Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

November 7/14 21:17 pm - Track World Cup Guadalajara: Day 1 results


Posted by Editoress on 11/7/14
 

Today was Qualifying for the Team Events -  Women's and Men's Team Pursuit and the Women's and Men's Team Sprint

 

Women's Team Pursuit
 
Qualifying
1 Great Britain (Laura Trott/Kate Archibald/Elinor Barker/Ciara Horne) 4:20.066
2 New Zealand (Rushlee Buchanan/Lauren Ellis/Jaime Nielsen/Georgia Williams) 4:26.697
3 Canada (Allison Beveridge/Jasmin Glaesser/Kirsti Lay/Stephanie Roorda) 4:27.214
4 China (Dong Yan Huang/Yali Jing/Jiang Wenwen/Baofang Zhao) 4:27.272
5 Italy (Simona Frapporti/Beatrice Bartelloni/Tatiana Guderzo/Silvia Valsecchi) 4:27.812
6 Germany (Charlotte Becker/Mieke Kroger/Stephanie Pohl/Gudrun Stock) 4:29.891
7 Australia (Elissa Wundersitz/Georgia Baker/Annette Edmondson/Rebecca Wiasak) 4:30.448
8 Cuba (Marlies Mejias Garcia/Yudelmis Dominguez Masague/
Yumari Gonzalez Valdivieso/Arlenis Sierra Canadilla)
4:30.492
9 United States (Sarah Hammer/Kimberly Geist/Lauren Tamayo/Jennifer Valente) 4:32.069
10 Russia (Tamara Balabolina/Anastasiya Chulkova/Alexandra Goncharova/Irina Molicheva) 4:34.613
11 Belarus (Katsiaryna Piatrouskaya/Polina Pivovarova/Ina Savenka/Marina Shmayankova) 4:35.868
12 France (Coralie Demay/Fiona Dutriaux/Roxane Fournier/Pascale Jeuland) 4:36.072
13 Mexico (Jessica Bonilla Escapite/Jessica Fernanda Jurado/Mayra Del Rocio Rocha/
Lizbeth Yarely Salazar Vazquez)
4:36.820
14 Poland (Malgorzata Wojtyra/Eugenia Bujak/Edyta Jasinska/Natalia Rutkowska) 4:37.058
15 Belgium (Els Belmans/Gilke Croket/Sarah Inghelbrecht/Lotte Kopecky) 4:37.152
16 Japan (Minami Uwano/Kanako Kase/Yoko Kojima/Kisato Nakamura) 4:38.348
17 Ireland (Caroline Ryan/Lydia Boylan/Lauren Creamer/Melanie Spath) 4:39.462
18 Spain (Leire Olaberria Dorronsoro/Maria Del Mar Bonnin Palou/
Sheyla Gutierrez Ruiz/Gloria Rodriguez Sanchez)
4:40.521
19 Hong Kong (Bo Yee Leung/Zhao Juan Meng/Yao Pang/Qianyu Yang) 4:45.587
20 Ukraine (Tetyana Klimchenko/Inna Metalnikova/Anzhela Pryimak/Marta Tereshchuk) 4:51.461
Top 8 teams advance to first round **

Men's Team Pursuit
 
Qualifying
1 Australia (Glenn O'Shea/Daniel Fitter/Miles Scotson/Samuel Welsford) 3:57.132
2 Great Britain (Jonathan Dibben/Steven Burke/Andrew Tennant/Mark Christian) 3:57.661
3 Netherlands (Tim Veldt/Dion Beukeboom/Roy Eefting/Wim Stroetinga) 3:58.235
4 Switzerland (Silvan Dillier/Stefan Kueng/Frank Pasche/Thery Schir) 3:58.269
5 New Zealand (Aaron Gate/Pieter Bulling/Westley Gough/Marc Ryan) 3:59.530
6 Germany (Henning Bommel/Theo Reinhardt/Nils Schomber/Kersten Thiele) 3:59.686
7 Denmark (Casper Von Folsach/Casper Phillip Pedersen/Anders Holm/Rasmus Quaade) 4:00.965
8 Spain (Unai Elorriaga Zubiaur/Sebastian Mora Vedri/Eloy Teruel Rovira/
Illart Zuazubiskar Gallastegi)
4:01.445
9 Colombia (Juan Esteban Arango Carvajal/Arles Antonio Castro Laverde/Weimar Roldan/
Brayan Sanchez Vergara)
4:02.294
10 Belarus (Raman Tsishkou/Hardzei Tsishchanka/Siarhei Papok/Raman Ramanau) 4:03.022
11 Italy (Elia Viviani/Liam Bertazzo/Marco Coledan/Michele Scartezzini) 4:03.183
12 Russia (Artur Ershov/Alexander Evtushenko/Evgeny Kovalev/Alexander Serov) 4:03.560
13 China (Hao Liu/Shen Pingan/Chen Lu Qin/Shi Tao) 4:03.595
14 Belgium (Jasper de Buyst/Dominique Cornu/Kenny de Ketele/Otto Vergaerde) 4:04.537
15 Argentina (Mauro Agostini/Juan Dario Merlos/Mauro Abel Richeze/Maximiliano Ariel Richeze) 4:05.454
16 Canada (Aidan Caves/Eric Johnstone/Sean Mackinnon/Remi Pelletier-Roy) 4:05.503
17 Japan (Eiya Hashimoto/Hiroaki Harada/Kazushige Kuboki/Takuto Kurabayashi) 4:06.068
18 Venezuela (Manuel Briceno/Randall Figueroa/Victor Moreno/Isaac Yaguaro) 4:07.761
19 Ukraine (Roman Gladysh/Vitaliy Hryniv/Vladyslav Kreminskyi/Roman Shevchuk) 4:07.925
20 Kazakhstan (Robert Gaineyev/Nikita Klevanov/Dias Omirzakov/Artyom Zakharov) 4:08.625
21 Hong Kong (King Lok Cheung/King Wai Cheung/Chun Wing Leung/Lok Chun Wu) 4:09.696
22 Chile (Antonio Cabrera/Felipe Peñaloza/Pablo Seisdedos/Luis Sepulveda) 4:09.709
23 Ireland (Martyn Irvine/Cormac Clarke/Thomas Fallon/Ryan Mullen) 4:11.618
24 Mexico (Jose Ramon Infante Aguirre/Luis Fernando Macias Hernandez/
Ignacio Sarabia Diaz/Diego Johnathan Yepez Arellano)
4:16.376
Top 8 teams advance to first round **
 
Women's Team Sprint
 
Qualifying
1 Germany (Kristina Vogel/Miriam Welte) 32.485
2 Australia (Kaarle Mcculloch/Stephanie Morton) 32.936
3 Netherlands (Shanne Braspennincx/Elis Ligtlee) 32.958
4 Russia (Daria Shmeleva/Anastasiia Voinova) 32.962
5 Spain (Tania Calvo Barbero/Helena Casas Roige) 33.100
6 France (Sandie Clair/Virginie Cueff) 33.453
7 New Zealand (Stephanie Mckenzie/Katie Schofield) 33.469
8 Colombia (Diana Maria Garcia Orrego/Juliana Gaviria) 33.948
9 Great Britain (Dannielle Khan/Jessica Varnish) 34.023
10 Mexico (Frany Maria Fong Echevarria/Daniela Gaxiola Gonzalez Luz) 34.211
11 Ukraine (Olena Starikova/Olena Tsos) 34.377
12 Poland (Katarzyna Kirschenstein/Urszula Los) 34.431
13 Japan Professional Cyclist Association (Takako Ishii/Kayono Maeda) 34.499
14 Canada (Kate O'Brien/Monique Sullivan) 34.550
15 Korea (Wongyeong Kim/Hyejin Lee) 34.799
16 United States (Alissa Maglaty/Mandy Marquardt) 35.187
17 Hong Kong (Xiao Juan Diao/Zhao Juan Meng) 36.331
18 Finland (Sara Antoinette Ferrara Airas/Elisa Turunen) 37.058
19 India (Deborah/Kezia Vargheese) 37.520
20 Lithuania (Gintare Gaivenyte/Migle Marozaite) REL
21 Venezuela (M. Prada Rodriguez/Mariaesthela Vilera) REL
22 China (Jinjie Gong/Lin Junhong) REL
 Top 4 teams advance to final
 




Men's Team Sprint (partial)
 
Qualifying
1 Germany (Stefan Botticher/Joachim Eilers/Robert Forstemann) 42.254
2 Great Britain (Philip Hindes/Jason Kenny/Callum Crichton Skinner) 42.783
3 Netherlands (Matthijs Buchli/Hugo Haak/Nils Van't Hoenderdaal) 43.028
4 New Zealand (Ethan Mitchell/Sam Webster/Edward Dawkins) 43.037
5 Australia (Daniel Ellis/Matthew Glaetzer/Jacob Schmid) 43.042
6 France (Gregory Bauge/Michael D'Almeida/Kevin Sireau) 43.169
7 Venezuela (Cesar Marcano/Angel Pulgar/Hersony Canelon) 43.497
8 Colombia (Ruben Murillo/Fabian Hernando Puerta Zapata/Santiago Ramirez) 43.531
9 Korea (Chaebin Im/Dongjin Kang/Jeyong Son) 43.801
10 Poland (Maciej Bielecki/Mateusz Lipa/Damian Zielinski) 43.823
11 Japan Professional Cyclist Association (Tomoyuki Kawabata/Makuru Wada/Yuta Wakimoto) 43.922
12 Russia (Kirill Samusenko/Denis Shurshin/Nikita Shurshin) 43.969
13 Brazil (Dieferson Borges/Flavio Cipriano/Kacio Freitas) 44.232
14 China (Saifei Bao/Ke Hu/Chao Xu) 44.316
15 Minsk Cycling Club (Uladzislau Novik/Yauhen Veramchuk/Artsiom Zaitsau) 44.438
16 Canada (Hugo Barrette/Evan Carey/Joseph Veloce) 44.613

 

**Team Pursuit Qualification rule:
The eight teams recording the best times in the qualifying shall be matched in the first round in the order as follows:
The team having obtained the 6th fastest time against the one having obtained the 7th fastest time.
The team having obtained the 5th fastest time against the one having obtained the 8th fastest time.
The team having obtained the 2nd fastest time against the one having obtained the 3rd fastest time.
The team having obtained the fastest time against the one having obtained the 4th fastest time.

All the teams from the first round shall dispute the finals. The rides shall be ridden in the inverse order to that stated below.
The winners of the last two heats in the first competition round shall ride the final for first and second places.
The remaining six teams shall be ranked according to their times from the first round and shall dispute the finals as follows:
The two fastest teams shall ride the final for 3rd and 4th places.
The next two fastest teams shall ride the final for 5th and 6th places.
The final two teams shall ride the final for 7th and 8th places.

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.