Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

November 27/17 12:52 pm - BC Provincial CX Championships results


Posted by Editoress on 11/27/17
 

Results from the BC Provincial CX Champs held in Abbotsford BC

 

Elite Men, 11 laps
1 Michael van den Ham (Garneau-Easton p/b Transitions Lifecare) 1:02:36
2 Craig Richey (Garneau-Easton p/b Transitions Lifecare) at 0:33
3 Mark Mcconnell (Independent) 1:52
4 Benjamin Chaddock (Escape Velocity pb Fortius) 2:30
5 Parker Bloom (Broad Street Cycles) 2:34
6 Nathan Killam (Moustache Mafia Racing) 2:43
7 Terry Mckall (Broad Street Cycles) 2:47
8 Brett Wakefield (Team Giant Vancouver) 3:30
9 Nicholas Kupiak (Broad Street Cycles) 3:44
10 Garrett Mcleod (H&R Block Pro Cycling Team) 4:21
11 Nicholas Geddes (Independent) 5:07
12 Carter Nieuwesteeg (Tripleshot Cycling Club) 5:11
13 Matthew Hornland (Mighty Cycling) 5:24
14 Sherwood Plant (Langlois Brown Racing) 6:00
15 Drew Mackenzie (Independent) -1 lap
16 Alex Schmidt (Independent) -1 lap
17 Kellen Viznaugh (SMART SAVVY+ / GARNEAU CYCLING) -1 lap
18 Connor Wolff (Independent) -1 lap
19 Jacob Rubuliak (Red Devils Cycling Academy) -1 lap
DNF Jackson Lovett (Independent)
DNF Garrett Kryt (Independent)
 
U19 Men, 8 laps
1 Carter Woods (Dodge City Racing) 0:45:49
2 Elliot Jamieson (Cycling BC) at 1:28
3 Kieran Nilsen (Trail Bicycles) 2:11
4 Ethan Pauly (Tripleshot Cycling Club) 5:02
5 Andrew Mcdonald (Richmond Flyers) -2 laps
6 Sage Parikh (Tripleshot Cycling Club) -2 laps
DNF Taro Laframboise (Tripleshot Cycling Club)
DNS Tamatea Westby (Independent)
 
Elite Women, 8 laps
1 Sandra Walter (Liv Cycling Canada) 0:49:54
2 Mical Dyck (Naked Factory Racing) at 1:08
3 Natasha Cowie (Steed Cycles) 3:40
4 Helena Coney (Fluevog's Crit Nasty) 3:47
5 Emily Unterberger (Independent) 4:45
6 Emilly Johnston (Naked Factory Racing) 4:54
7 Kelly Jones (Steed Cycles) 4:56
8 Denise Mahon (Pro City Racing) 7:01
9 Joele Guynup (Independent) 7:10
10 Joelle Delhaes (Jukebox Cyling) -1 lap
11 Claire Anderson (Independent) -1 lap
12 Anne Ouellet (Fluevog's Crit Nasty) -1 lap
13 Maggie Coles-Lyster (Lares-Waowdeals Development, TaG Cycling Race Team) -1 lap
14 Lindsey Von Bloedau (Steed Cycles) -1 lap
 
U19 Women, 7 laps
1 Sarah Van Dam (Tripleshot Cycling Club) 0:47:05
2 Elizabeth Gin (Cannondale pb Fortius) at 1:36
3 Casey Garrison (Tripleshot Cycling Club) 6:34
4 Jessica Maitland (Tripleshot Cycling Club) -1 lap
5 Sally Haaheim (Independent) -1 lap
 
Master 30-39 Men, 8 laps
1 Scott Mitchell (Pro City Racing) 0:47:20
2 Wai-Ben Wong (Glotman Simpson Cycling) at 0:46
3 Steve Devantier (Team Giant Vancouver) 1:51
4 Paul Moffat (Pender Racing p/b BICICLETTA) 2:08
5 Michael Wegner (Langlois Brown Racing) 2:19
6 Clarke Bayles (Fulgas) 2:19
7 Jessy Hoffman (Independent) 4:49
8 Steven Healey (Rock City Cycles, Frontrunners, Swet Haus, Kiyo Salon) 4:49
9 Tom Flower (Independent) 4:54
10 James Anderson (Glotman Simpson Cycling) 5:09
11 Stuart Bagnall (Glotman Simpson Cycling) 5:19
12 Ian Sherk (Independent) 5:19
13 Stephen Parslow (Independent) 6:04
14 Andrew Nelson (West Coast Cycling) 6:05
15 Alex Wren (Todd's Cycling Club) 6:30
16 Ryan Murphy (Independent) 6:31
17 Matthew Sipple (Mighty Cycling) -1 lap
18 Blair Benjamin (Four Winds Racing) -1 lap
19 Chris Bozman (Independent) -1 lap
20 Ben Ng (Glotman Simpson Cycling) -1 lap
DNF Drummond Lawson (Steed Cycles)
DNF William Hodgins (Four Winds Racing)
DNS Richard Costello (Steed Cycles)
 
