Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

October 30/15 14:02 pm - Track World Cup Cali: Day 1 UPDATED


Posted by Editoress on 10/30/15
 

Results from the first day of racing in Cali, Colombia

 

Canada's women's Team Pursuit squad qualified first in the opening round of the World Cup on Friday, beating Great Britain for the first time at world-level competition.  The Canadian team of Jasmin Glaesser, Allison Beveridge, Kirsti Lay and Stephanie Roorda was over three seconds faster then their silver medal time on the same track at the 2014 world championships.  One team that did worse then expected was the world champion and world record-holding Australians, who did not send their A squad.  Canada will now have the opportunity to race for gold by winning their next round race against China.

 

 

PHOTO

 

Canada's men's Team Pursuit squad of Ed Veal, Aidan Caves, Adam Jamieson and Sean Mackinnon finished 12th in qualifying and did not advance to the next round.  Neither of the Team Sprint squads finished 8th for the women (Kate O'Brien and Monique Sullivan) and 15th of the men (Joseph Veloce, Joel Archambault and Evan Carey) in qualifying and neither advanced to the next round.

 


Women's Team Pursuit
 
Qualifying
1 Canada (Jasmin Glaesser/Allison Beveridge/Kirsti Lay/Stephanie Roorda) 4:21.359
2 Great Britain (Laura Trott/Elinor Barker/Ciara Horne/Joanna Rowsell) 4:21.736
3 United States (Sarah Hammer/Kelly Catlin/Jennifer Valente/Ruth Winder) 4:23.923
4 China (Dong Yan Huang/Menglu Ma/Hong Wang/Baofang Zhao) 4:31.400
5 Italy (Simona Frapporti/Beatrice Bartelloni/Tatiana Guderzo/Silvia Valsecchi) 4:33.503
6 Germany (Charlotte Becker/Mieke Kroger/Stephanie Pohl/Gudrun Stock) 4:33.606
7 Poland (Edyta Jasinska/Justyna Kaczkowska/Natalia Rutkowska/Malgorzata Wojtyra) 4:34.914
8 Australia (Elissa Wundersitz/Isabella King/Alexandra Manly/Danielle Mckinnirey) 4:35.229
9 Russia (Tamara Balabolina/Gulnaz Badykova/Alexandra Goncharova/Maria Savitskaya) 4:35.263
10 Ireland (Lydia Boylan/Josie Knight/Caroline Ryan/Melanie Spath) 4:35.698
11 Hong Kong (Bo Yee Leung/Zhao Juan Meng/Yao Pang/Qianyu Yang) 4:37.019

12 Colombia (Jannie Milena Salcedo Zambrano/Yeny Lorena Colmenares/Valentina Paniagua/

Jessica Parra)

4:38.445

13 Spain (Leire Olaberria Dorronsoro/Maria Del Mar Bonnin Palou/Gloria Rodriguez Sanchez/

Irene Usabiaga Balerdi)

4:39.183
14 Japan (Sakura Tsukagoshi/Yumi Kajihara/Nao Suzuki/Minami Uwano) 4:39.226
15 Belarus (Katsiaryna Piatrouskaya/Polina Pivovarova/Ina Savenka/Marina Shmayankova) 4:39.932
17 New Zealand (Holly Edmondston/Alysha Keith/Elizabeth Steel/Philippa Sutton) 4:42.927
 
Round 1
 
Heat 1
1 Poland (Edyta Jasinska/Justyna Kaczkowska/Natalia Rutkowska/Malgorzata Wojtyra) 4:33.218
2 Germany (Charlotte Becker/Mieke Kroger/Stephanie Pohl/Gudrun Stock) 4:38.054
 
Heat 2
1 Australia (Elissa Wundersitz/Isabella King/Alexandra Manly/Danielle Mckinnirey) 4:34.111
2 Italy (Simona Frapporti/Beatrice Bartelloni/Tatiana Guderzo/Silvia Valsecchi) 4:35.931
 
Heat 3
1 United States (Sarah Hammer/Kelly Catlin/Jennifer Valente/Ruth Winder) 4:21.508
2 Great Britain (Laura Trott/Elinor Barker/Ciara Horne/Joanna Rowsell) 4:23.661
 
Heat 4
1 Canada (Jasmin Glaesser/Allison Beveridge/Kirsti Lay/Laura Brown) 4:21.940
2 China (Dong Yan Huang/Menglu Ma/Hong Wang/Baofang Zhao) 4:26.970
WInners of heat 3 & 4 advance to Gold medal ride
Losers to Bronze
 
Final
 
Ride for Gold
1 Canada (Jasmin Glaesser/Allison Beveridge/Kirsti Lay/Stephanie Roorda) 4:20.139
2 United States (Sarah Hammer/Kelly Catlin/Jennifer Valente/Ruth Winder) 4:25.826
 
