Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

May 23/15 16:59 pm - Grey County Time Trial


Posted by Editoress on 05/23/15
 

Results from the Grey County Time Trial held in Ravenna Ontario on Friday May 22nd




Sportif Men, 29.1 km (Average Speed 41.4 km/h) Time Gap
1 Cameron Black (Independent - UM35-39) 0:42:11
2 Derek Lantz (Independent - UM19-34) 0:44:38 2:27.39
3 Michael Midmer (Morning Glory Cycling Club - UM40-44) 0:46:54 4:43.19
4 Wilson Queiros (Independent - RME.4) 0:47:18 5:07.22
 
Sportif Women, 29.1 km (Average Speed 39.1 km/h)
1 Hayley Jones (Team NCCH p/b DEC Express - UW19-34) 0:44:39
 
Elite 4 Men, 29.1 km (Average Speed 39.1 km/h)
1 Jonathan Maloney (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RME.4) 0:44:36
2 Tony Jacques (Independent - RME.4) 0:45:24 0:47.81
3 Quentin Stossel (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RME.4) 0:47:59 3:23.13
4 Simon Kelley (Beaches Cycling Club (Bcc) - RME.4) 0:48:23 3:46.67
5 Alexander Mulholland (Beaches Cycling Club (Bcc) - RME.4) 0:49:03 4:26.55
6 Muataz Jabri (Independent - RME.4) 0:51:27 6:50.92
 
Master 3 Men, 29.1 km (Average Speed 41.6 km/h)
1 James Mcnaughton (Independent - RMMA.3) 0:42:01
2 Chris Schindler (Morning Glory Cycling Club - RMMB.3) 0:42:20 0:18.78
3 Bruce Raymer (Independent - RMMB.3) 0:43:42 1:41.24
4 Derek Dobson (Independent - RMMB.3) 0:45:24 3:23.31
5 Sebastian Zdyb (Midweek Cycling Club - RMMB.3) 0:45:37 3:36.13
6 Nigel Dewsbury (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RMMB.3) 0:46:21 4:19.88
7 Vance Lai (Novofit-Compass 360 Racing - RMMB.3) 0:46:24 4:23.14
8 Mike Avery (First Capital Cycling, Kingston - RMMC.3) 0:47:04 5:02.53
9 Daniel Lundenberg (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMC.3) 0:48:09 6:07.99
10 Mark Hopper (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMC.3) 0:48:10 6:09.32
11 John Esposti (Thunder Bay Cycling Club - RMMD.3) 0:48:57 6:56.35
12 Walter Spoja (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RMMB.3) 0:49:00 6:58.97
13 Enoch Tse (Midweek Cycling Club - RMMA.3) 0:49:26 7:24.66
14 Pierre Lemire (Morning Glory Cycling Club - RMMC.3) 0:49:26 7:25.38
15 Sergei Stevens (Ancaster Velo - RMMB.3) 0:52:05 10:04.02
 
Junior Women, 29.1 km (Average Speed 37.3 km/h)
1 Ruby West (Kallisto-Fcv p/b Toyo Tires - RWJ) 0:46:50
2 Amelia Bell (Team NCCH p/b DEC Express - RWJ) 0:48:47 1:57.03
3 Naomi Desousa (Kallisto-Fcv p/b Toyo Tires - RWJ) 0:48:49 1:59.25
DNS Andrea Nordemann-Da Silva (Kallisto-Fcv p/b Toyo Tires - RWJ)
 
Elite 3 Women, 29.1 km (Average Speed 37.3 km/h)
1 Calah Wright (Euro-Sports - RWE.3) 0:46:46
2 Leanna Lee (Morning Glory Cycling Club - RWE.3) 0:48:34 1:48.38
3 Robyn Angeles (Independent - RWE.3) 0:48:44 1:57.55
4 Katie Ozolins (Giant Toronto / Liv p/b Powerwatts - RWE.3) 0:50:14 3:28.27
5 Miriam Young (Morning Glory Cycling Club - RWE.3) 0:52:25 5:38.72
6 Deirdre Maloney (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RWE.3) 0:52:46 6:00.40
 
