Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

July 18/15 14:33 pm - Mountain Bike Nationals results


Posted by Editoress on 07/18/15
 

Full results from the 2015 in St Felicien, Quebec



Junior Expert Women
1 Laurie Arseneault (La Cordee)
2 Emily Handford (Cycling BC/Different Bikes) 0:59:32.1
3 Mackenzie Myatt (Cyclesmith Cycling Club) 1:00:44.5
4 Erica Leonard (Team Ontario/Centurion Next Wave) 1:01:24.5
5 Amelie Simard (CVM Subway Sigma) 1:02:42.3
6 Florence Dostie-Menard (Équipe du Québec/CVM de la Gatineau) 1:02:54.7
7 Juliette Tetreault (Équipe du Québec/Skinouk-VDM) 1:03:12.8
8 Catherine Hamel (Cyclone d'Alma) 1:03:13.3
9 Sabrina Bureau (CVM Subway Sigma) 1:04:50.8
10 Melissa Lavigne (Skinouk VDM) 1:15:01.5
DNF Soren Meeuwisse (Trek Canada MTB Team) 1:21:45.1
DNF Elodie Bernier (CC Mont-Ste-Anne)
DNS Sophianne Samson (CVM Subway Sigma)
 
Junior Expert Men
1 Raphael Auclair (Pivot Cycles-OTE)
2 Rhys Verner (Cycling BC/Kona) 1:03:32.0
3 Quinton Disera (Team Ontario/Cycle Solutions Angry Johnny's CC) 1:03:35.1
4 Sean Fincham (Cycling BC) 1:04:42.1
5 Felix Longpre (Équipe du Québec/CC Mont Sainte-Anne) 1:04:47.6
6 Luke Di Marzo (Cycling BC) 1:05:59.3
7 Liam Mulcahy (Team Ontario/ CSAJCC pb Norco LG) 1:06:14.2
8 Adam Roberge (Équipe du Québec/C3-Velo Pays-d'en-Haut) 1:06:54.5
9 Antoine Belanger Rannou (Équipe du Québec/CVM de la Gatineau) 1:07:15.7
10 Xavier Morin (Dalbix) 1:07:34.5
11 Cedrick Cantin (Équipe du Québec/Mathieu performance) 1:07:53.6
12 Tyler Orschel (Trek Canada Mountain Bike Team) 1:09:18.7
13 Malcolm Barton (Team Ontario/Cycle Solutions Angry Johnny?sCC p/b Norco) 1:09:51.4
14 Emile Farrell-Dessureault (Équipe du Québec/Skinouk VDM) 1:10:27.1
15 Max McCulloch (Cycling BC) 1:10:31.5
16 Carter Nieuwesteeg (TCR and Rocky Mountain) 1:10:46.0
17 Reith Austin (Team Whistler) 1:12:00.2
18 Joe Morin (Dalbix) 1:12:44.6
19 Jan Kocemba (Progressive p/b Superfly/Maverix Racing) 1:13:05.5
20 Emile Perreault (CVM2Vals) 1:13:30.0
21 Owen Flood (Arrow Racing) 1:14:20.4
22 William Verreault (Velo 2 Max) 1:14:26.5
23 Kaleb Hellreich (Trek Store CC) 1:14:30.0
24 Simon Caouette (Cyclone) 1:15:44.9
25 Seth Van Varseveld (Cycling BC) 1:16:13.2
26 Cody Shimizu (Team Alberta) 1:16:24.6
27 Riccardo Durisotti (CCVM Evolution) 1:17:23.0
28 Aidan Webster (Waterloo Cycling Club) 1:17:37.2
DNF Marvrick Cote-Payette (Cyclone d'Alma) 1:19:39.8
DNF Michael Verveda (Team Alberta)
DNS Maxime Fortier (Dalbix Sherbrooke)
 
Elite Women
1 Catharine Pendrel (Luna Pro team)
2 Batty Emily (Trek Factory) 1:31:05.9
3 Sandra Walter (Liv Cycling Canada) 1:31:42.9
4 Mikaela Kofman (SCOTT-3Rox Racing) 1:36:48.7
5 Cindy Montambault (Equipe du Quebec/CVM 2 VALS) 1:39:34.0
6 Rebecca Beaumont (Cyclone d'Alma) 1:40:23.7
7 Jean Ann Berkenpas (Team GIANT Vancouver) 1:42:28.1
8 Elyse Nieuwold (Independent) 1:45:01.2
9 Heather Gray (Cycle Solutions/Angry Johnny's CC) -1 Lap
10 Cayley Brooks (Independent) -1 Lap
11 Chloe Cross (Team Whistler) -1 Lap
12 Emily Jibb (La Cordee) -2 Laps
13 Catherine Harnden (Independent) -2 Laps
DNS Stacey Smith (Cyclepath Kelowna) -4 Laps
 
