Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

October 13/15 22:49 pm - Trek CXC Cup: Day 1 and 2 results


Posted by Editoress on 10/13/15
 

Results from the two days of racing at the Trek CXC Cup in Waterloo, WI

 

Day 1 (October 10th)
 
Elite Women
1 Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com 42:46
2 Amanda Miller (USA) Boulder Cycle Sport/ Yogaglo 42:47
3 Crystal Anthony (USA) Boulder Cycle Sport/ Yogaglo 42:50
4 Katherine Compton (USA) Trek Factory Racing 43:10
5 Caroline Mani (Fra) Raleigh Clement 43:30
6 Courtenay McFadden (USA) American Classic/Zones 43:37
7 Sunny Gilbert (USA) Michelob Ultra - Big Shark Racing 43:43
8 Meredith Miller (USA) Noosa Pro Cyclocross 44:00
9 Ellen Noble (USA) Jam / NCC / Vittoria 44:07
10 Rebecca Fahringer (USA) Amy D. Foundation 44:09
11 Ally Stacher (USA) Stan's NoTubes 44:28
12 Maghalie Rochette (USA) Luna Pro Team 44:44
13 Anna Schappert (Can) Dark Red Racing 44:45
14 Laurel Rathbun (USA) Raleigh/Clement 44:45
15 Amanda Nauman (USA) SDG-Muscle Monster 45:53
16 Jessica Cutler (USA) Jamis Pro Cyclocross 45:59
17 Tricia Fleischer (USA) Tenspeed Hero 46:04
18 Meghan Korol (USA) Team Handmade 46:05
19 Cisek Corey Coogan (USA) Power Fix Cx 46:05
20 Nicole Mertz (USA) Iscorp Cycling P/B Smartchoice 46:38
21 Jennifer Nowlin (USA) Power Fix Cx 46:45
22 Rebecca Gross (USA) Khs - Rolf 46:55
23 Carol Jeane Sansome (USA) St Paul Bicycle Racing Club 47:01
24 Rebecca Blatt (USA) Van Dessel Factory Team 47:05
25 Megan Barr (USA) Angry Catfish 47:13
26 Emma Swartz (USA) Trek Cyclocross Collective 47:34
27 Jenna Blandford (USA) Vo2 47:41
28 Katherine Santos (USA) Boo Bicycles 47:45
29 Corrie Karas (USA) U23 Cyclocross Project 48:17
30 Sydney Guagliardo (USA) Psimet Racing 48:19
31 Rosemary Penta (USA) Vo2 48:30
32 Maria Larkin (Irl) Chicago Cuttin Crew 48:44
33 Amanda Schaap (USA) Independent 48:49
34 Cooper Dendel (USA) Quick Step Bike Shop 48:50
35 Diedre Ribbens (USA) Gpcx On The Dl 48:55
36 Laura Winberry (USA) Speedvagen Family Racing 48:57
37 Vanessa Curtis (USA) University Of Iowa Heart And Va 49:00
38 Jessica Duppler (USA) Colonial Bicycle Company 49:01
39 Mackenzie Woodring (USA) Grand Rapids Bicycle Company 49:16
40 Kennedy Adams (USA) U23 Cyclocross Project 49:55
41 Mackenzie Green (USA) U23 Cyclocross Project 51:21
42 Lindsay Knight (USA) Heritage Race Club - 2 laps
DNF Danielle Smith (USA) Tenspeed Hero
DNS Abby Strigel (USA) Independent
DNS Kathleen Fitzpatrick (USA) Independent
DNS Leah Gifford (USA) Soundpony Triad Bank
 
