Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

May 2/15 16:51 pm - Gracia Orlova: Stages 3 and 4 results, Win for Canuel


Posted by Editoress on 05/2/15
 

Karol-Ann Canuel capped off an incredible day for Velocio-SRAM by taking the team's second stage win at Gracia Orlová on Saturday in Visalage. In the morning stage ITT World Champion Lisa Brennauer won Stage 3, a 13.5km ITT and the team filled the top five places. Canuel continued the run of wins by powering to a solo victory in Stage 4 in the afternoon. Alena Amialisuik finished second on the stage and Eugenia Bujak rounded out the podium in third.

The afternoon was a short stage with just 63.5 kilometres from Detmarovice to Visalage, but finished with a 7 kilometre climb. There were some early attacks by the German Maxx Solar team but nothing was able to stay away. The peloton was all together when Canuel created a break with a well-timed attack. Five riders were in the initial break but Canuel felt that it wasn't going to stay away and decided to go solo.

"I was feeling good and I saw an opportunity to go in the last 8 kilometres and I just went full gas. I really wanted to win and I'm happy it worked out," said Canuel.  "The team had an amazing day and it's great to be part of such a good group."

Team Director Sportif Beth Duryea was very pleased with the efforts of the team today. "The team was dominant in the time trial and to fill the top five places was pretty incredible. In the afternoon stage our goal was of course to defend the yellow jersey. Karol-Ann overcome some bad luck earlier in the tour and she did a great ride today. The break she was in would never have been the winning move if she had not attacked again. It simply would have come back together. Her move was aggressive and it's a style of racing we like to see," said Duryea.

Amialiusik holds on to the leaders jersey with one stage remaining in the Gracia Orlová Tour. She has an advantage of +21 seconds over team mate Trixi Worrack, while Eugenia Bujak is +35 seconds in third position.

Courtesy Velocio-SRAM

 

