Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

October 3/18 21:03 pm - Eastern Ontario Cyclocross Series Race #1 results


Posted by Editoress on 10/3/18
 

2018 Eastern Ontario Cyclocross Series Race #1 held ay the Renfrew Fairgrounds, on September 30th

Senior Men, 23.45 km, 9 laps of 2.61 km
1 Matteo Dal-Cin (Rally Cycling) 0:59:37
2 Osmond Bakker (Nine2FivePro Cycling Team) at 0:57
3 Matt Surch (Tekné Cycle Club) 1:49
4 Steve Proulx (The Cyclery) 2:46
5 Max Rubarth (PROBACLAC / DEVINCI) 2:57
6 Charles Downey (Tekné Cycle Club) 3:23
7 Marc Boudreau (The Cyclery) 3:42
8 Xavier Plouffe (Bicyclettes de Hull) 4:15
9 Timothy Austen (Ride with Rendall p/b Biemme) 4:27
10 Philippe Lanthier (La Shop) 4:27
11 Aaron Fillion (Independent) 5:04
12 Ben Andrew (euro-sports) 5:46
13 Neil Schiemann (Independent) 7:16
14 Christian Bernard (Tekné Cycle Club) -1 Lap
15 Stephen Bursey (Gearheads) -1 Lap
16 Tommy Omura (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
17 Stuart Theron (613 Cycling) -1 Lap
18 Cody Mckay (Tekné Cycle Club) -1 Lap
19 Miles Betteridge (Ottawa Bicycle Club:RentABike) -1 Lap
20 David Weir (Nine2FivePro Cycling Team) -1 Lap
 
Senior Women, 18.24 km, 7 laps of 2.61 km
1 Jodi Wendland (The Cyclery:West Of Québec Wheelers) 0:50:58
2 Nicola Coles (euro-sports) at 3:13
3 Meagan Adams (Bushtukah) 5:07
4 Véronique Roberts (euro-sports) 5:28
DNF Emily Flynn (Van Dessel p/b Hyperthreads)
 
U19 (Junior) Men, 18.24 km, 7 laps of 2.61 km
1 Damien Vialaret (Van Dessel p/b Hyperthreads) 0:47:59
2 Benjamin Harrington (Ottawa Bicycle Club) at 3:39
3 Brett Stoppa (OBC Junior Racing Team) 6:52
4 Ben Brooks (Tekné Cycle Club) 7:36
 
U19 (Junior) Women, 18.24 km, 7 laps of 2.61 km
1 Maude Plouffe (OBC Junior Racing Team) 0:52:22
2 Chloe Mckenzie (The Cyclery) at 5:22
3 Olivia Macaskill -1 Lap
4 Dominique Gervais (OBC Junior Racing Team) -1 Lap
5 Magalie Tardif (OBC Junior Racing Team) -1 Lap
 
Master A 30-39 Men, 23.45 km, 9 laps of 2.61 km
1 Doug Van Den Ham (Nine2FivePro Cycling Team) 1:02:43
2 Bruno Lafontaine (Trek GPL:La French Connexion) at 1:55
3 Warren Macdonald (Nine2FivePro Cycling Team) 2:04
4 David Gruber (Tekné Cycle Club) 4:05
5 Pierre-Yves Gauthier (Tekné Cycle Club) 4:14
6 Carey Dedo (Gearheads) -1 Lap
7 Andrew Brown (Tekné Cycle Club) -1 Lap
8 Peter Tregunno (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
9 Matthew Woods (Full Cycle/Norco) -1 Lap
10 David Marchesseault (Mariposa Cycle Racing Team) -1 Lap
11 Mark Kulas (euro-sports) -1 Lap
12 Daniel Conroy (Independent) -1 Lap
13 Arlen Penalagan (Peterborough Cycling Club) -1 Lap
14 Adam Smart (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
15 Daniel Leblanc (Gearheads) -1 Lap
16 Scott Meredith (613 Cycling) -1 Lap
17 Etienne Langlois (Independent) -2 Laps
18 Chad Erven (euro-sports) -2 Laps
 
