Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

November 7/15 17:36 pm - Baseball Cross: Ontario Cup #7 results


Posted by Editoress on 11/7/15
 

Results from the 9th Annual Baseball Cross: Ontario Cup #7

Presented by Barrie Cycling Club in Barrie ON

PeeWee Boys, 9 km (Average Speed 17.3 km/h)
1 Colton Bartholomew (Team Hardwood Trek - CMU11) 0:31:16
2 Theron Inglis (Team Hardwood Trek - CMU13) at 0:45
3 Lars Derstroff (Collingwood Cycling Club - CMU11) 1:13
4 Theodore De Groote (Bateman's Bicycle Company Ltd. - CMU13) 2:13
5 Benen Macewen (Lapdogs Cycling Club - CMU11) 7:43
6 Augustus De Groote (Bateman's Bicycle Company Ltd. - CMU11) 7:49
7 William Bibic (Midweek Cycling Club - CMU11) -1 Lap
 
Minime Boys, 9 km (Average Speed 18.4 km/h)
1 Rich Elliott (Centurion Next Wave - CMU15) 0:29:23
2 Dylan Bibic (Midweek Cycling Club - CMU15) at 0:54
3 Max Holmgren (Velocity Cycle and Ski - CMU15) 1:31
4 Finlay Macewen (Lapdogs Cycling Club - CMU15) 2:46
 
Cadet Men, 9 km (Average Speed 20.0 km/h)
1 Colton Woods (Centurion Next Wave - CMU17) 0:26:58
2 Scott Leonard (Centurion Next Wave - CMU17) at 0:21
3 Levi Ogryzlo (Cyclepath Oakville Race Team - CMU17) 1:51
DNS Paul Mysko (Centurion Next Wave - CMU17)
 
Elite 4 Men, 12 km (Average Speed 18.5 km/h)
1 John Hauser (The Wheeling Dandies - CME.4) 0:38:58
2 David Wheelock (The Wheeling Dandies p/b Mattamy Homes - CME.4) at 0:48
3 Hinkel Yeung (Sudbury Cycling Club - CME.4) 0:48
4 Matthew Zammit (Independent - CME.4) 1:21
5 Alex Keen (Independent - CME.4) 1:27
6 Ryan Prystai (Morning Glory Cycling Club - CME.4) 2:22
7 Matthew Sherar (Independent - CMU23.4) 2:23
8 Jeff Waters (Independent - CMU23.4) 2:23
9 Taylor Pieprzak (Arrow Racing - CME.4) 2:24
10 Keenan Brookes (Lantern Rouge - CME.4) 4:55
11 Calvin Rowaan (Bike Zone Racing - RME.4) 6:24
12 Kristoffer Hernandez (The Cycling Gym - CME.4) à 11:38
13 Elliott Fitzsimmons (The Wheeling Dandies p/b Mattamy Homes - CME.4) à 12:02
DNS Jeff Mccachren (Beaches Cycling Club (BCC) - CME.4)
 
Master 3 Men, 12 km (Average Speed 18.6 km/h)
1 Richard Bowers (Lapdogs Cycling Club - CMMB.3) 0:38:43
2 Derek D'angelo (Sudbury Cycling Club - CMMB.3) at 0:03
3 Brad Hauser (Independent - CMMA.3) 0:10
4 Mike Clark (Dark Horse Flyers Cycling Club - CMMA.3) 1:18
5 Kevin Gandy (Morning Glory Cycling Club - CMMB.3) 1:36
6 Jason Rodrigues (Lantern Rouge - CMMA.3) 2:00
7 David Michael Lamb (Lapdogs Cycling Club - CMMB.3) 2:16
8 Gordon Drewitt (Speed River Cycling Club - CMMB.3) 2:23
9 Steve Hart (Lapdogs Cycling Club - CMMB.3) 2:28
10 Tim Lawson (Wheels of Bloor / Graywood Development - CMMC.3) 2:29
11 Trevor Rickwood (Sudbury Cycling Club - CMMB.3) 2:52
12 Ron Spencer (Velocity Cycle And Ski - CMMC.3) 2:53
13 Andre Gaulin (Lantern Rouge - CMMA.3) 2:55
14 Jean Michaud (Lapdogs Cycling Club - CMMD.3) 3:27
15 Ross Kappele (Morning Glory Cycling Club - CMMC.3) 4:12
16 Jeff Norman (Beaches Cycling Club (BCC) - CMMC.3) 4:29
17 Rob Macewen (Lapdogs Cycling Club - CMMB.3) 4:41
18 Geoff Clausen (Sudbury Cycling Club - RMMB.3) 4:49
19 William Ross (Midweek Cycling Club - CMMC.3) 5:56
20 Michael Nawalaniec (Sudbury Cycling Club - CMMB.3) 5:56
21 Shane Hotchkiss (Team NCCH p/b DEC Express - CMMC.3) 6:06
22 Joe Accardi (Real Deal/Gears p/b Waspcam - CMMB.3) 6:32
23 Moise Bensimon (Independent - CMMB.3) 7:04
24 Rick Otway (Lapdogs Cycling Club - CMMC.3) à 10:30
25 Ian Macqueen (Awi Racing - CMMD.3) -1 Lap
DNF Solomon Amos (Morning Glory Cycling Club - CMMA.3) -4 Laps
DNS Bruce Hoppe (Independent - CMMC.3)
DNS Kevin Brown (Morning Glory Cycling Club - CMMB.3)
DNS Jack Sasseville (Newmarket Eagles Cycling Club - CMMD.3)
 
PeeWee Girls, 9 km (Average Speed 15.3 km/h)
1 Ava Holmgren (Velocity Cycle and Ski - CWU11) 0:35:12
2 Elli Clark (Centurion Next Wave - CWU13) at 0:35
3 Isabella Holmgren (Velocity Cycle and Ski - CWU11) 1:57
 
Cadet Women, 9 km (Average Speed 15.8 km/h)
1 Elizabeth Archbold (Madonna Wheelers Cycling Club - CWU17) 0:34:09
 
Junior Women, 12 km (Average Speed 18.9 km/h)
1 Dana Gilligan (Centurion Next Wave - CWJ) 0:38:03
2 Erica Leonard (Centurion Next Wave - CWJ) at 2:10
 
Master Women, 12 km (Average Speed 17.7 km/h)
1 Valerie Flower (Independent - CWMA) 0:40:44
2 Kathleen Macewen (Lapdogs Cycling Club - CWMB) at 1:56
3 Maureen O'hare (Coachchris.ca/Ted Velikonja/Trudel Medical - CWMB) 2:07
4 Nathalie Mousseau (Independent - CWMB) 2:58
5 Alexa Pagel (Lantern Rouge - CWMA) 3:52
6 Vanessa Stauffer (Cycle-Smart Grassroots Team - CWMA) 4:10
7 Amy White (Coachchris.ca/Ted Velikonja/Trudel Medical - CWMB) 5:36
8 Sheila Casey (Awi Racing - CWMB) -1 Lap
 
Junior Men, 15 km (Average Speed 21.6 km/h)
1 Brody Sanderson (Centurion Next Wave - CMJ) 0:41:41
2 Tyler Clark (Centurion Next Wave - CMJ) 2:05
3 Nicholas Diniz (Cyclepath Oakville Race Team - CMJ) 2:14
 
Elite 3 Men, 15 km (Average Speed 19.9 km/h)
1 Bret Waghorne (Bateman's Bicycle Company Ltd. - CME.3) 0:45:17
2 Ben Mcnabb (Team NCCH p/b DEC Express - CME.3) at 0:15
3 Sean Poulter (Lapdogs Cycling Club - CME.3) 1:26
4 Connor Gregory (Bateman's Bicycle Company Ltd. - CME.3) 1:59
5 James Capisciolto (Independent - CME.3) 2:19
6 Joel Anderson (Lantern Rouge - CME.3) 2:25
DNF Mitch Kaiser (Lantern Rouge - CME.3) -1 Lap
DNF Jacob Williams (Cycle Solutions - CME.3) -2 Laps
 
Master 2 Men, 15 km (Average Speed 19.9 km/h)
1 Eric De Groote (Bateman's Bicycle Company Ltd. - CMMA.2) 0:45:09
2 Greg Clark (Xprezo - CMMB.2) at 0:21
3 Eric Jackson (Centurion Next Wave - CMMC.2) 0:54
4 Jamie Elcombe (Peterborough Cycling Club - CMMA.2) 1:02
5 Richard Thomas (Independent - CMMC.2) 1:06
6 Scott Morrow (Morning Glory Cycling Club - CMMB.2) 1:52
7 Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club - CMMB.2) 2:00
8 Neil Ireland (ARP Racing p/b Apex Race Photo - CMMB.2) 2:00
9 James Cook (Canadian Cycling Magazine - CMMC.2) 2:08
10 Markus Schroeter (Lapdogs Cycling Club - CMMB.2) 2:33
11 Marcus Boyle (Lapdogs Cycling Club - CMMC.2) 3:34
12 Mark Palma (Team NCCH p/b DEC Express - CMMA.2) 3:58
13 Chris Pollett (Independent - CMMA.2) 4:02
14 David Starrs (Esteemtraining.com - CMMC.2) -1 Lap
DNF Myke Seppa (Sudbury Cycling Club - CMMA.2) -3 Laps
DNS David Staples (Centurion Next Wave - CMMC.2)
DNS Stephen Gregory (Independent - CMMC.2)
 
Elite Women, 12 km (Average Speed 19.4 km/h)
1 Lisa Holmgren (Centurion Next Wave - CWE.2) 0:37:04
2 Ashley Barson (Rise Racing p/b Cyclepath Wood - CWE.1) at 0:19
3 Stephanie Cholyk (B1 Evo Cycling Club - CWE.3) à 11:12
4 Danielle Schon (Lantern Rouge - CWE.3) à 11:17
5 Meg Siegel (Lantern Rouge - CWE.3) -1 Lap
 
Master 1 Men, 21 km (Average Speed 21.4 km/h)
1 Scott Fitzgerald (Photon Racing p/b Engineered A - CMMA.1) 0:59:00
2 Robert Holmgren (Centurion Next Wave - CMMB.1) at 1:31
3 Tim Marshall (Morning Glory Cycling Club - CMMB.1) 1:56
4 Mark Brusso (Lapdogs Cycling Club - CMMA.1) 3:55
5 Tristan Smit (B1 Evo Cycling Club - CMMA.1) 4:19
DNS Stephane Marcotte (Truenorth Medical Road Corps - CMMB.1)
 
Elite 1&2 Men, 21 km (Average Speed 21.5 km/h)
1 Davide Frattini (Unitedhealthcare Pro Cycling T - CME.1) 0:58:33
2 Trevor O'donnell (Real Deal/Gears p/b Waspcam - CMU23.2) at 1:02
3 Jon Winfield (Awi Racing - CME.2) 1:11
4 Marco Li (Towheels/Epicsportsperf/BCC - CME.1) 2:23
5 Gunnar Holmgren (Centurion Next Wave - CMU23.2) 2:56
6 Jon Slaughter (Cycle Solutions Angry Johnny's - CME.2) 2:56
7 Chris Barson (Coachchris.ca/Ted Velikonja/Trudel Medical - CME.2) 3:46
8 Raymond Auger (Cycle-Smart Grassroots Team - CME.2) 9:34
 
Single Speed, 15 km (Average Speed 19.7 km/h)
1 Bryant Cook (Cycle Solutions Angry Johnny's - CMMA.3) 0:45:35
2 Anderson Reid (Velocity Cycle and Ski - CME.4) at 1:23
3 David Labancz (Independent - CMMB.2) 2:01
4 Jeff Mccachren (Beaches Cycling Club (BCC) - CME.4) 5:23
5 Thomas Hughes (Lapdogs Cycling Club - CMMB.2) 5:50/td>



 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.