Results from the third and fourth stages of Gracia Orlova in the Czech Republic

Stage 3: Havirov ITT, 13.5 km Time Gap
1 Lisa Brennauer (Ger) Velocio - SRAM 0:17:46.49 0:00
2 Trixi Worrack (Ger) Velocio - SRAM 0:17:50.31 0:04
3 Alena Amialiusik (Blr) Velocio - SRAM 0:17:56.94 0:10
4 Karol-Ann Canuel (Can) Velocio - SRAM 0:18:06.13 0:20
5 Elise Delzenne (Fra) Velocio - SRAM 0:18:09.41 0:23
6 Tatiana Antoshina (Rus) National Team Russia 0:18:12.27 0:26
7 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana 0:18:21.98 0:35
8 Jaime Nielsen (NZl) BePink - LaClassica 0:18:23.58 0:37
9 Martina Ritter (Aut) BTC City Ljubljana 0:18:24.63 0:38
10 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 0:18:28.94 0:42
11 Doris Schweizer (Sui) Bigla Pro Cycling Team 0:18:34.97 0:48
12 Mieke Kroeger (Ger) Velocio - SRAM 0:18:47.26 1:01
13 Anabelle Dreville (Fra) National Team France 0:18:47.30 1:01
14 Anastasiia Iakovenko (Rus) National Team Russia 0:18:49.32 1:03
15 Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) National Team Norway 0:18:50.61 1:04
16 Silvia Valsecchi (Ita) BePink - LaClassica 0:18:53.72 1:07
17 Tatsiana Sharakova (Blr) National Team Belarus 0:18:56.04 1:10
18 Georgia Williams (NZl) BePink - LaClassica 0:18:56.10 1:10
19 Hanka Kupfernagel (Ger) Max Max-Solar 0:18:57.18 1:11
20 Ausrine Trebaite (Ltu) National Team Lithuania 0:18:59.62 1:13
21 Zuzana Neckárová (Cze) National Team Czech Republic 0:19:00.00 1:14
22 Jutta Stienen (Sui) National Team Switzerland 0:19:00.43 1:14
23 Daiva Tuslaite (Ltu) National Team Lithuania 0:19:02.06 1:16
24 Marjolaine Bazin (Fra) National Team France 0:19:05.49 1:19
25 Natalia Boyarskaya (Rus) National Team Russia 0:19:06.88 1:20
26 Vilija Sereikaite (Ltu) National Team Lithuania 0:19:06.91 1:20
27 Lotta Lepistö (Fin) Bigla Pro Cycling Team 0:19:07.85 1:21
28 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini - Rox 0:19:12.35 1:26
29 Emilie Moberg (Nor) National Team Norway 0:19:14.05 1:28
30 Silvija Latozaite (Ltu) National Team Lithuania 0:19:15.48 1:29
31 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:19:16.44 1:30
32 Madeleine Ortmüller (Ger) National Team Germany 0:19:18.80 1:32
33 Monika Zur (Pol) National Team Poland 0:19:21.06 1:35
34 Aleksandra Kardas (Pol) TKK Pacific Nestle Fitness 0:19:22.84 1:36
35 Hanna Nilsson (Swe) National Team Sweden 0:19:22.89 1:36
36 Jarmila Machacova (Cze) National Team Czech Republic 0:19:23.39 1:37
37 Martyna Klekot (Pol) National Team Poland 0:19:23.87 1:37
38 Clara Koppenburg (Ger) Bigla Pro Cycling Team 0:19:25.69 1:39
39 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 0:19:27.03 1:41
40 Alena Sitsko (Blr) National Team Belarus 0:19:27.34 1:41
41 Edita Mazureviciute (Ltu) National Team Lithuania 0:19:29.61 1:43
42 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:19:29.75 1:43
43 Agnieszka Skalniak (Pol) TKK Pacific Nestle Fitness 0:19:30.55 1:44
44 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini - Rox 0:19:31.93 1:45
45 Miriam Bjørnsrud (Nor) National Team Norway 0:19:34.78 1:48
46 Melodie Lesueur (Fra) National Team France 0:19:34.90 1:48
47 Ingrid Lorvik (Nor) National Team Norway 0:19:35.63 1:49
48 Elena Kuchinskaya (Rus) National Team Russia 0:19:36.31 1:50
49 Vita Heine (Nor) National Team Norway 0:19:37.51 1:51
50 Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Pro Cycling Team 0:19:39.05 1:53
51 Paula Gorycka (Pol) National Team Poland 0:19:39.44 1:53
52 Sandrine Bideau (Fra) National Team France 0:19:39.64 1:53
53 Gudrun Stock (Ger) National Team Germany 0:19:40.37 1:54
54 Monika Brzezna (Pol) TKK Pacific Nestle Fitness 0:19:41.42 1:55
55 Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) TKK Pacific Nestle Fitness 0:19:43.26 1:57
56 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini - Rox 0:19:43.28 1:57
57 Kseniya Tuhai (Blr) BePink - LaClassica 0:19:45.01 1:59
58 Tatjana Paller (Ger) Max Max-Solar 0:19:46.15 2:00
59 Anastasiya Chulkova (Rus) BePink - LaClassica 0:19:47.18 2:01
60 Corinna Lechner (Ger) Max Max-Solar 0:19:48.27 2:02
61 Charlotte Bravard (Fra) National Team France 0:19:48.65 2:02
62 Volha Antonava (Blr) National Team Belarus 0:19:51.04 2:05
63 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:19:51.42 2:05
64 Christina Perchtold (Aut) National Team Austria 0:19:52.68 2:06
65 Stefanie Paul (Ger) Team Stuuttgart 0:19:53.08 2:07
66 Diána Szurominé Pulsfort (Hun) National Team Hungary 0:19:54.89 2:08
67 Marion Sicot (Fra) National Team France 0:19:57.48 2:11
68 Nikola Noskova (Cze) National Team Czech Republic 0:19:58.66 2:12
69 Mirjam Gysling (Sui) National Team Switzerland 0:19:59.11 2:13
70 Franziska Banzer (Ger) National Team Germany 0:20:00.48 2:14
71 Daniela Pintarelli (Aut) National Team Austria 0:20:01.90 2:15
72 Barbara Benko (Hun) National Team Hungary 0:20:04.57 2:18
73 Nikol Plosaj (Pol) National Team Poland 0:20:05.97 2:19
74 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:20:07.48 2:21
75 Alexandra Nessmar (Swe) National Team Sweden 0:20:07.54 2:21
76 Sarah Rijkes (Aut) National Team Austria 0:20:11.25 2:25
77 Emilie Aubry (Sui) Bigla Pro Cycling Team 0:20:14.86 2:28
78 Stephanie Pohl (Ger) National Team Germany 0:20:19.45 2:33
79 Theres Klein (Ger) Max Max-Solar 0:20:20.09 2:34
80 Beata Kalemba (Pol) National Team Poland 0:20:20.43 2:34
81 Jessica Lambracht (Ger) Max Max-Solar 0:20:21.57 2:35
82 Martina Ruzickova (Cze) National Team Czech Republic 0:20:22.98 2:36
83 Marika Campagnaro (Ita) Mix Astana-Mix 0:20:23.05 2:37
84 Ema Manikaite (Ltu) National Team Lithuania 0:20:27.03 2:41
85 Polina Pivovarova (Blr) National Team Belarus 0:20:27.49 2:41
86 Sara Penton (Swe) National Team Sweden 0:20:28.63 2:42
87 Monika Kiraly (Hun) National Team Hungary 0:20:29.53 2:43
88 Katarzyna Wilkos (Pol) TKK Pacific Nestle Fitness 0:20:31.01 2:45
89 Liisa Ehrberg (Est) National Team Estonia 0:20:32.45 2:46
90 Sophie Lacher (Ger) National Team Germany 0:20:35.34 2:49
91 Lisa Heckmann (Ger) Max Max-Solar 0:20:35.47 2:49
92 Caroline Schiff (Ger) National Team Germany 0:20:37.03 2:51
93 Olena Demydova (Ukr) Mix Astana-Mix 0:20:40.00 2:54
94 Verena Eberhardt (Aut) National Team Austria 0:20:43.44 2:57
95 Ina Savenka (Blr) National Team Belarus 0:20:44.02 2:58
96 Spela Kern (Slo) BTC City Ljubljana 0:20:46.33 3:00
97 Elena Vanickova (Cze) Mix Astana-Mix 0:20:47.91 3:01
98 Natalya Saifutdinova (Kaz) Mix Astana-Mix 0:20:55.19 3:09
99 Ingvild Tangen (Nor) National Team Norway 0:20:55.38 3:09
100 Tereza Gargelová (Cze) National Team Czech Republic 0:20:56.56 3:10
101 Mari-Liis Mottus (Est) National Team Estonia 0:20:57.14 3:11
102 Svetlana Vasilieva (Rus) National Team Russia 0:21:01.92 3:15
103 Makhabbat Umutzhanova (Kaz) 0:21:03.29 3:17
104 Marina Shmayankova (Blr) National Team Belarus 0:21:06.35 3:20
105 Julia Karlsson (Swe) National Team Sweden 0:21:12.67 3:26
106 Linda Indergand (Sui) National Team Switzerland 0:21:20.19 3:34
107 Malin Wallin (Swe) National Team Sweden 0:21:22.06 3:36
108 Anna Zavershinskaya (Rus) National Team Russia 0:21:35.72 3:49
109 Jelena Eric (Srb) BTC City Ljubljana 0:21:37.74 3:51
110 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:21:50.03 4:04
111 Andrea Juhásová (Svk) National Team Slovakia 0:22:01.69 4:15
112 Agnieszka Bacinska (Pol) National Team Poland 0:22:03.95 4:17
113 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini - Rox 0:22:05.46 4:19
114 Azzurra D'Intino (Ita) S.C. Michela Fanini - Rox 0:22:05.46 4:19
OTL Zuzana Juhásová (Svk) National Team Slovakia 0:22:20.52 4:34
OTL Katrin Leumann (Sui) National Team Switzerland 0:22:32.09 4:46
OTL Andrea Waldis (Sui) National Team Switzerland
 
Stage 4:
1 Karol-Ann Canuel (Can) Velocio - SRAM 1:45:23
2 Alena Amialiusik (Blr) Velocio - SRAM at 0:31
3 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana 0:32
4 Trixi Worrack (Ger) Velocio - SRAM 0:36
5 Ingrid Lorvik (Nor) National Team Norway 0:37
6 Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) TKK Pacific Nestle Fitness
7 Natalia Boyarskaya (Rus) National Team Russia s.t.
8 Hanna Nilsson (Swe) National Team Sweden 0:40
9 Svetlana Vasilieva (Rus) National Team Russia 0:43
10 Monika Zur (Pol) National Team Poland
11 Martina Ritter (Aut) BTC City Ljubljana
12 Ausrine Trebaite (Ltu) National Team Lithuania
13 Corinna Lechner (Ger) Max Max-Solar
14 Sandrine Bideau (Fra) National Team France
15 Georgia Williams (NZl) BePink - LaClassica
16 Anastasiia Iakovenko (Rus) National Team Russia all s.t.
17 Tatiana Antoshina (Rus) National Team Russia 0:48
18 Anabelle Dreville (Fra) National Team France s.t.
19 Lisa Brennauer (Ger) Velocio - SRAM 0:50
20 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini - Rox
21 Nikola Noskova (Cze) National Team Czech Republic
22 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini - Rox
23 Marion Sicot (Fra) National Team France
24 Elise Delzenne (Fra) Velocio - SRAM
25 Daiva Tuslaite (Ltu) National Team Lithuania
26 Daniela Pintarelli (Aut) National Team Austria
27 Sarah Rijkes (Aut) National Team Austria
28 Melodie Lesueur (Fra) National Team France
29 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini - Rox
30 Alexandra Nessmar (Swe) National Team Sweden
31 Hanka Kupfernagel (Ger) Max Max-Solar all s.t.
32 Monika Brzezna (Pol) TKK Pacific Nestle Fitness 1:00
33 Jessica Lambracht (Ger) Max Max-Solar
34 Paula Gorycka (Pol) National Team Poland
35 Barbara Benko (Hun) National Team Hungary
36 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
37 Zuzana Neckárová (Cze) National Team Czech Republic
38 Charlotte Bravard (Fra) National Team France
39 Clara Koppenburg (Ger) Bigla Pro Cycling Team
40 Agnieszka Skalniak (Pol) TKK Pacific Nestle Fitness
41 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
42 Christina Perchtold (Aut) National Team Austria
43 Marjolaine Bazin (Fra) National Team France
44 Volha Antonava (Blr) National Team Belarus
45 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
46 Spela Kern (Slo) BTC City Ljubljana
47 Anna Zavershinskaya (Rus) National Team Russia
48 Liisa Ehrberg (Est) National Team Estonia all s.t.
49 Caroline Schiff (Ger) National Team Germany 1:09
50 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana s.t.
51 Kseniya Tuhai (Blr) BePink - LaClassica 1:19
52 Aleksandra Kardas (Pol) TKK Pacific Nestle Fitness s.t.
53 Polina Pivovarova (Blr) National Team Belarus 1:21
54 Alena Sitsko (Blr) National Team Belarus 1:22
55 Elena Kuchinskaya (Rus) National Team Russia 1:27
56 Marika Campagnaro (Ita) Mix Astana-Mix 1:31
57 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
58 Diána Szurominé Pulsfort (Hun) National Team Hungary
59 Nikol Plosaj (Pol) National Team Poland
60 Silvija Latozaite (Ltu) National Team Lithuania all s.t.
61 Vita Heine (Nor) National Team Norway 1:40
62 Tatsiana Sharakova (Blr) National Team Belarus
63 Sara Penton (Swe) National Team Sweden both s.t.
64 Emilie Moberg (Nor) National Team Norway 1:55
65 Doris Schweizer (Sui) Bigla Pro Cycling Team 1:00
66 Ema Manikaite (Ltu) National Team Lithuania 1:59
67 Monika Kiraly (Hun) National Team Hungary
68 Madeleine Ortmüller (Ger) National Team Germany
69 Martina Ruzickova (Cze) National Team Czech Republic
70 Julia Karlsson (Swe) National Team Sweden
71 Sophie Lacher (Ger) National Team Germany all s.t.
72 Linda Indergand (Sui) National Team Switzerland 2:06
73 Emilie Aubry (Sui) Bigla Pro Cycling Team
74 Lotta Lepistö (Fin) Bigla Pro Cycling Team
75 Jelena Eric (Srb) BTC City Ljubljana
76 Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) National Team Norway
77 Olena Demydova (Ukr) Mix Astana-Mix
78 Natalya Saifutdinova (Kaz) Mix Astana-Mix all s.t.
79 Jutta Stienen (Sui) National Team Switzerland 2:14
80 Anastasiya Chulkova (Rus) BePink - LaClassica s.t.
81 Silvia Valsecchi (Ita) BePink - LaClassica 2:16
82 Theres Klein (Ger) Max Max-Solar 2:21
83 Jarmila Machacova (Cze) National Team Czech Republic 2:26
84 Martyna Klekot (Pol) National Team Poland 1:00
85 Gudrun Stock (Ger) National Team Germany 1:00
86 Tereza Gargelová (Cze) National Team Czech Republic 2:35
87 Marina Shmayankova (Blr) National Team Belarus s.t.
88 Ina Savenka (Blr) National Team Belarus 2:41
89 Tatjana Paller (Ger) Max Max-Solar 2:42
90 Katarzyna Wilkos (Pol) TKK Pacific Nestle Fitness 2:45
91 Mieke Kroeger (Ger) Velocio - SRAM 2:47
92 Elena Vanickova (Cze) Mix Astana-Mix 2:49
93 Mirjam Gysling (Sui) National Team Switzerland 1:00
94 Miriam Bjørnsrud (Nor) National Team Norway 2:52
95 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini - Rox 3:00
96 Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Pro Cycling Team 3:04
97 Beata Kalemba (Pol) National Team Poland 3:08
98 Verena Eberhardt (Aut) National Team Austria s.t.
99 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 3:12
100 Andrea Juhásová (Svk) National Team Slovakia s.t.
101 Jaime Nielsen (NZl) BePink - LaClassica 3:16
102 Malin Wallin (Swe) National Team Sweden
103 Makhabbat Umutzhanova (Kaz)
104 Agnieszka Bacinska (Pol) National Team Poland all s.t.
105 Stefanie Paul (Ger) Team Stuuttgart 3:26
106 Lisa Heckmann (Ger) Max Max-Solar 3:26
107 Franziska Banzer (Ger) National Team Germany s.t.
108 Edita Mazureviciute (Ltu) National Team Lithuania 4:24
109 Ingvild Tangen (Nor) National Team Norway 4:36
110 Stephanie Pohl (Ger) National Team Germany 4:41
111 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 5:24
DNF Azzurra D'Intino (Ita) S.C. Michela Fanini - Rox
DNF Mari-Liis Mottus (Est) National Team Estonia
DNS Vilija Sereikaite (Ltu) National Team Lithuania
 
GC
1 Alena Amialiusik (Blr) Velocio - SRAM 7:46:43
2 Trixi Worrack (Ger) Velocio - SRAM at 0:21
3 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana 0:35
4 Tatiana Antoshina (Rus) National Team Russia 1:38
5 Natalia Boyarskaya (Rus) National Team Russia 1:55
6 Ingrid Lorvik (Nor) National Team Norway 2:12
7 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 2:43
8 Doris Schweizer (Sui) Bigla Pro Cycling Team 3:11
9 Anabelle Dreville (Fra) National Team France 3:42
10 Lisa Brennauer (Ger) Velocio - SRAM 7:02
11 Paula Gorycka (Pol) National Team Poland 7:06
12 Martina Ritter (Aut) BTC City Ljubljana 7:24
13 Anastasiia Iakovenko (Rus) National Team Russia 7:48
14 Ausrine Trebaite (Ltu) National Team Lithuania 7:54
15 Georgia Williams (NZl) BePink - LaClassica 8:12
16 Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) TKK Pacific Nestle Fitness 8:14
17 Hanka Kupfernagel (Ger) Max Max-Solar 8:21
18 Hanna Nilsson (Swe) National Team Sweden 8:25
19 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini - Rox 8:29
20 Monika Zur (Pol) National Team Poland 8:47
21 Sandrine Bideau (Fra) National Team France 8:52
22 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini - Rox 8:54
23 Karol-Ann Canuel (Can) Velocio - SRAM 9:05
24 Zuzana Neckárová (Cze) National Team Czech Republic 9:10
25 Nikola Noskova (Cze) National Team Czech Republic 9:12
26 Agnieszka Skalniak (Pol) TKK Pacific Nestle Fitness 9:16
27 Daniela Pintarelli (Aut) National Team Austria 9:21
28 Monika Brzezna (Pol) TKK Pacific Nestle Fitness 9:24
29 Charlotte Bravard (Fra) National Team France 9:35
30 Elena Kuchinskaya (Rus) National Team Russia 9:36
31 Lotta Lepistö (Fin) Bigla Pro Cycling Team 9:46
32 Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) National Team Norway 9:50
33 Jutta Stienen (Sui) National Team Switzerland 10:04
34 Sarah Rijkes (Aut) National Team Austria 10:07
35 Corinna Lechner (Ger) Max Max-Solar s.t.
36 Vita Heine (Nor) National Team Norway 10:09
37 Volha Antonava (Blr) National Team Belarus 10:18
38 Spela Kern (Slo) BTC City Ljubljana 10:24
39 Caroline Schiff (Ger) National Team Germany 10:36
40 Miriam Bjørnsrud (Nor) National Team Norway 11:05
41 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 12:43
42 Linda Indergand (Sui) National Team Switzerland 12:53
43 Elise Delzenne (Fra) Velocio - SRAM 13:12
44 Aleksandra Kardas (Pol) TKK Pacific Nestle Fitness 13:26
45 Daiva Tuslaite (Ltu) National Team Lithuania 13:51
46 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini - Rox 14:01
47 Melodie Lesueur (Fra) National Team France 14:20
48 Martyna Klekot (Pol) National Team Poland 14:25
49 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 14:28
50 Clara Koppenburg (Ger) Bigla Pro Cycling Team 14:37
51 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 14:53
52 Christina Perchtold (Aut) National Team Austria 14:54
53 Marion Sicot (Fra) National Team France 14:57
54 Tatsiana Sharakova (Blr) National Team Belarus 14:58
55 Marjolaine Bazin (Fra) National Team France 15:04