Elite Men
1 Raphael Gagne (Rocky Mountain)
2 Leandre Bouchard (Cyclone d'Alma) 1:31:59.4
3 Evan McNeely (Norco Factory Team) 1:33:42.7
4 Evan Guthrie (Norco Factory Team) 1:34:06.6
5 Jeremy Martin (Rocky Mountain Bicycles Factory team) 1:34:40.7
6 Antoine Caron (Pivot Cycles - OTE) 1:36:07.9
7 Peter Glassford (Trek Canada) 1:36:23.6
8 Cameron Jette (SCOTT-3Rox Racing) 1:36:51.8
9 Geoff Kabush (SCOTT-3Rox Racing) 1:38:16.2
10 Adam Morka (Trek Canada) 1:38:22.4
11 Andrew L'Esperance (Norco Factory Team) 1:38:26.8
12 Andrew Watson (Norco Factory Team) 1:39:32.3
13 Matthew Martindill (Arrow Racing) 1:39:48.1
14 Marc-Andre Daigle (Garneau) 1:41:36.7
15 Eric Tourville (Limited Air Lousse Private Club) 1:41:36.8
16 Patrick Chartrand (Garneau Quebec) 1:44:26.9
17 Jon Slaughter (Jon Slaughter) 1:45:00.2
18 Chris Fruetel (Progressive p/b Superfly/Maverix Racing) 1:47:14.6
19 Vincent Lessard (Beauce) -1 Lap
20 Scott Lynch (Independent) -1 Lap
21 Jeanlouis Arpin (iris) -1 Lap
22 Brandon Curry (Cycle Solutions) -1 Lap
23 Dylan Bailey (Rollin' Thunder Racing) -1 Lap
24 Luc Boily (CVM 2VALS) -1 Lap
25 Jonathan Cantin (Velo Extreme Saint-Raymond) -1 Lap
26 Jasmin Cantin (Velo Extreme Saint-Raymond) -2 Laps
27 Robin Wallar (Independent) -2 Laps
28 Andre Landry (Mikes Bike Shop) -2 Laps
DNF Derek Zandstra (SCOTT-3Rox Racing) -2 Laps
DNF Mitchell Bailey (Trek Canada)
DNF Stephen Chapman (Tekne)
 
U23 Women
1 Haley Smith (Norco Factory Team)
2 Frederique Trudel (Specialized racing Canada) 1:17:50.8
3 Catherine Fleury (Cyclone d'Alma) 1:18:18.7
4 Maghalie Rochette (LUNA Pro Team) 1:19:52.7
5 Rachel Pageau (Cycle Devinci) 1:20:29.6
6 Laurence Harvey (Rocky Mountain /ProCycle) 1:23:33.9
7 Anne-Julie Tremblay (Cyclone d'Alma) 1:24:52.6
8 Andreane Lanthier Nadeau (Rocky Mountain Factory Team) 1:25:11.8
9 Frederique Larose-Gingras (CVM Subway Sigma) 1:25:58.0
10 Katlyn Dundas (WolfPak Racing/Inception Cyclery) 1:26:17.9
11 Kayla Morin-Blanchette (Cycles Cadieux) 1:33:21.2
12 Rosalie Auger (Maglia Rosa) 1:34:24.1
DNF Stefanie Tremblay (Cyclone d'Alma) 1:36:39.3
DNF Sarah Lynch (Two Wheel Racing)
DNF Katlyn Dundas (WOLFPAK RACING/INCEPTION CYCLERY)
 
U23 Men
1 Alexandre Vialle (Independent)
2 Peter Disera (Norco Factory Team) 1:19:13.0
3 Marc-Antoine Nadon (Independent) 1:19:41.2
4 Marc-Andre Fortier (Independent) 1:20:20.7
5 Felix Burke (Équipe du Québec/jo-velo/cannondale) 1:20:29.9
6 Quinn Moberg (Rocky Mountain Factory Team) 1:22:27.0
7 Davis Ross (AWI Racing) 1:24:36.9
8 Felix Belhumeur (Pivot Cycles-OTE) 1:24:38.9
9 Vincent Belhumeur (Mathieu Performance) 1:25:57.7
10 Samuel Tremblay (Cyclone d'Alma) 1:26:14.1
11 Anthony Audet (Independant) 1:26:54.3
12 Guillaume Larose-Gingras (Pivot Cycles-OTE) 1:27:04.3
13 Mahon Lamont (Independent) 1:28:57.7
14 Thomas Gauthier (Pivot Cycles-OTE) 1:31:18.5
15 Jean-Francois Girard (Independent) 1:34:33.6
16 Alex Schmidt (WOLFPAK RACING/INCEPTION CYCLERY) -2 Laps
17 Jake Larson (Independent) -2 Laps
DNF Benjamin Hewins (Banks Bikes) -3 Laps
DNS Isaac Niles (Team Alberta)
 
Cadet Women
1 Sidney McGill (Team Alberta)
2 Dana Dana Gilligan (Team Ontario/Cycle Solutions Angry Johnny's CC p/b Norco) 0:41:03.7
3 Roxane Vermette (CC Mont-Ste-Anne) 0:41:45.4
4 Robin Pollard (Team Alberta) 0:42:18.5
5 Marianne Theberge (Équipe du Québec/Mathieu Performance) 0:43:04.0
6 Mireille Larose-Gingras (CVM Subway Sigma) 0:43:18.2
7 Samantha Fuller (Team Ontario/Wolfpak Racing) 0:43:47.5
8 Noemie Tremblay (CYCLONE) 0:44:34.1
9 Jeanne Bellavance (Mathieu Performance) 0:46:13.1
10 Sarah Fabbro (Team Ontario/Trek Store) 0:46:54.6
11 Vicky Morin-Blanchette (C3 Velo Pays-d'en-Haut) 0:48:17.8
12 Sandrine Drolet (C3 Velo Pays-d'en-Haut) 0:50:07.6
13 Emie Diaz (C3 Velo Pays-d'en-Haut) 0:53:26.4
14 Krystel Gagnon (Centre du Velo Mascouche) 0:55:02.7
DNS Abbey McGill (Team Alberta) 1:01:13.0
DNS Sara Truchon (Velo 2 Max)
 
Cadet Expert Men
1 Victor Verreault (Velo 2 Max)
2 Brody Sanderson (Team Ontario/Centurion Next Wave) 0:49:59.3
3 Gunnar Holmgren (Team Ontario/Centurion Next Wave/Velocity Cycle and Ski) 0:51:08.0
4 Philippe St-Laurent (CVM Subway Sigma) 0:51:47.2
5 Holden Jones (Team BC/Team Squamish) 0:52:38.8
6 Tyler Clark (Team Ontario/Xprezo/Centurian Next Wave) 0:52:39.1
7 Frederic Bergeron (Velogamik) 0:52:53.3
8 Francis Fortin (CVM Subway Sigma) 0:53:32.2
9 Philippe Truchon (Mathieu Performance) 0:53:57.4
10 William Maltais-Pilote (Club Cyclone d'Alma) 0:55:05.1
11 William Cote (Dalbix Sherbrooke) 0:55:12.7
12 Nick Kleban (Team Squamish/Cycing BC) 0:55:13.1
13 Hunter Verner (Cycling BC) 0:55:54.7
14 Raphael Bouchard (Cannondale Technologies) 0:55:54.7
15 Noah Simms (Team Ontario/CSAJCC p/b LG Norco) 0:56:23.0
16 Scott Leonard (Team Ontario/Cycle Solutions Angry Johnnys) 0:57:39.0
17 Christopher Glansnig (Team Alberta) 0:57:39.0
18 Nicholas Emsley (AWI Racing) 0:57:57.8
19 Shane Patterson (Cycling BC) 0:57:58.0
20 Elie Sarrazin (C3 Velo Pays-d'en-Haut) 0:58:17.5
21 Gabriel Guay (Independent) 0:58:21.8
22 Logan Sadesky (Rundle Mountain Cycling Club) 0:58:30.2
23 Anthony Logan (CVM Subway Sigma) 0:58:37.0
24 Pierre-Luc Girard (VO2/Café Summum) 0:59:26.6
25 Sam Poon (Team Alberta) 0:59:40.0
26 Charles Couture (C3 Velo Pays-den-Haut) 1:00:13.4
27 Derrick Landry (CVM 2Vals) 1:00:36.7
28 Charles-Antoine Pelletier (Mathieu Performance) 1:02:05.9
29 Marc-Antoine Boucher (Mathieu Performance) 1:02:26.6
DNF William Baron (C3 Velo Pays-d'en-Haut) 1:05:51.8



 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.