Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

November 19/18 20:56 pm - Ontario Provincial Cyclocross Championships results


Posted by Editoress on 11/19/18
 

Results from the Ontario Provincial Cyclocross Championships held in Belleville ON on November 18th

Sportif Men - 9 km - 12.7 km/h
1 Nick Iwanyshyn (Lantern Rouge - CME) 0:42:32
2 Keenan Brookes (Lantern Rouge - CME) at 2:17
 
Master D Men, 3 laps - 9 km - 13.7 km/h
1G James Laird (Independent - CMMD) 0:39:21
2S Rob Cheskey (Cyclepath Oakville Race Team - CMMD) at 4:14
DNS Jean Michaud (Lapdogs Cycling Club - CMMD)
 
Master C Men, 3 laps - 9 km - 15.9 km/h
1G Bob Bergman (Canadian Cycling Magazine - CMMC) 0:34:02
2S Paul Bradbury (Independent - CMMC) at 3:14
3B James Cook (Canadian Cycling Magazine - CMMC) 6:00
DNF Lorenzo Zatta (Independent - CMMC) -2 Laps
DNS Ian Stewart (Euro-Sports - CMMC)
DNS Al Walcroft (Hardwood Next Wave Cycling Team - CMMC)
DNS Dave Wall (Independent - CMMC)
DNS Jamie Osborne (Morning Glory Cycling Club - CMMC)
 
Under 13 Women, 2 laps - 9 km - 8.0 km/h
1G Ruby Jardeleza-Toole (Blacksmith Cycle - CWU13) 0:45:08
 
Under 13 Men, 3 laps - 9 km - 15.0 km/h
1G Ashlin Barry (Mariposa Cycle Racing Team - CMU13) 0:35:57
2S Carl De Groote (Independent - CMU11) -1 Lap
3B Pim De Koning (Techy Kids - CMU13) -1 Lap
4 Jake Bradley (Durham Shredders - CMU13) -1 Lap
 
Under 15 Women, 3 laps - 9 km - 15.0 km/h
1G Elli Clark (Homestead Racing - CWU15) 0:35:58
2S Isabella Holmgren (Hardwood Next Wave Cycling Team - CWU15) at 2:26
3B Jett Jardeleza-Toole (Blacksmith Cycle - CWU15) -1 Lap
4 Laine Bradley (Durham Shredders - CWU15) -1 Lap
DNS Ava Holmgren (Hardwood Next Wave Cycling Team - CWU15)
 
Under 15 Men, 3 laps - 9 km - 17.8 km/h
1G Ian Ackert (Hardwood Next Wave Cycling Team - CMU15) 0:30:20
2S Troy Von Svoboda (Hardwood Next Wave Cycling Team - CMU15) at 5:47
3B Bas Stroomberg (Independent - CMU15) 8:52
4 Connor Mcinnis (Midweek Cycling Club - CMU15) 10:56
5 Nathan Hauber (Durham Shredders - CMU15) 12:17
6 Augustus De Groote (Independent - CMU15) -1 Lap
7 Jacob Barnes (Durham Shredders - CMU15) -1 Lap
DNS Cole Dempster (Midweek Cycling Club - CMU15)
 
Under 17 Women, 3 laps - 9 km - 15.6 km/h
1G Nicole Bradbury (NCCH pb Franklin Templeton Investments - CWU17) 34:34
2S Sarah Fuller (S&S Racing pb Garneau / Frog Cycles - CWU17) -1 Lap
 
