Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

September 29/18 18:42 pm - Track Nationals: Day 3 results


Posted by Editoress on 09/29/18
 

Results from the third day of Track Nationals at the Mattamy National Cycling Center in Milton ON

 

Day 3 Gallery

 

Women Individual Pursuit
 
Qualifying
1 Allison Beveridge (AB) Rally Cycling 3:33.914
2 Annie Foreman-Mackey (ON)The Cyclery 3:35.004
3 Marie Soleil Blais (QC) Equipe du Quebec 3:43.874
4 Ariane Bonhomme (QC) Equipe du Quebec 3:44.973
5 Kinley Gibson (AB) The Cyclery 3:48.204
6 Aubrie Desylva (ON) Highgate Racing p/b D'Ornellas 3:52.711
7 Callie Swan (BC) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes 3:53.619
8 Ali Van Yzendoorn (ON)Highgate Racing p/b D'Ornellas 3:56.522
9 Holly Simonson (BC) Cycling BC 3:56.802
10 Sophie Bernard (ON) First Draft Garneau 3:57.464
11 Micaiah Besler (SK) Team Saskatchewan 4:00.767
12 Brenna Pauly (BC) Cycling BC 4:02.859
13 Nicole Lentini (ON) First Draft Garneau 4:07.434
DNS Émilie Fortin (QC) Espoirs Élite Primeau Vélo
Fastest two riders race for 1st and 2nd.
Third and fourth fastest riders race for 3rd and 4th
 
Final
1 Annie Foreman-Mackey (ON)The Cyclery 3:35.208
2 Allison Beveridge (AB) Rally Cycling 3:37.383
 
3 Ariane Bonhomme (QC) Equipe du Quebec 3:43.065
4 Marie Soleil Blais (QC) Equipe du Quebec 3:44.784
 
Men Individual Pursuit
 
Qualifying
1 Derek Gee (ON) Team Race Clean 4:24.294
2 Michael Foley (ON) Team Race Clean 4:26.130
3 Ryan Roth (ON) Silber Pro Cycling 4:27.889
4 Jay Lamoureux (BC) Cycling BC 4:28.993
5 Adam Jamieson (ON) Silber Pro Cycling 4:30.656
6 Evan Burtnik (AB) Team Race Clean 4:31.154
7 Chris Ernst (ON) Team Race Clean 4:33.157
8 Pier Andre Cote (QC) Equipe du Quebec 4:33.672
9 Vincent De Haitre (ON) Team Ontario 4:35.527
10 Tristan Guillemette (QC) Equipe du Quebec 4:37.133
11 Dylan Davies (BC) Langlois Brown Racing 4:38.035
12 Chris Macleod (BC) Cycling BC 4:39.087
13 Thierry Kirouac Marcassa (QC) Equipe du Quebec 4:39.988
14 Jean Michel Lachance (QC) Equipe du Quebec 4:41.466
15 Alexis Rochette (QC) Equipe du Quebec 4:43.723
16 Amiel Flett-Brown (BC) Cycling BC 4:44.261
17 Gabriel Drapeau Zgoralski (QC) Equipe du Quebec 4:46.345
18 John Willcox (BC) Cycling BC 4:50.269
19 Colin Fowlow (BC) Cycling BC 4:50.483
20 Zachary Lipinski (AB) Juventus 4:51.094
21 Simon Dubuc (QC) IAMGold 4:51.951
22 Eloi Batista (BC) Independent 4:52.025
23 Normand Richard (BC) Just Giver 4pd / Richmond Flyers 4:56.530
24 Ryan Olson (BC) Independent 5:14.867
25 Kirill Ermakov (ON) Independent 5:17.748
DNS Aidan Caves (BC) Cycling BC
DSQ Guillaume Fortin (QC) Independent
Fastest two riders race for 1st and 2nd.
Third and fourth fastest riders race for 3rd and 4th
 
