Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

November 29/15 19:48 pm - BC Provincial Cyclo-cross results and PHOTOS


Posted by Editoress on 11/29/15
 

Full results from today's Provincial Championships in Squamish, BC

 

Photo gallery by Fraser Britton

 

 

PHOTO

 

PHOTO


Elite Women, 14.25 km, 8 laps
1 Maggie Coles-Lyster (Local Ride Racing Team) 0:46:10
2 Carey Mark (Steed Cycles) at 0:08
3 Kelly Jones (Steed Cycles) 0:29
4 Natasha Cowie (Steed Cycles) 1:32
5 Melanie Gabanna (Steed Cycles) 1:45
6 Alana Heise (Independent) 1:58
7 Natalia Mulekova (Steed Cycles) 4:03
8 Kyla Coates (Independent) 4:24
DNF Morgan Cabot (Glotman Simpson Cycling Club)
Elite Men, 21.37 km, 12 laps
1 Craig Richey (Trek Red Truck Racing) 1:01:39
2 Kevin Calhoun (Rocky Mountain Factory Team) at 0:22
3 Raphael Lalumiere (Accent Inns/ Russ Hay's p/b Scotiabank) 0:40
4 Rhys Verner (Kona) 1:08
5 Robert Parkin (trek pro city) 1:20
6 David Gordon (Independent) 1:28
7 Nicholas Kupiak (broad street cycles victoria) 1:33
8 josh Carlson (Giant) 2:18
9 Marc Edwards (Independent) 2:28
10 Conor Martin (Norco Bicycles) 2:37
11 Devon Moonie (Glotman Simpson Cycling Club) 2:46
12 Sherwood Plant (Langlois Brown Racing) 3:46
13 Pascal Wehr (Independent) 3:47
14 Andrew Russell (Victoria Wheelers) 3:53
15 Chris Courtney (Orange Sport Supply) 4:28
16 Kellen Viznaugh (Revelstoke Cycling Association) 4:33
17 Pelle Gustavs (Victoria Wheelers) 5:15
18 Nathan Killam (Cycosis Racing) 5:15
19 Seth Cox (Kona) 5:23
20 Corey Grobe (Steed Cycles) -1 lap
21 Davey Mitchell (Independent) -1 lap
22 Sven Sturm (Trek Red Truck Racing) -1 lap
23 Matthew Hornland (Mighty Cycling) -1 lap
24 Jake Cullen (Steed Cycles) -1 lap
DNF Benjamin Chaddock (iride)
DNF Keith Ng (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics)
DNF Garrett Mcleod (Team H&R Block)
SingleSpeed Men, 14.25 km, 8 laps
1 Richard Machhein (Team GIANT Vancouver) 0:42:54
2 Halldor Gunnarsson (Naked Racing) at 0:19
3 Mark Karau (Stuckylife / VIACRA) 0:39
4 Mark Oldenburg (Mighty Cycling) 0:42
5 dave Struthers (Funeral Cycling) 0:43
6 Parker Bloom (Naked Racing) 1:29
7 Chris Macdonald (CrossRoad Racing) 1:53
8 Lucas Gallagher (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 2:16
9 Brad Collins (Liv/Giant Canada) 2:16
10 terry Mckall (Naked Racing) 2:18
11 ANDREW Summers (Mighty Cycling) 2:24
12 Emily Jardine (Independent) 2:40
13 Justin Mark (Steed Cycles) 2:59
14 Niels Steiner (West Coast Cycling) 3:38
15 Andrew Achuff (Independent) 3:49
16 Blake Crouch (Naked Racing) 4:51
17 Michael Parrish (Glotman Simpson Cycling Club) 4:56
18 Nathanael Fournier (Independent) 5:37
19 George Wall (Independent) 5:44
20 Jeremy Wilson (SpeedTheory.ca) -1 lap
21 Evan Power (Independent) -1 lap
22 jeff Van Mulligen (Independent) -2 laps
DNF Kyle Scully (Funeral Cycling)
DNF Nick Berry (Mighty Cycling)
DNF Renny Mcclure (Independent)
DNS Blair Benjamin (Alete FLC)
SingleSpeed Women, 12.47 km, 7 laps
1 Anne-marie Gagnon (Liv/Giant Canada) 0:43:47
2 Roanne English (Naked Racing) at 2:01