Master B 40-49 Men, 18.24 km, 7 laps of 2.61 km
1 James Mcguire (Tekné Cycle Club) 0:47:59
2 Arno Turk (Independent) at 0:21
3 John Fee (The Cyclery) 0:46
4 Craig Hawkes (The Cyclery) 0:49
5 Eric Rouleau (Scott-RackUltra) 1:26
6 Richard Grieve (Tekné Cycle Club) 1:33
7 Richard Jodoin (Les Rouleurs - Polo Vélo) 1:59
8 Sebastien Labelle (Ottawa Bicycle Club) 2:15
9 Craig Deveer (The Cyclery) 2:34
10 Steven Thomas (euro-sports) 2:41
11 John Clare (Cyclelogik Racing) 3:45
12 Jeff Johnston (Nine2FivePro Cycling Team) 3:50
13 Alistair Scott (Cyclelogik Racing) 3:57
14 Stephen Daniels (Ottawa Bicycle Club) 4:14
15 Rodrigo Diaz (euro-sports) 4:23
16 Mark Hiscocks (Nine2FivePro Cycling Team) 4:28
17 Etienne Bergeron (Independent) 4:28
18 Juha Metsaranta (Independent) 5:00
19 Dave Busch (The Cyclery) 5:01
20 Damien Carrier (Les Rouleurs - Polo Vélo) 5:34
21 Tiago Duarte (Independent) 5:41
22 Craig Law (Independent) 6:15
23 John Marron (Strokers CC) 6:57
24 Nicolas Regis (Cannondale Échelon P/B 4iiii) 7:01
25 Mike Laska (euro-sports) 7:10
26 Luc Lavigne (Skinouk-VDM) 7:14
27 Shayne Arseneault (Independent) 7:23
28 Curtis Collins (Independent) 7:35
29 Brad Vaughan (Independent) -1 Lap
30 Terry Brule (Independent) -1 Lap
31 Ewan Smith (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
32 Luc Lamarre (Les Rouleurs - Polo Vélo) -1 Lap
33 Francis Michaud (Les Rouleurs de l’Outaouais) -1 Lap
34 David Jones (Independent) -1 Lap
35 Pat Kelly (Tekné Cycle Club) -1 Lap
36 Sevak Manjikian (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
37 Alex Martins (613 Cycling:Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
38 Eric Larson (Ride with Rendall p/b Biemme) -1 Lap
39 Eric Costen (Independent) -1 Lap
40 Mark Thistle (Independent) -1 Lap
41 Giacomo Panico (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
42 Sean Kilpatrick (Carleton Place Slow Spokes) -1 Lap
43 Chris Speelman (Independent) -1 Lap
44 Paul Mcaneney (TopSpeed) -1 Lap
45 Wesley Morgan (Cyclelogik Racing) -1 Lap
46 Michael Bennett (euro-sports) -1 Lap
47 Bryan Higgins (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
48 Iain Macdonald (Independent) -1 Lap
49 Matthyw Thomas (Independent) -1 Lap
50 Eric Choiniere (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
51 Dominic Fontaine (Tekné Cycle Club) -2 Laps
52 James Roscoe -2 Laps
 
Master C 50-59 Men, 18.24 km, 7 laps of 2.61 km
1 Robert Orange (Ride with Rendall p/b Biemme) 0:48:48
2 Michael Woodford (Cyclelogik Racing) at 1:03
3 Nicholas Bundza (Tekné Cycle Club) 1:19
4 Jean-Christophe Vialaret (euro-sports) 1:34
5 John Westdal (Ottawa Bicycle Club) 2:23
6 David Bilenkey (euro-sports) 2:56
7 David Martin (Ottawa Bicycle Club) 2:56
8 Mike Avery (Independent) 2:58
9 David Charles (Tekné Cycle Club) 3:23
10 Malcolm Saravanamutto (Cyclelogik Racing) 3:39
11 Scott Emery (Tekné Cycle Club) 4:10
12 Eric Betteridge (Ottawa Bicycle Club) 4:11
13 Charles Carriere (Cycle Vélo Outaouais) 4:12
14 David Shantz (euro-sports) 4:44
15 Rob Allen (Cornwall Cycle Club) 4:50
16 Carlos Arruda (Skinouk-VDM) 5:04
17 Dave Rudnicki (West Of Québec Wheelers) 6:07
18 Kevin Mallory (Independent) 6:29
19 Danny Fitzmaurice (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
20 James Brooks (Tekné Cycle Club) -1 Lap
21 Jack Newton (euro-sports) -1 Lap
22 Matthew Ng (Independent) -1 Lap
23 Christopher Solar (Independent) -1 Lap
24 Pierre Leblanc (Cornwall Cycle Club) -1 Lap
25 Ian Hobson (Independent) -1 Lap
26 Steve Howard (Independent) -1 Lap
27 Kenneth Macaskill (Independent) -1 Lap
28 Marc Champagne (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
29 Bill Mclennan (613 Cycling:Bushtukah) -1 Lap
30 Andrew Gustyn (euro-sports) -1 Lap
31 Jim Borrens (Independent) -1 Lap
32 Chris Wherrett (Independent) -1 Lap
33 Rick Croney (Cornwall Cycle Club) -1 Lap
34 Thomas Leroux (Cornwall Cycle Club) -1 Lap
35 Steven Cornick (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
36 Joey Slobodian (euro-sports) -1 Lap
37 Kirk Edwardson (Independent) -2 Laps
38 Bernie Wynia (Ottawa Bicycle Club) -2 Laps
DNF Rene Van Diepen (Independent)
 
Master D 60-69 Men, 18.24 km, 7 laps of 2.61 km
1 Ian Stewart (euro-sports) 0:52:47
2 Peter Schuck (Ride with Rendall p/b Biemme) at 0:41
3 Norman Cowan (Bushtukah) 1:01
4 Greg Christie (Ride with Rendall p/b Biemme) -1 Lap
5 Steven Kiernan (Independent) -1 Lap
6 Jean Louis Dorego (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
7 Parham Momtahan (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
8 Marcel Brugger (Ride with Rendall p/b Biemme) -1 Lap
9 Michael Taylor (Thing1Thing2 Racing p/b T.S. Geisel) -1 Lap
10 Ian Austen (Mariposa Cycle Racing Team) -2 Laps
11 Bob Woods (Ottawa Bicycle Club) -2 Laps
DNF Detlef Hess (Ottawa Bicycle Club)
 
Master E 70+ Men, 13.03 km, 5 laps of 2.61 km
1 Ron Phillips (Ottawa Bicycle Club) 0:58:25
 
Master A 30-39 Women, 18.24 km, 7 laps of 2.61 km
1 Marie-Noel Labrecque (Independent) 0:54:59
2 Anna O’brien (The Cyclery) at 1:57
3 Roxanne Takpanie (euro-sports) 3:45
4 Dana Mersich (Independent) 4:18
5 Carley Kenwell (Independent) 4:49
6 Annie Pouliot (Independent) -1 Lap
7 Maryse Champagne (Les Rouleurs - Polo Vélo) -1 Lap
8 Anne-Marie Roy (Les Rouleurs de l’Outaouais) -1 Lap
9 Roberta Duarte (Independent) -1 Lap
 
Master B 40-49 Women, 18.24 km, 7 laps of 2.61 km
1 Alicia Berthiaume (Gearheads) 0:53:43
2 Jennifer Stephenson (Independent) at 0:23
3 Sonia Tessier (Woodcock Cycle Works) 0:32
4 Naomi Szigeti (Cyclelogik Racing) 0:35
5 Christine Ficker (euro-sports) 2:06
6 Caroline Fillion (Les Rouleurs de l’Outaouais) 2:54
7 Kathleen Mottershead (Gearheads) 3:03
8 Heather Tkalec (euro-sports) 3:11
9 Joan Post (Independent) 4:29
10 Tammy Mckenna (The Cyclery) 4:32
11 Vicki Thomas (The Cyclery) -1 Lap
12 Natalie Grieve (Independent) -1 Lap
13 Caitlin Crooks (Independent) -1 Lap
14 Marie-Helene Rochon (Les Rouleurs de l’Outaouais:La French Connexion) -1 Lap
15 Melissa Brooks (Skinouk-VDM) -1 Lap
16 Stephanie Rees-Tregunno (Gearheads) -1 Lap
17 Isabelle Lauzon (Skinouk-VDM) -1 Lap
18 Angela Beauchamp (euro-sports) -1 Lap
19 Sharolyn Higgs (The Cyclery) -1 Lap
20 Kerry Rocheleau (Independent) -1 Lap
21 Jennifer Lexmond (Independent) -1 Lap
22 Layla Prieur (euro-sports) -1 Lap
23 Melanie Morrish (MTB Kingston) -2 Laps
DNF Treena Grevatt (613 Cycling)
 
Master C 50-59 Women, 18.24 km, 7 laps of 2.61 km
1 Jen Adams (Ottawa Bicycle Club) 0:56:16
2 Lisa Meyer (euro-sports) at 0:10
3 Josee Lamirande (The Cyclery) 2:29
4 Nathalie Madore (Independent) -1 Lap
5 Lucie Boucher (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
 
Master D 60+ Women, 18.24 km, 7 laps of 2.61 km
1 Marcie Girouard (euro-sports) 0:57:06
2 Blanche Drapeau (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
 
Under 17 Girls, 15.64 km, 6 laps of 2.61 km
1 Cara Macdonald (Independent) 0:52:34
2 Lauryn Bakker (The Cyclery) 2:42
(Independent)
Under 15 Girls, 15.64 km, 6 laps of 2.61 km, (Independent)
1 Charlotte Brooks (Skinouk-VDM) 0:53:42
2 Kate Mckenzie (Ottawa Bicycle Club) at 0:14
3 Mia Grieve (Ottawa Bicycle Club) 0:20
4 Annika Kukurudz (Ottawa Bicycle Club) 7:19
5 Sara-Ann Kelly (Tekné Cycle Club) -1 Lap
6 Elizabeth Hawkes (The Cyclery) -1 Lap
 