Under 17 Men, 3 laps - 9 km - 18.3 km/h
1G Oscar Clark (Thenorthhub p/b Bolton Tire - CMU17) 0:29:35
2S Theodore De Groote (Independent - CMU17) at 0:45
3B Luke Valenti (Hardwood Next Wave Cycling Team - CMU17) 1:18
4 Theron Inglis (Hardwood Next Wave Cycling Team - CMU17) 1:36
5 Brett Lancaster (Hardwood Next Wave Cycling Team - CMU17) 1:56
6 Owen Clark (Homestead Racing - CMU17) 2:04
7 Greg Morrish (S&S Racing pb Garneau / Frog Cycles - CMU17) 5:22
8 Alexander Woodford (Skinouk-VDM - CMU17) 5:59
9 Gregory Cuff (NCCH pb Franklin Templeton Investments - CMU17) 7:16
10 Jack Mantifel (Durham Shredders - CMU17) 8:11
11 Simon Zouev (Win Cycling Centre - CMU17) 8:43
12 Rohan Mehta (Hardwood Next Wave Cycling Team - CMU17) 11:42
13 Lucas Barnes (Durham Shredders - CMU17) 13:08
 
Junior Men, 5 laps - 15 km - 19.2 km/h
1G Damien Vialaret (Van Dessel p/b Hyperthreads - CMJ) 0:46:52
2S Matthew Leliveld (Hardwood Next Wave Cycling Team - CMJ) at 0:17
3B Levi Ogryzlo (Cyclepath Oakville Race Team - CMJ) 3:20
4 Matt Birchard (S&S Racing pb Garneau / Frog Cycles - CMJ) 3:29
5 Eric Frost (Independent - CMJ) 5:39
6 Mitchell Mccurry (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - CMJ) 6:39
7 Logan O'krafka (Independent - CMJ) 7:03
8 John Noble (S&S Racing pb Garneau / Frog Cycles - CMJ) 9:26
9 Parsa Moeini (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - CMJ) -1 Lap
10 Grant Stewart (Rock&Road Cycle Club - CMJ) -1 Lap
DNF Noah Ramsay (Bateman's Bike Co p/b Cloud9 AV - CMJ) -2 Laps
DNS Jack Ciotlos (Mariposa Cycle Racing Team - CMJ)
DNS Nick Sammon (Hardwood Next Wave Cycling Team - CMJ)
 
Master B Men, 4 laps - 12 km - 18.4 km/h
1G Robert Holmgren (Hardwood Next Wave Cycling Team - CMMB) 0:39:06
2S Rob Rice (Techy Kids - CMMB) at 0:39
3B Michael Woodford (Cyclelogik Racing - CMMB) 1:09
4 Greg Clark (Homestead Racing - CMMB) 1:12
5 Marc Boudreau (The Cyclery - CMMB) 1:18
6 Jon Barnes (Trek Canada - CMMB) 1:47
7 Edgars Apse (Independent - CMMB) 2:27
8 Ondrej Benjik (Rock&Road Cycle Club - CMMB) 3:12
9 Solomon Amos (Morning Glory Cycling Club - CMMB) 5:10
10 Kevin Gandy (Morning Glory Cycling Club - CMMB) 5:22
11 Pary Bell (Mariposa Cycle Racing Team - CMMB) 6:09
12 Mark De Koning (Techy Kids - CMMB) 6:37
13 Jeremy Bridge-Cook (Morning Glory Cycling Club - CMMB) 8:11
14 Garth Logan (Independent - CMMB) 9:23
15 Bogdan Paraschivu (Toronto Hustle - CMMB) 10:18
16 Bruce Mccurry (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - CMMB) 10:58
17 Brent Armstrong (Independent - CMMB) 13:28
DNF Ed Stanley (Independent - CMMB) -3 Laps
DNF Chris Herten (Techy Kids - CMMB) -3 Laps
DNS Arjan Stroomberg (Morning Glory Cycling Club - CMMB)
DNS Michael Breault (Independent - CMMB)
DNS Craig Hawkes (The Cyclery - CMMB)
 
