Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

October 31/15 13:33 pm - Track World Cup Cali: Day 2 results


Posted by Editoress on 10/31/15
 

Results from the second day of racing in Cali, Colombia

 

Results will be posted as they become available

 


Women Sprint
 
Qualifying
1 Shuang Guo (Giant-Max Success Sports Pro Cycling) 10.676
2 Tianshi Zhong (China) 10.813
3 Kristina Vogel (Germany) 10.853
4 Elis Ligtlee (Netherlands) 10.863
5 Anna Meares (Team Jayco-AIS) 10.878
6 Anastasiia Voinova (RusVelo) 10.879
7 Stephanie Morton (Team Jayco-AIS) 10.921
8 Virginie Cueff (France) 10.966
9 Wai Sze Lee (Hong Kong) 10.971
10 Lin Junhong (China 361° Cycling Team) 10.975
11 Olivia Montauban (France) 11.036
12 Tania Calvo Barbero (Spain) 11.067
13 Simona Krupeckaite (Lithuania) 11.097
14 Jessica Varnish (Great Britain) 11.101
15 Katy Marchant (Great Britain) 11.111
16 Monique Sullivan (Canada) 11.111
17 Miriam Welte (Germany) 11.160
18 Daria Shmeleva (RusVelo) 11.160
19 Natasha Hansen (New Zealand) 11.166
20 Jinjie Gong (China) 11.189
21 Laurine Van Riessen (Netherlands) 11.220
22 Tatiana Kiseleva (Russia) 11.225
23 Juliana Gaviria (Colombia) 11.244
24 Ekaterina Gnidenko (Russia) 11.281
25 Kate O'Brien (Canada) 11.286
26 Fatehah Mustapa (YSD) 11.295
27 Kayono Maeda (Japan Professional Cyclist Association) 11.302
28 Martha Bayona (Colombia) 11.308
29 Lisandra Guerra Rodriguez (Cuba) 11.341
30 Lyubov Basova (Ukraine) 11.341
31 Jessica Salazar Valles (Mexico) 11.343
32 Helena Casas Roige (Spain) 11.374
33 Olga Ismayilova (Azerbaijan) 11.434
34 Olena Starikova (Ukraine) 11.502
35 Migle Marozaite (Lithuania) 11.550
36 Takako Ishii (Japan) 11.636
37 Mariaesthela Vilera (Venezuela) 11.808
Top 24 advance to 1/16 finals
 
1/16 Finals
 
Heat 1
1 Shuang Guo (Giant-Max Success Sports Pro Cycling) 11.817
2 Ekaterina Gnidenko (Russia)
 
Heat 2
1 Tianshi Zhong (China) 11.620
2 Juliana Gaviria (Colombia)
 
Heat 3
1 Kristina Vogel (Germany) 11.483
2 Tatiana Kiseleva (Russia)
 
Heat 4
1 Elis Ligtlee (Netherlands) 11.674
2 Laurine Van Riessen (Netherlands)
 
Heat 5
1 Anna Meares (Team Jayco-AIS) 11.377
2 Jinjie Gong (China)
 
Heat 6
1 Anastasiia Voinova (RusVelo) 11.145
2 Natasha Hansen (New Zealand)
 
Heat 7
1 Stephanie Morton (Team Jayco-AIS) 11.611
2 Daria Shmeleva (RusVelo)
 
Heat 8
1 Virginie Cueff (France) 11.236
2 Miriam Welte (Germany)
 
Heat 9
1 Wai Sze Lee (Hong Kong) 11.509
2 Monique Sullivan (Canada)2
 
Heat 10
1 Lin Junhong (China 361° Cycling Team) 11.380
2 Katy Marchant (Great Britain)
 
Heat 11
1 Jessica Varnish (Great Britain) 11.247
2 Olivia Montauban (France)
 
Heat 12
1 Simona Krupeckaite (Lithuania) 11.558
2 Tania Calvo Barbero (Spain)
The winner of each heat advances to the 1/8 finals
 
1/8 Final
 
Heat 1
1 Shuang Guo (Giant-Max Success Sports Pro Cycling) 11.492
2 Simona Krupeckaite (Lithuania)
 
Heat 2
1 Tianshi Zhong (China) 11.473
2 Jessica Varnish (Great Britain)
 
Heat 3
1 Kristina Vogel (Germany) 11.329
2 Lin Junhong (China 361° Cycling Team)
 
Heat 4
1 Wai Sze Lee (Hong Kong) 11.195
2 Elis Ligtlee (Netherlands)
 
Heat 5
1 Anna Meares (Team Jayco-AIS) 11.245
2 Virginie Cueff (France)
 