Elite Men
1 Jeremy Powers (USA) Aspire Racing 1:00:17
2 Stephen Hyde (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com 1:00:27
3 James Driscoll (USA) Raleigh/Clement 1:00:50
4 Dan Timmerman (USA) StanS Notubes Elite Cx 1:01:11
5 Brian Matter (USA) KS Energy Services / Mosh 1:01:23
6 Allen Krughoff (USA) Noosa Pro Cyclocross 1:01:39
7 Troy Wells (USA) Team Clif Bar Cycling 1:02:25
8 Jacob Lasley (USA) Spcx P/B R.K. Black 1:02:33
9 Tristan Schouten (USA) Rolf Prima 1:02:38
10 Russell Stevenson (USA) Trek Cyclocross Collective 1:02:49
11 Mitchell Hoke (USA) The Pros Closet 1:02:50
12 Scott Smith (USA) Jam / Ncc / Vittoria 1:02:59
13 Eric Thompson (USA) Hed Cycling Products 1:03:06
14 Ian McPherson (USA) The Pros Closet 1:03:13
15 Craig Richey (Can) Red Truck Garneau 1:03:28
16 Kevin Bradford-Parish (USA) Independent 1:03:46
17 Philip Short (USA) Trek Store Greensboro - General 1:03:51
18 Jake Wells (USA) Stans Notubes Elite Cyclocross 1:04:33
19 Maxx Chance (USA) The Pros Closet 1:04:45
20 Josh Bauer (USA) Twin Six 1:04:57
21 Alexander Martin (USA) Revolution Cycles Club 1:05:11
22 Ian McShane (USA) Vo2 1:05:12
23 Danick Vandale (Can) Russ Hays/Accent Inns 1:05:17
24 Travis Braun (USA) Revolution Cycles Club 1:05:33
25 Dominic Talerico (USA) Angry Catfish 1:05:44
26 Casey Hildebrandt (USA) The Underground Project 1:06:01
27 Skyler Mackey (USA) KCCX 1:06:02
28 Micah Moran (USA) Trek Midwest Team 1:06:24
29 Corey Stelljes (USA) 5Nines/Motorless Motion 1:06:25
30 David Reyes (USA) Heritage Race Club 1:06:31
31 Matthew Schweiker (USA) Heritage Race Club 1:06:48
32 Chris Drummond (USA) SPCX p/b R.K. Black 1:07:28
33 Bryan Fosler (USA) Trek Midwest Team 1:07:47
34 Sam Berkland (USA) The Hub Cycling Team -2 laps
35 David Sheek (USA) Sdg Muscle Monster -2 laps
36 Matthew Allen (USA) Lgr P/B Tonka Cycle & Ski -2 laps
37 Michael Dutczak (USA) Independent -2 laps
38 Seth Eckert (USA) Trek Midwest Team - 3 laps
39 Dallas Fowler (USA) Kuhl - 3 laps
40 Kip Spaude (USA) Independent - 3 laps
41 Evan Hartig (USA) Credite Velo - Trek - 3 laps
42 Eric Shivvers (USA) Half Acre Cycling - 7 laps
DNF Isaac Neff (USA) 5Nines/Motorless Motion
DNF Dan Teaters (USA) Team Wheel & Sprocket
DNF Ian Haupt (USA) True Veterinary Care Cycling p/b Gryphon Advisors
DNF Christian Sundquist (USA) The Hub Cycling Team
DNS Ryan Trebon (USA) Elbowz Racing
DNS Kerry Werner (USA) Team Optum P/B Kelly Benefits
DNS Jordan Roessingh (Can) Iscorp Cycling P/B Smartchoice)
 
Day 2 (October11th)
 
Elite Wome
1 Crystal Anthony (USA) Boulder Cycle Sport/ Yogaglo 42:27
2 Caroline Mani (Fra) Raleigh Clement 42:34
3 Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com 42:42
4 Amanda Miller (USA) Boulder Cycle Sport/ Yogaglo 43:23
5 Sunny Gilbert (USA) Michelob Ultra - Big Shark Raci 43:31
6 Meredith Miller (USA) Noosa Pro Cyclocross 43:59
7 Amanda Nauman (USA) Sdg Muscle Monster 44:19
8 Ellen Noble (USA) Jam / Ncc / Vittoria 44:40
9 Laurel Rathbun (USA) Raleigh/Clement 44:54
10 Anna Schappert (Can) Dark Red Racing 45:16
11 Jessica Cutler (USA) Jamis Pro Cyclocross 45:47
12 Meghan Korol (USA) Don Walker Cycles Racing 45:59
13 Katherine Compton (USA) Trek Factory Racing 46:27
14 Corey Coogan Cisek (USA) Power Fix Cx 46:28
15 Carol Jeane Sansome (USA) St Paul Bicycle Racing Club 46:28
16 Jenna Blandford (USA) Vo2 46:34
17 Abby Strigel (USA) Bontrager Honey Stinger 46:38
18 Cooper Dendel (USA) Quick Step Bike Shop 46:38
19 Jennifer Nowlin (USA) Power Fix CX 46:40
20 Megan Barr (USA) Angry Catfish 46:43
21 Rebecca Blatt (USA) Van Dessel Factory Team 47:00
22 Laura Winberry (USA) Speedvagen Family Racing 47:06
23 Nicole Mertz (USA) Iscorp Cycling p/b Smartchoice 47:21
24 Rebecca Gross (USA) KHS - Rolf 47:25
25 Katherine Santos (USA) Boo Bicycles 47:33
26 Emma Swartz (USA) Trek Cyclocross Collective 47:51
27 Danielle Smith (USA) Tenspeed Hero 48:00
28 Stacy Kalemkiarian (USA) Power Fix CX 48:09
29 Rosemary Penta (USA) Vo2 48:42
30 Vanessa Curtis (USA) University Of Iowa Heart And Va 48:43
31 Diedre Ribbens (USA) Gpcx On The Dl 48:46
32 Alijah Beatty (USA) Northstar Development Cycling 49:53
33 Maria Larkin (Irl) Chicago Cuttin Crew 50:24
34 Corrie Karas (USA) U23 Cyclocross Project 51:27
35 Mackenzie Woodring (USA) Foundry Cycles 51:29
DNF Tricia Fleischer (USA) Tenspeed Hero
DNF Rebecca Fahringer (USA) Amy D. Foundation
DNF Ally Stacher (USA) Ally's Bar
DNF Courtenay McFadden (USA) American Classic Zones
DNF Jessica Duppler (USA) Colonial Bicycle Company
DNF Kennedy Adams (USA) U23 Cyclocross Project
DNS Maghalie Rochette (Can) Luna Pro Team
DNS Mackenzie Green (USA) U23 Cyclocross Project
DNS Suzie Goebel (USA) Two Wheeler Dealer Of Sioux Fal
DNS Amanda Schaap (USA) Speed Merchants
DNS Kathleen Fitzpatrick (USA)
DNS Antonia Leal (USA)
 
