Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

July 4/15 21:28 pm - Giro Rosa: Stage 1


Posted by Editoress on 07/4/15
 

Barbara Guarischi has sprinted to victory in the opening road stage of the Giro Rosa in Ljubljana, Slovenia today.  Guarischi finished ahead of Lucinda Brand (Rabo-Liv) and to cap off a great day for Velocio-SRAM, her teammate Tiffany Cromwell sprinted to third.

Guarischi said "This win is really amazing. I have waited so long for it and I can't believe that I have won today, a stage of the Giro! I didn't feel great at the start but on the climb I was good.  My team worked perfect for me in the last kilometres. I started to become nervous and it was Alena (Amialiusik) who kept reminding me to be patient. When you see all of your team mates in front and around you, working just for you to take the stage win, then it's incredible. When we turned the corner I could feel that Tiff was still with me. Brand went early, and I knew there was a head wind so I waited and I went with 100m to go. At one point just before the line I knew I was going to win, and it was almost too much. I couldn't believe it. The girls worked perfect for me in the lead out today and I am happy to repay them with this victory. We all will celebrate it!"

The 101 kilometre Stage one from Kamnik to Ljubljana city was one touted for the sprinters but it was not a flat stage that greeted the peloton. An early break of three riders: Ana Covrig (BePink La Classica), Malgorzta Jasinska (Alé Cipollini) and Chantal Hoffman (Lotto Soudal Ladies) were away after the first intermediate sprint at 12 kilometres. A seven kilometre climb mid-race split the peloton and at that point, Covrig and Jasinska became a duo that continued to work together until they were caught by the peloton with six kilometres to the race. The teams then became organised for their sprinters and it was Velocio-SRAM that were able to deliver the Italian sprinter Guarischi to the finish.

Team Director Sportif Beth Duryea said "The girls did a great job today, we couldn't be happier. We set a plan before the race and they have followed it through right to the last corner. It's great to see Barbara take the win, it's well deserved and she hasn't stopped smiling since. We have a stage win already now, so we can enjoy it and we look forward to what lies ahead for the rest of the Giro."

Courtesy Velocio-SRAM

 