56 Alexandra Nessmar (Swe) National Team Sweden 15:07
57 Barbara Benko (Hun) National Team Hungary 15:19
58 Mirjam Gysling (Sui) National Team Switzerland 15:21
59 Kseniya Tuhai (Blr) BePink - LaClassica 15:26
60 Jessica Lambracht (Ger) Max Max-Solar 15:33
61 Emilie Moberg (Nor) National Team Norway 15:34
62 Svetlana Vasilieva (Rus) National Team Russia 15:41
63 Liisa Ehrberg (Est) National Team Estonia 15:46
64 Alena Sitsko (Blr) National Team Belarus 16:01
65 Polina Pivovarova (Blr) National Team Belarus 16:03
66 Jaime Nielsen (NZl) BePink - LaClassica 16:17
67 Anna Zavershinskaya (Rus) National Team Russia 16:37
68 Nikol Plosaj (Pol) National Team Poland 16:52
69 Emilie Aubry (Sui) Bigla Pro Cycling Team 16:58
70 Olena Demydova (Ukr) Mix Astana-Mix 17:08
71 Monika Kiraly (Hun) National Team Hungary 17:15
72 Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Pro Cycling Team 17:21
73 Martina Ruzickova (Cze) National Team Czech Republic 17:31
74 Sara Penton (Swe) National Team Sweden 17:49
75 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 18:00
76 Silvija Latozaite (Ltu) National Team Lithuania 18:09
77 Mieke Kroeger (Ger) Velocio - SRAM 18:38
78 Franziska Banzer (Ger) National Team Germany 19:00
79 Marika Campagnaro (Ita) Mix Astana-Mix 19:01
80 Silvia Valsecchi (Ita) BePink - LaClassica 19:23
81 Jarmila Machacova (Cze) National Team Czech Republic 19:33
82 Diána Szurominé Pulsfort (Hun) National Team Hungary 19:40
83 Sophie Lacher (Ger) National Team Germany 19:41
84 Theres Klein (Ger) Max Max-Solar 20:08
85 Julia Karlsson (Swe) National Team Sweden 20:11
86 Stephanie Pohl (Ger) National Team Germany 20:51
87 Jelena Eric (Srb) BTC City Ljubljana 21:22
88 Stefanie Paul (Ger) Team Stuuttgart 21:34
89 Edita Mazureviciute (Ltu) National Team Lithuania 22:17
90 Andrea Juhásová (Svk) National Team Slovakia 24:07
91 Gudrun Stock (Ger) National Team Germany 25:32
92 Madeleine Ortmüller (Ger) National Team Germany 26:12
93 Ema Manikaite (Ltu) National Team Lithuania 29:38
94 Tatjana Paller (Ger) Max Max-Solar 29:43
95 Elena Vanickova (Cze) Mix Astana-Mix 31:21
96 Lisa Heckmann (Ger) Max Max-Solar 31:48
97 Makhabbat Umutzhanova (Kaz) 31:54
98 Katarzyna Wilkos (Pol) TKK Pacific Nestle Fitness 32:35
99 Verena Eberhardt (Aut) National Team Austria 32:40
100 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini - Rox 32:49
101 Ina Savenka (Blr) National Team Belarus 33:02
102 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 33:02
103 Natalya Saifutdinova (Kaz) Mix Astana-Mix 33:28
104 Tereza Gargelová (Cze) National Team Czech Republic s.t.
105 Marina Shmayankova (Blr) National Team Belarus 33:46
106 Ingvild Tangen (Nor) National Team Norway 33:49
107 Agnieszka Bacinska (Pol) National Team Poland 33:53
108 Beata Kalemba (Pol) National Team Poland 34:23
109 Malin Wallin (Swe) National Team Sweden 36:14
110 Anastasiya Chulkova (Rus) BePink - LaClassica 41:41
111 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 41:53

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.