Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women
Spec We Win Road C4W2 Oct 6
 

Latest Women's News



 

May 23/14 9:27 am - Nove Mesto World Cup: Eliminator Qualifying results


Posted by Editoress on 05/23/14
 

Results from the Cross Country Eliminator qualifying in Nove Mesto na Morave (CZE)

Women
1 Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing 1:46.174 0.00 Q
2 Kathrin Stirnemann (Sui) Sabine Spitz Haibike Pro Team 1:47.224 1.050 Q
3 Ingrid Boe Jacobsen (Nor) Sepura XC Superior 1:48.424 2.250 Q
4 Peta Mullens (Aus) Team Colnago Sudtirol 1:51.482 5.308 Q
5 Kate Courtney (USA) Specialized Racing XC 1:51.587 5.413 Q
6 Aline Seitz (Sui) 1:51.963 5.789 Q
7 Jenny Rissveds (Swe) Scott-Odlo MTB Racing Team 1:52.338 6.164 Q
8 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 1:53.736 7.562 Q
9 Andréane Lanthier-Nadeau (Can) Canadian National Team 1:54.256 8.082 Q
10 Nadine Rieder (Ger) 1:55.154 8.980 Q
11 Anne Terpstra (Ned) Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team 1:55.629 9.455 Q
12 Barbara Benko (Hun) Focus XC Team 1:55.977 9.803 Q
13 Eva Lechner (Ita) Team Colnago Sudtirol 1:56.818 10.644 Q
14 Pierina Beeli (Sui) 1:57.029 10.855 Q
15 Sina Frei (Sui) 1:58.150 11.976 Q
16 Nicole Koller (Sui) 1:58.512 12.338 Q
17 Lena Putz (Ger) Genesis Mountainbike Racing Team 1:58.524 12.350 Q
18 Andréanne Pichette (Can) Opus/OGC 1:58.535 12.361 Q
19 Irena Berkova (Cze) 1:58.835 12.661 Q
20 Anna Oberparleiter (Ita) 1:59.454 13.280 Q
21 Iryna Popova (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team 2:00.659 14.485 Q
22 Tereza Hurikova (Cze) Specialized Racing XC 2:00.721 14.547 Q
23 Hielke Elferink (Ned) 2:00.812 14.638 Q
24 Rachel Pageau (Can) Canadian National Team 2:01.300 15.126 Q
25 Pavlina Sulcova (Cze) 2:02.454 16.280 Q
26 Michelle Andres (Sui) JB Felt Team 2:02.491 16.317 Q
27 Iwona Kurczab (Pol) 2:02.885 16.711 Q
28 Anna Konovalova (Rus) Format-Udmurtia 2:02.974 16.800 Q
29 Maxine Filby (GBr) 2:03.307 17.133 Q
30 Jelena Eric (Srb) 2:03.394 17.220 Q
31 Amber Johnston (NZl) 2:03.472 17.298 Q
32 Paula Gorycka (Pol) 4F Racing Team 2:03.740 17.566 Q
33 Erica Tingey (USA) 2:03.966 17.792
34 Gabriela Wojtyla (Pol) 2:06.465 20.291
35 Vendula Kuntova (Cze) Remerx-Merida Team Kolin 2:06.956 20.782
36 Chantal Eheim (Sui) JB Felt Team 2:08.006 21.832
37 Rita Malinkiewicz (Pol) 2:08.033 21.859
38 Sona Jurkova (Cze) 2:08.966 22.792
39 Stephanie Dohrn (Ger) 2:12.935 26.761
40 Milica Rakic (Srb) 2:15.889 29.715
DNF Nina Homovec (Slo)
DNS Annika Langvad (Den) Specialized Racing XC
DNS Nathalie Schneitter (Sui) Team Colnago Sudtirol
DNS Jovana Crnogorac (Srb) Salcano Alanya
DNS Annie Last (GBr) Trek Factory Racing
 