Heat 6
1 Anastasiia Voinova (RusVelo) 11.265
2 Stephanie Morton (Team Jayco-AIS)
The winner of each heat advances to the Quarterfinals

 

Women Omnium
 
Scratch Race
1 Lotte Kopecky (Belgium)
2 Laura Trott (Great Britain) -1 lap
3 Laurie Berthon (France) -1 lap
4 Kirsten Wild (Netherlands) -1 lap
5 Sarah Hammer (United States) -1 lap
6 Leire Olaberria Dorronsoro (Spain) -1 lap
7 Xiao Ling Luo (China) -1 lap
8 Jannie Milena Salcedo Zambrano (Colombia) -1 lap
9 Xiao Juan Diao (Hong Kong) -1 lap
10 Anna Knauer (Germany) -1 lap
11 Simona Frapporti (Italy) -1 lap
12 Holly Edmondston (New Zealand) -1 lap
13 Mei Yu Hsiao (Taiwan) -1 lap
14 Sakura Tsukagoshi (Japan) -1 lap
15 Tatsiana Sharakova (Belarus) -1 lap
16 Lucie Hochmann (Czech Republic) -1 lap
17 Jupha Somnet (Malaysia) -1 lap
18 Jasmin Glaesser (Canada) -1 lap
19 Tamara Balabolina (Russia) -1 lap
20 Marlies Mejias Garcia (Cuba) -1 lap
21 Amalie Dideriksen (Denmark) -1 lap
22 Angie Sabrina Gonzalez (Venezuela) -1 lap
23 Ausrine Trebaite (Lithuania) -1 lap
24 Elissa Wundersitz (Australia) -1 lap
 
Individual Pursuit
1 Tatsiana Sharakova (Belarus) 3:33.984
2 Sarah Hammer (United States) 3:36.311
3 Laura Trott (Great Britain) 3:36.371
4 Kirsten Wild (Netherlands) 3:36.377
5 Jasmin Glaesser (Canada) 3:36.383
6 Amalie Dideriksen (Denmark) 3:37.024
7 Marlies Mejias Garcia (Cuba) 3:38.577
8 Tamara Balabolina (Russia) 3:39.269
9 Ausrine Trebaite (Lithuania) 3:40.645
10 Xiao Ling Luo (China) 3:41.052
11 Simona Frapporti (Italy) 3:41.071
12 Leire Olaberria Dorronsoro (Spain) 3:41.971
13 Anna Knauer (Germany) 3:42.497
14 Lucie Hochmann (Czech Republic) 3:43.144
15 Laurie Berthon (France) 3:43.290
16 Jannie Milena Salcedo Zambrano (Colombia) 3:43.319
17 Angie Sabrina Gonzalez (Venezuela) 3:44.943
18 Xiao Juan Diao (Hong Kong) 3:45.554
19 Lotte Kopecky (Belgium) 3:46.039
20 Holly Edmondston (New Zealand) 3:47.038
21 Mei Yu Hsiao (Taiwan) 3:50.048
22 Sakura Tsukagoshi (Japan) 3:50.256
23 Jupha Somnet (Malaysia) 3:54.415
24 Elissa Wundersitz (Australia) 3:58.361
 
Elimination Race
1 Laura Trott (Great Britain)
2 Tatsiana Sharakova (Belarus)
3 Kirsten Wild (Netherlands)
4 Lucie Hochmann (Czech Republic)
5 Mei Yu Hsiao (Taiwan)
6 Anna Knauer (Germany)
7 Lotte Kopecky (Belgium)
8 Laurie Berthon (France)
9 Amalie Dideriksen (Denmark)
10 Leire Olaberria Dorronsoro (Spain)
11 Xiao Ling Luo (China)
12 Simona Frapporti (Italy)
13 Jasmin Glaesser (Canada)
14 Sakura Tsukagoshi (Japan)
15 Holly Edmondston (New Zealand)
16 Xiao Juan Diao (Hong Kong)
17 Sarah Hammer (United States)
18 Tamara Balabolina (Russia)
19 Jannie Milena Salcedo Zambrano (Colombia)
20 Ausrine Trebaite (Lithuania)
21 Angie Sabrina Gonzalez (Venezuela)
22 Jupha Somnet (Malaysia)
23 Elissa Wundersitz (Australia)
24 Marlies Mejias Garcia (Cuba)

 