Ride for Bronze
3 Great Britain (Laura Trott/Elinor Barker/Ciara Horne/Joanna Rowsell) 4:26.662
4 China (Dong Yan Huang/Menglu Ma/Hong Wang/Baofang Zhao) 4:26.831

 

Men's Team Pursuit
 
Qualifying
1 Russia (Alexander Serov/Sergey Shilov/Dmitry Sokolov/Kirill Sveshnikov) 3:59.924
2 Switzerland (Olivier Beer/Stefan Kueng/Frank Pasche/Thery Schir) 4:00.339
3 Australia (Daniel Fitter/Jackson Law/Alexander Porter/Callum Scotson) 4:01.301
4 Great Britain (Steven Burke/Owain Doull/Andrew Tennant/Bradley Wiggins) 4:01.507
5 Germany (Henning Bommel/Nils Schomber/Kersten Thiele/Domenic Weinstein) 4:02.217
6 New Zealand (Aaron Gate/Nicholas Kergozou/Cameron Karwowski/Luke Mudgway) 4:02.394
7 Denmark (Casper Pedersen/Niklas Larsen/Frederik Madsen/Casper Von Folsach) 4:03.790
8 China (Yang Fan/Chen Lu Qin/Ping An Shen/Zhong Yuan) 4:04.262
9 Netherlands (Tim Veldt/Dion Beukeboom/Roy Eefting/Jan-Willem Van Schip) 4:04.470
10 France (Thomas Boudat/Bryan Coquard/Corentin Ermenault/Julien Morice) 4:04.771
11 Colombia (Juan Esteban Arango Carvajal/Jordan Parra/Jhonatan Restrepo/
Brayan Sanchez)
4:05.463
12 Canada (Ed Veal/Aidan Caves/Adam Jamieson/Sean Mackinnon) 4:05.535
13 Italy (Elia Viviani/Liam Bertazzo/Francesco Lamon/Michele Scartezzini) 4:06.316
14 Belarus (Raman Ramanau/Yauheni Akhramenka/Yauheni Karaliok/Mikhail Shemetau) 4:06.361
15 Belgium (Kenny De Ketele/Gijs Van Hoecke/Moreno De Pauw/Jonathan Dufrasne) 4:07.514
16 Spain (Eloy Teruel Rovira/Vicente Garcia De Mateos Rubio/Sebastian Mora Vedri/
Albert Torres Barcelo)
4:07.663
17 Ireland (Felix English/Mark Downey/Marc Potts/Fintan Ryan) 4:13.038
18 Ukraine (Roman Gladysh/Vitaliy Hryniv/Vladyslav Kreminskyi/Maksym Vasilyev) 4:14.540
 
Round 1
 
Heat 1
1 Denmark (Casper Pedersen/Niklas Larsen/Frederik Madsen/Casper Von Folsach) 3:59.890
2 New Zealand (Aaron Gate/Nicholas Kergozou/Cameron Karwowski/Luke Mudgway) 4:02.235
 
Heat 2
1 Germany (Henning Bommel/Nils Schomber/Kersten Thiele/Domenic Weinstein) 4:00.598
2 China (Yang Fan/Chen Lu Qin/Ping An Shen/Zhong Yuan) 4:08.136
 
Heat 3
1 Switzerland (Olivier Beer/Stefan Kueng/Frank Pasche/Thery Schir) 3:58.998
2 Australia (Daniel Fitter/Jackson Law/Alexander Porter/Callum Scotson) 3:59.402
 
Heat 4
1 Russia (Alexander Serov/Sergey Shilov/Dmitry Sokolov/Kirill Sveshnikov) 3:59.315
2 Great Britain (Steven Burke/Owain Doull/Andrew Tennant/Bradley Wiggins) 4:00.629
WInners of heat 3 & 4 advance to Gold medal ride
Loser heat 3 and fastest 4th (
Denmark) to Bronze
 
Final
 
Ride for Gold
1 Russia (Alexander Serov/Sergey Shilov/Dmitry Sokolov/Kirill Sveshnikov) 4:01.064
2 Switzerland (Olivier Beer/Stefan Kueng/Frank Pasche/Thery Schir) 4:01.972
 
Ride for Bronze
3 Australia (Daniel Fitter/Jackson Law/Alexander Porter/Callum Scotson) 4:01.060
4 Denmark (Casper Pedersen/Niklas Larsen/Frederik Madsen/Casper Von Folsach) 4:02.827

 

