Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

September 14/18 14:20 pm - Tour Cycliste Feminin International de l'Ardeche: Stage 3


Posted by Editoress on 09/14/18
 

Results from the 3rd stage in France

Stage 3: St Sauveur de Montagut to Villeneuve de Berg, 129.5 km
1 Ruth Winder (USA) US National Team 3:41:52
2 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon//SRAM Racing
3 Margarita Garcia Canellas (Esp) Spanish National Team both s.t.
4 Tayler Wiles (USA) US National Team 0:07
5 Katharine Hall (USA) US National Team 0:15
6 Arlenis Sierra (Cub) Astana Women's Team
7 Sara Poidevin (Can) Rally Cycling
8 Olga Shekel (Ukr) Ukraine National Team
9 Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
10 Kathrin Hammes (Ger) German National Team
11 Sofie De Vuyst (Bel) Belgian National Team
12 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana all s.t.
13 Erica Magnaldi (Ita) BePink 0:33
14 Janneke Ensing (Ned) Dutch National Team s.t.
15 Brodie Chapman (Aus) Tibco - Silicon Valley Bank 0:35
16 Tatiana Guderzo (Ita) BePink
17 Githa Michiels (Bel) Belgian National Team
18 Eider Merino Cortazar (Esp) Spanish National Team
19 Katrine Aalerud (Nor) Norway National Team
20 Elena Pirrone (Ita) Astana Women's Team
21 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
22 Nina Buijsman (Ned) Dutch National Team
23 Marion Sicot (Fra) Credit Mutuel
24 Victorie Guilman (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
25 Paula Andrea Patino Bedoya (Col) WCC Women's Team
26 Grace Anderson (NZl) Team Illuminate
27 Kelly Van Den Steen (Bel) Belgian National Team
28 Anna Potokina (Rus) Servetto - Stradalli Cycle - Alure
29 Demi Vollering (Ned) Swaboladies Nl all s.t.
30 Alison Jackson (Can) Tibco - Silicon Valley Bank 1:10
31 Lorena Llamas Garcia (Esp) Spanish National Team 1:15
32 Angelika Tazreiter (Aut) Austrian National Team 1:17
33 Esther Van Veen (Ned) Dutch National Team 1:19
34 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//SRAM Racing 1:51
35 Annabelle Dreville (Fra) Credit Mutuel s.t.
36 Leah Thomas (USA) US National Team 1:56
37 Stine Borgli (Nor) Norway National Team 3:28
38 Maria Fernanda Yapura Plaza (Arg) WCC Women's Team
39 Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto - Stradalli Cycle - Alure
