Kenny (Great Britain) 10.048
8 Matthew Glaetzer (Australia) 10.056
9 Mitchell Bullen (Australia) 10.075
10 Juan Peralta Gascon (Spain) 10.095
11 Simon Van Velthooven (New Zealand) 10.103
12 Bernard Esterhuizen (South Africa) 10.128
13 Quentin Lafargue (France) 10.136
14 Andrew Taylor (Australia) 10.143
15 Nikita Shurshin (Russia) 10.145
16 Seiichiro Nakagawa (Japan) 10.159
17 Ethan Mitchell (New Zealand) 10.164
18 Pavel Kelemen (Czech Republic) 10.190
19 Philip Hindes (Great Britain) 10.195
20 Scott Sunderland (Australia) 10.200
21 Fabian Hernando Puerta Zapata (Colombia) 10.233
22 Charlie Conord (France) 10.238
23 Matthew Crampton (Great Britain) 10.280
24 Tomoyuki Kawabata (Japan) 10.283
25 Valentin Savitskiy (Russia) 10.310
26 Kazunari Watanabe (Japan) 10.312
27 Eoin Mullen (Ireland) 10.329
28 Lei Zhang (China) 10.341
29 Hodei Mazquiaran Uria (Spain) 10.347
30 Denis Shurshin (Russia) 10.360
31 Miao Zhang (China) 10.366
32 Damian Zielinski (Poland) 10.394
33 Matthijs Buchli (Netherlands) 10.404
34 Adam Ptacnik (Czech Republic) 10.407
35 Jeffrey Hoogland (Netherlands) 10.412
36 Krzysztof Maksel (Poland) 10.447
37 Sergio Aliaga Chivite (Spain) 10.448
38 Sotirios Bretas (Greece) 10.460
39 Robin Wagner (Czech Republic) 10.509
40 Jair Tjon En Fa (Surinam) 10.560
41 Francesco Ceci (Italy) 10.658
 Top 24 advance to 1/16 Final
 
1/16 Final
 
Heat 1
1 Francois Pervis (France)
2 Tomoyuki Kawabata (Japan)
 
Heat 2
1 Matthew Crampton (Great Britain)
2 Robert Forstemann (Germany)
 
Heat 3
1 Sam Webster (New Zealand)
2 Charlie Conord (France)
 
Heat 4
1 Maximilian Levy (Germany)
2 Fabian Hernando Puerta Zapata (Colombia)
 
Heat 5
1 Denis Dmitriev (Russia)
2 Scott Sunderland (Australia)
 
Heat 6
1 Stefan Botticher (Germany)
2 Philip Hindes (Great Britain)
 
Heat 7
1 Jason Kenny (Great Britain)
2 Pavel Kelemen (Czech Republic)
 
Heat 8
1 Matthew Glaetzer (Australia)
2 Ethan Mitchell (New Zealand)
 
Heat 9
1 Mitchell Bullen (Australia)
2 Seiichiro Nakagawa (Japan)
 
Heat 10
1 Juan Peralta Gascon (Spain)
2 Nikita Shurshin (Russia)
 
Heat 11
1 Simon Van Velthooven (New Zealand)
2 Andrew Taylor (Australia)
 
Heat 12
1 Bernard Esterhuizen (South Africa)
2 Quentin Lafargue (France)
 
1/8 Final
 
Heat 1
1 Francois Pervis (France)
2 Bernard Esterhuizen (South Africa)
 
Heat 2
1 Simon Van Velthooven (New Zealand)
2 Matthew Crampton (Great Britain)
 
Heat 3
1 Sam Webster (New Zealand)
2 Juan Peralta Gascon (Spain)
 
Heat 4
1 Maximilian Levy (Germany)
2 Mitchell Bullen (Australia)
 
Heat 5
1 Denis Dmitriev (Russia)
2 Matthew Glaetzer (Australia)
 
Heat 6
1 Jason Kenny (Great Britain)
2 Stefan Botticher (Germany)
Winners advance to Quarter final
Losers to Repechage
 
1/8 Repechage
 
Heat 1
1 Stefan Botticher (Germany)
2 Mitchell Bullen (Australia)
3 Bernard Esterhuizen (South Africa)
 
Heat 2
1 Matthew Glaetzer (Australia)
2 Juan Peralta Gascon (Spain)
3 Matthew Crampton (Great Britain)
Winners advance to Quarter final
 
QuarterFinal
 
Heat 1 Race 1 Race 2 Decider
1 Francois Pervis (France) w w
2 Matthew Glaetzer (Australia)
 
Heat 2
1 Stefan Botticher (Germany) w   w
2 Simon Van Velthooven (New Zealand)   w
 
Heat 3
1 Sam Webster (New Zealand) w w
2 Jason Kenny (Great Britain)
 
Heat 4
1 Denis Dmitriev (Russia) w w
2 Maximilian Levy (Germany)
 
Race for 5-8th
5 Matthew Glaetzer (Australia)
6 Maximilian Levy (Germany)
7 Jason Kenny (Great Britain)
8 Simon Van Velthooven (New Zealand)
 