Results

Stage 1: Kamnik to Lunghezza 100.9 Km
1 Barbara Guarischi (Ita) Velocio - SRAM 2:32:23
2 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling
3 Tiffany Cromwell (Aus) Velocio - SRAM
4 Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies
5 Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur
6 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
7 Annalisa Cucinotta (Ita) Ale Cipollini
8 Anna Zita Maria Stricker (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
9 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
10 Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
11 Michela Pavin (Ita) Servetto Footon
12 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women Cycling
13 Alena Amialiusik (Blr) Velocio - SRAM
14 Lizzie Armitstead (Gbr) Boels Dolmans Cycling
15 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling
16 Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla Pro Cycling Team
17 Lizzie Williams (Aus) Orica - AIS
18 Ashleigh Moolman-Pasio (Rsa) Bigla Pro Cycling Team
19 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling
20 Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi
21 Demi Jong De (Ned) Boels Dolmans Cycling
22 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling
23 Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling
24 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling
25 Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink Laclassica
26 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
27 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda
28 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling
29 Veronica Cornolti (Ita) Servetto Footon
30 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
31 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
32 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
33 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling
34 Molly Weaver (Gbr) Team Liv-Plantur
35 Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda
36 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
37 Flavia Mar Oliveira Paparella (Bra) Ale Cipollini
38 Alice Maria Arzuffi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
39 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini Rox
40 Sabrina Stultiens (Ned) Team Liv-Plantur
41 Francesca Cauz (Ita) Ale Cipollini
42 Jolien D'hoore (Bel) Wiggle Honda
43 Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv-Plantur
44 Valentina Scandolara (Ita) Orica - AIS
45 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling
46 Marta Bastianelli (Ita) Aromitalia Vaiano Fondr
47 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling
48 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
49 Elise Delzenne (Fra) Velocio - SRAM
50 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies
51 Jasinska Malgorzata (Pol) Ale Cipollini
52 Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini
53 Elena Franchi (Ita) Servetto Footon
54 Elena Kuchinskaya (Rus) Servetto Footon
55 Marcey Stewart (Aus) Orica - AIS
56 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling
57 Lichan Sara Mustonen (Swe) Team Liv-Plantur
58 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon
59 Rossella Ratto (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
60 Chloe Mcconville (Aus) Orica - AIS
61 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
62 Anastasiya Chulkova (Rus) Bepink Laclassica
63 ?pela Kern (Slo) BTC City Ljubljana
64 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
65 Loren Rowney (Aus) Velocio - SRAM
66 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
67 Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling
68 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda
69 Tatyana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi
70 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cycling
71 Mieke Kroeger (Ger) Velocio - SRAM
72 Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS
73 Sarah Rijkes (Aut) Lotto Soudal Ladies
74 Tayler Wiles (USA) Velocio - SRAM
75 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
76 Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur
77 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano Fondr
78 Ewelina Szybiak (Pol) Aromitalia Vaiano Fondr
79 Doris Schweizer (Sui) Bigla Pro Cycling Team
80 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies
81 Katrin Garfoot (Aus) Orica - AIS
82 Serika Mitchell Guluma Ortiz (Co Aromitalia Vaiano Fondr
83 Uenia Fernandes Da Souza (Br Ale Cipollini
84 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
85 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle Honda
86 Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano Fondr
87 Sharon Laws (Gbr) Bigla Pro Cycling Team
88 Clara Koppenburg (Ger) Bigla Pro Cycling Team
89 Ksenija Dobrynina (Rus) Astana - Acca Due O
90 Rachel Neylan (Aus) Orica - AIS
91 Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana - Acca Due O
92 Mara Abbott (USA) Wiggle Honda
93 Jessica Marcela Parra Rojas (Co Aromitalia Vaiano Fondr
94 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies
95 Amy Georgia Williams (Nzl) Bepink Laclassica
96 Elena Berlato (Ita) Ale Cipollini
97 Karol-Ann Canuel (Can) Velocio - SRAM
98 Marcela Elis Prieto Castaneda (Mex) Universidad Autonoma D
99 Alena Sitsko (Blr) Astana - Acca Due O
100 Anna Sanchis Chafer (Esp) Wiggle Honda
101 Willeke Knol (Ned) Team Liv-Plantur
102 Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Pro Cycling Team
103 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica
104 Jessie Walker (Gbr) Servetto Footon
105 Jaime Nielsen (Nzl) Bepink Laclassica
106 Marina Likhanova (Rus) Servetto Footon
107 Azzurra D'intino (Ita) Michela Fanini Rox
108 Claudia Veronica Leal Balderas (Mex) Universidad Autonoma D
109 Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini all s.t.
110 Sarah Roy (Aus) Orica - AIS 0:28
111 Joelle Numainville (Can) Bigla Pro Cycling Team 0:36
112 Carmen Small (USA) Bigla Pro Cycling Team 0:54
113 Ana Maria Covrig (Rou) Bepink Laclassica 1:07
114 Leidy Natalia Munoz Ruiz (Col) Tre Colli - Forno D’asol 1:49
115 Larisa Pankova (Rus) Astana - Acca Due O 6:18
116 Ana Maria Hernendez Del Gado (Mex) Universidad Autonoma D
117 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana
118 Erika Haydee Varela Huerta (Me Universidad Autonoma D
119 Alenka Novak (Slo) BTC City Ljubljana
120 Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana - Acca Due O
121 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
122 Anja Rugelj (Slo) BTC City Ljubljana
123 Eyerusalem Kelil (Eth) S.C. Michela Fanini Rox
124 Giorgia Fraiegari (Ita) Bepink Laclassica
125 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
126 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
127 Olena Novikova (Ukr) Tre Colli - Forno D’asol
128 Emma Marcelli (Ita) Tre Colli - Forno D’asol
129 Claudia Cretti (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
130 Olena Oliniik (Ukr) Tre Colli - Forno D’asol
131 Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies
132 Ruby Livingstone (Nzl) Bepink Laclassica
133 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
134 Valentina Bastianelli (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
135 Sara Grifi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
136 Marina Lari (Ita) Colli - Forno D’asol
137 Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano Fondr
138 Allison Elizabeth Linnell (USA) Aromitalia Vaiano Fondr
139 Marika Campagnaro (Ita) Astana - Acca Due O all s.t.
140 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana - Acca Due O 12:39
141 Ariadna Gutierrez (Mex) Universidad Autonoma D s.t.
142 Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 12:41
143 Dulce Pliego Moreno (Mex) Universidad Autonoma D 17:07
144 Isotta Barbieri (Ita) Colli - Forno D’asol 17:41
145 Vittoria Reati (Fra) Michela Fanini Rox
146 Jasmine Dotti (Ita) Colli - Forno D’asol
147 Aurora Mancini (Ita) Colli - Forno D’asol all s.t.
NA Wendolinne Chavez (Mex) Universidad Autonoma D
 
GC
1 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling 2:35:06
2 Barbara Guarischi (Ita) Velocio - SRAM at 0:04
3 Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla Pro Cycling Team 0:05
4 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling 0:06
5 Tiffany Cromwell (Aus) Velocio - SRAM 0:07
6 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling s.t.
7 Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling 0:08
8 Ashleigh Moolman-Pasio (Rsa) Bigla Pro Cycling Team
9 Valentina Scandolara (Ita) Orica - AIS both s.t.
10 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling 0:09
11 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling 0:11
12 Katrin Garfoot (Aus) Orica - AIS
13 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women Cycling both s.t.
14 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda 0:12
15 Lizzie Williams (Aus) Orica - AIS
16 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling
17 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cycling
18 Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling all s.t.
19 Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur 0:13
20 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling
21 Sabrina Stultiens (Ned) Team Liv-Plantur all s.t.
22 Jaime Nielsen (Nzl) Bepink Laclassica 0:14
23 Alena Amialiusik (Blr) Velocio - SRAM
24 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica
25 Clara Koppenburg (Ger) Bigla Pro Cycling Team
26 Molly Weaver (Gbr) Team Liv-Plantur
27 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling all s.t.
28 Lizzie Armitstead (Gbr) Boels Dolmans Cycling 0:15
29 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
30 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle Honda
31 Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS
32 Ksenija Dobrynina (Rus) Astana - Acca Due O all s.t.
33 Mieke Kroeger (Ger) Velocio - SRAM 0:16
34 Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies
35 Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi
36 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox all s.t.
37 Anna Zita Maria Stricker (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 0:17
38 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling
39 Annalisa Cucinotta (Ita) Ale Cipollini
40 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
41 Tayler Wiles (USA) Velocio - SRAM all s.t.
42 Chloe Mcconville (Aus) Orica - AIS 0:18
43 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
44 Marcey Stewart (Aus) Orica - AIS
45 Elena Berlato (Ita) Ale Cipollini
46 Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur
47 Lichan Sara Mustonen (Swe) Team Liv-Plantur
48 Rossella Ratto (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
49 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda all s.t.
50 Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini 0:19
51 Demi Jong De (Ned) Boels Dolmans Cycling
52 Rachel Neylan (Aus) Orica - AIS
53 Loren Rowney (Aus) Velocio - SRAM
54 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies
55 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
56 Elise Delzenne (Fra) Velocio - SRAM all s.t.
57 Doris Schweizer (Sui) Bigla Pro Cycling Team 0:20
58 Michela Pavin (Ita) Servetto Footon
59 Jasinska Malgorzata (Pol) Ale Cipollini
60 Serika Mitchell Guluma Ortiz (Co Aromitalia Vaiano Fondr
61 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
62 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano Fondr
63 Willeke Knol (Ned) Team Liv-Plantur
64 Sharon Laws (Gbr) Bigla Pro Cycling Team
65 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur all s.t.
66 Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda 0:21
67 Karol-Ann Canuel (Can) Velocio - SRAM
68 Anna Sanchis Chafer (Esp) Wiggle Honda
69 Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink Laclassica
70 Amy Georgia Williams (Nzl) Bepink Laclassica
71 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
72 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda
73 Flavia Mar Oliveira Paparella (Bra) Ale Cipollini all s.t.
74 Alena Sitsko (Blr) Astana - Acca Due O 0:21
75 Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv-Plantur
76 Alice Maria Arzuffi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