40 Omer Shapira (Isr) Israel National Team
41 Aida Nuno Palacios (Esp) Spanish National Team
42 Julie Van De Velde (Bel) Belgian National Team
43 Spela Kern (Slo) Health Mate - Cyclelive Team all s.t.
44 Alexis Ryan (USA) Canyon//SRAM Racing 3:39
45 Abigail Mickey (USA) Rally Cycling 4:05
46 Charlotte Bravard (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope s.t.
47 Carolin Schiff (Ger) German National Team 9:02
48 Blanca Liliana Moreno Canchon (Col) Astana Women's Team s.t.
49 Vita Heine (Nor) Norway National Team 11:53
50 Valeriya Kononenko (Ukr) Ukraine National Team
51 Mikayla Harvey (NZl) Team Illuminate
52 Martina Ritter (Aut) Austrian National Team
53 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
54 Kathryn Buss (USA) Tibco - Silicon Valley Bank
55 Urska Zigart (Slo) BTC City Ljubljana
56 Agua Marina Espinola (Par) WCC Women's Team all s.t.
57 Heidi Franz (USA) Rally Cycling 12:13
58 Gillian Ellsay (Can) Rally Cycling 12:13
59 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 16:29
60 Jarmila Machacovc (Cze) Team Dukla Praha 18:03
61 Beate Zanner (Ger) German National Team
62 Olena Sharga (Ukr) Ukraine National Team
63 Ingrid Lorvik (Nor) Norway National Team
64 Marina Likhanova (Rus) Russian National Team
65 Jacqueline Dietrich (Ger) German National Team
66 Ema Cetkovská (Cze) Team Dukla Praha
67 Nikola Bajgerová (Cze) Team Dukla Praha
68 Valerie Demey (Bel) Belgian National Team
69 Eyeru Tesfoam Gebru (Eth) WCC Women's Team
70 Eva Buurman (Ned) Dutch National Team
71 Cristina Martinez Bonafe (Esp) Spanish National Team
72 Katherine Maine (Can) Rally Cycling
73 Marieke Van Witzenburg (Ned) Health Mate - Cyclelive Team
74 Margot Clyne (USA) US National Team
75 Alice Cobb (GBr) Tibco - Silicon Valley Bank
76 Kaat Hannes (Bel) Belgian National Team
77 Tetiana Riabchenko (Ukr) Ukraine National Team all s.t.
78 Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 18:55
79 Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukraine National Team 21:36
80 Hannha Gruber-Stadler (Aut) Austrian National Team
81 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team
82 Lex Albrecht (Can) Tibco - Silicon Valley Bank
83 Marion Bessone (Fra) Servetto - Stradalli Cycle - Alure
84 Iryna Semenova (Ukr) Ukraine National Team
85 Annina Jenal (Aut) Austrian National Team
86 Paolina Kirilova (Rus) Russian National Team
87 Galina Chernycheva (Rus) Russian National Team
88 Maëlle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
89 Tereza Medvedova (Svk) BePink all s.t.
90 Marlies Van Der Lugt (Ned) Swaboladies Nl 21:45
91 Sara Casasola (Ita) Servetto - Stradalli Cycle - Alure 21:51
92 Tereza Korvasová (Cze) Team Dukla Praha s.t.
93 Silvia Gehnbock (Aut) Austrian National Team 22:24
94 Frédèrique Larosse-Gringras (Can) Credit Mutuel 25:15
95 Zsófia Szabó (Hun) Health Mate - Cyclelive Team 26:49
96 Emily Newsom (USA) Tibco - Silicon Valley Bank
97 Illi Gardner (GBr) YRDP p/b Fred Whitton
98 Karina Kasenova (Rus) Russian National Team
99 Roni Fishman (Isr) Israel National Team
100 Belle De Gast (Ned) Dutch National Team
101 Senna Feron (Ned) YRDP p/b Fred Whitton
102 Leah Thorvilson (USA) Canyon//SRAM Racing
103 Kathrin Schweinberger (Aut) Health Mate - Cyclelive Team
104 Gabrielle Traxler (Can) YRDP p/b Fred Whitton
105 Nerea Nuno Iglesias (Esp) Spanish National Team
106 Karina Birkenes (Nor) Norway National Team
107 Susanne Andersen (Nor) Norway National Team all s.t.
108 Letizia Borghesi (Ita) BePink 27:03
109 Tanja Erath (Ger) Canyon//SRAM Racing 27:33
110 Melissa Van Neck (Cze) Team Dukla Praha 27:42
111 Veronika Kormos (Hun) Health Mate - Cyclelive Team 30:25
112 Teniel Campbell (Tri) WCC Women's Team s.t.
113 Gunnel Mekhtieva (Rus) Russian National Team 34:20
114 Miriam Baron (Isr) Israel National Team 34:44
115 Marissa Baks (Ned) Swaboladies Nl 34:55
116 Sara Olsson (Swe) YRDP p/b Fred Whitton s.t.
117 Bérengère Staelens (Fra) Credit Mutuel 35:45
118 Lara Defour (Bel) Health Mate - Cyclelive Team 36:08
119 Tanja Elsner (Slo) BTC City Ljubljana 37:52
120 Sophie Enever (GBr) YRDP p/b Fred Whitton 38:28
121 Seda Krylova (Rus) Russian National Team 39:26
122 Mosana Debesay (Eri) Servetto - Stradalli Cycle - Alure 40:33
123 Lexie Millard (USA) Team Illuminate 41:33
124 Janelle Cole (USA) US National Team
125 Thi That Nguyen (Vie) WCC Women's Team both s.t.
126 Eva Luca (Ger) German National Team 47:46
127 Amit Moran (Isr) Israel National Team s.t.
128 Kara Lilly (GBr) YRDP p/b Fred Whitton 49:34
129 Avital Gez (Isr) Israel National Team 49:54
130 Marjolaine Bazin (Fra) Credit Mutuel
131 Shoko Kashiki (Jpn) Team Illuminate both s.t.
132 Gali Weinberg (Isr) Israel National Team 49:40
133 Tina Schulz (Ger) German National Team 1:06:19
134 Femke De Graaff (Ned) Swaboladies Nl 1:06:31
135 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana 1:10:16
DNF Katia Ragusa (Ita) BePink
DNF Sara Bergen (Can) Rally Cycling
DNF Tereza Neumanová (Cze) Team Dukla Praha
DNS Melani Klement (Ned Swaboladies Nl
DNS Sarah Rijkes (Aut) Experza - Footlogix
DNS Sara Mustonen Lichan (Swe) Experza - Footlogix
DNS Jessy Druyts (Bel) Experza - Footlogix
 
GC
1 Ruth Winder (USA) US National Team 6:33:18
2 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon//SRAM Racing
3 Margarita Garcia Canellas (Esp) Spanish National Team both s.t.
4 Tayler Wiles (USA) US National Team 0:14
5 Arlenis Sierra (Cub) Astana Women's Team 0:15
6 Olga Shekel (Ukr) Ukraine National Team
7 Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope both s.t.
