Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
OGC Camelback C4W - April 7
 

Latest Women's News



 

December 23/13 15:55 pm - Cyclocross World Cup #4, Namur results


Posted by Editoress on 12/23/13
 

Katie Compton (Trek Cyclocross Collective) claimed her third UCI Cyclo-cross World Cup victory Sunday during round four in Namur, Belgium.

Compton went into the race ranked number one after a gold medal performance in round two, another win in round three, and a silver medal ride in round one. She is now well on her way to the overall series victory, sitting atop the elite women's World Cup standings with 230 points.

In Namur, Compton made a comeback from a rough start and reeled in early leader and rival, Marianne Vos (Ned) on the muddy and hilly course. The Colorado rider then powered her way to a 40-second lead which she held until the end. Vos came in second while British rider Nikki Harris rounded out third.

Racing to an impressive seventh place was American Kaitlin Antonneau (Cannondale p/b Cyclocrossworld.com). She finished just 1:47 back from the winning time set by Compton.

Courtesy USA Cycling

 

Results from Cyclocross World Cup #4 in Namur, Belgium on December 22nd

Elite Women
1 Katherine Compton (USA) Trek Cyclocross Collective 0:36:47
2 Marianne Vos (Ned) Rabo Women Cycling Team at 0:40
3 Nikki Harris (GBr) Young Telenet - Fidea 0:46
4 Eva Lechner (Ita) Team Colnago Sudtirol 1:20
5 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Women Cycling Team 1:23
6 Sanne Cant (Bel) Enertherm - BKPC 1:34
7 Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.Com 1:47
8 Ellen van Loy (Bel) DNCS / Pro 2012 Cycling Team 2:07
9 Lucie Chainel-Lefevre (Fra) BH - SR Suntour - KMC 2:43
10 Helen Wyman (GBr) Kona 2:45
11 Christine Majerus (Lux) Sengers Ladies Cycling Team 3:10
12 Meredith Miller (USA) Cal Giant Berry Farms - Specialized 3:18
13 Martina Mikulaskova (Cze) TJ Stadion Louny 3:28
14 Crystal Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 3:34
15 Githa Michiels (Bel) Toka Print MTB Team 3:36
16 Gabriella Durrin (GBr) RAPHA - Focus 3:40
17 Thalita De Jong (Ned) Rabo Women Cycling Team 4:02
18 Alice Maria Arzuffi (Ita) Selle Italia Guerciotti 4:03
19 Caroline Mani (Fra) Raleigh - Clement 4:18
20 Elle Anderson (USA) Cal Giant Berry Farms - Specialized 4:25
21 Marlène Morel Petitgirard (Fra) VCC Morteau Montbenoit 4:32
22 Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams 4:42
23 Maureen Bruno Roy (USA) Bob's Red Mill p/b Seven Cycles 4:43
24 Sabrina Stultiens (Ned) Rabo Women Cycling Team 5:08
25 Elisabeth Brandau (Ger) EBE Racing Team 5:09
26 Loes Sels (Bel) DNCS / Pro 2012 Cycling Team 5:25
27 Reza Hormes (Ned) Orange Babies Cycling Team 5:32
28 Ayako Toyooka (Jpn) Panasonic Ladies 5:34
29 Sophie De Boer (Ned) Young Telenet - Fidea 5:42
30 Nicole Duke (USA) Marin - Spy 5:45
31 Lisa Heckmann (Ger) VC - Racingteam 6:00
32 Elena Valentini (Ita) Selle Italia Guerciotti 6:02
33 Yara Kastelijn (Ned) Rtc Buitenlust 6:09
34 Jessica Lambracht (Ger) Stevens - 1A - Crossteam 6:25
35 Asa Maria Erlandsson (Swe) Varbergs MTB / Cube 6:51
36 Nikola Noskova (Cze) KC Kooperativa SG Jablonec 6:59
37 Jolien Verschueren (Bel) Cycling Team Drogenboom 7:01
38 Monique Van De Ree (Ned) Cyclelive Plus - Zannata 7:14
39 Margriet Helena Kloppenburg (Den) Team BMC Concept Store 7:30
40 Stephanie De Croock (Bel) Topsport Vlaanderen - Bioracer 7:38
41 Katrien Thijs (Bel) Kleur Op Maat Cycling Team 7:42
42 Courtenay Mcfadden (USA) Bicycle Blue Book - Hrs - Rock Lobster 8:03
43 Eva Colin (Fra) Velo Club Ornans 8:13
44 Martina Kukulova (Cze) Stevens Bikes - Emilio Sport 8:23
45 Laura Perry (Fra) CC Etupes Le Doubs Pays De Montbeliard 8:27
46 Karen Verhestraeten (Bel) Kleur Op Maat Cycling Team 9:30
47 Lotte Eikelenboom (Ned) DRC De Mol 0:10:08
48 Hannah Payton (GBr) Team CTC -1 lap
49 Jelena Eric (Srb) DNCS / Pro 2012 Cycling Team -1 lap
50 Mara Schwager (Ger) LP Muhlenbach -1 lap
 