Men
1 Miha Halzer (Slo) 1:32.111 0.000 Q
2 Fabrice Mels (Bel) Salcano Alanya 1:32.177 0.066 Q
3 Philip Buys (RSA) 1:32.199 0.088 Q
4 Paul van der Ploeg (Aus) 1:32.639 0.528 Q
5 Krystof Bogar (Cze) Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team 1:32.778 0.667 Q
6 Daniel Federspiel (Aut) Ötztal Scott Racing Team 1:34.082 1.971 Q
7 Marek Konwa (Pol) Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team 1:34.161 2.050 Q
8 Matthias Wengelin (Swe) 1:34.237 2.126 Q
9 Kevin Miquel (Fra) 1:35.070 2.959 Q
10 Samuel Gaze (NZl) 1:35.397 3.286 Q
11 Marcel Wildhaber (Sui) Scott-Odlo MTB Racing Team 1:35.972 3.861 Q
12 Catriel Andres Soto (Arg) MMR Bikes Pro Team 1:36.116 4.005 Q
13 Patrick Lüthi (Sui) 1:36.195 4.084 Q
14 Ludek Seller (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 1:36.213 4.102 Q
15 Luiz Cocuzzi (Bra) 1:36.237 4.126 Q
16 Martin Gluth (Ger) 1:36.594 4.483 Q
17 Stefan Peter (Sui) Wheeler - IXS Team 1:36.611 4.500 Q
18 Simon Stiebjahn (Ger) Team Bulls 1:36.659 4.548 Q
19 Borys Goral (Pol) 1:36.706 4.595 Q
20 Titouan Perrin Ganier (Fra) Focus Rotor Coaching-System 1:36.844 4.733 Q
21 Simon Gegenheimer (Ger) 1:36.853 4.742 Q
22 Severin Saegesser (Sui) 1:37.128 5.017 Q
23 Tomas Tvrdik (Cze) 1:37.369 5.258 Q
24 Gregor Raggl (Aut) Ötztal Scott Racing Team 1:37.424 5.313 Q
25 Markus Bauer (Ger) 1:37.634 5.523 Q
26 Dominic Grab (Sui) 1:38.033 5.922 Q
27 Leandre Bouchard (Can) Canadian National Team 1:38.252 6.141 Q
28 Andy Eyring (Ger) 1:38.266 6.155 Q
29 Sepp Freiburghaus (Sui) 1:38.578 6.467 Q
30 Axel Lindh (Swe) 1:38.606 6.495 Q
31 Marco Schätzing (Ger) 1:38.819 6.708 Q
32 Javier Rodriguez Perez (Esp) 1:38.942 6.831 Q
33 Patryk Adamkiewicz (Pol) Sante-BSA Whistle Team 1:38.985 6.874
34 Matiss Preimanis (Lat) DPA 1:39.119 7.008
35 Brede Edvardsen (Nor) Sepura XC Superior 1:39.466 7.355
36 Christian Pfäffle (Ger) 1:39.505 7.394
37 Lehvi Braam (Ned) 1:39.752 7.641
38 Evgenii Pechenin (Rus) Format-Udmurtia 1:40.034 7.923
39 Max Wiklund-Hellstadi (Swe) 1:40.057 7.946
40 Zsolt Juhasz (Hun) 1:40.060 7.949
41 Urban Ferencak (Slo) Salcano Alanya 1:40.093 7.982
42 Adria Noguera Soldevila (Esp) 1:40.208 8.097
43 Shlomi Haimy (Isr) Focus XC Team 1:40.339 8.228
44 Louis Wolf (Ger) 1:40.638 8.527
45 Sébastien Cadieux-Duval (Can) 1:40.681 8.57
46 Maxime Herold (Fra) Calvisson VTT 1:40.797 8.686
47 Peter Disera (Can) Canadian National Team 1:41.346 9.235
48 Matej Lasak (Cze) 1:42.051 9.94
49 Pavel Skalicky (Cze) 1:42.087 9.976
50 Cosmo Bloor (NZl) 1:42.235 10.124
51 Vitus Wagenbauer (Ger) 1:42.340 10.229
52 Marcin Kawalec (Pol) Sante-Bsa Whistle Team 1:42.804 10.693
53 Piotr Konwa (Pol) 4F Racing Team 1:43.152 11.041
54 David Bertram (Ger) 1:43.166 11.055
55 Pawel Wojczal (Pol) 1:43.173 11.062
56 Roy Beukers (Ned) Feenstra Felt PB Kenda Bike Team 1:44.095 11.984
57 Felix Smalley (Aus) 1:44.528 12.417
58 Piotr Kurczab (Pol) 1:44.542 12.431
59 Silvio Busser (Sui) Wheeler - IXS Team 1:45.119 13.008
60 Rok Skaza (Slo) 1:45.734 13.623
61 Wiebe Scholten (Ned) 1:46.318 14.207
62 Nicolas Fischer (Sui) JB Felt Team 1:46.441 14.33
63 Luke Brame (Aus) 1:46.528 14.417
64 Lukasz Szymczuk (Pol) 1:47.669 15.558
65 Arnaud Cannau (Fra) 1:47.716 15.605
66 Michael Potter (Aus) 1:47.926 15.815
67 Aleksandar Roman (Srb) 1:48.303 16.192
68 Mateusz Kacilowicz (Pol) 1:48.603 16.492
69 Reece Tucknott (Aus) 1:49.320 17.209
70 Lukas Kaufmann (Aut) Genesis Mountainbike Racing Team 1:49.958 17.847
71 Ronny Koller (Sui) JB Felt Team 1:55.468 23.357
DNF José Juan Escarcega (Mex)
DNS Howard Grotts (USA) Specialized Racing XC
DNS Fabian Rabensteiner (Ita) Focus XC Italy Team
DNS Kenta Gallagher (GBr) Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team
DNS Tomas Paprstka (Cze) Remerx-Merida Team Kolin
DNS Andrea Righettini (Ita) Focus XC Italy Team
DNS Arnis Petersons (Lat)
DNS Ben Zwiehoff (Ger)
DNS Elias Hagspiel (Aut) Genesis Mountainbike Racing Team
DNS Daniel Voitl (Ger)
DNS Georg Egger (Ger)


 


Return to Cycling 4 Women homepage|Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Find us on Facebook
 
Cervelo R3 C4W button - May 2
 

 

 

 

 


 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed