Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

October 18/15 19:30 pm - Maglia Rosa Cyclocross series (QC) race 8 results


Posted by Editoress on 10/18/15
 

Results from Race 8 from the Maglia Rosa Cyclocross series in Baie-St-Paul QC on October 17th

 

 

Elite Men
1 Raphael Gagne (Red Truck Garneau p/b Easton Cycles) 0:59:00
2 Alex Lavertu (Norco/Premier Tech p/b ChewPod) 1:00:00
3 Jean Philippe (Thibault Roberge Independant) 1:02:15
4 Olivier Lavigueur (Vélorganic p/p Guru Cycles) 1:02:37
5 Matthew Turcotte ( Independant) 1:04:03
6 Sebastien Tremblay (Independant) 1:04:12
7 Simon Castonguay (Felt MTB) 1:05:11
8 Eric Jeannotte (Ultime Vélo) 1:05:52
9 Vincent Gregoire Belhumeur (Trees / North Rider) 1:06:51
10 David Maltais (Garneau Québec) -1 lap
11 Emile Robillard Rivest (CVM 2 Vals) -1 lap
12 Guillaume Proulx-Begin ( Independant) -1 lap
13 Laurier Balthazard (Garneau Québec) -1 lap
14 Jonathan Boisvert (La Cordée) -1 lap
15 Jean Francois Dionne (PassionVélos) -1 lap
16 Philippe Boudreau (Trees / North Rider) -1 lap
17 Guillaume Nadeau (Independant) -1 lap
18 Antoine Proulx (Independant)) -1 lap
19 Jasmin Tan Have (Independant) -1 lap
20 Francois Martel (Independant) -1 lap
21 Brian James Quessy (Vélorganic p/p Guru Cycles) -1 lap
22 Francois Bernatchez I (ndependant) -1 lap
23 Liam Twomey (Collectif de Course Bikurious) -2 laps
DNF Jean Francois Carriere (Vélorganic p/p Guru Cycles)
 
Elite/Sport/Cadet Women
1 Evelyne Ward (Independant - Cadet W) 0:37:01
2 Elsie Torresan (Independant - Elite W) 0:38:11
3 Raur Meilleur Harvey (Collectif de Course Bikurious - Elite W) 0:39:28
4 Magdeleine Vallieres Mill (Sherbrooke - Cadet W) 0:39:35
5 Emily Jibb (La Cordée - Elite W) 0:40:38
6 Elisabeth Fontaine (Trees / North Rider - Sport W) 0:42:18
7 Charlotte Hamel (Independant - Sport W) 0:44:58
8 Ines Viens (Sherbrooke - Sport W) 0:45:06
9 Ede Cameron (Collectif de Course Bikurious - Sport W) 0:46:17
10 Melanie Grenier (La Cordée - Sport W) 0:46:43
11 Elisa Piscollo (Independant - Sport W) 0:47:19
12 Kim Maurice (Collectif de Course Bikurious - Sport W) 0:47:35
13 Marissa Plamondon Lu (Collectif de Course Bikurious - Sport W) -1 lap
14 Marie Josee Bedard Dalbix (Sherbrooke - Sport W) -1 lap
15 Amelie Levesque (La Cordée - Sport W) -1 lap
16 Myriam Caouette (Independant - Sport W) -1 lap
17 Evelyne Paquette (Independant - Sport W) -1 lap


All results

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.