Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

April 5/18 15:34 pm - Healthy Ageing Tour: Stage 2


Posted by Editoress on 04/5/18
 

Results from the second stage of the Healthy Ageing Tour in the Netherlands

Stage 2: Westerkwartier to Grootegast, 131.3 km
1 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 3:22:01
2 Alice Barnes (GBr) Canyon/SRAM Racing at s.t.
3 Anna van der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:35
4 Kirsten Wild (Ned) Wiggle High5
5 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam
6 Lisa Klein (Ger) Canyon/SRAM Racing
7 Anouska Koster (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
8 Maaike Boogaard (Ned) Netherlands National Team
9 Natalie Van Gogh (Ned) Parkhotel Valkenburg
10 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam
11 Trixi Worrack (Ger) Canyon/SRAM Racing all s.t.
12 Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 0:42
13 Lisa Brennauer (Ger) Wiggle High5 0:48
14 Lorena Wiebes (Ned) Parkhotel Valkenburg 1:14
15 Riejanne Markus (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
16 Monique van de Ree (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
17 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam
18 Floortje Mackaij (Ned) Netherlands National Team
19 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products-Birk Sport
20 Roxane Knetemann (Ned) Netherlands National Team
21 Chanella Stougje (Ned) Parkhotel Valkenburg
22 Femke Markus (Ned) NWV Groningen - UPlus
23 Pernille Mathiesen (Den) Danish National Team
24 Loes Adegeest (Ned) NWV Groningen - UPlus
25 Trine Schmidt (Den) Team Virtu Cycling all s.t.
26 Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 1:22
27 Susanne Andersen (Nor) Hitec Products-Birk Sport s.t.
28 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products-Birk Sport 1:26
29 Amber Van Der Hulst (Ned) Swabo Ladies Team 7:59
30 Winanda Spoor (Ned) GRC Jan van Arckel
31 Mylene De Zoete (Ned) GRC Jan van Arckel
32 Danique Braam (Ned) GRC Jan van Arckel
33 Marjolein van 't Geloof (Ned) Netherlands National Team
34 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg
35 Nicole Steigenga (Ned) Swabo Ladies Team
36 Mareille Meijering (Ned) Team Drenthe
37 Rhona Callander (GBr) Torelli-Kuota-Brother
38 Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling
39 Louise Norman Hansen (Den) Team Virtu Cycling
40 Nienke Wasmus (Ned) Swabo Ladies Team
41 Barbara Guarischi (Ita) Team Virtu Cycling all s.t.
42 Christina Malling Siggaard (Den) Team Virtu Cycling 8:02
43 Line Marie Gulliksen (Nor) Hitec Products-Birk Sport s.t.
44 Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg 11:54
45 Lucy Garner (GBr) Wiggle High5
46 Emily Meakin (GBr) Torelli-Kuota-Brother
47 Eri Yonamine (Jpn) Wiggle High5
48 Minke Bakker (Ned) Restore Cycling
49 Evy Kuijpers (Ned) GRC Jan van Arckel
50 Paulien Rooijakkers (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
51 Ingrid Moe (Nor) Hitec Products-Birk Sport
52 Emilie Moberg (Nor) Team Virtu Cycling
53 Christa Riffel (Ger) Canyon/SRAM Racing
54 Sanne Bouwmeester (Ned) Team Drenthe
55 Trine Andersen (Den) Danish National Team all s.t.
56 Arianna Pruisscher (Ned) WV Zeeuws-Vlaanderen 20:08
57 Phaedra Krol (Ned) Restore Cycling
58 Meike Uiterwijk Winkel (Ned) Parkhotel Valkenburg
59 Tanja Erath (Ger) Canyon/SRAM Racing
60 Argiro Milaki (Gre) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling
61 Gudrun Stock (Ger) Maxx-Solar LINDIG Team
62 Céline Van Houtum (Ned) WV Zeeuws-Vlaanderen
63 Aafke Soet (Ned) WNT Rotor Pro Cycling Team
64 Janieke Kalsbeek (Ned) Team Drenthe
65 Laura Massey (GBr) Torelli-Kuota-Brother
66 Liisa Ehrberg (Est) WV Zeeuws-Vlaanderen
67 Beate Zanner (Ger) Maxx-Solar LINDIG Team
68 Anna Knauer (Ger) Germany
69 Kirstie Van Haaften (Ned) Restore Cycling
70 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) WNT Rotor Pro Cycling Team
71 Leah Thorvilson (USA) Canyon/SRAM Racing
72 Natalie Grinczer (GBr) WNT Rotor Pro Cycling Team
73 Elise Maes (Lux) WNT Rotor Pro Cycling Team
74 Rikke Lønne (Den) Danish National Team
75 Corinna Lechner (Ger) Germany
76 Annina Jenal (Aut) Maxx-Solar LINDIG Team
77 Frida Knutsson (Swe) WV Zeeuws-Vlaanderen
78 Paulien Koster (Ned) NWV Groningen - UPlus
79 Ingvild Gåskjenn (Nor) Hitec Products-Birk Sport
80 Nicole Clerx (Ned) Team Drenthe
81 Esther Van Leeuwe (Ned) Restore Cycling
82 Trine Holmsgaard (Den) Danish National Team
83 Paula Sanmartin (Esp) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling
84 Michelle Lauge Quaade (Den) Danish National Team
85 Alexandra Nessmar (Swe) WV Zeeuws-Vlaanderen
86 Lea Lin Teutenberg (Ger) WNT Rotor Pro Cycling Team
87 Carolin Schiff (Ger) Maxx-Solar LINDIG Team
88 Karlijn Swinkels (Ned) Netherlands National Team
89 Alice Sharpe (GBr) Torelli-Kuota-Brother
90 Rachele Barbieri (Ita) Wiggle High5
91 Bettina Zijlstra (Ned) Team Drenthe
92 Grace Garner (GBr) Wiggle High5
93 Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling
94 Rotem Gafinovitz (Isr) Waowdeals Pro Cycling Team
95 Marissa Baks (Ned) Swabo Ladies Team
96 Kaat Hannes (Bel) WV Zeeuws-Vlaanderen
97 Floor Weerink (Ned) Team Drenthe
98 Tessa Neefjes (Ned) Swabo Ladies Team
99 Maaike Meistrok (Ned) Restore Cycling
100 Anna Potokina (Rus) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling
101 Bente Van Teeseling (Ned) GRC Jan van Arckel
102 Wendy Oosterwoud (Ned) NWV Groningen - UPlus
103 Lily Schuitemaker (Ned) GRC Jan van Arckel all s.t.
DNF Rosalia Ortiz (Esp) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling
DNF Anna Badegruber (Aut) WNT Rotor Pro Cycling Team
DNF Julia Soek (Ned) Netherlands National Team
DNF Jacqueline Dietrich (Ger) Germany
DNF Tatjana Paller (Ger) Germany
DNF Vanessa Wolfram (Ger) Germany
DNF Mette Fischer Andreasen (Den) Danish National Team
DNF Anne Marijn Van Der Graaf (Ned) NWV Groningen - UPlus
DNF Nynke Pellikaan (Ned) NWV Groningen - UPlus
DNF Melanie Klement (Ned) Swabo Ladies Team
DNF Stephanie Mottram (GBr) Torelli-Kuota-Brother
DNF Eva Luca (Ger) Maxx-Solar LINDIG Team
 
GC
1 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 3:32:40
2 Alice Barnes (GBr) Canyon/SRAM Racing at 0:10
3 Anna van der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:25
4 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:30
5 Lisa Klein (Ger) Canyon/SRAM Racing 0:44
6 Kirsten Wild (Ned) Wiggle High5 s.t.
7 Lisa Brennauer (Ger) Wiggle High5 0:54
8 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam 0:56
9 Trixi Worrack (Ger) Canyon/SRAM Racing 1:00
10 Anouska Koster (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 1:04
11 Natalie Van Gogh (Ned) Parkhotel Valkenburg 1:05
12 Maaike Boogaard (Ned) Netherlands National Team 1:20
13 Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 1:27
14 Riejanne Markus (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 1:41
15 Roxane Knetemann (Ned) Netherlands National Team 1:45
16 Pernille Mathiesen (Den) Danish National Team 1:47
17 Floortje Mackaij (Ned) Netherlands National Team 1:58
18 Trine Schmidt (Den) Team Virtu Cycling 2:01
19 Loes Adegeest (Ned) NWV Groningen - UPlus 2:02
20 Chanella Stougje (Ned) Parkhotel Valkenburg 2:07
21 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products-Birk Sport 2:14
22 Femke Markus (Ned) NWV Groningen - UPlus s.t.
23 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam 2:15
24 Lorena Wiebes (Ned) Parkhotel Valkenburg 2:17
25 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products-Birk Sport 2:20
26 Susanne Andersen (Nor) Hitec Products-Birk Sport 2:21
27 Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 2:27
28 Monique van de Ree (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 2:34
29 Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling 8:21
30 Barbara Guarischi (Ita) Team Virtu Cycling 8:39
31 Louise Norman Hansen (Den) Team Virtu Cycling s.t.
32 Amber Van Der Hulst (Ned) Swabo Ladies Team 8:41
33 Nicole Steigenga (Ned) Swabo Ladies Team 8:45
34 Danique Braam (Ned) GRC Jan van Arckel 8:55
35 Christina Malling Siggaard (Den) Team Virtu Cycling 8:58
36 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg 9:03
37 Mareille Meijering (Ned) Team Drenthe s.t.
38 Marjolein van 't Geloof (Ned) Netherlands National Team 9:06
39 Mylene De Zoete (Ned) GRC Jan van Arckel 9:14
40 Nienke Wasmus (Ned) Swabo Ladies Team 9:16
41 Rhona Callander (GBr) Torelli-Kuota-Brother 9:19
42 Line Marie Gulliksen (Nor) Hitec Products-Birk Sport 9:20
43 Winanda Spoor (Ned) GRC Jan van Arckel 9:25
44 Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg 12:27
45 Paulien Rooijakkers (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 12:42
46 Trine Andersen (Den) Danish National Team 12:45
47 Christa Riffel (Ger) Canyon/SRAM Racing 12:47
48 Emilie Moberg (Nor) Team Virtu Cycling 12:49
49 Eri Yonamine (Jpn) Wiggle High5 12:51
50 Lucy Garner (GBr) Wiggle High5 12:53
51 Ingrid Moe (Nor) Hitec Products-Birk Sport 13:01
52 Sanne Bouwmeester (Ned) Team Drenthe 13:09
53 Minke Bakker (Ned) Restore Cycling 13:22
54 Evy Kuijpers (Ned) GRC Jan van Arckel 13:23
55 Emily Meakin (GBr) Torelli-Kuota-Brother 13:48
56 Aafke Soet (Ned) WNT Rotor Pro Cycling Team 20:35
57 Karlijn Swinkels (Ned) Netherlands National Team 20:53
58 Corinna Lechner (Ger) Germany 20:59
59 Tanja Erath (Ger) Canyon/SRAM Racing 21:03
60 Bente Van Teeseling (Ned) GRC Jan van Arckel 21:06
61 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) WNT Rotor Pro Cycling Team s.t.
62 Natalie Grinczer (GBr) WNT Rotor Pro Cycling Team 21:10
63 Grace Garner (GBr) Wiggle High5 21:11
64 Leah Thorvilson (USA) Canyon/SRAM Racing s.t.
65 Annina Jenal (Aut) Maxx-Solar LINDIG Team 21:14
66 Lily Schuitemaker (Ned) GRC Jan van Arckel 21:15
67 Rikke Lønne (Den) Danish National Team s.t.
68 Elise Maes (Lux) WNT Rotor Pro Cycling Team 21:17
69 Nicole Clerx (Ned) Team Drenthe
70 Rotem Gafinovitz (Isr) Waowdeals Pro Cycling Team both s.t.
71 Michelle Lauge Quaade (Den) Danish National Team 21:20
72 Gudrun Stock (Ger) Maxx-Solar LINDIG Team
73 Frida Knutsson (Swe) WV Zeeuws-Vlaanderen both s.t.
74 Rachele Barbieri (Ita) Wiggle High5 21:24
75 Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling 21:25
76 Kaat Hannes (Bel) WV Zeeuws-Vlaanderen s.t.
77 Kirstie Van Haaften (Ned) Restore Cycling 21:26
78 Phaedra Krol (Ned) Restore Cycling 21:27
79 Trine Holmsgaard (Den) Danish National Team 21:30
80 Beate Zanner (Ger) Maxx-Solar LINDIG Team s.t.
81 Marissa Baks (Ned) Swabo Ladies Team 21:31
82 Meike Uiterwijk Winkel (Ned) Parkhotel Valkenburg s.t.
83 Anna Potokina (Rus) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling 21:33
84 Arianna Pruisscher (Ned) WV Zeeuws-Vlaanderen s.t.
85 Janieke Kalsbeek (Ned) Team Drenthe 21:37
86 Carolin Schiff (Ger) Maxx-Solar LINDIG Team 21:38
87 Bettina Zijlstra (Ned) Team Drenthe 21:39
88 Tessa Neefjes (Ned) Swabo Ladies Team s.t.
89 Anna Knauer (Ger) Germany 21:40
90 Laura Massey (GBr) Torelli-Kuota-Brother s.t.
91 Lea Lin Teutenberg (Ger) WNT Rotor Pro Cycling Team 21:48
92 Céline Van Houtum (Ned) WV Zeeuws-Vlaanderen s.t.
93 Argiro Milaki (Gre) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling 21:49
94 Paulien Koster (Ned) NWV Groningen - UPlus s.t.
95 Alexandra Nessmar (Swe) WV Zeeuws-Vlaanderen 21:50
96 Floor Weerink (Ned) Team Drenthe 21:51
97 Wendy Oosterwoud (Ned) NWV Groningen - UPlus s.t.
98 Paula Sanmartin (Esp) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling 21:52
99 Alice Sharpe (GBr) Torelli-Kuota-Brother 21:55
100 Liisa Ehrberg (Est) WV Zeeuws-Vlaanderen 21:59
101 Esther Van Leeuwe (Ned) Restore Cycling 22:14
102 Maaike Meistrok (Ned) Restore Cycling 22:23
103 Ingvild Gåskjenn (Nor) Hitec Products-Birk Sport 22:58



Previous
Stage 1

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.