77 Tatyana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi
78 Anastasiya Chulkova (Rus) Bepink Laclassica
79 Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Pro Cycling Team
80 Jessica Marcela Parra Rojas (Co Aromitalia Vaiano Fondr
81 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies all s.t.
82 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling 0:23
83 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
84 Sarah Rijkes (Aut) Lotto Soudal Ladies
85 ?pela Kern (Slo) BTC City Ljubljana all s.t.
86 Jessie Walker (Gbr) Servetto Footon 0:24
87 Jolien D'hoore (Bel) Wiggle Honda
88 Ewelina Szybiak (Pol) Aromitalia Vaiano Fondr
89 Marta Bastianelli (Ita) Aromitalia Vaiano Fondr all s.t.
90 Elena Kuchinskaya (Rus) Servetto Footon 0:25
91 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini Rox 0:26
92 Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano Fondr
93 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
94 Veronica Cornolti (Ita) Servetto Footon all s.t.
95 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:27
96 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon s.t.
97 Elena Franchi (Ita) Servetto Footon 0:28
98 Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini
99 Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
100 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies all s.t.
101 Uenia Fernandes Da Souza (Br Ale Cipollini 0:29
102 Francesca Cauz (Ita) Ale Cipollini 0:30
103 Mara Abbott (USA) Wiggle Honda
104 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo both s.t.
105 Marcela Elis Prieto Castaneda (Mex) Universidad Autonoma D 0:31
106 Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana - Acca Due O 0:32
107 Claudia Veronica Leal Balderas (Mex) Universidad Autonoma D s.t.
108 Marina Likhanova (Rus) Servetto Footon 0:34
109 Azzurra D'intino (Ita) Michela Fanini Rox 0:36
110 Joelle Numainville (Can) Bigla Pro Cycling Team 0:59
111 Carmen Small (USA) Bigla Pro Cycling Team 1:08
112 Sarah Roy (Aus) Orica - AIS 1:27
113 Ana Maria Covrig (Rou) Bepink Laclassica 1:29
114 Leidy Natalia Munoz Ruiz (Col) Tre Colli - Forno D’asol 2:20
115 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 6:34
116 Claudia Cretti (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 6:37
117 Larisa Pankova (Rus) Astana - Acca Due O 6:39
118 Erika Haydee Varela Huerta (Me Universidad Autonoma D 6:42
119 Sara Grifi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
120 Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies both s.t.
121 Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano Fondr 6:43
122 Ruby Livingstone (Nzl) Bepink Laclassica 6:45
123 Allison Elizabeth Linnell (USA) Aromitalia Vaiano Fondr 6:45
124 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
125 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo both s.t.
126 Alenka Novak (Slo) BTC City Ljubljana 6:46
127 Giorgia Fraiegari (Ita) Bepink Laclassica s.t.
128 Anja Rugelj (Slo) BTC City Ljubljana 6:47
129 Valentina Bastianelli (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi s.t.
130 Olena Oliniik (Ukr) Tre Colli - Forno D’asol 6:48
131 Olena Novikova (Ukr) Tre Colli - Forno D’asol
132 Ana Maria Hernendez Del Gado (Mex) Universidad Autonoma D
133 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini Rox all s.t.
134 Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana - Acca Due O 6:49
135 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 6:49
136 Eyerusalem Kelil (Eth) S.C. Michela Fanini Rox 6:51
137 Marika Campagnaro (Ita) Astana - Acca Due O 6:56
138 Marina Lari (Ita) Colli - Forno D’asol 6:57
139 Emma Marcelli (Ita) Tre Colli - Forno D’asol 6:58
140 Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 13:04
141 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana - Acca Due O 13:08
142 Ariadna Gutierrez (Mex) Universidad Autonoma D 13:20
143 Dulce Pliego Moreno (Mex) Universidad Autonoma D 17:45
144 Jasmine Dotti (Ita) Colli - Forno D’asol 18:21
145 Isotta Barbieri (Ita) Colli - Forno D’asol 18:23
146 Aurora Mancini (Ita) Colli - Forno D’asol 18:25
147 Vittoria Reati (Fra) Michela Fanini Rox 18:27

 

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.