Master 40-49 Men, 7 laps
1 James Cameron Birkenbuel (Mighty Cycling) 0:41:14
2 Jacob Rodgers (Daryl Evans Racing) at s.t.
3 Sean Lunny (Rock City Cycles, Frontrunners, Swet Haus, Kiyo Salon) 0:37
4 Kim Steed (Steed Cycles) 1:07
5 Brian Green (Victoria Wheelers) 1:12
6 Trevor Haaheim (Red Devils Cycling Academy) 1:13
7 Matthew Drown (Daryl Evans Racing) 1:36
8 Wade Luksay (Trail Bicycles) 1:49
9 Chris Bishop (Steed Cycles) 2:02
10 Edward Lawson (Daryl Evans Racing) 2:07
11 Chris Rubuliak (Red Devils Cycling Academy) 2:12
12 Andy Pitre (Victoria Wheelers) 2:13
13 Ryan Newsome (Team Giant Vancouver) 2:53
14 Simon Pulfrey (Steed Cycles) 2:53
15 Curtis Schlossberger (Pro City Racing) 2:55
16 Daryl Vachon (Independent) 3:07
17 Mark Allison (Mid Island Velo Association) 3:09
18 Brett Whitehead (Comox Valley Athletic Association) 3:34
19 James R Davison (Daryl Evans Racing) 3:37
20 Francois Bedard (Independent) 3:50
21 Jamie Lemay (Independent) 3:53
22 Christian Hansen (Escape Velocity pb Fortius) 4:02
23 Jordan Behan (Glotman Simpson Cycling) 4:08
24 Mike Rauch (Cahilty Racing) 4:12
25 Christopher Kam (Mighty Cycling) 4:20
26 Shawn Von Diebitsch (Independent) 4:50
27 Brian Storey (Escape Velocity pb Fortius) 5:08
28 Daniel Sivertson (Independent) 5:11
29 Jeremy Jones (Independent) 5:12
30 Craig Mcgarry (Fraser River Fuggitivi (FRF)) 5:16
31 Mario Sanches (Glotman Simpson Cycling) 5:26
32 Troy Neale (Independent) 6:07
33 Ivo Rytir (Escape Velocity pb Fortius) 6:51
34 Darrell Barnes (Tripleshot Cycling Club) 7:12
35 Ryan Mackey (Independent) -1 lap
36 Jeff Hanninen (Independent) -1 lap
37 Simon Blythe (Independent) -1 lap
38 Carmen Marin (Glotman Simpson Cycling) -1 lap
39 Derek Slykerman (Independent) -1 lap
40 Brent Pinckney (Independent) -1 lap
41 David Holder (Crossroad Racing) -1 lap
42 Sean Kelly (Chainline Cycle) -2 laps
DNF Dean Broomham (Fulgas)
DNF Eric Hung (Steed Cycles)
 
SingleSpeed Men, 8 laps
1 Halldor Gunnarsson (Naked Factory Racing) 0:48:40
2 Kevin Smith (Gastown Cycling Association) at 0:43
3 Richard Machhein (Team Giant Vancouver) 1:49
4 Matt Patriquin (Tripleshot Cycling Club) 1:53
5 Niels Steiner (West Coast Cycling) 2:15
6 Mark Oldenburg (Mighty Cycling) 3:13
7 Jackson Lovett (Independent) 3:33
8 Paul Mc Carthy (Steed Cycles) 4:46
9 Chris Courtney (Mighty Cycling) 5:01
10 Michael Segelken (Independent) 5:10
11 Steve Gaucher (Chainline Cycle) 6:55
12 Robert Airey (Mighty Cycling) -1 lap
13 Meshkat Javid (Independent) -1 lap
14 Justin Darbyshire (Chainline Cycle) -1 lap
 