Women's Team Sprint
 
Qualifying
1 Team Jayco-Ais (Anna Meares/Stephanie Morton) 32.546
2 China (Jinjie Gong/Tianshi Zhong) 32.644
3 Rusvelo (Anastasiia Voinova/Daria Shmeleva) 32.728
4 Germany (Miriam Welte/Kristina Vogel) 33.088
5 Netherlands (Laurine Van Riessen/Elis Ligtlee) 33.220
6 Russia (Ekaterina Gnidenko/Tatiana Kiseleva) 33.493
7 Spain (Helena Casas Roige/Tania Calvo Barbero) 33.545
8 Canada (Kate O'Brien/Monique Sullivan) 33.726
9 Great Britain (Katy Marchant/Victoria Williamson) 33.746
10 France (Virginie Cueff/Olivia Montauban) 33.818
11 New Zealand (Katie Schofield/Natasha Hansen) 33.932
12 Colombia (Juliana Gaviria/Martha Bayona) 33.981
13 Ukraine (Lyubov Basova/Olena Starikova) 34.567
14 Mexico (LUZ Daniela Gaxiola Gonzalez/Jessica Salazar Valles) 34.610
15 Japan (Kanako Kase/Takako Ishii) 35.471
Fastest 2 teams advance to Gold medal ride
3rd and 4th to Bronze
 
Final
 
Ride for Gold
1 China (Jinjie Gong/Tianshi Zhong) 32.311
2 Team Jayco-Ais (Anna Meares/Stephanie Morton) 32.588
 
Ride for Bronze
3 Rusvelo (Anastasiia Voinova/Daria Shmeleva) 32.605
4 Germany (Miriam Welte/Kristina Vogel) 32.906

 

Men's Team Sprint
 
Qualifying
1 Germany (Rene Enders/Joachim Eilers/Max Niederlag) 43.545
2 Poland (Rafal Sarnecki/Grzegorz Drejgier/Krzysztof Maksel) 43.781
3 Netherlands (Hugo Haak/Jeffrey Hoogland/Nils Van 'Thoenderdaal) 43.830
4 Australia (Matthew Glaetzer/Nathan Hart/Jacob Schmid) 43.897
5 Great Britain (Jason Kenny/Lewis Alexander Oliva/Philip Hindes) 44.311
6 Track Team Brandenburg (Robert Forstemann/Tobias Wachter/Eric Engler) 44.397
7 China (Ke Hu/Saifei Bao/Chao Xu) 44.430
8 Venezuela (Cesar Marcano/Hersony Canelon/Angel Pulgar) 44.592
9 Russia (Denis Dmitriev/Pavel Yakushevskiy/Alexey Tkachev) 44.640
10 Spain (Juan Peralta Gascon/Sergio Aliaga Chivite/Jose Moreno Sanchez) 44.643
11 France (Francois Pervis/Michael D'almeida/Quentin Lafargue) 44.666
12 Colombia (Ruben Dario Murillo Minota/Fabian Hernando Puerta Zapata/Santiago Ramirez) 44.673
13 Korea (Dong Jin Kang/Chaebin Im/Gyeong Su Son) 44.803
14 Brazil (Flavio Cipriano/Hugo Vasconcelos Osteti/Kacio Freitas) 45.250
15 Canada (Joseph Veloce/Joel Archambault/Evan Carey) 45.433
16 New Zealand (Edward Dawkins/Ethan Mitchell/Sam Webster) 45.463
17 Japan (Seiichiro Nakagawa/Kazunari Watanabe/Kazuki Amagai) 45.660
18 Team Erdgas.2012 (Maximilian Levy/Sascha Hubner/Erik Balzer) 46.322
19 Trinidad And Tobago (Jude Codrington/Kwesi Browne/Justin Roberts) 46.333
 
Final
 
Ride for Gold
1 Germany (Rene Enders/Joachim Eilers/Max Niederlag) 43.095
2 Poland (Rafal Sarnecki/Grzegorz Drejgier/Krzysztof Maksel) 43.748
 
Ride for Bronze
3 Netherlands (Hugo Haak/Jeffrey Hoogland/Nils Van 'Thoenderdaal) 43.106
4 Australia (Matthew Glaetzer/Nathan Hart/Jacob Schmid) 43.694

 

Men Points Race
1 King Lok Cheung (Hong kong) 58 pts
2 Eloy Teruel Rovira (Spain) 56
3 Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Colombia) 52
4 Roman Gladysh (Ukraine) 43 (-1 lap)
5 Liam Bertazzo (Italy) 33 (-1 lap)
6 Gijs Van Hoecke (Belgium) 29 (-1 lap)
7 Felix English (Ireland) 28 (-1 lap)
8 Jan Willem van Schip (Netherlands) 13 (-2 laps)
9 Nikita Panassenko (Kazakhstan) 3 (-2 laps)
10 Aidan Caves (Canada) 0 (-2 laps)
11 Raman Ramanau (Belarus) (-3 laps)
DNF Adrian Teklinski (Poland)
DNF Chao Hua Xue (China)

 

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.