Elite Men
1 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr 1:00:49
2 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team at 0:24
3 Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team 0:30
4 Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team 0:35
5 Lars van der Haar (Ned) Rabobank Development Team 0:36
6 Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 0:41
7 Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team 0:52
8 Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus Cycling Team 0:54
9 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus 0:54
10 Julien Taramarcaz (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 0:59
11 Marcel Meisen (Ger) Kwadro-Stannah Cycling Team 1:18
12 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team 1:30
13 Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team 1:38
14 Fabien Canal (Fra) ASPTT Definitive Tec 1:42
15 Michael Wildhaber (Sui) Scott Swisspower MTB Racing Team 1:43
16 Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team 1:51
17 Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team 1:57
18 Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 2:11
19 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia-Guerciotti 2:26
20 Jonathan Page (USA) Fuji-Spy-Competitive Cyclist 2:46
21 Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team 3:14
22 Niels Wubben (Ned) Rabobank Development Team 3:20
23 Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor 3:22
24 Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team 3:26
25 Sascha Weber (Ger) Team Differdange-Losch 3:30
26 Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 3:38
27 Arnaud Grand (Sui) BMC Development Team 3:49
28 Aitor Hernandez Gutierrez (Esp) Specialized Garmar
3:57
29 Martin Haring (Svk) CK Banska Bystrica 4:08
30 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles 4:14
31 Javier Ruiz de Larrinaga Ibanez (Esp) MMR Spiuk 4:16
32 Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team 4:56
33 Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team 5:10
34 Lukas Winterberg (Sui) MG Cycling Team 5:21
35 Vladimir Kyzivat (Cze) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav 5:41
36 Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah Cycling Team 5:58
37 Ludovic Renard (Fra) VS Chartrain 6:06
38 Micki Van Empel (Ned) Crelan KDL Cycling Team 6:19
39 Ole Quast (Ger) Stevens Racing Team 6:20
40 Robert Gavenda (Svk) Dukla Trencin Trek 6:40
41 Kenneth Hansen (Den) Cannondale-Haderslev 6:51
42 Guillaume Perrot (Fra) EC St Etienne - Loire 6:52
43 Michal Malik (Cze) KC Kooperativa SG Jablonec -1 lap
44 Emil Hekele (Cze) Stevens Bikes - Emilio Sport -1 lap
45 Eddy van IJzendoorn (Ned) Team Natubalans-Apex -1 lap
46 Johannes Sickmueller (Ger) Stevens Racing Team -1 lap
47 Christian Helmig (Lux) Trisport Echternach Presented By Elbow -2 laps
48 Aaron Schooler (Can) Team H&R Block -2 laps
49 Agustin Navarro Vidal (Esp) Ciudad De Oviedo - Nesta -2 laps
50 Luc Lutsen (Fra) VC TOUCY -2 laps
51 Mike Garrigan (Can) Van Dessel -2 laps
52 Magnus Darvell (Swe) Team Kalas Merida -2 laps
53 Jeremy Durrin (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies -3 laps
54 Angus Edmond (NZl) PNP Cycling Club
-3 laps
55 Alexander Revell (NZl) PNP Cycling Club -3 laps
56 Jose Antonio Diez Arriola (Esp) -3 laps
57 Christoph Ambroziak (Ger) Gunsha Racing Team -4 laps
58 Michel Vuelta Izquierdo (Esp) Nestor Martin -6 laps
59 Yannick Mayer (Ger) Team Baier Landshut -6 laps

 

 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 

 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed