Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

November 15/17 15:49 pm - VCXC #5 results (BC)


Posted by Editoress on 11/15/17
 

Results from race 5 of the Vancouver Cyclocross Coalition's (VCXC) Queens CX p/b the Original Bike Shop held on Sunday, November 12th in New Westminster, BC

Elite Men, 8 Laps
1 Michael van den Ham (Garneau-Easton p/b Transitions Lifecare) 1:00:22
2 Craig Richey (Garneau-Easton p/b Transitions Lifecare) at 0:03
3 Nicholas Kupiak (Broad Street Cycles) 3:35
4 Ben Chaddock (Escape Velocity p/b Fortius) 4:24
5 Parker Bloom (Broad Street Cycles) 4:52
6 Drummond Lawson (Steed Cycles) 5:19
7 Garrett Kryt (Independent) 5:19
8 Cody Scott (Cannondale p/b Fortius) 5:27
9 Marc Edwards (Broad Street Cycles) 5:39
10 Elliot Jamieson (Cycling BC) 5:55
11 Terry Mckall (Broad Street Cycles) 6:15
12 Paul Sales (Independent) 6:16
13 Nathan Killam (Moustache Mafia Racing) 6:34
14 Halldor Gunnarsson (Naked Factory Racing) 6:46
15 Jacob Rubuliak (Red Devils Cycling Academy) 7:51
16 Matthew Hornland (Mighty Cycling) 7:55
17 Wai-Ben Wong (Glotman Simpson Cycling) 8:37
18 Evan McBeath (Cannondale p/b Fortius) -1lap
19 James Cameron Birkenbuel (Mighty Cycling) -1lap
20 Grant Gill (Steed Cycles) -1lap
21 Jackson Lovett (Independent) -1lap
22 Matteo Jorgenson (Independent) -1lap
23 Connor Wolff (Independent) -1lap
24 Sam Whittingham (Independent) -1lap
25 Peter Koch (Independent) -1lap
26 Jake Cullen (SMART SAVVY+ / GARNEAU CYCLING) -1lap
27 Richard Costello (Steed Cycles) -2laps
DNF Logan Sadesky (Independent)
DNS Sherwood Plant (Langlois Brown Racing)
DNS Dan Gronross (Steed Cycles)
DNS Nathan Bishop (Cannondale p/b Fortius)
 
Master A Men, 6 Laps
1 Kim Steed (Steed Cycles) 0:49:04
2 Jacob Rodgers (Daryl Evans Racing) at 0:06
3 Eric Hung (Steed Cycles) 1:34
4 Greg Macdonald (Dodge City Racing) 1:45
5 Dean Broomham (Fulgas) 1:53
6 Brett Whitehead (Comox Valley Athletic Association) 2:24
7 Christian Hansen (Escape Velocity p/b Fortius) 2:34
8 Chris Bishop (Steed Cycles) 2:43
9 Matthew Drown (Daryl Evans Racing) 2:46
10 Scott Mcgregor (Steed Cycles) 3:05
11 Ryan Newsome (Team Giant Vancouver) 3:58
12 Drew Hemmingson (Independent) 4:36
13 Colin Funk (Escape Velocity p/b Fortius) 4:55
14 Francois Bedard (Independent) 5:00
15 Corey Itterman (Four Winds Racing) 6:30
16 Colin Campbell (Escape Velocity p/b Fortius) 6:33
17 Ben Ford (Glotman Simpson Cycling) 6:49
18 Andrew Summers (Mighty Cycling) 6:56
19 Darrin Caruso (Chainline Cycle) 9:03
20 Ray Lachance (Crossroad Racing) 9:12
21 Jordan Behan (Glotman Simpson Cycling) 9:42
22 Chris Rubuliak (Red Devils Cycling Academy) -1lap
23 Jeff Hanninen (Independent) -2laps
DNF Shawn Pettersen (Steed Cycles)
DNF Jeremy Seamans (UBC Cycling Team)
DNS Michael Parrish (Glotman Simpson Cycling)
DNS Wade Luksay (Trail Bicycles)
DNS Mike Murphy (Steed Cycles)
 
Elite Women, 6 Laps
1 Mical Dyck (Naked Factory Racing) 0:52:58
2 Natasha Cowie (Steed Cycles) at 2:04
3 Kelly Jones (Steed Cycles) 4:39
4 Maggie Coles-Lyster (TaG Cycling Race Team) 4:43
5 Helena Coney (Fluevog's Crit Nasty) 5:30
6 Brittany Shalagan (Independent) 5:48
7 Anne Ouellet (Fluevog's Crit Nasty) 6:09
8 Elle Bush (DEVO p/b Fortius) 6:20
9 Joelle Delhaes (Jukebox Cyling) 6:34
10 Claire Anderson (Independent) 7:57
11 Kristen Kit (Independent) 10:28
12 Lindsey Von Bloedau (Steed Cycles) 10:58
13 Katrinna Roth (Crossroad Racing) -1lap
14 Josie Welbourn (DEVO p/b Fortius) -1lap
DNS Lilly Ujfalusi (DEVO p/b Fortius)
 
Master B Men, 5 Laps
1 Niels Steiner (West Coast Cycling) 0:44:05
2 Daryl Vachon (Independent) at 0:31
3 Brian Wong (Escape Velocity p/b Fortius) 0:47
4 Pedro Peralta Elgueta (Glotman Simpson Cycling) 1:09
5 Gavin Elliott (Daryl Evans Racing) 1:35
6 Kalle Karu (No team) 1:52
7 Chris Fraser (Independent) 2:06
8 Mike Rauch (Cahilty Racing) 2:24
9 Jay Shapka (Glotman Simpson Cycling) 2:32
10 Andrew Kerr (Team Giant Vancouver) 2:43
11 Andrew Tuovinen (SpeedTheory.ca) 2:46
12 Michael Dolling (Daryl Evans Racing) 2:46
13 Richard Humphries (Ridge Meadows BMX) 2:57
14 Jeremy Jones (Independent) 3:09
15 Brian Storey (Escape Velocity p/b Fortius) 3:19
16 Matt Scott (Cahilty Racing) 4:14
17 Troy Neale (Independent) 4:17
18 Mario Sanches (Glotman Simpson Cycling) 4:22
19 Darrin Grund (Escape Velocity p/b Fortius) 4:31
20 Ivo Rytir (Escape Velocity p/b Fortius) 4:44
21 Mike Tunnah (West Coast Cycling) 5:02
22 Jamin Davies (Independent) 5:10
23 John Tani (Glotman Simpson Cycling) 5:33
24 Paul Craig (Team Giant Vancouver) 5:54
25 Graham Winterbottom (Glotman Simpson Cycling) 6:30
26 Kenny James (Glotman Simpson Cycling) 6:35
27 Andrew Pickell (Daryl Evans Racing) 7:31
28 Trevor Stone (SpeedTheory.ca) 7:38
29 Carmen Marin (Glotman Simpson Cycling) 7:53
30 Derek Slykerman (Independent) 8:13
31 James Manders (Independent) 8:22
32 Carl Moriarty (Independent) 9:00
33 Jaegan Smith (Chainline Cycle) 9:20
34 Chris Mallinson (Steed Cycles) 9:35
35 Rob Nielsen (TC Cycling Club) 9:38
36 Harry Bohan (Daryl Evans Racing) -1lap
37 Dana Gaudet (Phoenix Velo Training Group) -1lap
38 Sean Kelly (Chainline Cycle) -1lap
DNF Christopher Kam (Mighty Cycling)
DNF Ian Parker (HSC Garneau)
DNS Jay Stacey (Crossroad Racing)
DNS Sean Solheim (Glotman Simpson Cycling)
DNS Tobin Copley (Group W Racing p/b Duffin's Donuts)
DNS Ian Young (Independent)
DNS Andrew Appleton (Independent)
 
U17 Men
1 Lief Rodgers (DEVO p/b Fortius) 0:48:39
2 Evan Richardson (Escape Velocity p/b Fortius) 7:47
3 Jesse Bayard (DEVO p/b Fortius) -1 lap
DNS Evan Mcbeath (Cannondale p/b Fortius)
 
U19 Men
1 Dylan Love (Richmond Flyers) 0:52:43
2 Andrew Mcdonald (Richmond Flyers) at 6:30
 
Intermediate Men
1 Paul Moffat (Pender Racing p/b BICICLETTA) 0:49:24
2 Clarke Bayles (Fulgas) at 0:15
3 Alexander Dove (Mighty Cycling) 0:43
4 Jessy Hoffman (Independent) 1:07
5 Lucas Gallagher (Sidesaddle Cycling Club) 1:24
6 Nick Lindstrom (Independent) 1:30
7 Nico Petch (Independent) 1:30
8 James R Davison (Daryl Evans Racing) 1:46
9 Colin Schlosser (Independent) 2:25
10 Jonathan Schwarz (Independent) 2:29
11 Carsten Lapointe (Independent) 2:59
12 Tom Flower (Independent) 3:28
13 Stuart Bagnall (Glotman Simpson Cycling) 3:33
14 James Anderson (Glotman Simpson Cycling) 3:43
15 Andrew Nelson (West Coast Cycling) 3:55
16 Andrew Coelho (Glotman Simpson Cycling) 4:47
17 Matthew Hendriks (Todd's Cycling Club) 5:13
18 Campbell Parrish (DEVO p/b Fortius) 5:50
19 Hung Mai (Escape Velocity p/b Fortius) 6:17
20 Darryl Schives (Independent) 6:29
21 Matthew Sipple (Mighty Cycling) 7:24
22 Blair Benjamin (Four Winds Racing) 8:01
23 Mark Dormer (Escape Velocity p/b Fortius) 9:07
24 Matt Macdonald (Independent) 9:47
25 Jordan Roberts (Funeral) -1 lap
26 Chris Biggar (Independent) -1 lap
27 Brian Gunn (Daryl Evans Racing) -1 lap
28 Warren Fenton (Independent) -1 lap
29 James Prattley (Trail Bicycles) -1 lap
30 Peter Harper (Independent) -1 lap
31 Kalum Utley (Independent) -1 lap
32 Joffre Williams (Independent) -1 lap
33 Kiefer Blackburn (Independent) -1 lap
34 Kelly Barnes (Orange Sport Supply) -1 lap
35 Rubin Field (Independent) -1 lap
36 Chris Bozman (Independent) -1 lap
37 Kevin O'connor (Glotman Simpson Cycling) -1 lap
DNF Bryan Gregory (Independent)
DNS Byron Theriault (Independent)
DNS Connor Wolff (Independent)
DNS Peter Simonson (Independent)
DNS Matt Kusy (Independent)
DNS Nicholas Jones (Northcoast Lumber 1 p/b Giant White Rock)
DNS Bryan Corry (Independent)
DNS Kyle Scully (Funeral Cycling)
DNS Michael Stobart (Glotman Simpson Cycling)
DNS Peter Koch (Independent)
DNS Daniel Mckay (Independent)
 
SingleSpeed (Open), 6 Laps
1 Terry Mckall (Broad Street Cycles) 0:49:27
2 Kevin Smith (Gastown Cycling Association) at 0:39
3 Sam Whittingham (Independent) 1:19
4 Andrew Summers (Mighty Cycling) 1:46
5 Chris Courtney (Mighty Cycling) 1:56
6 Niels Steiner (West Coast Cycling) 2:45
7 Michael Segelken (Independent) 3:21
8 Paul Mc Carthy (Steed Cycles) 4:06
9 Shawn Beaty (Independent) 4:58
10 Aidan Sullivan (Broad Street Cycles) 6:15
11 Jaegan Smith (Chainline Cycle) 6:41
12 Tom Skinner (Norco Factory Team) 7:16
13 Cam Mclellan (Independent) 8:39
14 Richard Machhein (Team Giant Vancouver) 9:02
15 Renny Mcclure (Broad Street Cycles) -1 lap
16 Alvin Wai (Independent) -1 lap
17 Robert Airey (Mighty Cycling) -1 lap
18 Nick Berry (Mighty Cycling) -1 lap
DNS Mark Oldenburg (Mighty Cycling)
 
U17 Women
1 Lilly Ujfalusi (DEVO p/b Fortius) 0:46:08
DNS Josie Welbourn (DEVO p/b Fortius)
DNS Elle Bush (DEVO p/b Fortius)
Master Women
1 Jennifer Finkenbine (Independent) 0:50:07
2 Sarah Hauser (Trail Bicycles) at 1:17
3 Trish Rodgers (Daryl Evans Racing) 2:40
4 Kristin Campbell (Independent) 2:51
5 Carla Hudson (Kits Energy) -1 lap
6 Barbara Morris (Escape Velocity p/b Fortius) -1 lap
7 Chantal Lauzon (Steed Cycles) -1 lap
DNS Stephanie Cripps (Daryl Evans Racing)
DNS Marie-Anne Prevost (Independent)
 
Intermediate Women
1 Brittany Shalagan (Independent) 0:45:10
2 Dayna Seaward (Four Winds Racing) at 1:49
3 Rebecca Cohen (Glotman Simpson Cycling) 2:49
4 Michelle Heneghan (Independent) 3:30
5 Christine Barr (Independent) 4:09
6 Lianne Leblond (Independent) 4:33
7 Pamela Troyer (Mighty Cycling) 5:01
8 Jen Miller (Independent) 5:15
9 Caroline Kenning (Gastown Cycling Association) 5:21
10 Kelsie Lengert (CCN Bikes) 6:56
11 Lauren Marshall (Mighty Cycling) 7:48
DNS Lindsey Von Bloedau (Steed Cycles)
DNS Claire Anderson (Independent)
 
U13 Women
1 Geza Rodgers (DEVO p/b Fortius) 0:28:46
2 Katrin Rytir (Escape Velocity p/b Fortius) at 2:14
3 Susanna Ujfalusi (DEVO p/b Fortius) 7:39
 
U15 Women
1 Alisha Lilley (DEVO p/b Fortius) 0:30:07
DNS Astrid Wuerr (Escape Velocity p/b Fortius)
Novice Women
1 Megan Orourke (Independent) 0:28:12
2 Kaelen Coles-Lyster (TaG Cycling Race Team) at 1:58
3 Erin Carolan (Independent) 2:14
4 Madeleine Scrutton (Independent) 2:17
5 Sarah Fix (Independent) 2:27
6 Brianna Cairns (Independent) 2:39
7 Lindsay Mccaffrey (Independent) 3:19
8 Diana Brucculieri (Independent) 3:26
9 Andrea Macintosh (Fraser River Fuggitivi (FRF)) 4:11
10 Sandra Gerrard (Independent) 4:52
11 Dawn-Marie Barreira (Glotman Simpson Cycling) 5:29
12 Jackie Kanyuk (Independent) 5:36
13 Donna Tyson (United Velo) 5:39
14 Alexina Boileau Morrison (Independent) 6:01
15 Sandra Schinnerl (Independent) 6:46
16 Justine Kaseman (Independent) 7:39
17 Sylvia Wallace (Independent) 8:12
18 Olivia Cheng (Crossroad Racing) 8:23
19 Jessica Delorme (Funeral) 8:26
20 Anne Wong (Escape Velocity p/b Fortius) 8:42
21 Nona Coles (Independent) 8:48
22 Kyla Edejer (Independent) 10:25
23 Gail Harrison (Crossroad Racing) -1 lap
24 Stephanie Masterman (Independent) -1 lap
DNF Sarah Weller (Glotman Simpson Cycling)
DNS Allison Vail (Independent)
DNS Meghan Whyte (Sidesaddle Cycling Club)
 
U15 Men
1 Noah Rubuliak (Red Devils Cycling Academy) 0:31:06
2 Sasha Bishop (DEVO p/b Fortius) at 1:50
3 Patrik Rytir (Escape Velocity p/b Fortius) 3:15
4 Marc Sato (Independent) -1 lap
DNS Campbell Parrish (DEVO p/b Fortius)
 
Novice Men, 4 Laps
1 Craig Mcgarry (Fraser River Fuggitivi (FRF)) 0:31:42
2 Nate Claus (Independent) at s.t.
3 Michael Dhont (Lotus Cycling Club) 1:01
4 Ryan Mackey (Independent) 1:58
5 Simone Mandarino (Independent) 2:04
6 Lesley Hung (Independent) 2:34
7 Erik Moedt (Independent) 2:58
8 Toby Schulze (Independent) 3:08
9 Lee Madruga (Pender Racing p/b BICICLETTA) 3:13
10 Phil Smith (Fraser River Fuggitivi (FRF)) 3:30
11 Arne Bickle (Westside Cycling Club p/b Musette Caffe) 3:41
12 Martin Bayly (Independent) 4:03
13 Matt Church (Fraser River Fuggitivi (FRF)) 4:16
14 Kylo Hoy (Four Winds Racing) 4:18
15 Osvaldo Codoceo (Independent) 4:23
16 Josh Blomfield (Independent) 4:34
17 Zhi-Jin Mark Liew (Independent) 4:38
18 Brent Pinckney (Independent) 4:49
19 Kristian Voveris (Independent) 4:49
20 Derrick Aynaga (Independent) 4:53
21 Mathieu Riendeau (Independent) 4:57
22 Justin Turcotte (Independent) 5:11
23 Josh Juba (Independent) 5:20
24 Curtis Oakes (Fraser River Fuggitivi (FRF)) 5:21
25 Ronald Edwards (Independent) 5:33
26 William Semrau (Pender Racing p/b BICICLETTA) 5:48
27 Etienne Hossack (Mighty Cycling) 5:57
28 Leo Saltzman-Weniger (Independent) 6:10
29 Jeffrey Wong (Gastown Cycling Association) 6:11
30 Thomas Rasmussen (Gastown Cycling Association) 6:29
31 Jeff Waters (Independent) 6:50
32 Daniel Fritz (Independent) 6:57
33 David Usher (North Shore Road Bike) 7:03
34 Brent Mills (Four Winds Racing) 7:12
35 Mike Thompson (Gastown Cycling Association) 7:19
36 Tom Petersen (Independent) 7:19
37 Taylor Barnard (Independent) 7:37
38 Jerome Valdez (Pender Racing p/b BICICLETTA) 7:40
39 Aaron Fransen (Independent) 7:45
40 Dean Reimer (Fraser River Fuggitivi (FRF)) 7:47
41 Philippe Canavan (United Velo) 7:54
42 Chris A. Revell (Independent) 8:03
43 Brent Fahl (Boundary Bay Cycling Club) 8:03
44 Ryan Cousineau (Group W p/b Duffins Doughnuts) 8:09
45 Steven Plumb (Atomic Racing) 8:12
46 Robert Lang (Independent) 8:13
47 Van Shih (Independent) 8:30
48 Jay Arteficio (Independent) 8:32
49 Matt Lovett (Independent) 8:45
50 Tim Keeping (Ridge Meadows BMX) 9:03
51 Ian Kerr (Gastown Cycling Association) 9:30
52 Andrew Pressault (Independent) 9:42
53 Brian Peck (Independent) 9:52
54 Devin Service (Fraser River Fuggitivi (FRF)) 9:55
55 Joseph Ujfalusi (Escape Velocity p/b Fortius) 10:14
56 Rod Jenkins (Independent) 10:19
57 Stefan Ivanov (Independent) 10:29
58 Geoff Wherrett (Independent) 10:34
59 David Hodgson (Boundary Bay Cycling Club) 10:41
60 Haydn Richardson (Independent) 11:09
61 Michael Skidmore (Ridge Meadows BMX) -1 lap
62 Shervin Nowtash (Independent) -1 lap
63 Matthew Richardson (Independent) -1 lap
64 Rick Parsons (Independent) -1 lap
65 Michael Barnes (Independent) -1 lap
66 Stuart Hamilton (Independent) -1 lap
67 Julio Gaspar (the Original Bike Club) -1 lap
68 Brian Thornburn (Ride2Survive) -1 lap
69 Westley Kinna (Independent) -1 lap
70 Kelvin So (Independent) -1 lap
71 Jack White (Glotman Simpson Cycling) -1 lap
72 Raphael Fang (TC Cycling Club) -1 lap
73 Paul Verlaan (Independent) -1 lap
74 Eric Bourne (Independent) -1 lap
75 Alex Kurkjian (Independent) -1 lap
DNF Ross Arbo (Fraser River Fuggitivi (FRF))
DNS Robert De Rot (Crossroad Racing)
DNS Chris Biggar (Independent)
DNS Michael Wilkinson (Funeral)
DNS Bob Deeks (Independent)
DNS Nick Towill (Mighty Cycling)
 
U13 Men
1 Luke Bayard (DEVO p/b Fortius) 0:31:37
2 Jonas Jamieson (Independent) at 0:49
3 Nash Jamieson (Escape Velocity p/b Fortius) 2:54
4 Vohn Skidmore (Ridge Meadows BMX) 5:23
5 Seamus Slykerman (Independent) 12:44
DNF Daniel Relitz (Independent)
DNF Rowan Davies (Independent)
DNS Andrew Lawson (DEVO p/b Fortius)



 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.