Final
1 Derek Gee (ON) Team Race Clean 4:21.357
2 Michael Foley (ON) Team Race Clean 4:26.214
 
3 Jay Lamoureux (BC) Cycling BC 4:24.649
4 Ryan Roth (ON) Silber Pro Cycling 4:28.238

 

Women Keirin
 
Round 1
 
Heat 1
1 Amelia Walsh (ON) Team Ontario
2 Rachel McKinnon (ON) Rainbow Fox Racing
3 Jenna Nestman (BC) Alete
4 Emilie Roy (QC) Equipe du Quebec
5 Sarah Orban (AB) Watt Riot Cycling
 
Heat 2
1 Lauriane Genest (QC) Equipe du Quebec
2 Kelsey Mitchell (AB) Juventus
3 Lizanne Wilmot (ON) NCCH pb Franklin Templeton
4 Courtenay Farrington (AB) Watt Riot Cycling
5 Sara Dagenais Everell (QC) Equipe du Quebec
Top 3 riders in each heat advance to the Final 1-6.
Others advance to the Final 7-12
 
Final
 
1-6
1 Lizanne Wilmot (ON) NCCH pb Franklin Templeton
2 Amelia Walsh (ON) Team Ontario
3 Kelsey Mitchell (AB) Juventus
4 Rachel McKinnon (ON) Rainbow Fox Racing
5 Jenna Nestman (BC) Alete
REL Lauriane Genest (QC) Equipe du Quebec
 
7-10
9 Emilie Roy (QC) Equipe du Quebec
8 Sarah Orban (AB) Watt Riot Cycling
7 Courtenay Farrington (AB) Watt Riot Cycling
10 Sara Dagenais Everell (QC) Equipe du Quebec
 
Men Keirin
 
Round 1
 
Heat 1
1 Hugo Barrette (QC) Equipe du Quebec
2 Nick Wammes (ON) Team Ontario
3 Kirill Ermakov (ON) Independent
4 Adrian Hannigan (AB) Synergy Racing
5 Patrice St Louis Pivin (QC) Equipe du Quebec
 
Heat 2
1 Je'land Sydney (ON) Team Ontario
2 Joel Archambault (QC) Equipe du Quebec
3 Cameron Macleod (AB) Cyclemeisters/Bow Cycle
4 Simon Dubuc (QC) IAMGold
5 Robert Gooch (BC) Alete
6 Scott Mackenzie (AB) Juventus
 
Final
 
1-6
1 Je'land Sydney (ON) Team Ontario
2 Hugo Barrette (QC) Equipe du Quebec
3 Cameron Macleod (AB) Cyclemeisters/Bow Cycle
4 Nick Wammes (ON) Team Ontario
5 Joel Archambault (QC) Equipe du Quebec
6 Kirill Ermakov (ON) Independent
 
7-12
7 Adrian Hannigan (AB) Synergy Racing
8 Patrice St Louis Pivin (QC) Equipe du Quebec
9 Robert Gooch (BC) Alete
10 Scott Mackenzie (AB) Juventus
11 Simon Dubuc (QC) IAMGold


Women Madison
1 Twenty20 / Rally Pro Cycling (Roorda/Beveridge) 45 pts
2 Equipe du Quebec (Bonhomme/Gibson) -1
3 Cycling BC (Pauly/Simonson) -19
4 Juventus (Besler/Ellis) -46
 
Men Madison
1 Team Race Clean (Floey/Gee) 45 pts
2 Team Ontario / Silber Pro Cycling (de Haitre/Jamieson) 31
3 Equipe du Quebec 1 (Guillemette/Kirouc/Marcassa) 17
4 Realdeal Aquila (Veal/ERnst) 15
5 Equipe Du Quebec 2 (Drapeau Zgoralski/Lachance) 13
6 Jakroo Racing (Batista/Perlins) -40
DNF Juventus (MacKenzie/Lipinski)



Track Nationals: Day 1 results

Track Nationals: Day 2 results

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.