Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

October 6/14 17:04 pm - Alberta Cross: Dark Knight Cross and Cadence Coffee Cross Classic


Posted by Editoress on 10/6/14
 

Results from the Alberta weekend cyclo-cross double header



Dark Knight Cross, October 4th in Calgary AB

Cat A
1 Dustin Andrews (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 0:44:49
2 Shawn Bunnin (Deadgoat Racing) at 0:06
3 Mark Mcconnell (Synergy Racing p/b SRI Importing) 0:38
4 Isaac Niles (bicisport) 0:42
5 Mac Garvin (Cyclemeisters/Bow Cycle) 1:22
6 Kristofer Dahl (Team SmartStop) 1:52
7 Connor Toppings (Synergy Racing) 2:23
8 Sam Amberiadis (Onyerleft/Energy Lab) 3:35
9 Andre Sutton (Hardcore Cycling Club) 4:10
10 Jeff Neilson (Terrascape Racing) 4:26
11 Warren Muir (Soul Sportif) 4:59
12 Devin Erfle (Deadgoat Racing) 4:59
13 Brian Robinson (Cyclemeisters/Bow Cycle) 5:19
14 Steve Martins (Hardcore Cycling Club) 5:30
15 Erik Bakke (Deadgoat Racing) 5:32
16 Stefan Ritter (Juventus) 5:42
17 Evan Wishloff (Pedalhead Race Room) 5:45
18 Jacob Howard (Synergy Racing) -1 Laps
19 Ed Garvin (Cyclemeisters/Bow Cycle) -1 Laps
20 Pepper Harlton (Devon Bicycle Association) -1 Laps
21 Jason Redfern (Pedalhead Race Room) -1 Laps
22 Craig Fraser (DeJong Design p/b ROAD) -1 Laps
23 Tim Brezsnyak (Deadgoat Racing) -1 Laps
24 Kyle Husband (Deadgoat Racing) -1 Laps
25 Brad Dixon (Rundle Mountain Cycling Club) -1 Laps
26 Steve Walsh (Deadgoat Racing) -1 Laps
27 Jeff Perron (Rundle Mountain Cycling Club) -1 Laps
28 Michael Van Den Ham (Redbike) -1 Laps
29 Michael Macklem (Lamprey Systems) -1 Laps
30 Reid Cummings (Cyclemeisters/Bow Cycle) -1 Laps
31 Noah Epp (Cyclemeisters/Bow Cycle) -1 Laps
32 Andrew Mcrae (Terrascape Racing) -1 Laps
33 Connor Wilson (Juventus) -1 Laps
34 Anthony Killick (SoulSportiff) -1 Laps
DNF Matt Staneland (Jasper Source For Sports)
DNF Mark Rumsey (Hardcore Cycling Club)
DNF Ty Andrews (Cyclemeisters/Bow Cycle)
DNF John Clark (Hardcore Cycling Club)
DNF Marcus Henry (Synergy Racing)
DNF Michael Verveda (Juventus)
DNF Daniel Peters (Independent)
DNF Niels Lof (Cyclemeisters/Bow Cycle)
DNS Sean Germaine (Juventus)
 
Cat B
1 Sam Poon (Juventus) 0:40:53
2 Jay Bachman (Speed Theory) at 0:16
3 Grant Kaiser (DeJong Design p/b ROAD) 1:10
4 Andrew Rockwell (bicisport) 1:32
5 Stephen Nold (TCR Sport Lab) 1:43
6 Cody Godlonton (Team Niklas) 1:48
7 Matthew Joss (Speed Theory) 1:50
8 Andrea Bunnin (Deadgoat Racing) 1:51
9 Justin Binab (Deadgoat Racing) 1:55
10 Tracy Shearer (Juventus) 1:55
11 Christian Doehring (Deadgoat Racing) 2:01
12 Chris Hubick (United Cycle Racing) 2:04
13 Chris Coleman (Pedalhead Race Room) 2:09
14 Grant Robertson (Rundle Mountain Cycling Club) 2:13
15 Guy Cote (Independent (SEL) 2:16
16 Spencer Louis (bicisport) 2:23
17 Ray Chong (Terrascape Racing) 2:27
18 Simon Dove (Rundle Mountain Cycling Club) 2:44
19 Jacob Gaucher (bicisport) 2:54
20 Bill Quinney (SPAN) 3:07
21 Alana Heise (Terrascape Racing) 3:37
22 Jayke Janssen (Cyclemeisters/Bow Cycle) 3:55
23 Simon Hirota (bicisport) 4:13
24 Brent Arnholtz (TCR Sport Lab) 4:14
25 Sheldon Smart (Kokanee Redbike) 4:18
26 Shawna Donaldson (Synergy Racing) 4:24
27 Craig Good (TCR Sport Lab) 4:29
28 Mike Prinz (Independent (SEL) 4:38
29 Jason English (TCR Sport Lab) 4:40
30 Katy Curtis (bicisport) 4:49
31 Ryan Robinson (SPAN) 4:49
32 Dion Clark (Cyclemeisters/Bow Cycle) 5:00
33 Alan Oickle (Speed Theory) 5:02
34 Megan Macadam (Independent) 5:09
35 John Churchill (Cyclemeisters/Bow Cycle) 5:11
36 Robert Savin (TCR Sport Lab) 5:14
37 Dylan Pinter-Findlater (bicisport) 5:16
38 J.P. Cummings (Cyclemeisters/Bow Cycle) 5:17
39 Lukas Adomonis (Juventus) 5:44
40 Charles Bougie (Speed Theory) 6:13
41 Clayton Stafford (Juventus) 6:18
42 Adam Pugh (Speed Theory) 6:25
43 Craig Marshall (Deadgoat Racing) 6:27
44 Gabby Traxler (Synergy Racing) 6:30
45 Shawn Traxler (Synergy Racing) 6:31
46 Eric Trouillot (Rundle Mountain Cycling Club) 6:33
47 Ken Hurd (Deadgoat Racing) 6:43
48 Cory Fagan (TCR Sport Lab) 6:48
49 Kevin Stafford (Juventus) 6:56
50 Dave Kennedy (Cyclemeisters/Bow Cycle) 7:08
51 Lars Lof (Cyclemeisters/Bow Cycle) 7:16
52 Anna Felton (Deadgoat Racing) 7:46
53 Scott Anderson (Calgary Bicycle Track League) 7:54
54 Jeffrey Wright (Central Alberta Bicycle Club) 2:31
55 Alexander Inglis (Pedalhead Race Room) 4:42
56 Elizabeth Hoeppner (Fiera Race Club) -1 Laps
57 GEOFF Power (SPAN) -1 Laps
58 Kendra Fergusson (TCR Sport Lab) -1 Laps
59 Holly Ackert (bicisport) -1 Laps
60 Judy Harlton (Devon Bicycle Association) -1 Laps
61 Justine Sagan (Crave Racing) -1 Laps
62 Laura Filipow (Fiera Race Club) -1 Laps
DNF Michelle Jackman (Terrascape Racing)
DNF Suzanne Hamilton (bicisport)
DNF Curtis Wilberg (Independent)
DNF Stephen Burke (Cycling Centre Calgary)
DNF Brent Topilko (bicisport)
DNF Robert Martens (Blizzard Bicycle Association)
DNF Colin Bastarache (Pedalhead Roadworks)
DNF Aric Hartley (Cyclemeisters/Bow Cycle)
DNS Kate Aardal (Ridley's Cycle)
 
Cat C
1 Sidney Mcgill (Juventus) 0:34:12
2 Adam Roberts (bicisport) at 0:33
3 Adam Germaine (Juventus) 0:46
4 Ryan Twa (Independent) 0:58
5 Aidan Livesey (Synergy) 1:00
6 Mike Young (Independent) 1:12
7 Brian Feick (Independent) 1:23
8 Abbey Mcgill (Juventus) 1:58
9 Thomas Hargreaves (bicisport) 1:59
10 Kurt Mcgrath (Independent) 2:05
11 Craig Mclaren (Rundle Mountain Cycling Club (SEL) 2:54
12 Jesse Manner (Bow Cyclists Club) 3:12
13 Jean Garez (Speed Theory) 3:13
14 Trevor Anderson (bicisport) 3:19
15 Justin Chadwick (bicisport) 3:19
16 Adam Driedzic (Rundle Mountain Cycling Club (SEL) 3:20
17 Jeff Peterson (Independent) 3:38
18 Brian Skorobohach (Independent) 3:43
19 Christopher Jarabek (Deadgoat Racing) 4:00
20 Arpad Soos (Independent) 4:06
21 Josh Lazzari (Independent) 4:06
22 Christiaan Wells (Calgary Cycle) 4:40
23 Robert Gallacher (Independent) 4:44
24 Ramona Hill (Spin Sisters) 5:00
25 Darwin Orsler (XC Bragg Creek) 5:03
26 Suchaet Bhardwaj (Speed Theory) 5:32
27 Jason Rosmanitz (Synergy Racing) 5:40
28 Aubrey Blair-Pattison (Crave Racing) 5:47
29 Dan Chan (Independent) 5:54
30 Rob Arseneau (bicisport) 6:16
31 Robert Armstrong (Calgary Crankmasters) 6:20
32 Martha Handford (Different Bikes Racing) 6:26
33 John Olsen (Speed Theory bicisport) 6:55
34 Noah Kende (bicisport) 7:08
35 Bridget Linder (Hardcore Cycling Club) 7:11
36 Robert Pryor (Fiera Race Club) 7:22
37 Andres Perdomo (Speed Theory) 7:30
38 Todd Wilson (Speed Theory) 7:33
39 Alexander Kay (bicisport) 7:45
40 Larry Rushfeldt (Devon Bicycle Association) 7:56
41 Aryeh Rosenberg (Independent) 8:03
42 John Atto (Team Cafe Roubaix) 8:10
43 Linda Green (Deadgoat Racing) 8:13
44 Gloria Sebulsky (Spin Sisters) 8:28
45 Luke Sandham (Terrascape Racing) -1 Laps
46 Laura Mislan (Independent) -1 Laps
47 Ashley Turgeon (Deadgoat Racing) -1 Laps
48 Lawrence Keller (Deadgoat Racing) -1 Laps
49 Cindy Bakke (Deadgoat Racing) -1 Laps
50 Robert Zinselmeyer (Independent) -1 Laps
51 David Stringer (Independent (SEL) -1 Laps
52 Jason Johanson (Independent) -1 Laps
53 Jenn Turcott (Speed Theory) -1 Laps
54 Megan Gardner (Double E Motors) -1 Laps
55 Stewart Hutchings (United Cycle Racing) -1 Laps
56 Janet Liu (DeJong Design p/b ROAD) -1 Laps
57 Richard Jones (bicisport) -1 Laps
58 Diana Rushfeldt (Devon Bicycle Association) -1 Laps
59 Michelle Jackson (Devon Bicycle Assocation) -1 Laps
60 Patricia Holt (Devon Bicycle Association) -1 Laps
DNF Corey Brennan (Independent)
DNF Logan Isaak (Juventus)
DNF Keith Ingstrup (Speed Theory)
DNF Michelle Bjolverud (Independent)
DNF Tanya Hopping (Cyclemeisters/Bow Cycle)
DNF Bruce Johnson (Midweek Mayhem (SEL)
DNF Ryan Webster (Synergy Racing)
DNF Corran Hockey (Independent)
DNS Tris Mallett (TCR Sport Lab)
 
Cat D
1 Djordje Petrovic (Cyclemeisters/Bow Cycle) 0:31:49
2 Greg Peplinski (Independent (SEL) at 0:37
3 Nicole Romanow (Independent (SEL) 1:31
4 Jill Parnell () 1:47
5 Scott Sissons (Calgary Crankmasters) 2:02
6 Genevieve Belanger () 2:06
7 Kyle Delong (MEC Calgary) 2:09
8 Barbara Irwin (Independent (SEL) 2:15
9 Mark Jones (Independent (SEL) 2:30
10 Clark Schommer (Wild Rose Draughters) 2:33
11 Craig Verrier (Independent (SEL) 2:34
12 Michael Heuchert (MEC Calgary (SEL) 3:15
13 Ana Popovic (Spin Sisters) 3:16
14 Tim Lomenda (Independent (SEL) 3:24
15 Warren Barnes (Independent (SEL) 4:59
16 Kier Wilson (Edmonton BMX) 5:01
17 Tim Ryan (Speed Theory) 5:21
18 David Leblanc (Independent (SEL) 5:33
19 Laura Roberts (Spin Sisters (SEL) 5:34
20 Sandy Chong (Spin Sisters) 5:45
21 Anthony Kende (bicisport) 5:51
22 Peyton Wiebe (Independent (SEL) 5:54
23 Leslie Kende (bicisport) 7:21
24 Issy Orsler (XC Bragg Creek) 7:51
25 Randy Szasz (Calgary Crankmasters) 8:17
26 Jennifer Leblanc (Independent (SEL) 8:29
27 Suzanne Brown (Independent (SEL) 9:06
28 Breaux Wilson (Devon Bicycle Association) 9:26
29 Jenn Wilson (Devon Bicycle Association) 9:28
30 James Luck (Independent (SEL) 9:47
31 Gail O'reilly (Independent (SEL) -1 Laps
32 Samantha De Boon (Independent (SEL) -1 Laps
33 Jessica Laroque (Double E Motors MEC Calgary (SEL) -1 Laps
34 Garry Beer (MEC Calgary (SEL) -1 Laps
DNF Alex Lima (Independent (SEL)
DNF Russell Mcwilliam (Independent (SEL)
DNS Samantha Hargreaves (bicisport)
DNS Emils Muehlenbachs (Independent (SEL)
DNS Scott Calver (Independent (SEL)