8 Sofie De Vuyst (Bel) Belgian National Team 0:22
9 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana
10 Katharine Hall (USA) US National Team
11 Kathrin Hammes (Ger) German National Team
12 Sara Poidevin (Can) Rally Cycling all s.t.
13 Janneke Ensing (Ned) Dutch National Team 0:33
14 Demi Vollering (Ned) Swaboladies Nl 0:35
15 Elena Pirrone (Ita) Astana Women's Team s.t.
16 Erica Magnaldi (Ita) BePink 0:40
17 Brodie Chapman (Aus) Tibco - Silicon Valley Bank 0:42
18 Katrine Aalerud (Nor) Norway National Team
19 Tatiana Guderzo (Ita) BePink
20 Eider Merino Cortazar (Esp) Spanish National Team
21 Kelly Van Den Steen (Bel) Belgian National Team
22 Paula Andrea Patino Bedoya (Col) WCC Women's Team
23 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
24 Nina Buijsman (Ned) Dutch National Team
25 Anna Potokina (Rus) Servetto - Stradalli Cycle - Alure
26 Githa Michiels (Bel) Belgian National Team
27 Victorie Guilman (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
28 Marion Sicot (Fra) Credit Mutuel
29 Grace Anderson (NZl) Team Illuminate all s.t.
30 Alison Jackson (Can) Tibco - Silicon Valley Bank 1:10
31 Lorena Llamas Garcia (Esp) Spanish National Team 1:22
32 Angelika Tazreiter (Aut) Austrian National Team 1:24
33 Esther Van Veen (Ned) Dutch National Team 1:26
34 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//SRAM Racing 1:51
35 Annabelle Dreville (Fra) Credit Mutuel 1:58
36 Leah Thomas (USA) US National Team 2:03
37 Stine Borgli (Nor) Norway National Team 3:28
38 Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto - Stradalli Cycle - Alure