3 Lora Genaille (Independent) 5:39
Master 30-39 Men, 14.25 km, 8 laps
1 Jacob Rodgers (DARYL EVANS RACING) 0:42:42
2 Steve Devantier (Giant) at 0:10
3 Scott Mitchell (Pro City Racing) 0:11
4 Quentin Emeriau (Independent) 0:14
5 Eric Hung (Steed Cycles) 1:12
6 Corey Itterman (CrossRoad Racing) 1:16
7 Carsten Ivany (Team GIANT Vancouver) 1:25
8 Brett Whitehead (Team Zaui) 1:44
9 Michael Goodman (Glotman Simpson Cycling Club) 2:24
10 Andrew Gunn (Independent) 2:41
11 Andrew Pitre (Independent) 3:35
12 Chris Kendall (CrossRoad Racing) 3:36
13 Zachary Bradshaw (Independent) 3:55
14 Andrew Kerr (Team GIANT Vancouver) 4:09
15 Wai-Ben Wong (Glotman Simpson Cycling Club) 4:31
16 Jeremy Null (Independent) 5:01
17 Mark Breakspear (Steed Cycles) 5:09
18 Jeremy Jones (Independent) 5:14
19 Doug Giles (CrossRoad Racing) -1 lap
20 Darrel Domenko (Mighty Cycling) -1 lap
21 Matthew Smit (Independent) -1 lap
22 Joe Reid (Independent) -1 lap
23 Carmen Marin (Glotman Simpson Cycling Club) -1 lap
24 Andrew Coelho (Glotman Simpson Cycling Club) -1 lap
25 Jordan Kajfasz (Independent) -1 lap
26 Troy Neale (Independent) -1 lap
27 Steve Addison (Independent) -1 lap
28 Kevin O'connor (Glotman Simpson Cycling Club) -1 lap
29 James O'carroll (Independent) -2 laps
DNF Steve Savage (Steed Cycles)
DNF Vince Armato (Independent)
DNF Brandon Thomson (Glotman Simpson Cycling Club)
DNF Kevin Nemethy (Independent)
Master 40-49 Men, 14.25 km, 8 laps
1 Bob Welbourn (Glotman Simpson Cycling Club) 0:42:17
2 James C Birkenbuel (Alki-Rubicon Racing) at 0:52
3 Justin Mark (Steed Cycles) 1:03
4 Brad Issel (DARYL EVANS RACING) 1:11
5 Christian Hansen (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 1:18
6 Matthew Drown (DARYL EVANS RACING) 1:20
7 Graham Cocksedge (Independent) 1:35
8 Ryan Newsome (Team GIANT Vancouver) 1:41
9 sean Cruickshank (Independent) 1:43
10 Normon Thibault (Independent) 1:57
11 Kim Steed (Steed Cycles) 2:01
12 Scott Mcgregor (Steed Cycles) 2:13
13 Joel Lutz (Independent) 2:32
14 Chris Bishop (Independent) 2:42
15 Kalle Karu (No team) 2:47
16 dean Broomham (Chainline Cycle) 3:05
17 Chris Rubuliak (Independent) 3:06
18 Colin Campbell (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 3:32
19 Darcy Reno (Mighty Cycling) 3:33
20 James Davison (DARYL EVANS RACING) 3:40
21 Chris Bond (Independent) 3:41
22 Robert Gander (North Shore Road Bike) 3:45
23 Mike Murphy (Steed Cycles) 4:03
24 JASON Fluckiger (Independent) 4:04
25 Daryl Vachon (Independent) 4:06
26 Nick Hanni (North Shore Road Bike) 4:07
27 Michael Parrish (Glotman Simpson Cycling Club) 4:12
28 Ashley Paul James (Glotman Simpson Cycling Club) 4:13
29 Brian Wong (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 4:14
30 Brian Greening (West Coast Cycling) 4:27
31 Ben Ford (CrossRoad Racing) 5:06
32 Matthew Scott (Cahilty Racing, Abbotsford/ Valley Cross) -1 lap
33 Ivo Rytir (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) -1 lap
34 Jay Murray (CrossRoad Racing) -1 lap
35 Darrell Barnes (Tripleshot Cycling Club) -1 lap
36 Marcel Studer (Independent) -1 lap
37 Chad Reid (Independent) -1 lap
38 Christopher Kam (Mighty Cycling) -1 lap
39 Ryan Cousineau (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) -1 lap
40 Benjamin Low-Beer (Glotman Simpson Cycling Club) -1 lap
41 Jon Taylor (DARYL EVANS RACING) -1 lap
42 Russell Stead (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) -1 lap
43 Sean Solheim (Glotman Simpson Cycling Club) -1 lap
44 David Holder (CrossRoad Racing) -1 lap
45 Ryan Morford (Independent) -1 lap
46 David Hill (Tripleshot Cycling Club) -1 lap
47 Harry Bohan (Independent) -1 lap
48 Mike Tunnah (West Coast Cycling) -1 lap
49 Robert De Rot (DARYL EVANS RACING) -3 laps
DNF Aaron Dusseault (russ hays racing)
DNF Athanasios Caramanolis (CrossRoad Racing)
DNF Seamus Harte (Glotman Simpson Cycling Club)
Junior Men, 12.47 km, 7 laps
1 Max Mcculloch 0:38:34
2 Matthew Gould (Steed Cycles) at 0:43
3 Hunter Verner (Team Squamish) 1:13
4 Kyle O'connor (Steed Cycles) 1:43
5 Von Winkelmann (Langlois Brown Racing) 1:45
6 Erik Diertens (Dr Walker Sports Chiropractor Cycling team) 2:09
DNF Michael Meade (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics)
DNF Nicolas Kleban (Independent)
DNF Ryan Wakelin (Tripleshot Cycling Club)
Junior Men, 12.47 km, 7 laps
1 Max Mcculloch 0:38:34
2 Matthew Gould (Steed Cycles) at 0:43
3 Hunter Verner (Team Squamish) 1:13
4 Kyle O'connor (Steed Cycles) 1:43
5 Von Winkelmann (Langlois Brown Racing) 1:45
6 Erik Diertens (Dr Walker Sports Chiropractor Cycling team) 2:09
DNF Michael Meade (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics)
DNF Nicolas Kleban (Independent)
DNF Ryan Wakelin (Tripleshot Cycling Club)
Master 30-39 Women, 10.68 km, 6 laps
1 Rachel Mcbride (Independent) 0:35:13
2 Helena Coney (Chain Line Cycle Club) at 0:49
3 Tamasin Reno (Glotman Simpson Cycling Club) 2:33
4 Jennifer Mcconkey (Glotman Simpson Cycling Club) 4:12
5 Katrinna Roth (Atomic Racing Club) 4:45
6 Janine Copp (CrossRoad Racing) 5:23
7 Allison Keogh (Glotman Simpson Cycling Club) -1 lap
Master 40-49 Women, 10.68 km, 6 laps
1 Krista Rawlings (Obsession Bikes) 0:36:19
2 Karen Todd (Independent) at 0:02
3 Anna Pettersen (Steed Cycles) 0:17
4 Anne-marie Gagnon (Liv/Giant Canada) 0:28
5 Stacey Hutton (Mighty Cycling) 1:54
6 Marie-Anne Prevost (Independent) 2:09
7 Kristin Campbell (Independent) 2:55
8 Lesley Trivett (CrossRoad Racing) 3:50
9 Jennifer Kohm (Mighty Cycling) 5:12
10 Gail Harrison (CrossRoad Racing) -1 lap
11 Anne Wong (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) -1 lap
DNF Donna Tyson (No team)
Master 50-59 Women, 10.68 km, 6 laps
1 Carolyn Daubeny (Independent) 0:38:50
2 Alyssa Myshok (West Coast Cycling) at 2:23
3 Andrea Scott (Steed Cycles) 2:58
4 joanna Fox (Tripleshot Cycling Club) 3:29
5 ROSEMARY Gin (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) -1 lap
6 Teresa Dlugon (Independent) -1 lap
7 Bernie Pauly (Independent) -2 laps
8 VALERIE Afriat (Independent) -2 laps
Master 60+ Women, 10.68 km, 6 laps
1 Barbara Morris (Independent) 0:40:03
U17 Men, 12.47 km, 7 laps
1 Quinn Storey (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 0:38:48