SingleSpeed Women, 7 laps
1 Lora Genaille (Pender Racing p/b BICICLETTA) 0:51:42
 
Master 50-59 Men, 8 laps
1 Normon H. Thibault (Mid Island Velo Association) 0:49:29
2 Jeremy Seamans (UBC Cycling Team) at 0:37
3 Shawn Pettersen (Steed Cycles) 1:01
4 Drew Hemmingson (Independent) 1:32
5 Ken Olson (Mid Island Velo Association) 1:36
6 Aaron Dusseault (Accent Inns/Russ Hays p/b Champion System) 2:16
7 Owen Scott (Steed Cycles) 2:32
8 Pedro Peralta Elgueta (Glotman Simpson Cycling) 3:32
9 Darrin Caruso (Chainline Cycle) 3:35
10 Harv Bergen (Independent) 3:49
11 Michael Dhont (Lotus Cycling Club) 3:50
12 Brian Griffin (Bayview Towing) 3:55
13 Ray Lachance (Crossroad Racing) 4:03
14 Darrin Grund (Escape Velocity pb Fortius) 4:25
15 Bob Chew (Fulgas) 4:25
16 Geoff Wong (Tripleshot Cycling Club) 5:17
17 Jaegan Smith (Chainline Cycle) 5:18
18 John Tani (Glotman Simpson Cycling) 6:15
19 Hugh Hart (Tripleshot Cycling Club) -1 lap
20 Martin Bayly (Independent) -1 lap
21 Paul Craig (Team Giant Vancouver) -1 lap
22 David Goodman (TaG Cycling) -1 lap
23 Jay Loder (Pender Racing p/b BICICLETTA) -1 lap
24 Arne Bickle (Westside Cycling Club p/b Musette Caffe) -1 lap
25 Rob Nielsen (TC Cycling Club) -1 lap
26 Ronald Edwards (Independent) -1 lap
27 Tom Petersen (Independent) -1 lap
28 Mike Hewat (Independent) -1 lap
29 David Podmoroff (Independent) -1 lap
30 Tobin Copley (Gr?oup W Racing pb Duffin's Donuts) -2 laps
31 Haydn Richardson (Independent) -2 laps
 
Master 60+ Men, 8 laps
1 Colin Funk (Escape Velocity pb Fortius) 0:52:15
2 Ian Parker (HSC Garneau) at 2:43
3 Kenny James (Glotman Simpson Cycling) -1 lap
4 Lister Farrar (Independent) -1 lap
5 James Thompson (Independent) -1 lap
6 Robert Lang (Independent) -1 lap
7 Rod Jenkins (Independent) -1 lap
8 Bill Lane (Independent) -2 laps
 
Master 30-39 Women, 7 laps
1 Victoria Leeson (Independent) 0:48:22
2 Dayna Seaward (Four Winds Racing) at 0:56
3 Kelly Jones (Lifecycles) 2:51
4 Michelle Heneghan (Crossroad Racing) 3:03
5 Lianne Leblond (Independent) 3:48
6 Rebecca Cohen (Glotman Simpson Cycling) 4:07
7 Christine Barr (Independent) 7:13
8 Sarah Downes (Chainline Cycle) -1 lap
9 Olivia Cheng (Crossroad Racing) -1 lap
DNF Caroline Kenning (Gastown Cycling Association)
 
Master 40-49 Women, 7 laps
1 Kerry Haaheim (Independent) 0:51:31
2 Jenni Rubuliak (Independent) at 0:19
3 Sarah Hauser (Trail Bicycles) 1:14
4 Stephanie Cripps (Daryl Evans Racing) 1:14
5 Kristin Campbell (Just Giver 4PD) 2:20
6 Jennifer Finkenbine (Independent) 2:29
7 Chantal Lauzon (Steed Cycles) -1 lap
8 Donna Tyson (United Velo) -1 lap
9 Carla Hudson (Kits Energy) -1 lap
10 Gail Harrison (Crossroad Racing) -1 lap
 
Master 50+ Women, 7 laps
1 Glenowyn Carlson (Independent) 0:49:42
2 Carolyn Daubeny (Independent) at 1:15
3 Barbara Morris (Escape Velocity pb Fortius) -1 lap
4 Rosemary Gin (Escape Velocity pb Fortius) -1 lap
5 Sandra Schinnerl (Independent) -1 lap
 
Open Men, 4 laps
1 William Semrau (Pender Racing p/b BICICLETTA) 0:27:11
2 Lee Madruga (Lotus Cycling Club) at 0:25
3 Tom Skinner (Norco Factory Team) 1:27
4 Ryan Cousineau (Group W p/b Duffins Doughnuts) 3:40
5 Michael Barnes (Independent) 4:36
6 Jordan Felix (Independent) 6:23
7 Joseph Craig (Independent) 9:10
 
Open Women, 4 laps
1 Brittany Keskinen (Independent) 0:29:41
2 Sarah Fix (Independent) at 0:34
3 Emily Willobee (Mighty Cycling) 1:20
4 Christina Czembor (Independent) 1:42
5 Dawn-Marie Barreira (Glotman Simpson Cycling) 7:04
 
U15 Men, 6 laps
1 Sasha Bishop (DEVO pb Fortius) 0:38:19
2 Noah Rubuliak (Red Devils Cycling Academy) at 0:33
3 Carden King (DEVO pb Fortius) 1:14
4 Campbell Parrish (DEVO pb Fortius) 2:14
5 Patrik Rytir (Escape Velocity pb Fortius) 2:38
6 Remy Garrison (Tripleshot Cycling Club) -1 lap
7 Liam Sargent (Tripleshot Cycling Club) -1 lap
8 Levi Rauch (Independent) -1 lap
9 Marc Sato (Independent) -2 laps
10 Tristan Crocker (Tripleshot Cycling Club) -2 laps
 
U17 Men, 6 laps
1 Jacob Rubuliak (Red Devils Cycling Academy) 0:34:38
2 Cody Scott (Cannondale pb Fortius) at 0:20
3 Evan Mcbeath (Cannondale pb Fortius) 1:48
4 Erik Ashton (Trail Bicycles) 1:56
5 Jakob Yells (Trail Bicycles) 2:20
6 Lief Rodgers (DEVO pb Fortius) 2:50
7 Aedan Crocker (Tripleshot Cycling Club) 3:51
8 Griffen Hart (Tripleshot Cycling Club) 4:01
9 Erik Haaheim (Red Devils Cycling Academy) 4:14
10 Cole Gar-Aouy (Independent) 4:32
11 Connor Bosenberg (Tripleshot Cycling Club) 4:58
12 Ian Lehton (Independent) 6:54
13 Evan Richardson (Escape Velocity pb Fortius) -1 lap
14 Evan Luksay (Trail Bicycles) -1 lap
15 Trevor Macfarlane (Tripleshot Cycling Club) -1 lap
16 Jesse Bayard (DEVO pb Fortius) -1 lap
 
U15 Women, 5 laps
1 Alisha Lilley (DEVO pb Fortius) 0:36:15
2 Bronwynn Gar-Aouy (Independent) at 0:10
3 Eva Leikermoser (Trail Bicycles) 1:14
4 Brynn Johnston (Trail Bicycles) 3:42
 
U17 Women, 5 laps
1 Emilly Johnston (Naked Factory Racing) 0:32:41
2 Lilly Ujfalusi (DEVO pb Fortius) at 1:39
3 Josie Welbourn (DEVO pb Fortius) 1:49
4 Elle Bush (DEVO pb Fortius) 2:42
5 Megan Barnes (Tripleshot Cycling Club) 4:22
6 Kaelen Coles-Lyster (TaG Cycling Race Team) 7:35
DNF Isla Walker (Tripleshot Cycling Club)
 
U13 Men, 4 laps
1 Luke Bayard (DEVO pb Fortius) 0:30:44
2 Jonas Jamieson (Independent) at 0:19
3 Kai Sargent (Independent) 1:18
4 Nash Jamieson (Escape Velocity pb Fortius) 3:55
5 Levi Rubuliak (Independent) 5:02
6 Andrew Lawson (DEVO pb Fortius) -1 lap
7 Lukas Leikermoser (Independent) -1 lap
8 Matthew Rauch (Independent) -1 lap
DNF Gray Tunnah (Independent)
 
U13 Women, 4 laps
1 Geza Rodgers (DEVO pb Fortius) 0:30:00
2 Katrin Rytir (Escape Velocity pb Fortius) at 0:32
3 Sarah Roberts (Dodge City Racing) 3:54
4 Susanna Ujfalusi (DEVO pb Fortius) 3:57
5 Calla Haaheim (Red Devils Cycling Academy) -1 lap

 

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998- Canadian Cyclist. All rights reserved.