39 Julie Van De Velde (Bel) Belgian National Team both s.t.
40 Spela Kern (Slo) Health Mate - Cyclelive Team 3:35
41 Omer Shapira (Isr) Israel National Team
42 Aida Nuno Palacios (Esp) Spanish National Team both s.t.
43 Alexis Ryan (USA) Canyon//SRAM Racing 3:39
44 Maria Fernanda Yapura Plaza (Arg) WCC Women's Team 3:55
45 Charlotte Bravard (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 4:12
46 Abigail Mickey (USA) Rally Cycling s.t.
47 Blanca Liliana Moreno Canchon (Col) Astana Women's Team 9:09
48 Carolin Schiff (Ger) German National Team s.t.
49 Mikayla Harvey (NZl) Team Illuminate 11:53
50 Valeriya Kononenko (Ukr) Ukraine National Team 12:00
51 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
52 Martina Ritter (Aut) Austrian National Team both s.t.
53 Heidi Franz (USA) Rally Cycling 12:20
54 Agua Marina Espinola (Par) WCC Women's Team s.t.
55 Gillian Ellsay (Can) Rally Cycling 12:40
56 Urska Zigart (Slo) BTC City Ljubljana 12:54
57 Kathryn Buss (USA) Tibco - Silicon Valley Bank 13:48
58 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 16:36
59 Eva Buurman (Ned) Dutch National Team 18:03
60 Beate Zanner (Ger) German National Team 18:10
61 Katherine Maine (Can) Rally Cycling
62 Ema Cetkovská (Cze) Team Dukla Praha
63 Marieke Van Witzenburg (Ned) Health Mate - Cyclelive Team
64 Alice Cobb (GBr) Tibco - Silicon Valley Bank
65 Kaat Hannes (Bel) Belgian National Team
66 Cristina Martinez Bonafe (Esp) Spanish National Team
67 Valerie Demey (Bel) Belgian National Team
68 Eyeru Tesfoam Gebru (Eth) WCC Women's Team
69 Jarmila Machacovc (Cze) Team Dukla Praha
70 Olena Sharga (Ukr) Ukraine National Team
71 Tetiana Riabchenko (Ukr) Ukraine National Team all s.t.
72 Ingrid Lorvik (Nor) Norway National Team 18:30
73 Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 18:55
74 Vita Heine (Nor) Norway National Team 19:50
75 Marina Likhanova (Rus) Russian National Team 20:32
76 Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukraine National Team 21:43
77 Tereza Medvedova (Svk) BePink
78 Hannha Gruber-Stadler (Aut) Austrian National Team
79 Marion Bessone (Fra) Servetto - Stradalli Cycle - Alure
80 Maëlle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
81 Iryna Semenova (Ukr) Ukraine National Team
82 Paolina Kirilova (Rus) Russian National Team
83 Lex Albrecht (Can) Tibco - Silicon Valley Bank all s.t.
84 Marlies Van Der Lugt (Ned) Swaboladies Nl 21:52
85 Galina Chernycheva (Rus) Russian National Team 22:03
86 Annina Jenal (Aut) Austrian National Team 22:05
87 Sara Casasola (Ita) Servetto - Stradalli Cycle - Alure 22:40
88 Silvia Gehnbock (Aut) Austrian National Team 22:51
89 Nikola Bajgerová (Cze) Team Dukla Praha 26:00
90 Jacqueline Dietrich (Ger) German National Team s.t.
91 Susanne Andersen (Nor) Norway National Team 26:49
92 Emily Newsom (USA) Tibco - Silicon Valley Bank 26:56
93 Senna Feron (Ned) YRDP p/b Fred Whitton s.t.
94 Gabrielle Traxler (Can) YRDP p/b Fred Whitton 26:56
95 Margot Clyne (USA) US National Team 27:17
96 Letizia Borghesi (Ita) BePink 27:35
97 Melissa Van Neck (Cze) Team Dukla Praha 27:49
98 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team 29:33
99 Teniel Campbell (Tri) WCC Women's Team 30:32
100 Frédèrique Larosse-Gringras (Can) Credit Mutuel 30:37
101 Veronika Kormos (Hun) Health Mate - Cyclelive Team 30:54
102 Tereza Korvasová (Cze) Team Dukla Praha 31:05
103 Karina Kasenova (Rus) Russian National Team 32:54
104 Roni Fishman (Isr) Israel National Team 33:16
105 Belle De Gast (Ned) Dutch National Team 34:46
106 Kathrin Schweinberger (Aut) Health Mate - Cyclelive Team
107 Zsófia Szabó (Hun) Health Mate - Cyclelive Team both s.t.
108 Marissa Baks (Ned) Swaboladies Nl 35:02
109 Illi Gardner (GBr) YRDP p/b Fred Whitton 35:19
110 Tanja Erath (Ger) Canyon//SRAM Racing 35:30
111 Sara Olsson (Swe) YRDP p/b Fred Whitton 35:34
112 Karina Birkenes (Nor) Norway National Team 35:51
113 Leah Thorvilson (USA) Canyon//SRAM Racing 36:30
114 Nerea Nuno Iglesias (Esp) Spanish National Team 40:02
115 Gunnel Mekhtieva (Rus) Russian National Team 42:10
116 Miriam Baron (Isr) Israel National Team 42:41
117 Lara Defour (Bel) Health Mate - Cyclelive Team 44:05
118 Bérengère Staelens (Fra) Credit Mutuel 44:31
119 Tanja Elsner (Slo) BTC City Ljubljana 46:11
120 Sophie Enever (GBr) YRDP p/b Fred Whitton 46:25
121 Seda Krylova (Rus) Russian National Team 46:36
122 Mosana Debesay (Eri) Servetto - Stradalli Cycle - Alure 48:52
123 Thi That Nguyen (Vie) WCC Women's Team 49:23
124 Janelle Cole (USA) US National Team 49:30
125 Lexie Millard (USA) Team Illuminate s.t.
126 Shoko Kashiki (Jpn) Team Illuminate 50:21
127 Eva Luca (Ger) German National Team 56:17
128 Gali Weinberg (Isr) Israel National Team 57:37
129 Kara Lilly (GBr) YRDP p/b Fred Whitton 58:05
130 Avital Gez (Isr) Israel National Team 58:25
131 Amit Moran (Isr) Israel National Team 1:02:04
132 Marjolaine Bazin (Fra) Credit Mutuel 1:08:27
133 Tina Schulz (Ger) German National Team 1:14:38
134 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana 1:19:23
135 Femke De Graaff (Ned) Swaboladies Nl 1:20:06



 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.