Under 13 Girls, 6.56 km, 6 laps of 1.09 km
1 Ella Smith (Ottawa Bicycle Club) 0:19:21
2 Riley Scott (Cyclelogik Racing) -1 Lap
3 Mae Shaw (The Cyclery) -1 Lap
4 Meah Wright (The Cyclery) -1 Lap
5 Julia Van Wesenbeeck (Independent) -1 Lap
 
Under 11 Girls, 3.28 km, 3 laps of 1.09 km
1 Josephine Brooks (Skinouk-VDM) 0:14:05
2 Amelie Kelly (Tekné Cycle Club) at 0:04
3 Heidi Daniels (Ottawa Bicycle Club) 2:30
4 Maélie Rouleau (Les Cuisses Or De L’Ouiaouais) 3:09
5 Kennedy Librande (Ottawa Bicycle Club) -lap
6 Maxence Lafontaine (Les Héros du Samedi) -lap
7 Jade Couturier (Independent) -1 Lap
 
Under 11 Boys, 5.47 km, 5 laps of 1.09 km
1 Carter Deveer (Independent) 0:17:09
2 Benjamin Brule (Independent) -1 Lap
3 Mederick Seguin Fillion (Les Cuisses Or De L’Ouiaouais) -1 Lap
4 Victor Lafontaine (La French Connexion) -1 Lap
5 George Shaw (The Cyclery) -1 Lap
6 Benjamin Mcaneney (Independent) -1 Lap
7 Andrew Wynia (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
8 Ismaël Couturier (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
9 Noah Stephenson (Independent) -1 Lap
10 Chesel Law (Independent) -1 Lap
11 Liam Brule (Independent) -2 Laps
12 Robert Thomas (Independent) -2 Laps
13 Samuel Stephenson (Independent) -2 Laps
14 Henry Bursey (Gearheads) -2 Laps
15 Tait Grieve (Ottawa Bicycle Club) -2 Laps
 
Under 13 Boys, 6.56 km, 6 laps of 1.09 km
1 Robin Daniels (Ottawa Bicycle Club) 0:19:15
2 Alexandre Lavigne (Skinouk-VDM) at 0:27
3 Willem Collins (Ottawa Bicycle Club) 0:56
4 Cordon Hawkes (The Cyclery) -lap
5 Paxton Librande (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
6 Rory Turner (Independent) -1 Lap
7 Xavier Choiniere (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
8 Joachim Morgan (Ottawa Bicycle Club) -2 Laps
 
U15 B Group Boys, 5.47 km, 5 laps of 1.09 km
1 Sacha Hess (Ottawa Bicycle Club) 0:20:35
2 Simon Van Wesenbeeck (Independent) at 0:19
 
Under 15 Boys, 15.64 km, 6 laps of 2.61 km
1 Filipe Duarte (Les Cuisses Or De L’Ouiaouais) 0:48:30
2 Evan Clare (Cyclelogik Racing) at 4:09
3 Julien Chagnon (Skinouk-VDM) 4:09
4 Lucas Hiscocks (Nine2FivePro Cycling Team) 5:25
5 Trey Mcguire (Tekné Cycle Club) 6:08
 
Under 17 Boys, 18.24 km, 7 laps of 2.61 km
1 Alexander Woodford (Skinouk-VDM) 0:48:46
2 William Ng (Independent) at 5:35
3 Robin Joly (Independent) 6:21
4 Taegan Mcguire (Tekné Cycle Club) -1 Lap
5 Alexis Riopel (Independent) -1 Lap
6 Greg Morrish (S&S Racing PB Garneau / Frog Cycles) -1 Lap
7 Olivier De Repentigny (Skinouk-VDM) -1 Lap
8 Owen Brooks (Skinouk-VDM) -1 Lap
9 Jensen Grieve (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
10 Sam Costen (Independent) -1 Lap
11 Adrien Carriere (Cycle Vélo Outaouais) -1 Lap
12 Tristan Brooks (Tekné Cycle Club) -2 Laps
 
Novice Men, 15.64 km, 6 laps of 2.61 km
1 Corey Hunt (Independent) 0:48:21
2 Adam Kourakis (Velofix Ontario) at1:46
3 Aron Mohammadi (Independent) 1:47
4 David Couturier (Ottawa Bicycle Club) 2:30
5 Carl Mohammadi (Independent) 6:14
6 Jeff Foy (euro-sports) -1 Lap



 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.