Men Omnium
 
Individual Pursuit
1 Aaron Gate (New Zealand) 4:21.607
2 Lasse Norman Hansen (Denmark) 4:22.736
3 Artur Ershov (Russia) 4:25.922
4 Glenn O'Shea (Australia) 4:26.376
5 Jonathan Dibben (Great Britain) 4:28.674
6 Unai Elorriaga Zubiaur (Spain) 4:29.784
7 Jasper De Buyst (Belgium) 4:31.162
8 Tim Veldt (Netherlands) 4:31.192
9 Juan Esteban Arango Carvajal (Colombia) 4:33.195
10 Artyom Zakharov (Kazakhstan) 4:33.435
11 Lucas Liss (Germany) 4:34.498
12 Loic Perizzolo (Switzerland) 4:35.557
13 Volodymyr Kogut (Ukraine) 4:36.603
14 Vivien Brisse (France) 4:41.020
15 Raman Tsishkou (Belarus) 4:42.172
16 Ho Ting Kwok (Hong Kong) 4:44.558
17 Ondrej Rybin (Czech Republic) 4:46.152
18 Paolo Simion (Italy) 4:46.223
 
Scratch Race
1 Jonathan Dibben (Great Britain)
2 Jasper De Buyst (Belgium)
3 Ho Ting Kwok (Hong Kong) -1 lap
4 Lucas Liss (Germany) -1 lap
5 Aaron Gate (New Zealand) -1 lap
6 Glenn O'Shea (Australia) -1 lap
7 Lasse Norman Hansen (Denmark) -1 lap
8 Artur Ershov (Russia) -1 lap
9 Tim Veldt (Netherlands) -1 lap
10 Artyom Zakharov (Kazakhstan) -1 lap
11 Unai Elorriaga Zubiaur (Spain) -1 lap
12 Vivien Brisse (France) -1 lap
13 Loic Perizzolo (Switzerland) -1 lap
14 Raman Tsishkou (Belarus) DNF
15 Volodymyr Kogut (Ukraine) DNF
16 Ondrej Rybin (Czech Republic) DNF
17 Paolo Simion (Italy) DNF
18 Juan Esteban Arango Carvajal (Colombia) DNF
 
Time Trial
1 Aaron Gate (New Zealand) 1:02.271
2 Lasse Norman Hansen (Denmark) 1:02.437
3 Lucas Liss (Germany) 1:02.949
4 Tim Veldt (Netherlands) 1:03.200
5 Glenn O'Shea (Australia) 1:03.625
6 Loic Perizzolo (Switzerland) 1:04.142
7 Artur Ershov (Russia) 1:04.491
8 Ondrej Rybin (Czech Republic) 1:04.633
9 Jasper De Buyst (Belgium) 1:04.722
10 Juan Esteban Arango Carvajal (Colombia) 1:04.740
11 Artyom Zakharov (Kazakhstan) 1:04.867
12 Jonathan Dibben (Great Britain) 1:05.141
13 Unai Elorriaga Zubiaur (Spain) 1:05.690
14 Vivien Brisse (France) 1:06.180
15 Raman Tsishkou (Belarus) 1:06.332
16 Ho Ting Kwok (Hong Kong) 1:06.442
17 Paolo Simion (Italy) 1:06.479
18 Volodymyr Kogut (Ukraine) 1:08.224
 
Final Standings
1 Aaron Gate (New Zealand) 18 pts
2 Lasse Norman Hansen (Denmark) 21
3 Glenn O'Shea (Australia) 22
4 Lucas Liss (Germany) 36
5 Tim Veldt (Netherlands) 38
6 Artur Ershov (Russia) 42
7 Jasper De Buyst (Belgium) 48
8 Jonathan Dibben (Great Britain) 49
9 Unai Elorriaga Zubiaur (Spain) 57
10 Ho Ting Kwok (Hong Kong) 63
11 Loic Perizzolo (Switzerland) 67
12 Vivien Brisse (France) 69
13 Artyom Zakharov (Kazakhstan) 75
14 Raman Tsishkou (Belarus) 101
15 Volodymyr Kogut (Ukraine) 112
16 Ondrej Rybin (Czech Republic) 112
17 Juan Esteban Arango Carvajal (Colombia) 119
18 Paolo Simion (Italy) 120
DSQ Hao Liu (China)

 

Women Points Race
1 Jarmila Machacova (Czech Republic) 30 pts
2 Sofia Arreola Navarro (Mexico) 29
3 Giorgia Bronzini (Italy) 22
4 Wan Yiu Jamie Wong (Hong Kong) 22
5 Kirsten Wild (Netherlands) 17
6 Anastasiya Chulkova (Russia) 13
7 Yudelmis Dominguez Masague (Cuba) 11
8 Dani King (Great Britain) 8
9 Stephanie Pohl (Germany) 7
10 Malgorzata Wojtyra (Poland) 5
11 Lotte Kopecky (Belgium) 3
12 Hiroko Ishii (Japan) 3
13 Caroline Ryan (Ireland)
14 Alena Dylko (Belarus)
15 Jasmin Glaesser (Canada)
16 Valeriya Kononenko (Ukraine)
DNF Ashlee Ankudinoff (Australia)

 

Women Sprint
 
SemiFinal
 
Heat 1 Race 1 Race 2
1 Rebecca Angharad James (Great Britain) w w
2 Shuang Guo (China)
 
Heat 2
1 Kristina Vogel (Germany) w w
2 Wai Sze Lee (Hong Kong)
Winners race for gold. Losers race for bronze
 
Final
 
Ride for Gold Race 1 Race 2 Decider
1 Rebecca Angharad James (Great Britain)   w w
2 Kristina Vogel (Germany) w
 
Ride for Brnze
3 Wai Sze Lee (Hong Kong) w w
4 Shuang Guo (China)

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 

 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed