Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

July 4/15 11:56 am - Road Nationals: Junior Women & Master A RR results


Posted by Editoress on 07/4/15
 

Results from the Junior women and Master A men Rroad races in Thetford Mines, QC

Junior Women, 80 km
1 Emeliah (Liah) Harvie (Team Alberta) 2:20:22
2 Gillian Ellsay (Cycling BC) at s.t.
3 Laurie Jussaume (Equipe du Quebec) 0:01
4 Erin Attwell (Cycling BC) 0:02
5 Marina Aspen (Team Sask) 0:03
6 Maggie Coles-Lyster (Local Ride Racing)
7 Anna Gabrielle Traxler (Team Alberta) both s.t.
8 Melyssa Fortin (Equipe du Quebec) 0:04
9 Devaney Collier (Team Alberta) 0:08
10 Juliette Wheler (Team Sask) 0:13
11 Hillary Lowry (Team NCCH p/b DEC Express) 1:03
12 Katherine Maine (Team Ontario) 1:15
13 Holly Simonson (Cycling BC) s.t.
14 Ali Van Yzendoorn (Team Ontario) 1:19
15 Anna Talman (Team Alberta) 1:37
16 Amelia Bell (Team NCCH p/b DEC Express) 3:16
17 Olivia Baril (Equipe du Quebec) 3:19
18 Lea Tardif (Equipe du Quebec) 6:22
19 Laïla Paquet-Auclair (Promutuel-VMBL-Alco TMI) 12:32
20 Aurélie Tanguay (Promutuel-VMBL-Alco TMI) OTL
21 Sabrina Bureau (Subway-sigma) OTL
22 Roxanne Boucher (IAMGOLD-Specialized) OTL
23 Margaret Ovenell (Cycling BC) OTL
DNF Naomi Desousa (Team Ontario)
DNF Ruby West (Team Ontario)
DNS Sandrine Briere Dulude (Equipe du Quebec)
Master A Men, 141.4 km
1 Dan Doddy (Tower International Cycling Team) 3:32:08
2 Jérémie Fontanaud (Scott Rackultra) at 0:02
3 Jerome Mcnicoll (ABC cycles/Honda centre-ville)
4 Jérôme Normand-Laplante (Collectif Parlee Cycle)
5 Mathieu Charruau (Trek-Fiera)
6 Daniel Barriault (powerwatts nord, ascension velo)
7 Brandon Sant (Powerwatts)
8 Alexandre Dion (ABC Cycles / Honda Centreville)
9 Russell Van Every (Tower International cycling team)
10 Brett Boniface (Fulgas / VGF)
11 Philippe Marcotte (Laferté Bicycles) all s.t.
12 Greg Boileau (Nine2FivePro.com cycling team) 0:07
13 Michaël Bolduc (Indépendant) 0:08
14 Alexandre Aubies (Norco / Premier Tech propulsé par ChewPo)
15 Eric Pare (Trek Fiera)
16 David Dulude (Garneau-quebec)
17 Matthew Guse (Vélorganic p/p Guru Cycles) all s.t.
18 Ryan Phelps (CoachChris/Ted Velikonja/Trudell Medical) 0:12
19 Olivier Hébert (ABC Cycles / Honda Centreville) 0:14
20 Sébastien Perreault (Norco/Premier Tech p/b ChewPod)
21 Jean-François Fafard (ABC Cycles / Honda Centre-Ville)
22 Mathieu Fortier (Scott-RackUltra) all s.t.
23 Yanick Lajeunesse (Paquette Villemure) 0:17
24 Claude Crepeau (Equipe IRIS)
25 Simon Van Bellen (Cycle Pop) both s.t.
26 Jean-Francois Dussault-Turcotte (FraJean-Maurice Vezina/Groupe Investors) 0:21
27 Joel Pelletier (Cycles Dupuis) 0:22
28 David Dupuis (Vélogare/HélicoDream)
29 Sylvain Gratton (Équipe Club Cycliste Cycle Pop Team) both s.t.
30 Hugues Joannis (Collectif Parlee Cycle) 0:24
31 Shan Hyland (Jean-Maurice Vézina / Groupe Investors)
32 Jean-Philippe Delorme (Indépendant) both s.t.
33 Noel Monge (Momentum Solution Vélo) 0:26
34 Jean Charles Pinsonnault (Jean Maurice vezina) s.t.
35 Luc Guilbeault (Laferté Bicycles) 0:28
36 Bruno Lafontaine (Trek-Fiera) 0:30
37 Hugues Lapointe (GARNEAU-QUÉBEC) 1:29
38 Bryan Tyers (Nacworld p/b WASPcam) 2:19
39 Alexandre Morin (Trek-fiera) 2:34
40 Yan Grenier (AB CoachÉlite) 3:22
41 Jérôme Larivière (Équipe Brunet) 10:43
42 Sebastien Émond (Jean-Maurice Vézina / Groupe investors) 11:11
DNF Laurence Bayette St-Arnauld (Garneau Québec)
DNF Frédéric Bélanger (Trek-Fiera)
DNF Jean-Daniel Dubois (Laferté Bicycles)
DNF Jérôme Fradette (Scott-Rackultra)
DNF Eric Hebert (Équipe brunet)
DNF Paul Kotyk (Nacsworld p/b WASPcam)
DNF Nicolas Mathieu (Collectif Parlee Cycles)
DNF Martin Sirard (Indépendant-RP)
DNF Vincent Coucy (Indépendant)
DNS Jean-Francois Leduc (Laferté Bicycles)
DNS Steve Maurice (Vélogare - HélicoDream)/td>


 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.