Men Omnium
 
Scratch Race
1 Ignacio Prado (Mexico)
2 Juan Esteban Arango Carvajal (Colombia) -1 lap
3 Viktor Manakov (Russia) -1 lap
4 Elia Viviani (Italy) -1 lap
5 Jonathan Dibben (Great Britain) -1 lap
6 Tim Veldt (Netherlands) -1 lap
7 Aaron Gate (New Zealand) -1 lap
8 Thomas Boudat (France) -1 lap
9 Ed Veal (Canada) -1 lap
10 Gideoni Monteiro (Brazil) -1 lap
11 Sang-Hoon Park (Korea) -1 lap
12 Roger Kluge (Germany) -1 lap
13 Sam Welsford (Australia) -1 lap
14 Kenny De Ketele (Belgium) -1 lap
15 Raman Tsishkou (Belarus) -1 lap
16 Eiya Hashimoto (Japan) -1 lap
17 Chun Wing Leung (Hong Kong) -1 lap
18 Adrian Teklinski (Poland) -1 lap
19 Ivo Emanuel Oliveira (Portugal) -1 lap
20 Timur Gumerov (Uzbekistan) -1 lap
21 Casper Pedersen (Denmark) -1 lap
22 Jacob Duehring (United States) -1 lap
23 Artyom Zakharov (Kazakhstan) -1 lap
24 Olivier Beer (Switzerland) -1 lap
 
Individual Pursuit
1 Sang-Hoon Park (Korea) 4:23.318
2 Roger Kluge (Germany) 4:24.106
3 Viktor Manakov (Russia) 4:24.401
4 Aaron Gate (New Zealand) 4:25.884
5 Jonathan Dibben (Great Britain) 4:26.719
6 Elia Viviani (Italy) 4:27.691
7 Raman Tsishkou (Belarus) 4:29.184
8 Ignacio Prado (Mexico) 4:30.379
9 Juan Esteban Arango Carvajal (Colombia) 4:30.379
10 Tim Veldt (Netherlands) 4:30.552
11 Kenny De Ketele (Belgium) 4:31.066
12 Adrian Teklinski (Poland) 4:31.135
13 Chun Wing Leung (Hong Kong) 4:31.241
14 Thomas Boudat (France) 4:32.398
15 Sam Welsford (Australia) 4:34.014
16 Gideoni Monteiro (Brazil) 4:34.282
17 Eiya Hashimoto (Japan) 4:36.893
18 Ed Veal (Canada) 4:37.259
19 Ivo Emanuel Oliveira (Portugal) 4:40.433
20 Jacob Duehring (United States) 4:44.167
21 Artyom Zakharov (Kazakhstan) 4:46.057
22 Timur Gumerov (Uzbekistan) 4:50.748
23 Casper Pedersen (Denmark) 5:17.769
DNS Olivier Beer (Switzerland)
 
Elimination Race
1 Thomas Boudat (France)
2 Elia Viviani (Italy)
3 Viktor Manakov (Russia)
4 Roger Kluge (Germany)
5 Aaron Gate (New Zealand)
6 Raman Tsishkou (Belarus)
7 Sang-Hoon Park (Korea)
8 Juan Esteban Arango Carvajal (Colombia)
9 Adrian Teklinski (Poland)
10 Ignacio Prado (Mexico)
11 Kenny De Ketele (Belgium)
12 Jonathan Dibben (Great Britain)
13 Tim Veldt (Netherlands)
14 Gideoni Monteiro (Brazil)
15 Artyom Zakharov (Kazakhstan)
16 Chun Wing Leung (Hong Kong)
17 Sam Welsford (Australia)
18 Ivo Emanuel Oliveira (Portugal)
19 Ed Veal (Canada)
20 Eiya Hashimoto (Japan)
21 Jacob Duehring (United States)
22 Timur Gumerov (Uzbekistan)
23 Casper Pedersen (Denmark)  

 

Men Keirin
 
First Round
 
Heat 1
1 Francois Pervis (France)
2 Sergiy Omelchenko (Azerbaijan)
3 Maximilian Levy (Team Erdgas.2012)
4 Andrii Vynokurov (Ukraine)
5 Hersony Canelon (Venezuala)
 
Heat 2
1 Fabian Hernando Puerta Zapata (Colombia)
2 Flavio Cipriano (Brazil)
3 Matthew Glaetzer (Australia)
4 Muhammad Shah Firdaus Sahrom (Malaysia)
5 Chaebin Im (Korea)
 
Heat 3
1 Azizulhasni Awang (YSD Track Team)
2 Kwesi Browne (Trinidad & Tobago)
3 Jason Kenny (Great Britain)
4 Vasilijus Lendel (Lithuania)
5 Jair Tjon En Fa (Surinam)
6 Yuta Wakimoto (Japan Professional Cyclist Association)
 
Heat 4
1 Joachim Eilers (Germany)
2 Simon Van Velthooven (HPSNZ Track Trade Team)
3 Nikita Shurshin (RusVelo)
4 Tomas Babek (Czech Republic)
5 Leandro Hernan Bottasso (argentina)
6 Joseph Veloce (Canada)
 
Heat 5
1 Edward Dawkins (New Zealand)
2 Francesco Ceci (Italy)
3 Tobias Wachter (Track Team Brandenburg)
4 Sándor Szalontay (Hungary)
5 Kazunari Watanabe (Japan)
6 Denis Dmitriev (Russia)
 
Heat 6
1 Matthew Baranoski (United States)
2 Krzysztof Maksel (Poland)
3 Christos Volikakis (Greece)
4 Pavel Vorzhev (Kazakhstan))
5 Chao Xu (China)
6 Hugo Haak (Netherlands)
Winners each heat advance to the Second Round, rest advance to the First Round Repechages.
 