Cadence Coffee Cross Classic (ABA Cup Race # 8) October 5th in Calgary's Olympic Park

Open Men, 9 laps
1 Michael van den Ham (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 0:51:15
2 Dustin Andrews (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) at s.t.
3 Shawn Bunnin (Deadgoat Racing) 0:40
4 Ian Auld (Soul Sportif) 2:52
5 Andre Sutton (Hardcore Cycling Club) 3:34
6 Stefan Ritter (Juventus) 3:42
7 Connor Wilson (Juventus) 4:06
8 Sam Amberiadis (Onyerleft/Energy Lab) 4:13
9 Matt Staneland (Independent) 4:15
10 David Roberts (Hardcore Cycling Club) 4:22
11 Steve Martins (Hardcore Cycling Club) 5:17
12 Barrie Furlong (DeJong Design p/b RoAD) 6:16
13 Erik Bakke (Deadgoat Racing) 6:24
14 John Clark (Hardcore Cycling Club) -1 Lap
15 Robin Baille (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) -1 Lap
DNF Ryan Hopping (Redbike)
DNF Brian Robinson (Cyclemeisters/Bow Cycle)
DNF Evan Wishloff (Pedalhead Race Room)
DNF Brian Robinson (Cyclemeisters/Bow Cycle)
DNF Mark Mcconnell (Synergy Racing p/b SRI Importing)
DNF Andrew Mcrae (Terrascape Racing)
DNF Warren Muir (Soul Sportif)
DNF Devin Erfle (Deadgoat Racing)
DNF Ty Andrews (Cyclemeisters/Bow Cycle)
DNF Paul Martin (Cyclemeisters/Bow Cycle)
DNS Sean Germaine (Juventus)
 
Open Women, 7 laps
1 Sidney Mcgill (Juventus) 0:33:05
2 Marg Fedyna (Edmonton Road & Track Club) at 1:24
3 Abbey Mcgill (Juventus) 2:26
4 Justine Sagan (Crave Racing) 3:01
5 Megan Macadam (Independent) 3:15
6 Gabby Traxler (Synergy Racing) 3:32
7 Anna Felton (Deadgoat Racing) 3:56
8 Daena Blixzhavn (Different Bikes) 4:20
9 Ramona Hill (Spin Sisters) 4:37
10 Judy Harlton (Devon Bicycle Association) 4:47
11 Laura Filipow (Fiera Race Club) 5:08
12 Sonia Utting (SPAN) 5:13
13 Marie Michalski (Speed Theory) 5:15
14 Aubrey Blair-Pattinson (Crave Racing) 5:24
15 Kendra Fergussion (TCR Sport Lab) 5:37
16 Bridget Linder (Hardcore Cycling Club) 7:06
17 Katy Curtis (bicisport) 7:16
DNF Shawna Donaldson (Synergy Racing)
DNF Pepper Harlton (Devon Bicycle Association)
DNF Martha Handford (Different Bikes Racing)
DNF Suzanne Hamilton (bicisport)
DNF Shantel Koenig (Kokanee Redbike)
DNS Tanya Hopping (Cyclemeisters/Bow Cycle)
DNS Michelle Jackman (Terrascape Racing)
DNS Cindy Koo Enevoldsen (Deadgoat Racing)
DNS Andrea Bunnin (Deadgoat Racing)
 
Expert Men, 7 laps
1 Noah Epp (Cyclemeisters/Bow Cycle) 0:44:22
2 Marcus Henry (Synergy Racing) at 0:30
3 Jason Redfern (Pedalhead Race Room) 0:35
4 Justin Schiltroth (Mud Sweat and Gears) 0:55
5 Jay Bachman (Speed Theory) 1:05
6 Grant Kaiser (DeJong Designs p/b ROAD) 1:18
7 Mark Jung (Kokanee redbike) 1:25
8 Thomas Yip (Folium Racing p/b Motion Chiro) 1:35
9 Tracy Shearer (Juventus) 1:43
10 Craig Fraser (DeJong Design p/b ROAD) 2:08
11 Kyle Husband (Deadgoat Racing) 2:08
12 Andrew Rockwell (bicisport) 2:49
13 Steven Soon (Rundle Mountain Cycling Club) 2:56
14 Brent Arnholtz (TCR Sport Lab) 2:58
15 Tim Brezsnyak (Deadgoat Racing) 3:02
16 Chris Coleman (Pedalhead Race Room) 3:21
17 John Churchill (Cyclemeisters/Bow Cycle) 3:41
18 Sam Poon (Juventus) 3:58
19 Brad Dixon (Rundle Mountain Cycling Club) 4:12
20 Rob Leishman (Team Niklas) 4:17
21 Lukas Adomonis (Juventus) 6:04
22 Craig Good (TCR Sport Lab) 6:18
23 Kevin Stafford (Juventus) 7:01
DNF Michael Verveda (Juventus)
DNF Cody Godlonton (Team Niklas)
DNF Brent Topilko (bicisport)
DNF Adam Hooson (Central Alberta Bicycle Club)
DNS David Asselstine (Double E Cycling)
DNS Jon Arne Enevoldsen (Bow Cycle Cyclemeisters)
DNS Michael Macklem (Lamprey Systems)
DNS Robert Martens (Blizzard Bicycle Association)
DNS Connor Toppings (Synergy Racing)
DNS Steve Walsh (Deadgoat Racing)
 
Sport Men, 6 laps
1 Christian Gomes (Ascent Cycle Racing) 0:40:00
2 Justin Binab (Deadgoat Racing) at 0:13
3 Grant Robertson (Rundle Mountain Cycling Club) 0:15
4 Alexander Inglis (Pedalhead Race Room) 0:34
5 Lampros Antoniou (bicisport) 0:37
6 Adam Roberts (bicisport) 0:38
7 Jeffrey Wright (Central Alberta Bicycle Club) 0:48
8 Adam Germaine (Juventus) 0:49
9 Jason English (TCR Sport Lab) 0:56
10 Dion Clark (Cyclemeisters/Bow Cycle) 0:59
11 John Atto (Team Cafe Roubaix) 1:20
12 Ian Parker (Cyclemeisters/Bow Cycle) 1:25
13 Dylan Pinter-Findlater (bicisport) 1:36
14 Ryan Robinson (SPAN) 1:38
15 Steve Schiefler (DeJong Design p/b ROAD) 1:40
16 Adam Pugh (Speed Theory) 1:41
17 Colin Bastarache (Pedalhead Roadwork) 1:50
18 Logan Isaak (Juventus) 2:11
19 Simon Hirota (bicisport) 2:32
20 Sheldon Smart (Kokanee Redbike) 2:35
21 Grant Hvizdos (Café Racers) 2:53
22 Thomas Auer (DeJong Design p/b ROAD) 2:54
23 Dave Kennedy (Cyclemeisters/Bow Cycle) 2:57
24 Clayton Stafford (Juventus) 3:03
25 Scott Anderson (Calgary Bicycle Track League) 3:15
26 Jason Rosmanitz (Synergy Racing) 3:23
27 Jeremy Kitson (Cyclemeisters/Bow Cycle) 3:35
28 Todd Wilson (Speed Theory) 3:58
29 Michael Meeres (Central Alberta Bicycle Club) 4:06
30 Rob Arseneau (bicisport) 4:25
31 Keith Ingstrup (Speed Theory) -1 Lap
32 Andrew Tomassini (Independent) -1 Lap
33 Alexander Kay (bicisport) -1 Lap
34 Robert Pryor (Fiera Race Club) -1 Lap
35 John Olsen (Speed Theory) -1 Lap
36 Greg Yanicki (bicisport) -1 Lap
DNF Austin Laing (bicisport)
DNF Aric Hartley (Cyclemeisters/Bow Cycle)
DNF Geoff Power (SPAN)
DNS Kenneth Sidney (Independent)
DNS Niels Lof (Cyclemeisters/Bow Cycle)
DNS Lawrence Keller (Deadgoat Racing)
 
Sport Women
1 Elizabeth Hoeppner (Fiera Race Club) 0:38:11
2 Cindy Bakke (Deadgoat Racing) at 0:38
3 Nicole Romanow (Independent (SEL)) 1:00
4 Ashley Turgeon (Deadgoat Racing!) 4 Laps
5 Gloria Sebulsky (Spin Sisters) 4 Laps
6 Carthy Chan (Deadgoat Racing) 4 Laps
7 Jane Martin (Team Mito Canada) 4 Laps
8 Sandy Chong (Spin Sisters) 4 Laps
9 Amy Ellett (Independent) 4 Laps
10 Jenn Wilson (Devon Bicycle Association) 4 Laps
11 Jill Caskey (Independent (SEL)) 4 Laps
12 Sandra Yaworski (Team Niklas) 4 Laps
13 Michelle Bjolverud (Independent) 4 Laps
14 Janet Liu (DeJong Design p/b RoAD) 4 Laps
15 Diana Rushfeldt (Devon Bicycle Association) 4 Laps
 
Novice Men
1 Spencer Pootz (Speed Theory) 0:33:44
2 Aidan Livesey (Synergy Racing) at 1:11
3 Spencer Louis (bicisport) 1:20
4 Darrell Wiebe (Calgary Bicycle Track League) 1:50
5 Noah Kende (bicisport) 2:18
6 Lars Lof (Cyclemeisters/Bow Cycle) 2:35
7 Darwin Orsler (XC Bragg Creek) 3:36
8 Jesse Manner (Independent) 3:44
9 Stefan Skocylas (Independent (SEL)) 4:08
10 Thomas Hargreaves (bicisport) 4:16
11 Stewart Hutchings (United Cycle) 4:26
12 Jean Garez (Speed Theory) 4:27
13 Russell Mcwilliam (Independent (SEL)) 4:28
14 Lindsay Foster (Calgary Cycling Centre) 4:48
15 Dan Chan (Independent) 5:23
16 Erik Kuhn (Independent (SEL)) 5:43
17 Antony Samarawickrema (Edmonton Road & Track Club) 5:53
18 Francis Sutherland (Speed Theory) 6:15
19 Felix Lee (Independent) 6:36
20 Pierce Laing (bicisport) 6:46
21 Larry Rushfeldt (Devon Bicycle Association) 8:02
22 Ian Osborne (Independent (SEL)) -1 Lap
23 Aryeh Rosenberg (Independent) -1 Lap
24 Robert Zinselmeyer (Independent) -1 Lap
25 Kier Wilson (Edmonton BMX) -1 Lap
26 Corey Brennan (Independent) -1 Lap
27 Anthony Kende (bicisport) -1 Lap
28 Peyton Wiebe (Independent (SEL)) -1 Lap
29 Leslie Kende (bicisport) -1 Lap
30 Luke Sandham (Terrascape Racing) -1 Lap
31 Mark Selanders (Independent (SEL)) -1 Lap
DNF Jeremy Kitson (Cyclemeisters/Bow Cycle)
DNF Shawn Traxler (Synergy Racing)
DNF Chris Wallace (Independent)
DNF Justin Strong (Independent (SEL))
DNS Suchaet Bhardwaj (Speed Theory)
DNS Justin Chadwick (bicisport)
DNS Tris Mallett (TCR Sport Lab)
DNS Andres Perdomo (Speed Theory)
DNS Daniel Gregoire (Calgary Crankmasters)
DNS Jordan Fischer (Independent (SEL))
DNS Scott Sissons (Calgary Crankmasters (SEL)


Series Leaders

Open Men - Dustin Andrews (Trek Red Truck p/b Mosaic Home

Open Women - Shantel Koenig (Kokanee Redbike)

Expert Men - Jacob Howard (Synergy Cycling)

Sport Men - Neils Lof (Cyclemeister/Bow Cycle)

Sport Women - Caitlin Callaghan (Mud, Sweat & Geras)

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.