Master A Women, 29.1 km (Average Speed 34.1 km/h)

Time Gap
1 Caroline Boileau (Nine2fivepro.Com Cycling Team - RWMA) 0:51:10
2 Megan Towns (Beaches Cycling Club (Bcc) - RWMA) 0:51:49 0:38.17
3 Liz Grootenboer (Vaughan Veloforte Cycling Club - RWMA) 0:53:51 2:40.16
4 Mary Friesen (Novofit-Compass 360 Racing - RWMA) 0:55:03 3:52.73
DNS Jennifer Kaufman (Independent - RWMA)
 
Master B Women, 29.1 km (Average Speed 36.5 km/h)
1 Allison Chisholm (Morning Glory Cycling Club - RWMB) 0:47:51
2 Cheryl Rondeau (Independent - RWMC) 0:50:57 3:06.42
3 Lisa Ulrich (Team NCCH p/b DEC Express - RWMB) 0:51:26 3:34.84
4 Carmen Diges (Pinstripemystic/See - RWMB) 0:51:59 4:07.63
5 Ivana Gotzeva (Beaches Cycling Club (Bcc) - RWMB) 0:53:54 6:03.01
6 Tanya Hewson (Independent - RWMB) 0:54:04 6:12.57
7 Anna Tykoliz (Coachchris.Ca/Ted Velikonja/Tr - RWMC) 0:54:33 6:41.58
8 Janet Siilman (Thunder Bay Cycling Club - RWMC) 0:54:55 7:04.34
9 Jany Mitges (Independent - RWMB) 0:55:49 7:58.38
10 Vlada Dekina (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RWMB) 1:02:09 14:17.53
 
Junior Men, 29.1 km (Average Speed 42.1 km/h)
1 Jordann Jones (Team NCCH p/b DEC Express - RMJ) 0:41:26
2 Josh Smith (Team NCCH p/b DEC Express - RMJ) 0:41:43 0:16.92
3 Ross Graham (Ottawa Bicycle Club - RMJ) 0:41:50 0:23.60
4 Robert Starrs (Kallisto-Fcv p/b Toyo Tires - RMJ) 0:42:11 0:44.45
5 Brian Moore (Team NCCH p/b DEC Express - RMJ) 0:42:44 1:17.62
6 Ian Currie (Kallisto-Fcv p/b Toyo Tires - RMJ) 0:43:37 2:10.37
7 Chris Ernst (Kallisto-Fcv p/b Toyo Tires - RMJ) 0:43:54 2:28.01
8 Lucas Taylor (Kallisto-Fcv p/b Toyo Tires - RMJ) 0:44:41 3:14.21
9 Garrett Belanger (Tower International Cycling Team - RMJ) 0:45:37 4:10.92
10 Zachary Peddle (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RMJ) 0:46:36 5:09.42
11 Hayden Mayeur (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RMJ) 0:46:53 5:26.25
12 Carter Davidson (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RMJ) 0:50:48 9:22.10
DNS Harry Mayne (Team NCCH p/b DEC Express - RMJ)
DNS Zachary Konings (Coachchris.Ca/Ted Velikonja/Tr - RMJ)
DNS Jake Allaire (Team NCCH p/b DEC Express - RMJ)
 
Elite 3 Men, 29.1 km (Average Speed 40.8 km/h)
1 Scott Elliott (Midweek Cycling Club - RME.3) 0:42:50
2 Michael Nangle (Team Race - RME.3) 0:43:41 0:50.97
3 Alan Dempsey (Kallisto-Fcv p/b Toyo Tires - RME.3) 0:46:46 3:55.24
4 Warren Shiau (Dark Horse Flyers Cycling Club - RME.3) 0:47:33 4:42.22
 
Master 2 Men, 29.1 km (Average Speed 41.4 km/h)
1 Dorel Pop (B1 Evo Cycling Club - RMMB.2) 0:42:13
2 Chris Pippy (Waterloo Cycling Club - RMMB.2) 0:43:07 0:53.75
3 Patryk Biegalski (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMB.2) 0:43:48 1:35.06
4 James Laird (Independent - RMMD.2) 0:43:51 1:37.27
5 Brad Keast (Morning Glory Cycling Club - RMMA.2) 0:44:56 2:42.18
6 Garnett Abbey (Erace Cancer Cycling Team - RMMC.2) 0:44:58 2:44.37
7 Andrew Botterell (Cycles London Racing Team - RMMB.2) 0:45:11 2:57.31
8 Krzysztof Kurzawinski (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RMMC.2) 0:45:51 3:37.92
9 Dan Horchik (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RMMD.2) 0:46:49 4:35.88
10 Ihor Hayda (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMC.2) 0:47:03 4:49.24
DNS Paul Devries (Team Race - RMMC.2)
 
Elite 1&2 Women, 29.1 km (Average Speed 37.8 km/h)
1 Paolina Allan (Truenorth Medical Road Corps - RWE.2) 0:46:08
2 Brook Noble (Holiday Inn Calgary Northwest/ - RWE.2) 0:46:23 0:15.58
3 Sarah Mason (Rise Racing p/b Cyclepath Wood - RWE.2) 0:46:26 0:18.01
4 Sarah Anne Rasmussen (Independent - RWE.1) 0:47:02 0:54.47
5 Natascha Piciga (Giant Toronto / Liv p/b Powerwatts - RWE.2) 0:48:03 1:55.57
6 Miriam Brouwer (Giant Toronto / Liv p/b Powerwatts - RWE.2) 0:48:16 2:07.72
7 Andrea Elliott (Giant Toronto / Liv p/b Powerwatts - RWE.2) 0:48:29 2:20.77
8 Katya Masun (Cykl - Junek Velodromes - RWE.2) 0:49:05 2:56.92
9 Amy Mausser (Giant Toronto / Liv p/b Powerwatts - RWE.2) 0:50:47 4:39.26
 
Master 1 Men, 29.1 km (Average Speed 43.9 km/h)
1 Dan Doddy (Tower International Cycling Team - RMMA.1) 0:39:46
2 Ron Amos (Hammer/53x11 - RMMC.1) 0:40:24 0:37.48
3 Bryan Tyers (Nacsworld p/b Waspcam - RMMA.1) 0:40:48 1:02.28
4 Ian Scott (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RMMB.1) 0:41:04 1:17.74
5 Steve Mckee (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RMMB.1) 0:41:23 1:37.17
6 Zbig Anuszkiewicz (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMC.1) 0:41:53 2:07.03
7 Matthias Schmidt (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMB.1) 0:42:29 2:42.73
8 Brian Kelly (Nacsworld p/b Waspcam - RMMB.1) 0:42:30 2:43.46
9 Justin Rogers (Nacsworld p/b Waspcam - RMMB.1) 0:42:35 2:48.79
10 Ryan Hodgkinson (Nacsworld p/b Waspcam - RMMA.1) 0:43:06 3:19.52
11 Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1) 0:43:17 3:31.11
12 Kevin Higgins (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1) 0:43:19 3:32.73
13 Phill Hodgkinson (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RMMB.1) 0:43:20 3:33.66
14 Andy Mill (Nacsworld p/b Waspcam - RMMB.1) 0:43:53 4:06.44
15 Philip Cates (Hitch/Dark Horse - RMMB.1) 0:43:56 4:09.75
16 Charlie Squires (Independent - RMMD.1) 0:44:01 4:15.01
17 Derek De Gannes (Nacsworld p/b Waspcam - RMMC.1) 0:44:03 4:17.00
18 Peter Kofman (Erace Cancer Cycling Team - RMMC.1) 0:44:09 4:22.60
19 Michael Mandel (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1) 0:45:23 5:37.08
20 Andrew Stewart (Truenorth Medical Road Corps - RMMC.1) 0:45:27 5:40.98
21 Andy Dickison (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMC.1) 0:45:31 5:44.88
22 Gary Weinstein (Pedalinx Zuck Bikes - RMMC.1) 0:47:22 7:36.23
23 Fulvio Cubello (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RMMC.1) 0:49:07 9:20.74
DNS Shannon Hunt (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
DNS Rob Rice (Sudbury Cycling Club - RMMB.1)
DNS David Thompson (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RMMB.1)
 
Elite 1&2 Men, 29.1 km (Average Speed 45.3 km/h)
1 Jack Burke (Team NCCH p/b DEC Express - RMU23.1) 0:38:32
2 David Frake (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RME.2) 0:39:55 1:23.65
3 Larbi Benhabib (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RME.2) 0:40:07 1:35.39
4 Ed Veal (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RME.1) 0:40:16 1:44.47
5 Bruce Bird (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RME.1) 0:40:48 2:15.95
6 Osmond Bakker (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RME.1) 0:41:04 2:31.99
7 Anthony Sreblowski (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RME.2) 0:41:23 2:51.50
8 Gaelen Merritt (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RME.1) 0:41:28 2:56.31
9 James Lucas Bent (Independent - RME.2) 0:41:48 3:16.14
10 Greg Boileau (Nine2fivepro.Com Cycling Team - RME.2) 0:41:49 3:16.89
11 Christopher Rowley (Coachchris.Ca/Ted Velikonja/Tr - RME.2) 0:42:18 3:46.72
12 Nigel Roedde (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RME.2) 0:43:02 4:30.33
13 Timothy Burton (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RME.2) 0:44:05 5:33.27
14 Tommy Waldeck (Octto Cycling Team - RMU23.2) 0:45:06 6:34.45
DNS Geoffrey Parslow (Todd's Cycling Club - RME.2)
 
UWCT Women 19-34, 29.1 km (Average Speed 37.6 km/h)
1 Brook Noble (Holiday Inn Calgary Northwest/ - RWE.2) 0:46:23
2 Calah Wright (Euro-Sports - RWE.3) 0:46:46 0:22.65
3 Miriam Brouwer (Giant Toronto / Liv p/b Powerwatts - RWE.2) 0:48:16 1:52.13
4 Leanna Lee (Morning Glory Cycling Club - RWE.3) 0:48:34 2:11.04
5 Katie Ozolins (Giant Toronto / Liv p/b Powerwatts - RWE.3) 0:50:14 3:50.93
6 Amy Mausser (Giant Toronto / Liv p/b Powerwatts - RWE.2) 0:50:47 4:23.68
7 Megan Towns (Beaches Cycling Club (Bcc) - RWMA) 0:51:49 5:25.22
8 Mary Friesen (Novofit-Compass 360 Racing - RWMA) 0:55:03 8:39.78
9 Estrella Rico (Identidad Atleta Mexico - UW19-34) 1:01:51 15:27.15
10 Agatha Kisiel (Independent - UW19-34) 1:03:00 16:36.46
DNS Raur Meilleur Harvey (Independent - UW19-34)
 
UWCT Women 35-39, 29.1 km (Average Speed 36.3 km/h)
1 Natascha Piciga (Giant Toronto / Liv p/b Powerwatts - RWE.2) 0:48:03
2 Andrea Elliott (Giant Toronto / Liv p/b Powerwatts - RWE.2) 0:48:29 0:25.20
3 Caroline Boileau (Nine2fivepro.Com Cycling Team - RWMA) 0:51:10 3:07.05
4 Miriam Young (Morning Glory Cycling Club - RWE.3) 0:52:25 4:21.39
5 Deirdre Maloney (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RWE.3) 0:52:46 4:43.07
6 Phebe Gray (Independent - UW35-39) 0:53:02 4:58.68
7 Liz Grootenboer (Vaughan Veloforte Cycling Club - RWMA) 0:53:51 5:47.21
8 Tanya Hewson (Independent - RWMB) 0:54:04 6:00.19
9 Micaela Birmingham (Independent - UW35-39) 1:00:47 12:43.65
DNS Jennifer Kaufman (Independent - RWMA)
 
UWCT Women 40-44, 29.1 km (Average Speed 36.5 km/h)
1 Allison Chisholm (Morning Glory Cycling Club - RWMB) 0:47:51
2 Katya Masun (Cykl - Junek Velodromes - RWE.2) 0:49:05 1:13.72
3 Lisa Ulrich (Team NCCH p/b DEC Express - RWMB) 0:51:26 3:34.84
4 Ivana Gotzeva (Beaches Cycling Club (Bcc) - RWMB) 0:53:54 6:03.01
5 Vlada Dekina (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RWMB) 1:02:09 14:17.53
DNS Mary Isaac (Scv/Taco Mamacita - UW40-44)
DNS Zeina Loutfi (Independent - UW40-44)
 
UWCT Women 45-49, 29.1 km (Average Speed 37.8 km/h)
1 Paolina Allan (Truenorth Medical Road Corps - RWE.2) 0:46:08
2 Carmen Diges (Pinstripemystic/See - RWMB) 0:51:59 5:50.82
3 Rosanna Nitti (Independent - UW45-49) 0:54:29 8:21.55
4 Jany Mitges (Independent - RWMB) 0:55:49 9:41.57
DNS Annick-isabelle Marcoux (Mansfield Athletic Club - UW45-49)
 
UWCT Women 50-54, 29.1 km (Average Speed 35.8 km/h)
1 Robyn Angeles (Independent - RWE.3) 0:48:44
2 Cheryl Rondeau (Independent - RWMC) 0:50:57 2:13.82
3 Dedi Williamson (Scenic City Velo - UW50-54) 0:53:23 4:39.17
DNF Paula Lockyer (Independent - UW50-54) DNF
 
UWCT Women 55-59, 29.1 km (Average Speed 30.6 km/h)
1 Claudia Hutchinson (Morning Glory Cycling Club - UW55-59) 0:57:09
2 Mylene Kim Fortier (Independant - UW55-59) 0:57:31 0:21.44
 
UWCT Women 60-64, 29.1 km (Average Speed 32.0 km/h)
1 Anna Tykoliz (Coachchris.Ca/Ted Velikonja/Tr - RWMC) 0:54:33
2 Janet Siilman (Thunder Bay Cycling Club - RWMC) 0:54:55 0:22.75
 
UWCT Men 19-34, 29.1 km (Average Speed 43.5 km/h)
1 Larbi Benhabib (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RME.2) 0:40:07
2 Anthony Sreblowski (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RME.2) 0:41:23 1:16.11
3 Gaelen Merritt (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RME.1) 0:41:28 1:20.92
4 James Lucas Bent (Independent - RME.2) 0:41:48 1:40.75
5 Christopher Rowley (Coachchris.Ca/Ted Velikonja/Tr - RME.2) 0:42:18 2:11.33
6 Scott Elliott (Midweek Cycling Club - RME.3) 0:42:50 2:43.18
7 Nigel Roedde (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RME.2) 0:43:02 2:54.94
8 Michael Nangle (Team Race - RME.3) 0:43:41 3:34.15
9 Jonathan Maloney (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RME.4) 0:44:36 4:28.89
10 Tommy Waldeck (Octto Cycling Team - RMU23.2) 0:45:06 4:59.06
11 Tony Jacques (Independent - RME.4) 0:45:24 5:16.70
12 Alan Dempsey (Kallisto-Fcv p/b Toyo Tires - RME.3) 0:46:46 6:38.42
13 Tyler Chuang (Independent - UM19-34) 0:47:01 6:53.69
14 Kevin Pogacar (Kurzawinkski Coach - Bike Zone - UM19-34) 0:47:11 7:04.14
15 Quentin Stossel (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RME.4) 0:47:59 7:52.03
16 Graham Barret Van Allen (Independent - UM19-34) 0:48:29 8:21.87
17 Alexander Mulholland (Beaches Cycling Club (Bcc) - RME.4) 0:49:03 8:55.45
18 Muataz Jabri (Independent - RME.4) 0:51:27 11:19.82
 