2 Riley Pickrell (Tripleshot Cycling Club) at 0:31
3 KIERAN Nilsen (Trail Bikes) 2:00
4 Base Wagner (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 3:01
5 Evan Russell (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 4:44
6 Jack Boden (Tripleshot Cycling Club) 5:55
7 Josh Lin (Independent) -1 lap
8 Sage Parikh (Tripleshot Cycling Club) -1 lap
DNF Ethan Pauly (Tripleshot Cycling Club)
DNF Thomas Hill (Independent)
DNS Tomas Kalyniuk (Tripleshot Cycling Club)
U13 Women, 8.90 km, 5 laps
1 Katrin Rytirova (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 0:40:03
2 Geza Rodgers (DARYL EVANS RACING) -1 lap
3 Susanna Ujfalusi (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) -1 lap
4 Brynn Johnston (Independent) -1 lap
U15 Women, 10.68 km, 6 laps
1 Emilly Johnston (Trail Bikes) 0:39:02
2 Talia Hill (Tripleshot Cycling Club) at 2:03
3 Kate Matson (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 2:14
4 Toria Kalyniuk (Tripleshot Cycling Club) 2:30
5 Olivia Gribbon (Tripleshot Cycling Club) 2:30
6 Lilly Ujfalusi (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 2:51
7 Maia Matson (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 4:25
8 Megan Barnes (Tripleshot Cycling Club) 5:44
9 Josie Welbourn (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 6:20
10 Isla Walker (Independent) 7:02
11 Kaelen Coles-Lyster (Local Ride Racing Team) -1 lap
DNF Michaela Hoskin (Team Squamish)
U15 Men, 12.47 km, 7 laps
1 Nathan Bishop (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 0:39:37
2 Cody Scott (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) at s.t.
3 Lief Rodgers (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 1:32
4 jacob Rubuliak (Red Devils Cycling Academy) 1:46
5 Evan Mcbeath (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 4:01
6 Aedan Crocker (Independent) -1 lap
7 Griffen Hart (Tripleshot Cycling Club) -1 lap
8 finn Bohan (Independent) -2 laps
9 Nicholas Voss (Independent) -3 laps
U13 Men, 10.68 km, 6 laps
1 Manu Moore (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 0:38:22
2 noah Rubuliak (Red Devils Cycling Academy) at 0:34
3 Campbell Parrish (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 1:04
4 Remy Garrison (Tripleshot Cycling Club) 2:17
5 Jackson Goldstone (Independent) 2:31
6 Jimi Voss (Independent) -1 lap
7 Nolan Fielding (Independent) -1 lap
Junior Women, 10.68 km, 6 laps
1 Margaret Ovenell (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 0:38:55
2 Chloe Moberg (Team Squamish) -1 lap
U17 Women, 10.68 km, 6 laps
1 Sarah Van Dam (Tripleshot Cycling Club) 0:35:48
2 Bronwen Campbell (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) at 1:07
3 Elizabeth Gin (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 1:31
4 Casey Garrison (Tripleshot Cycling Club) 3:49
5 Erin Usher (EV/DEVO pb Catalyst Kinetics) 4:01


 


Related Photo Galleries


BC Cyclocross Provincials November 29/15 - November 29/15, Squamish BC


Elite Men and Women

Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.