Elite Men
1 Stephen Hyde (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com 1:01:03
2 Allen Krughoff (USA) Noosa Pro Cyclocross 1:01:04
3 Dan Timmerman (USA) Stan's NoTubes Elite CX 1:01:16
4 Brian Matter (USA) Ks Energy Services / Mosh 1:01:36
5 James Driscoll (USA) Raleigh/Clement 1:02:04
6 Troy Wells (USA) Team Clif Bar Cycling 1:02:27
7 Kerry Werner (USA) Raleigh/Clement 1:02:38
8 Craig Richey (Can) Red Truck Garneau 1:02:59
9 Mitchell Hoke (USA) The Pros Closet 1:03:29
10 Eric Thompson (USA) Hed Cycling Products 1:03:29
11 Jake Wells (USA) Stans Notubes Elite Cyclocross 1:03:45
12 Tristan Schouten (USA) Rolf Prima 1:04:14
13 Kevin Bradford-Parish (USA) Independent 1:04:22
14 Ian Mcpherson (USA) The Pros Closet 1:04:28
15 Philip Short (USA) Trek Store Greensboro - General 1:04:31
16 Jacob Lasley (USA) Spcx p/b R.K. Black 1:05:00
17 Danick Vandale (Can) Russ Hays/Accent Inns 1:05:13
18 Dan Teaters (USA) Team Wheel & Sprocket 1:05:48
19 Skyler Mackey (USA) KCCX 1:06:02
20 Maxx Chance (USA) The Pros Closet 1:06:40
21 Micah Moran (USA) Trek Midwest Team 1:06:48
22 Chris Drummond (USA) Spcx p/b R.K. Black 1:07:02
23 Travis Braun (USA) Revolution Cycles Club 1:07:12
24 Ian McShane (USA) Vo2 1:07:32
25 Dominic Talerico (USA) Angry Catfish 1:08:16
26 David Sheek (USA) Sdg Muscle Monster 1:08:33
27 Casey Hildebrandt (USA) The Underground Project 1:09:03
28 Russell Stevenson (USA) Trek Cyclocross Collective - 2 laps
29 Sam Berkland (USA) The Hub Cycling Team - 2 laps
30 Bryan Fosler (USA) Trek Midwest Team - 2 laps
31 Seth Eckert (USA) Trek Midwest Team - 2 laps
32 Matthew Allen (USA) Lgr p/b Tonka Cycle & Ski - 2 laps
33 Evan Hartig (USA) Credite Velo - Trek - 4 laps
34 Alexander Martin (USA) Revolution Cycles Club - 4 laps
DNF Scott Smith (USA) Jam / Ncc / Vittoria
DNF Jordan Roessingh (Can) Iscorp Cycling p/b Smartchoice
DNF Ian Haupt (USA) True Veterinary Care Cycling p/b Gryphon Advisors


 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.