UWCT Men 35-39, 29.1 km (Average Speed 43.9 km/h)
1 Dan Doddy (Tower International Cycling Team - RMMA.1) 0:39:46
2 Bryan Tyers (Nacsworld p/b Waspcam - RMMA.1) 0:40:48 1:02.28
3 Greg Boileau (Nine2fivepro.Com Cycling Team - RME.2) 0:41:49 2:02.42
4 James Mcnaughton (Independent - RMMA.3) 0:42:01 2:14.79
5 Ryan Hodgkinson (Nacsworld p/b Waspcam - RMMA.1) 0:43:06 3:19.52
6 Brad Keast (Morning Glory Cycling Club - RMMA.2) 0:44:56 5:09.29
7 Ian Gray (Independent - UM35-39) 0:46:07 6:20.66
8 Enoch Tse (Midweek Cycling Club - RMMA.3) 0:49:26 9:39.45
 
UWCT Men 40-44, 29.1 km (Average Speed 43.8 km/h)
1 Dan Netzer (Celerity Cycling p/b Brooks Sy - UM40-44) 0:39:50
2 Eric Boone (Kelly Benefit - UM40-44) 0:40:51 1:01.11
3 Osmond Bakker (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RME.1) 0:41:04 1:13.69
4 Dorel Pop (B1 Evo Cycling Club - RMMB.2) 0:42:13 2:23.27
5 Chris Schindler (Morning Glory Cycling Club - RMMB.3) 0:42:20 2:29.74
6 Matthias Schmidt (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMB.1) 0:42:29 2:38.89
7 Justin Rogers (Nacsworld p/b Waspcam - RMMB.1) 0:42:35 2:44.96
8 Chris Pippy (Waterloo Cycling Club - RMMB.2) 0:43:07 3:17.03
9 Kevin Higgins (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1) 0:43:19 3:28.90
10 Phill Hodgkinson (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RMMB.1) 0:43:20 3:29.82
11 Patryk Biegalski (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMB.2) 0:43:48 3:58.34
12 Philip Cates (Hitch/Dark Horse - RMMB.1) 0:43:56 4:05.92
13 Rajesh Nair (Seavs/Haymarket - UM40-44) 0:44:48 4:58.13
14 Hillock Sean (Independent - UM40-44) 0:45:02 5:11.47
15 Sebastian Zdyb (Midweek Cycling Club - RMMB.3) 0:45:37 5:47.10
16 Nigel Dewsbury (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RMMB.3) 0:46:21 6:30.84
17 Vance Lai (Novofit-Compass 360 Racing - RMMB.3) 0:46:24 6:34.10
18 Simon Kelley (Beaches Cycling Club (Bcc) - RME.4) 0:48:23 8:32.66
19 Sergei Stevens (Ancaster Velo - RMMB.3) 0:52:05 12:14.98
20 Thomas Elsaesser (Independent - UM40-44) 0:52:44 12:54.27
DNS Rob Rice (Sudbury Cycling Club - RMMB.1)
DNS Geoffrey Parslow (Todd's Cycling Club - RME.2)
DNS Shannon Hunt (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
 
UWCT Men 45-49, 29.1 km (Average Speed 45.1 km/h)
1 David Gazsi (True North Medical Road Corps - UM45-49) 0:38:41
2 Fred Thomas (A-D Racing - UM45-49) 0:39:54 1:12.33
3 David Frake (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RME.2) 0:39:55 1:14.22
4 Bruce Bird (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RME.1) 0:40:48 2:06.52
5 Ian Scott (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RMMB.1) 0:41:04 2:22.78
6 Steve Mckee (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RMMB.1) 0:41:23 2:42.21
7 Brian Kelly (Nacsworld p/b Waspcam - RMMB.1) 0:42:30 3:48.49
8 Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1) 0:43:17 4:36.15
9 Bruce Raymer (Independent - RMMB.3) 0:43:42 5:01.07
10 Andy Mill (Nacsworld p/b Waspcam - RMMB.1) 0:43:53 5:11.48
11 Andrew Botterell (Cycles London Racing Team - RMMB.2) 0:45:11 6:29.46
12 Michael Mandel (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1) 0:45:23 6:42.12
13 Derek Dobson (Independent - RMMB.3) 0:45:24 6:43.14
14 Warren Shiau (Dark Horse Flyers Cycling Club - RME.3) 0:47:33 8:51.37
15 Walter Spoja (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RMMB.3) 0:49:00 10:18.80
16 Alex Pacheco (Identidad Atleta Mexico - UM45-49) 0:52:08 13:27.17
DNS David Thompson (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RMMB.1)
DNS Daniel Martin (Chronos Racing p/b Easton Cycl - UM45-49)
DNS Louis Leclerc (Independent - UM45-49)
DNS Shawn Blumenfeld (Hub Racing - UM45-49)
 
UWCT Men 50-54, 29.1 km (Average Speed 43.2 km/h)
1 Ron Amos (Hammer/53x11 - RMMC.1) 0:40:24
2 Andre Lamarche (Trek Fiera - UM50-54) 0:42:29 2:05.47
3 Derek De Gannes (Nacsworld p/b Waspcam - RMMC.1) 0:44:03 3:39.51
4 Garnett Abbey (Erace Cancer Cycling Team - RMMC.2) 0:44:58 4:33.99
5 Andrew Stewart (Truenorth Medical Road Corps - RMMC.1) 0:45:27 5:03.50
6 Andy Dickison (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMC.1) 0:45:31 5:07.39
7 Krzysztof Kurzawinski (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RMMC.2) 0:45:51 5:27.54
8 Peter Putka (Independent - UM50-54) 0:46:48 6:24.64
9 John Turnbull (Independent - UM50-54) 0:46:56 6:32.20
10 Mike Avery (First Capital Cycling, Kingston - RMMC.3) 0:47:04 6:39.84
11 Gary Weinstein (Pedalinx Zuck Bikes - RMMC.1) 0:47:22 6:58.74
12 Daniel Lundenberg (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMC.3) 0:48:09 7:45.30
13 Fulvio Cubello (Wheels Of Bloor / Graywood Development - RMMC.1) 0:49:07 8:43.25
14 Robin Fortier (Independant - UM50-54) 0:54:33 14:09.04
DNS Paul Devries (Team Race - RMMC.2)
DNS Mitch Bauer (Independent - UM50-54)
 
UWCT Men 55-59, 29.1 km (Average Speed 41.8 km/h)
1 Sylvan Adams (Powerwatts - UM55-59) 0:41:47
2 Zbig Anuszkiewicz (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMC.1) 0:41:53 0:06.14
3 Dzmitry Buben (Ccb - UM55-59) 0:42:13 0:25.53
4 Peter Kofman (Erace Cancer Cycling Team - RMMC.1) 0:44:09 2:21.71
5 David Dunnison (Musette Caffe - UM55-59) 0:45:20 3:33.35
6 Ihor Hayda (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMC.2) 0:47:03 5:15.47
7 Mark Hopper (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMC.3) 0:48:10 6:23.23
8 Pierre Lemire (Morning Glory Cycling Club - RMMC.3) 0:49:26 7:39.29
DNS Paul Monczka (Morning Glory Cycling Club - UM55-59)
DNS Robert Hart (Independent - UM55-59)
 
UWCT Men 60-64, 29.1 km (Average Speed 40.3 km/h)
1 Alain Goulet (Independent - UM60-64) 0:43:21
2 David Field (Independent - UM60-64) 0:43:47 0:26.24
3 James Laird (Independent - RMMD.2) 0:43:51 0:30.00
4 Charlie Squires (Independent - RMMD.1) 0:44:01 0:40.63
5 Dan Horchik (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RMMD.2) 0:46:49 3:28.60
6 John Esposti (Thunder Bay Cycling Club - RMMD.3) 0:48:57 5:36.76
 
UWCT Men 65+, 29.1 km (Average Speed 38.1 km/h)
1 Mark Mccarthy (Pittsford Painting & Home Improvements - UM65+) 0:45:47
2 Michael Patterson (Independent - UM65+) 0:52:28 6:41.74
3 Michael Hatch (Independent - UM65+) 0:54:20 8:32.90
DNS Richard Green (Ottawa Bicycle Club - UM65+)

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.