Master A Men, 4 laps - 12 km - 17.9 km/h
1G Tim Marshall (Morning Glory Cycling Club - CMMA) 0:40:10
2S Mark Brusso (Lapdogs Cycling Club - CMMA) at 0:37
3B Tim Mcclure (Team CF - CMMA) 1:06
4 Noah Rosen (Vélocolour - CMMA) 1:13
5 Eric De Groote (Independent - CMMA) 1:53
6 Seth Stewart (Rock&Road Cycle Club - CMMA) 2:00
7 Jamie Schuman (Team CF - CMMA) 2:01
8 Keith Moore (Morning Glory Cycling Club - CMMA) 2:07
9 Chris Pollett (Towheelsespaylmerexpress - CMMA) 2:46
10 Brook Smith (Bateman's Bike Co p/b Cloud9 AV - CMMA) 2:46
11 Edmund Heung (Lapdogs Cycling Club - CMMA) 3:11
12 Marc Kell Whitehead (Vélocolour - CMMA) 4:09
13 Jamie Vrooman (Vélocolour - CMMA) 7:32
DNF Andrew Buzzell (Fitworks - CMMA) -4 Laps
DNF Kevin Mahood (Giant Toronto pb LIV - CMMA) -2 Laps
 
Master A Women, 4 laps - 12 km - 15.7 km/h
1G Kathy Eggenberger (Reggie Riders - CWMA) 0:45:54
2S Joanne Beattie (Six S Partners p/b Ciclowerks - CWMA) at 0:38
3B Rebecca Christensen (Peterborough Cycling Club - CWMA) 4:33
4 Suzanne Carlsen (Vélocolour - CWMA) 5:19
5 Christina Alsop (Giant Toronto pb LIV - CWMA) 6:53
DNS Rhonda Stickle (Bike Zone Racing - CWMA)
 
Master B Women, 4 laps - 12 km - 16.3 km/h
1G Lisa Holmgren (Hardwood Next Wave Cycling Team - CWMB) 0:44:18
DNS Suzanne Harrison (Independent - CWMB)
 
Elite Women, 4 laps - 12 km - 16.6 km/h
1G Dana Gilligan (Macogep-Argon18-Girondins De Bordeaux P/P Mazda - CWU23) 0:43:30
2S Natascha Piciga (Giant Toronto pb LIV - CWE) at 0:50
3B Kaitlyn Shikaze (Cyclepath Oakville Race Team - CWU23) 1:21
4 Kelly Lawson (Hardwood Next Wave Cycling Team - CWU23) 1:55
5 Katelyn Walcroft (Hardwood Next Wave Cycling Team - CWU23) 3:47
6 Jennifer Stephenson (Independent - CWE) 5:05
7 Evelyn Sifton (Independent - CWE) 5:53
DNF Meg Siegel (Lantern Rouge - CWE) -3 Laps
 
Elite Men, 6 laps - 18 km - 19.1 km/h
1G Trevor O'donnell (Lakeside Storage/Bicycles Plus - CME) 0:56:32
2S Christian Ricci (Lakeside Storage/Bicycles Plus - CME) at 2:39
3B James Fedosov (Speedriver.Com - CME) 2:49
4 Alex Lefebvre (Peterborough Cycling Club - CME) 2:56
5 Anton Varabei (Toronto Hustle - CME) 5:00
6 Robert Meneguzzi (Hamilton Cycling Club - CME) 5:40
7 Mark Lancia (Awi Racing p/b The Crank And Sprocket - CME) 7:01
8 Peter Morse (Mariposa Cycle Racing Team - CME) 8:08
9 Justin Minicola (Peterborough Cycling Club - CME) 9:00
10 Andrew Bray (Independent - CME) 11:27
11 Stephen Kirby (Midweek Cycling Club - CME) -1 Lap
12 Caelum Wishart (Independent - CME) -1 Lap
13 Andrew Lambert (Independent - CME) -1 Lap
DNF Calvin Loney (Thenorthhub p/b Bolton Tire - CMU23) -4 Laps
 
Single Speed Men, 4 laps - 12 km - 15.5 km/h
1 Mitch Kaiser (Lantern Rouge - CME) 0:46:25
2 Jamie Vrooman (Vélocolour - CMMA) at 5:45
3 Nick Iwanyshyn (Lantern Rouge - CME) -1 Lap
DNS Kevin Gibson (Faction-Smile Tigerc.R. p/b Wcc - CMMA



 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.