First Round Repechages
 
Heat 1
1 Yuta Wakimoto (Japan Professional Cyclist Association)
2 Christos Volikakis (Greece)
3 Sergiy Omelchenko (Azerbaijan)
4 Muhammad Shah Firdaus Sahrom (Malaysia)
5 Kazunari Watanabe (Japan)
 
Heat 2
1 Tobias Wachter (Track Team Brandenburg)
2 Chao Xu (China)
3 Flavio Cipriano (Brazil)
4 Andrii Vynokurov (Ukraine)
REL Joseph Veloce (Canada)
 
Heat 3
1 Chaebin Im (Korea)
2 Nikita Shurshin (RusVelo)
3 Sándor Szalontay (Hungary)
4 Kwesi Browne (Trinidad & Tobago)
 
Heat 4
1 Simon Van Velthooven (HPSNZ Track Trade Team)
2 Hersony Canelon (Venezuala)
3 Jason Kenny (Great Britain)
4 Pavel Vorzhev (Kazakhstan))
 
Heat 5
1 Matthew Glaetzer (Australia)
2 Hugo Haak (Netherlands)
3 Francesco Ceci (Italy)
4 Vasilijus Lendel (Lithuania)
5 Leandro Hernan Bottasso (argentina)
 
Heat 6
1 Maximilian Levy (Team Erdgas.2012)
2 Krzysztof Maksel (Poland)
3 Tomas Babek (Czech Republic)
4 Jair Tjon En Fa (Surinam)
5 Denis Dmitriev (Russia)
 Winners of each heat advance to Second Round
 

 

Men Individual Pursuit
 
Qualifying
1 Andrew Tennant (Great Britain) 4:19.992
2 Domenic Weinstein (Germany) 4:20.641
3 Dion Beukeboom (Netherlands) 4:22.963
4 Dmitry Sokolov (Russia) 4:24.420
5 Sean MacKinnon (Canada) 4:26.814
6 Corentin Ermenault (France) 4:27.446
7 Frank Pasche (Switzerland) 4:28.459
8 Jonathan Dufrasne (Belgium) 4:29.461
9 Callum Scotson (Australia) 4:30.264
10 Martyn Irvine (Ireland) 4:31.484
11 Michele Scartezzini (Italy) 4:32.374
12 Mikhail Shemetau (Belarus) 4:33.092
13 Nicholas Kergozou (New Zealand) 4:34.933
14 Daniel Hartvig (Denmark) 4:36.495
15 Eduardo Estrada (Colombia) 4:37.354
16 Victor Moreno (Venezuela) 4:37.393
17 King Lok Cheung (Hong Kong) 4:38.106
18 Illart Zuazubiskar Gallastegi (Spain) 4:38.533
19 Vladyslav Kreminskyi (Ukrain) 4:39.054
20 Chao Hua Xue (China) 5:00.116
Fastest 2 riders race for Gold, and 3rd and 4th riders race for Bronze  

 

Women Scratch Race
1 Arlenis Sierra Canadilla (Cuba)
2 Lotte Kopecky (Belgium)
3 Jennifer Valente (United States)
4 Lydia Boylan (Ireland)
5 Annalisa Cucinotta (Italy) -1 lap
6 Katie Archibald (Great Britain) -1 lap
7 Allison Beveridge (Canada) -1 lap
8 Ina Savenka (Belarus) -1 lap
9 Natalia Rutkowska (Poland) -1 lap
10 Yareli Salazar (Mexico) -1 lap
11 Irene Usabiaga Balerdi (Spain) -1 lap
12 Minami Uwano (Japan) -1 lap
13 Tetyana Klimchenko (Ukraine) -1 lap
14 Valentina Paniagua (Colombia) -1 lap
15 Lauren Perry (Australia) -1 lap
16 Alexandra Goncharova (Russia) -1 lap
17 Lisa Klein (Germany) -1 lap
18 Yao Pang (Hong Kong) -1 lap
19 Alysha Keith (New Zealand) -1 lap  

 

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.